ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
JAN-2014

Thailanda mea - Episodul 5, excursii Phuket - a doua parte

Asteptam cu nerabdare sa vina ziua excursiei urmatoare Phang Nga Bay cu Simba sea trips, foarte bucurosi ca i-am ales si ca am avut parte de servicii VIP!

Phang Nga este un 'must see' într-o vacanta în Phuket. Acesta este situat în parcul național marin, peisajul este spectaculos, sunt aproximativ 40 de Insule "Krast", care strapung marea ieșind direct din apele calme verzi. Un peisaj cu adevărat magnific in care veti vedea pesteri ascunse, lagune si mangrove vaste canale ce asteapta sa fie explorate.

Excursia Phang Nga este in contrast total cu Insulele Phi Phi. Daca le poti face pe amandoua fa-le, daca nu, noi zicem ca aceasta trebuie facuta! Calatoria e mai scurta, mai usoara, mai lina!

Phang Nga bay este un tur de vizitare a obiectivelor turistice mai relaxat, dar cu o multime de activitati ce mentin interesul vizitatorilor, fie ei tineri sau batrani!

Am primit în costul excursiei tot ce este necesar pentru o zi de distracție în Phang Nga, inclusiv saci rezistenti la apa pentru camere si obiecte personale mici, veste de salvare ,,lanterne și casca de protectie pentru explorarea pesterilor și un conducator pentru fiecare canoe in Hong!

Am plecat la 6,30 de la hotel, cu masina trimisa de agentie, am ajuns la 7 dimineata in Royal Phuket Marina, unde ne-am imbarcat si am plecat la drum!

Prima oprire a fost Koh Phanak unde am devenit exploratori de peșteră., echipati cu tot ce trebuie, Harry, cel mai minunat ghid, ne-a povestit cum s-a format, cum creste apa in pesteri, cum a fost la tsunami din 2004, cand a vazut oameni murind sub ochii lui, izbindu-si capetele de tavanul pesterii atunci cand nivelul apei a crescut intr-o clipa! Are o gramada de amintiri, am vazut fotografii dupa tsunami, nu puteti crede cum a fost distrus totul intr-o clipa si cum au reusit acesti oameni sa-si revina, iar turistii sa nu creada ochilor ca acolo s-a intamplat o nenorocire!

Pestera e inalta, cu mici exceptii, stai in picioare fara grija, chiar daca esti inalt, sunt tot felul de forme, Harry le botezase pe toate si venea sa ti le arate pana spuneai ca da, seamana cu ce zice el))

Ce mi-a placut este sfarsitul ei, care are o deschidere ingusta rau catre mare, pe unde poti scapa de urmaritori - Harry ne-a povestit ca aici se ascundeau hotii, piratii, pt ca aveau multe locuri unde sa se ascunda si pe unde sa evadeze!!

La întoarcerea noastră, micul dejun ne astepta pe plajă. numai bunatati din nou - sandvich-uri, salate fructe, banana cake e delicios, apa, sucuri!

Koh Hong - urmatoarea oprire pentru a explora pesteri ascunse din canoe, timp pt relaxare și pe a admira peisajul uimitor, fara grija condusului canoe - fiecare 2 persoane aveau un canoe cu conducator cu tot, nu vorbea o boaba engleza, dar ne-a dus in locuri indepartate, pe sub stanci, am intrat pe sub o stanca unde marea era foarte agitata, dar el stia ce face, apoi ne-a dus intr-un loc unde puteam sa ne cocotam pe stanci, el sa ne faca poze, ne-a plimbat mult, unii au venit repede la debarcader! (sa vedeti ce face o ciocolata mica data cand ne-am urcat in barca))

Koh Phing Kan și Koh Tapu / James Bond Island -urmatarea oprire!

Este o minune geologica si a devenit faimoasa pt ca aici s-a filmat filmul James bond - omul cu pistolul de aur in 1974! Pai ce credeti? Harry, nu numai ca face niste fotografii admirabile, si pe toti ne-a pus sa pozam in diferite pozitii cu faimoasa stanca, dar avea si recuzita, pistoale, din care unul de 'aur'!!

Avem niste fotografii superbe, sa vedeti cum daram o stanca cu mainile goale, cum ridic stanca cu o mana, si multe alte minuni))

Si aici am ajuns primii, asa ca ne-am putut zbengui pe stanci, pe sub stanci, am scapat de negot si negustori pt ca tarabele erau acolo, dar erau acoperite cu folie si marfa lasata pe ele, fara griji! Am avut James bond island doar pt noi, cei 12 navigatori, plus echipaj!

Khao Phing Kan este format din două insule acoperite cu păduri, cu maluri abrupte. Ele se află în partea de nord-vest a Phang Nga Bay, unele la 6 km de mal, în mijlocul unui grup de alte insule. Prima găzduiește biroul guvernamental în care fiecare vizitator trebuie să plătească taxe. Cea din urmă este folosit ca port pentru barci turistice care sosesc din continent și are mai multe magazine de suveniruri care vand obiecte, cum ar fi corali si scoici si fluturi din plastic, scorpioni și păianjeni. Plajele si pesterile sunt inundate periodic, cand sunt mareele, care au o amplitudine de 2-3 metri, astfel încât accesul la unele peșteri este posibil numai cand apele sunt scăzute. Numele Thai pentru Khao Phing Kan reflectă forma specială a insulei, care apare ca și cum ar fi o stâncă de calcar, plata, aplecata lateral și sprijinita de o stâncă similară în centrul insulei.

Apele din jurul insulei au doar câțiva metri adâncime și sunt de culoare verde pal. Partea de jos este acoperita cu mâl care este adus la Phang Nga Bay de mai multe râuri din nord.

Ko Tapu este o piatră de calcar de aproximativ 20 metri inaltime, cu diametrul crescând de la aproximativ 4 metri in apropiere de nivelul apei la aproximativ 8 metri în partea de sus.

Treasure Island / Secret Lagoon (Hong) -urmatoarea oprire a excursiei

Se poate inota in Hong sărind de pe barca, iarasi, pt cei curajosi, sau poti inota normal, sau te poti balaci cu vesta daca nu stii sa inoti, asa ca mine))

Koh Panyee - satul pe picioroange, inițial o așezare de pescar Malay nomazi de acum 200 de ani. Aici Harry ne-a povestit despre viata acestor oameni care nu vor sa paraseasca locul, care si-au construit ce au nevoie, inclusiv biserica, care construiesc pe inaltime pt ca spatiul e mic, care platesc curent mult de tot, mai mult decat cei de pe continent, care isi reconstruiesc casele frecvent pt ca apa le macina. care ofera copiilor o forma de invatamant foarte avansata, școala din localitate avand internet si primind on line lectiile de la o mare scoala!! Invatamantul si mancarea pt acesti copii este gratuita, regele fiind un mare sustinator al invatamantului! Scoala arata foarte bine, copii erau curati, aveau uniforme, am nimerit la masa, am vazut cum veneau doamnele de la bucatarie cu mancarea si cum copii mancau pe jos, fara nici o problema si grija! Copii sunt copii peste tot, rad, plang, se joaca, se uita la tine cu ochii lor clari si luminosi, si nu poti decat sa te bucuri de ei!

Satul este un labirint incalcit, astfel incat te poti rataci foarte usor daca nu te tii dupa ghid!

Dupa ce am alergat prin satul intortocheat (na, c-am facut si o poezie!), am ajuns in bazar, lucruri dragute, ieftine, puteai alege ceva sau dona bani pt copii, daca voiai desigur! , am ajuns la un restaurant dragut, curat, unde am luat masa de pranz!

Ne-au intrebat daca exista vegetarieni, si lor le-au adus meniu vegetarian!

Mancarea a fost buna, proaspata, multe feluri, aveai de unde alege!

Koh Khian a urmat dupa masa de pranz!

Ne-am plimbat prin labirintul de paduri de mangrove în partea cea mai nordică a golfului. Aici se pot vedea desene rupestre vechi.

Ultima oprire Koh Lawa - pentru o baie la plajă. Am avut timp să ne relaxam, sa facem o baie in marea calda, sa ne bronzam, sa exploram insula -am vazut o casuta in care m-as fi mutat imediat!!

Bineinteles ca iarasi am avut parte de gustari, fructe, desert, bauturi racoritoare, înainte de a merge înapoi la Phuket.

Am avut parte de doua experiente minunate, ma uit la fotografii si parca nu cred ca am fost acolo!

Simba sea trips e alegerea nr 1 pt o experienta VIP!!

Trimis de andreea72 in 27.10.14 22:24:36
Validat / Publicat: 28.10.14 09:27:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 11070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 sa tii in palma o stanca, forta nu?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

Yersinia Pestis [28.10.14 18:21:22] »

Votat pentru superbonus!

andreea72 [28.10.14 18:50:06] »

@căpcă1 - Multumesc frumos, prima oara am crezut ca e vai de mine cu capca... unu

Yersinia Pestis [28.10.14 19:03:29] »

@andreea72 - Haide, bre, eu sunt căpcăun, nu Bau-Bau!

andreea72 [28.10.14 19:05:28] »

@căpcă1 - AAAAAAAAAAAAA, atunci m-am linistit!!

Yersinia Pestis [04.12.14 18:19:55] »

Vezi cum ești, ne-ai dus într-un loc frumos, unde n-ajunge oricine din partea asta de lume și-acuma, gata, te-ai fofilat și n-ai mai scris ni'ca?! Treaba ta, o să reclam la ”Protecția consumatorului”, la ”UNICEF”, ce știu eu, undeva ca să te determine să ne mai scrii!

andreea72 [04.12.14 20:15:28] »

@căpcă1 - Haide draga Capca1, nu te supara pe mine, ca nu prea am mai avut parte de plimbari, dar... pregatesc una nou nouta, in curand... promit sa scriu mai repede, imediat dupa intoarcere, pe 24 ianuarie!! Pana atunci, numai bine!

AleDia [22.03.17 09:34:44] »

@andreea72: Superb review! Citesc cu atentie si astept cu nerabdare sa ajung si eu in noiembrie!

Cred ca vom apela si noi la Simba Trips... desi am vazut ca sunt foarte scumpe biletele . 8.800 bathi pentru Phi Phi Sunrise and 8.400 bahti pentru Phang Nga Bay...

Dar am citit si eu ca de obicei plajele astea cunoscute sunt foarte pline in timpul zilei si n-ai loc sa te misti printre oameni. Parca ar merita sa fim maxim 15 si sa ne bucuram din plin de frumusetile Thailandei .

andreea72 [22.03.17 18:22:40] »

@AleDia: multumesc ,,si atunci a fost scump, dar pt noi a meritat toti banii, am spus si de ce! Vacanta placuta, desi Thailanda s-a scumpit foarte mult inca merita!

Dory29 [14.09.17 13:31:54] »

@andreea72: Buna. Va rog spuneti-mi ce moneda este convenabila acolo pentru a schimba in banii lor, euro sau dolari. Daca stiti ce tip de fotografie trebuiesc facute. Cat costa o excursie de o zi cu Simba la James Bond pentru o persoana in euro sau dolari. Sau pentru doua persoane. Multumesc

andreea72 [14.09.17 17:33:49] »

@Dory29: buna! Noi am scos bani de la bancomat... nu vad de ce as schimba moneda în moneda în altă moneda! Citeste pe viză thailanda documente pt ca s-au schimbat lucrurile intre timp (foto tip pașaport am facut) ! Pe simba tour thailanda găsești excursii și preturi... am fost de mult. preturile s-au schimbat! Succes

Dory29 [15.09.17 14:56:22] »

@andreea72: Multumesc mult. Voi pleca in noiembrie pe 20. Ati facut programarea la agentia Simba de acasa. Am intrat pe site-ul lor si am vazut excursiile optionale. Dar nu pot face acum programarea. Probabil ca se face in luna respectiva. Multumesc.

andreea72 [15.09.17 19:00:57] »

Cu plăcere. ma bucur! O sa fie super frumos. sunt sigura! Nu cred ca au scazut serviciile... sa te bucuri de vacanta!

Dory29 [20.09.17 14:32:32] »

@andreea72: Multumesc.

AleDia, andreea72, Dory29, Yersinia Pestis