ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2015
ÎNSCRIS: 06.11.08
JUN-2015

O vacanta frumoasa

Tocmai am experimentat o vacanta in Bulgaria, lasand Grecia pentru toamna. Pot spune ca Albena e locul in care m-as intoarce oricand, iar hotelul este tot ce am crezut noi ca e mai bun in acest moment in statiune, nu cred ca ne-am inselat, cu mici obiectii.

Am platit in ianuarie si am beneficiat de reducere la cazare si autocar, iar pretul rezultat este cel care se vede. Facand un raport pret-calitate, tinand cont de tot ce ofera acest hotel, merita fiecare banut, cu mici nemultumiri peste care am trecut si pe care nu le consider atat de grave.

Am ajuns in jurul orei 12, am primit bratarile si camera. Am fost insotiti de un baiat care ne-a dus bagajele, ne-a prezentat camera, ne-a unit pana si paturile. Dupa ce a iesit am constat ca privelistea era in capatul hotelului si al parcarii, pe spate, cu priveliste la copaci si la locul in care se tineau pubelele de gunoi. Dadusem deja o mica atentie, am mers la receptie si am cerut o alta camera. Ni s-a oferit una la parter, cu vedere la gradina interioara si intrare direct de afara. Am refuzat-o si bine am facut.

Am ramas in prima camera primita, am avut liniste. Dimineata ne trezeau fosnetul frunzelor si ciripitul pasarelelor. Ne-am speriat degeaba de eventualul miros de la pubele, caci era tot timpul inchis acolo, curat, nu mirosea de fel. Am plecat de acasa cu doua aparate de tantari, dar nu au fost, nu le-am folosit. Am gasit in baie cate doua sapunele, sampoane si gel de dus. Apoi nu se mai puneau decat daca cereai la cameriste sau anuntai la receptie ca doresti sa ai zilnic si nu era nici o problema.

Renovat, frumos, dar... curatenie superficiala. Adica, in balcon nu cred ca s-a curatat deloc, mocheta avea aceleasi fire de nisip pe care le-am gasit la sosire. La iesirea din camera spre balcon, era nisip pe mocheta, prin camera erau scame. Asa a fost tot sejurul, desi am pus acel cartonel de manarul usii, cerand sa se faca curatenie. Faianta la baie era albastra, o nuanta pe care se vad toate zoaiele. Asa am gasit-o, asa am lasat-o. Scurgerea de la dus se infunda, iar apa se ducea pe sub usa pana sub chiuveta de la baie, unde ramanea o balta. Nu aveam cu ce s-o adunam. Odata am chemat camerista sa stearga cu mopul, apoi am scos tablia de la scurgere, iar sub ea era o gaura cam cat cea de la scurgerea de la chiuveta. Am desfundat facand presiune cu podul palmei, exact asa cum mai facem uneori acasa. N-am mai avut probleme apoi cu scurgerea.

Intr-o zi am incercat si varianta de a lasa ceva pe pat. Am lasat 5 lei si in afara de pasaretul ornament din prosoape, pe care l-a facut pe pat, curatenia era aceeasi. Aceleasi zoaie pe faianta, baterii, neaspirat sau aspirat superficial. In schimb se aranjeaza patul, se schimba zilnic prosoapele, se ia gunoiul, uneori se varsa din punga si se pune aceeasi punga. Am observat asta pentru ca mancasem cateva cirese si se lipise un sambure de punga. Vreo doua zile ne-a schimbat gunoiul, dar punga cu samburele lipit era aceeasi. Sub asa zisa masa din camera, e de fapt un blat, mai era un mic cos de gunoi. La inceput avea si el un sac pe el, daca a vazut ca nu-l folosim, au luat sacul de acolo si n-au mai pus. Astea sunt lucruri minore, nu ne-au deranjat prea tare, dar e pacat ca un hotel renovat sa fie prost intretinut. Poate am avut noi ghinion, iar alte cameriste sunt mai constiincioase, nu stiu. Partea amuzanta e ca atunci cand intri in camera pare dragut si curat. Apoi incepi sa descoperi micile nereguli, dar cand incepi sa scoti din bagaj descoperi ca nu ai un sertar si trebuie sa stai cu niste lucruri personale in punga. Ca nu ai usi la dulapuri, ca nu ai noptiere. Intr-o parte a patului a aveam un tamburet galben, iar in cealalta un fel de ''ceva''prins in perete, care nu era nici noptiera, nici sertar, era ceva ca un suport. Masa nu era decat un blat. Singura usa, decorata frumos cu pestisori, era a unui micut racitor gol. Si asa, cu toate hainele, lucrurile si obiectele personale la vedere sau prin pungi, ne-am petrecut noi cele 10 zile, fara sa facem mare caz de asta. O spun doar asa, informativ, ca sa stie oamenii la ce sa se astepte. E frumos, dar lipseste ceva. Curatenia facuta cu simtul raspunderii, inclusiv pe holuri, geamuri, la aparatul de cafea din hol, peste tot. Nu e ceva ce bate la ochi, dar nu poti sa nu observi. Daca era vorba de un hotel nerenovat si ieftin, mai treaca-mearga, dar parca e pacat de renovari, de facilitati, de amplasament, de mancarea buna...

Mai departe... la receptie sunt tinere amabile, dragute, dar la piscina e un salvamar in varsta, nu despre cel mai slabut vorbesc, ci despre unul mai solid, care fluiera, nu fluieratul e problema, caci asta e treaba lui, ci felul in care se adreseaza oamenilor. Politete... nici gand, urla pur si simplu la un om mai in varsta, care facuse un pas in piscina copiilor dupa nepot, si avea in mana un pahar cu bere. Stiu ca nu e voie sa intri cu bautura in jacuzzi sau piscina. Dar felul in care urla in limba romana, sa iasa afara... urat, mai mult ragnea, rastit si fara pic de respect. Era un fel de stapan pe tarla cu fluierul in gura, care facea ordine fara pic de zambet, politete sau respect. In fond, acei turisti ii plateau lui salariul. Am mai intalnit acea atitudine la doua doamne tot in varsta de la bucataria barului de la piscina, cea cu pizza, salate, inghetata. Eu nu pot musca cu dintii din fata, iar inghetata o iau la pahar, nu la cornet. M-au vazut de doua ori si s-au rastit la mine pe un ton asemanator cu domnul de la piscina, aceleasi zambete, aceeasi politete... sau poate cer eu prea mult. Noroc cu tinerii, dau o nota civilizata, frumoasa si proaspata, acestul loc. Animatorii erau frumosi, politicosi, la bar la fel, la receptie la fel.

Mancarea... prea buna. De o saptamana mancam doar pepene, salate, fructe. Nu ne-am mai atins de carne. Pai cum sa nu mananci miel, porc, pui, curcan, rata, iepure, pesti de multe feluri. Serile tematice sunt mai mult de reclama. Seara bulgareasca a fost doar in ziua in care am ajuns, apoi nu s-a mai repetat, dar mancare a fost la fel de buna si indestulatoare pe tot parcursul celor 10 zile. Cine are sejurul mai scurt s-ar putea sa nu aiba norocul sa prinda, ba o seara mexicana, ba una pescareasca, ba una bulgareasca. Supele sunt de doua feluri, si la pranz, si la cina. Dar am mancat de toate, de peste, de miel, porc, pui, supe crema de toate felurile. Gratar... cel de pe terasa care face si pizza, mai e plita din interior, legume de tot felul, combinatii, vinete cu rosii asezate deasupra, peste care era branza, rulade, legume coapte, mai mult decat suficient. Erau multe feluri de miere, si cu seminte in ele. Imi placea sa mananc dimineata cu iaurt. Smochine, curmale... prajiturile cam bulgaresti. Adica, eu prefer ciocolata, asa ca, am cumparat de la magazin. Am avut tort doar de doua ori in 10 zile, unul de bezea si unul bun, cu ceva crema deschisa la culoare, de cacao, pe deasupra. In rest, prajiturile obisnuite cu creme dupa care nu ma dau in vant.

Ideea e ca mancarea e de calitate, nu stai la cozi. dar inchetata nu e in restaurant, ci la barul de la piscina. Totul e proaspat, de calitate, indestulator, chiar prea mult as putea spune.

Pacat de canapelele care sunt patate pe alocuri, din cauza neatentiei sau nesimtirii unor oameni care varsa sau vin cu slipul ud de la plaja. Macar nu raman afara, pe terasa, unde sunt scaune potrivite pentru tinuta de plaja. Sunt oameni care se aseaza chiar pe fotoliile de la receptie cu slipul ud. Intr-o seara, ma asez eu cu pantalonii mei cei albi pe un fotoliu, crezand ca nu mi se poate intampla nimic rau, dar dupa putin timp am simtit cum mi se uda pantalonii. Ma ridic, dupa un timp se aseaza o doamna. Nu apuc s-o atentionez, avea o rochita subtire si a simtit imediat. Din pacate sunt oameni care nu-si dau seama cat disconfort provoaca in jurul lor. Chiar si din punct de vedere al zgomotului. Preferam sa fim primii la masa, asta ca sa evitam pe cat putem, galagia si celelalte inconveniente.

Spunea cineva ca nu sunt servetele la masa decat cate unul. Acelea erau pentru tacamuri, ca sa nu le puna direct pe masa. Se gaseau in restaurant, undeva pe niste dulapuri asezate langa stalpii de sustinere. Sunt multe de spus, poate unele imi scapa. Nu vreau sa exagerez, nici in bine, nici in rau.

Restaurantul de la plaja se deschidea la 11 cu coada de rigoare. Daca in primele zile nu era asa aglomerat, deja pe 1 iulie am renuntat sa mai intram. Mesele libere erau cele amplasate la soare. Oricum, nu intram acolo decat pentru o bere si inghetata, mancarea nu stiu cum e, caci n-am luat pranzul acolo niciodata.

Daca vreti sa prindeti loc pe sezlonguri mai in fata, nu asteptati autobuzul de ora 9, mergeti inainte. Noi ajungeam pe la 8.30 si am avut numai pe primul rand. Am vazut ca unii oameni ocupau, cineva isi lasase chiar pantofii, dar nu am observat sa le ia cineva sau sa se ocupe cineva de sezlonguri. Oricum, sezlongurile nu sunt chiar langa apa, iar in ultimele zile se umpluse de tineri care se asezau cu prosopul chiar in fata sezlongurilor, desi zona libera, era chiar libera.

Facilitatile hotelului sunt multiple si deloc de neglijat, comparativ cu un hotel de pe plaja, care are poate acelasi pret. Chiar a povestit cineva intr-un review de la alt hotel, cum costa 2 leva de persoana, sa stai in jacuzzi 10 minute. Aici sunt doua jacuzzi. Unul langa piscina mare, iar altul langa piscinele de vis-a-vis de restaurant, de langa terenul de golf. Doar ca pentru acesta vorbiti cu salvamarul sa-l porneasca. Era zona noastra preferata. Ne placea linistea. Cadrul natural, aerul curat, verdeata, linistea... parca e un mic resort in care nu duci lipsa de nimic. Daca vrei, poti sta pe o banca la umbra, poti savura o bautura sau inghetata la umbra sau la soare. Poti sta la piscina cu animatori, intr-un jacuzi sau poti merge sa te distrezi in parcul acvatic.

Am uitat sa precizez ca bratarile sunt putin diferite de ale altor hoteluri. Sunt albastre, si au atasate ceva cu care deschizi usa, intri la restaurant si in parcul acvatic. Nu trebuie decat sa lipesti bratara de locul special. La hotel e amplasat langa usa, si ce bine e sa nu mai ai grija unei chei sau cartele. Ti se da o cartela de curent doar. La restaurantul de pe plaja sau in parcul acvatic lipesti bratara de locul special si treci ca la metrou.

Pentru ca parcul acvatic face parte tot dintre facilitatile de care beneficiaza toti cei cazati aici, nu voi face un review separat, caci nu sunt prea multe de spus. Nu e foarte mare, dar are exact cat sa te simti bine. Topogane pentru adulti si copii, un rau lenes, iar la 30 de minute aproximativ se pornesc si valurile pe o portiune anume. Frumos, distractiv, dar cred ca in varf de sezon nu prea are loc toata lumea pe sezlonguri, mai ales la anumite ore, dupa amiaza. Intr-o zi am cautat un sezlong si abia am gasit. Dimineata multi prefera sa mearga la mare si e mai liber.

Una peste alta, am avut un concediu frumos. Daca in primele doua zile eram cam bosumflati, ne intrebam ce vom face noi aici 10 zile, pe masura ce descopeream facilitatile, deveneam din zi in zi mai incantati... si mai indopati.

Si uite asa, de la un jacuzzi la altul, de la o piscina la alta, de la restaurant la bar si de la plaja in padure, apoi de la padure in parcul acvatic, nici nu mai vedeam firele de nisip de pe mocheta, zoaiele de pe faianta, ci adormeam instantaneu in patul minunat si confortabil, trezindu-ne cu greu la un rasarit de soare care aparea pe la 5.30, in toata splendoarea lui, anuntand o noua zi de vacanta.

In camera in care am stat noi nu aveam semnal wi-fi decat la laptop si acela foarte slab. De la receptie primesti parola, daca ai laptop, telefon, primesti doua parole. Pe telefon trebuie sa actualizezi tot timpul, nu memoreaza decat cifrele, trebuie sa introduci de fiecare data cand intri pe net, numele de familie cu litere mari. Pe laptop memoreaza, dar trebuie sa te conectezi de fiecare data. Ai semnal si pe plaja, In unele locuri din statiune ai semnal slab, in altele deloc. Dar daca ai nevoi personale, vrei sa incarci poze pe facebook sau sa trimiti un e-mail, nici o problema, se poate. Noi am incarcat poze in direct de la rasarit, pe plaja. Doar ca te cam plimbi dupa semnal.

Ar trebui renovata si zona dusurilor de la piscine, arata destul de rau.

Atat cat am putut sa ne rupem de bucuriile oferite de hotel si de amplasamentul lui, in cele cateva ore innorate in unele zile, am colindat Albena. Poate ca e chestie de gust, poate ca locul are pentru mine un farmec aparte, dar mi-a placut atat de mult...

Totul a fost minunat, dau nota mai mica din cauza curateniei superficiale si a purtarii angajatilor varstnici. Dar sejurul a fost frumos, facilitatile si mancarea buna nu sunt de neglijat, ceea ce face din acest hotel o oportunitate de a avea intr-o vacanta, verdeata, parc, aer curat, liniste, mancare buna, piscine, jacuzzi, parc acvatic.

In ultima zi am predat camera pe la 11, am dus bagajele in camera de bagaje de langa receptie, iar bratarile ni le-au taiat dupa masa de pranz pe la ora 14.

Imi pare rau, nu pot da mai multe detalii despre activitatile pentru copii. Am vazut ca seara, intre piscina mare si restaurant, langa scena aceea pe care se practica dupa amiaza gimnastica, pe la ora 20, se canta si se danseaza diferite melodii in limbile turistilor prezenti. Am auzit chiar si ''cui ii e frica de bau-bau''. In rest, nu prea stiu ce activitati au pentru copii. Sunt la diferite ore programe de animatie la piscina.

Uneori am folosit si autobuzul care merge la plaja, se ia exact de langa hotel si merge pana la Boriana, de la 9 la 17. Noi nu l-am prins niciodata aglomerat. Am mers de cele mai multe ori pe jos. O luam pe langa piscinele de vis-a-vis de restaurant, e o poteca pe acolo ce coboara in strada, si nu mergeam in parcarea mare. Coteam la stanga, iar dupa scurt timp dadeam de Dobrudja, dupa alte 5 minute eram pe plaja. La inceput ne-am tot invartit, si ocoleam mult, apoi am descoperit varianta asta, iar drumul nu ne mai parea asa lung.

Despre atmosfera... cine cunoaste atmosfera de all inclusive, stie la ce ma refer... mi-e dor de o taverna greceasca, dar as reveni cu drag la Albena si la Ralitsa Primasol Aqua Club...

Vacante frumoase, drumuri bune si multe amintiri minunate sa adunati in suflet.

Trimis de sniga in 09.07.15 16:55:46
Validat / Publicat: 09.07.15 19:35:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2434 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sniga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Zoazore
    [09.07.15 21:47:15]

@sniga - Draga mea, mulțumesc mult! Eu, încă, n-am reușit să scriu. Abia săptămâna viitoare o voi face, iar impresiile tale mă vor ajuta, ale mele venind ca o completare, perioadele noastre suprapunându-se!

andreieu
    [10.07.15 00:43:12]

@sniga - Excelent review-ul! Am vrut și noi să alegem Ralitsa dar am optat pentru HVD Viva Club din Nisipuri. Sperăm că o să fie ok. Dar m-ai convins să aleg Ralitsa pentru la anul!

snigaAUTOR REVIEW
    [10.07.15 07:23:54]

@Zoazore -Ma bucur ca ne-am cunoscut, vacantele ne ofera tot felul de surprize minunate!

snigaAUTOR REVIEW
    [10.07.15 07:29:18]

@andreieu - Multumesc, sa aveti o vacanta frumoasa!

fanespoitorul
    [10.08.16 08:11:53]

@sniga - Aceleasi lucruri le-am gasit si noi dar ai punctat mai bine hotelul fata de noi. Salvamarul cu muschi nu mai era. Era doar cel mai in varsta si mai uscat care trebaluia de zor la piscina. Acelasi lucru cu inghetata l-a patit sotia mea. A luat in pahar de plastic trei gogoloaie de inghetata si a strigat dupa ea ca se ia la cornet. Cum era daca luam 3 cornete?? Au facut economie la cornete caci oricum ar fi luat 3 inghetate. Nisip am avut si noi pe mocheta ba chiar si frunze. Noi am stat la vreo camera refuzata de voi. Siropul de artar cazut pe gresie facea un lipici de nedescris. Intr-o saptamana nu am vazut odata sa dea cu mopul.

Cand am predat camera la ora 11, nu au taiat bratarile si ne-au spus ca pana la ora 18 beneficiem de aqua park si mancarica Noi am plecat oricum

Ai fost darnica cu notele.

andreieu, DanielG&Family, fanespoitorul, sniga, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Aqua Club Hotel (ex Ralitsa):

• pagină generată în 0.04131007194519 sec