ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2019
APR-2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Paste&1Mai 2019

Hristos a Inviat!

Anul acesta impreuna cu inca o familie am ales Ralitsa pentru Paste si 1 Mai (precizez ca si krisstinna a contribuit la alegerea noastra iti multumim Kriss) Am luat biletele pe targ din noiembrie 340 e 2p cu autocar 4 nopti.

Am ajuns Sambata pe la ora 13.30 nu stiam localizarea hotelului am nimerit la cel de 3* am aratat voucherele la Receptie si au spus ca Da acolo suntem... cand am ajuns sa dam buletinele si voucherele ca nu... nu acolo la alt hotel am intrebat unde e acel Aqua au raspuns I don't know... What? ne-a auzit cineva si ne-a indrumat catre Hotelul Aqua este exact pe langa parcul acvatic pe acea alee.

Receptionera vorbea engleza ne -am inteles usor cu ea, am cerut 2 camere pe acelasi etaj, etaj 2 sau 3, asa ne-a si dat, a fost f draguta Am primit cam 321D (coincidenta eu fiind nascuta pe21.03) Am luat liftul si ne -a explicat de la lift facem stanga apoi iar stanga bun... am gasit pana la urma... Sunt 2 lifturi unul jos la lobby si unul langa receptie.

CAMERA: frumoasa cu pat matrimonial, lenjerie curata perne de calitate, pilote, salteaua buna pentru a te odihni cateva zile... un lcd pe perete, frigider, seif (am tastat 1234 si s a deschis insa nu l-am folosit am luat banii la noi nu i-am lasat in camera). Mocheta in culori deschise, perdele in culori pastel, o canapea extensibila deci camera poate fi folosita si la 3 persoane sau chiar 4. un taburet mov.

WI FI la liber in incinta hotelului.

BAIA: destul de spatioasa dus modern, cu usi de sticla, cu multe rafturi modern amenajata, un calorifer care era in priza in perete era micut dar era bun venit in baie deoarece in Aprile este inca rece, doua prosoape de fata, doua prosoape corp, ar fi trebuit macar un prosop de picioare pentru cand se iese din dus, gresia fiind rece, dar..., ... aici remarc neglijenta cameristelor deoarece in prima zi am avut gel dus si sampon, a doua zi au uitat sa mai complecteze a trebuit sa cer la receptie si s-a rezolvat. Prosoape schimbate o zi da una nu, hartie igienica, servetele un pachet, bagate intr un spatiu din baie incastrat in perete.

Balconul avea priveliste catre parcul acvatic acolo clar ca in plin sezon va fi o mare galagie... pe balcon sunt doua scaune si masa rotunda, usa de la balcon este dotata cu plasa.

Restaurantul la mica distanta de hotel cam un min de mers pe jos, sala restaurantului nu foarte spatioasa dar erau si cele doua terase deschise in dr si stg salii de mese, oricum ne-am descurcat si am gasit mereu masa in restaurant, am fost foarte multi turistii in aceasta perioada, erau familii cu cate unu sau & si doi copiii, Pe una din terase afara se facea pizza, era mereu coada copiii parca numai pizza mancau, ... era delicioasa oricum.

Mancare multa diversificata, daca se golea o tava imediat aduceau, fripturi la gratar au fost in fiecare zi peste la gratar, snitele de porc, a doua zi de Paste ne-au dat si scoici, eu am mancat pentru prima data scoici nu foarte multe insa mi-au placut, am atasat si poze ca sa va conving ca toate gusturile cred ca au fost satisfacute, dimineata faceau o placinta cu branza si iaurt cred... era super delicioasa aveau croissante, branza afumata, telemea, branza topita insa branza cu mucegai cum a scris cineva in acest an nu a mai fost. la capitolul dulciuri au stat cam mediocru... sarailie, nu baclava nu torturi putine si nu foarte delicioase.

In prima zi de Paste ne-au primit cu oua rosii si cozonac, dar nu am vazut nici un Preot sa vina la pranz la restaurant... Fructe au fost din belsug banane grepfruit portocale mere kiwi.

Aveau sucuri si la aparate tec si nectar de piersici, cirese. Bauturi locale tarie marca Savoy si inca o alta marca. Bere vin martini etc... bauturi in restaurant serveau doar in timpul meselor in rest era un bar jos langa piscina si barul din Lobby unde se servea si inghetata intre orele 15_17

Piscina interioara cu apa calduta, 1,30 1,40 Prosoape de piscina nu am vazut sa dea de la receptie nici halate de baie dar nici nu am cerut.

Divertisment: seara la Cazino Variety dupa orele 21 spectacole prima zi muzica live o formatie care a cantat cam o ora jumatate... apoi s a dansat populara disco dar putin Eu ma asteptam la mai mult divertisment romanii au fost suparati ca nu prea a fost distractie. In a doua zi dansuri populare o formatie apoi ne au luat pe scena la dans vreo doua hore... pe 30 Aprilie o formatie tot live trompeta saxofon toba insa dupa nu s a mai dansat au pus o melodie doua la calculator au dansat copiii si cam atat.

In Cazino se consuma doar APA la liber sampanie suc, bere, vin, contra cost Eu am intrebat de ce anul acesta nu mai da vin sampanie... ca in altii ani... mi s-a raspuns ca sunt foarte multi turisti... i-am aratat bratara si i-am spus la 4* nu e ok ce fac, vor pleca turistii la anul, o sa i pierdeti... le-am spus... Cred ca nu prea le pasa...

Am fost si la piscina exterioara am stat putin la plaja la hotelul celalalt Ralitsa lux piscina era mare, curata, unii chiar faceau baie., noi nu ne-am incumetat.

Am facut plimbari zilnice pana la tarmul marii, am fost pe la prietene la Hotel Kaliakra unde intr-o seara, am ramas 1 ora la dans, acolo era un cantaret care si el la 21.30 incheia repertoriul.

La plaja la nisip inca nici un hotel nu amenajase pentru plaja sezlongurile erau multe hoteluri inchise Boryana Gergana.

Inchei aici si Da Recomand Ralitsa Aqua Club. Daca aveau mai mult divertisment dadeam nota maxima. In perioada Pastelui nu cred ca deranjaza pe cineva distanta la plaja.

Vacante placute va urez!

Trimis de marival in 08.05.19 21:37:07
Validat / Publicat: 08.05.19 23:08:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: am fost la Boryana Sol nessebar palace, Berlin Golden Beach,

VIZUALIZĂRI: 1171 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marival); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.05.19 23:07:44]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 76&ridAnt=93442

Zoazore
    [09.05.19 08:59:23]

@marival: Zici ca sejurul aici a fost influientat de @krisstinna! Pai ea cam da detalii despre localizarea dormitoriilor (@crismis, )

Apoi, am scris si eu aici vezi impresii, ba chiar mai multi au pus localizarea! Luai coordonatele GPS si jungeai fix in fata hotelului. Noi asa am facut!

Iti infirm treaba cu galagia! Asa cum am scris, am avut tot et. 3, dar corp C, tot spre AP! NU se aude nimic vara, oricata galagie este

Prezenta preotilor depinde de manageriatul hotelului, dar eu n-am auzit pana acum sa fi fost vreun hotel bulgaresc in care sa vina! Nu toti turistii sunt crestini sau crestin-ortodoxi!

Vad ca te-a distrat, totusi, si asta e tot ce conteaza!

marivalAUTOR REVIEW
    [09.05.19 10:45:21]

@Zoazore: acum am citit! Noi nu am avut atâta distractie ca voi. Si noi mergem cu autocar. Inca nu am luat o mașină soțul nu conduce nu ii place Vacanțe plăcute va urăm!

krisstinna
    [09.05.19 13:29:38]

@marival: Felicitări pentru vacanță și articol, mă bucur pentru voi.

Albena rămâne pentru mine cea mai frumoasa stațiune a Bulgariei, cea mai curată.

Da, noi am avut preot anul trecut, la prânz. Și am mai citit un rw despre un alt hotel in Nisipuri, anul acesta, de Paști au avut preot pentru a binecuvânta bucatele.

Lasă ca a fost bine la voi, la Kaliakra au avut muzică și in rest...

Te imbratisez cu drag!

marival, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Aqua Club Hotel (ex Ralitsa):

• pagină generată în 0.026605129241943 sec