ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2015
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 14.09.12
JUN-2015

O vacanta absolut superba!

Miercuri, 10 iunie 2015, am plecat spre Nea Vrasna impreuna cu fiul meu, cu autocarul. Aveam cazare la vila El Greco. Am ajuns joi inaintea pranzului, pe la ora 11, ne-a cazat imediat cum am ajuns.

Camera era relativ micuta dar foarte curata, cu o terasa imensa cu vedere spre mare din lateral. Voi adauga poze detaliate.Sunt doua paturi, unul dublu si unul extensibil pe care a dormit fiul meu destul de confortabil din spusele lui.

Inainte de plecare stiam doar ceea ce citisem aici si sincera sa fiu, noi am fost surprinsi foarte placut de frumusetea, linistea si pacea locului. Bineinteles ca fiului meu i-ar fi placut mai multa agitatie si animatie, dar nu i-a displacut nici asa, mai ales ca noi am plecat cu banii numarati, cum se spune, si nu ne-am fi permis cluburi si distractii costisitoare de noapte.

Plaja este foarte aproape, vila este chiar pe faleza, plaja este cu nisip fin, are pietricele mici si slefuite de apa, doar la intrarea in apa (probabil cam un metru latime) si doar atat cat sa-ti faca putin masaj terapeutic la talpi.

Plaja detine distinctia "blue flag", care este acordata doar celor mai frumoase si utilate (cu dusuri, cabine unde sa te schimbi si toalete) plaje din lume. Citisem ca intrarea in apa e abrupta, dar noua ni s-a parut ca dupa 5-6 metri sa ajungi in apa pana la gat nu e chiar abrupt (nu este ca la Mamaia unde mergi in apa pana la genunchi o jumatate de Km...) mai ales ca marea Egee este foarte calma si rareori face valuri mari (in general seara este un pic mai agitata). Eu chiar nu stiu sa inot si nu am avut probleme cu adancimea apei, erau acolo familii cu copii destul de mici si nu-si faceau probleme de adancimea abrupta a apei. In plus este chiar foarte sarata si te cam tine la suprafata.

Umbrelutele si sezlongurile nu sunt contra cost, este suficient sa consumi ceva de la ei si poti sa le ocupi. Adica: daca cumparai o cafea, puteai sa stai toata ziua pe sezlong. Noi nu am considerat ca avem nevoie de sezlong, am stat foarte bine pe nisip chiar aproape de apa.

Chicineta din camera este dotata cu tot ce ai putea avea nevoie, toate ustensilele din inox, vesela, hota, etc., poti sa te descurci foarte bine, ca si acasa. Ei au avut grija sa nu ne lipseasca nimic din ceea ce am fi putut avea nevoie.

Noi ne-am descurcat foarte bine cu mancarea, avand in vedere ca era plin de legume si fructe, sunt supermarketuri destule, preturi accestibile. Noi nu consumam carne, dar vecinii nostrii au facut fripturi la gratar, este gratar in curte, este terasa frumoasa, gasesti tot ce ai nevoie. O sa postez si preturi de la taverna vilei, am inteles ca preturile sunt cam aceleasi peste tot, noi nu am fost la taverne din moment ce de pe terasa noastra aveam cea mai frumoasa priveliste, ne-am umplut frigiderul cu bere, am cumparat fructe de mare congelate (la taverne se servesc tot congelate si cu banii pt o portie la taverna, iti cumperi mai mult de un kg de la supermarket), salate, branzeturi, masline, oua, inghetata, fructe si legume.

Frigiderul din camera are congelator, asa ca poti sa-ti faci provizii. In fiecare luni dimineata este targ de produse intre Nea Vrasna si Asprovalta, unde poti gasi absolut de toate: legume, fructe, peste, masline, uleiuri, vinuri, haine, etc, unde vin producatorii cu de toate. Nea Vrasna si Asprovalta sunt practic aproape lipite, se poate ajunge direct pe faleza, care este absolut superba, curata si plina de vegetatie, ca de altfel peste tot acolo.

De la noi de la vila se ajungea in Asprovalta cam in 10-15 minute de mers pe jos, pe faleza. Vegetatie luxurianta si plin de pasarele care ciripesc non-stop de parca ai fi in mijlocul unei paduri.

Cea mai frumoasa camera era camera cu nr. 22 de la etajul 1 (noi am stat la 25), cu balcon pe doua laturi ale vilei, cu canapea si un pat dublu. Avea chicineta intr-o nisa separata, mi-a placut foarte mult, deci puteti s-o cereti cand faceti rezervarea.

La plecare ar fi trebuit sa eliberam camera la ora 10, dar pentru ca vila avea mai multe camere decat s-au ocupat in seria urmatoare, ne-au lasat sa stam in camera pana cand a venit autocarul la poarta vilei sa ne imbarcam, ceea ce a fost foarte bine pentru noi ca am avut practic inca o zi completa, am putut sa dormim la pranz, sa mergem la plaja, sa facem dus, sa ne facem bagajele fara nici o graba. Nu am stat cu bagajele in receptie sa asteptam autocarul asa cum ni s-a intamplat de obicei prin alte locuri.

De vila se ocupa o fata tanara (19 ani, abia terminase liceul) si draguta, care locuieste acolo de 8 ani si foarte amabila. Se numeste Ioana si tot ea lucreaza si seara la taverna vilei, care este localizata mai inspre centru.

La receptie exista harta. Oricum, acolo toate stradutele sunt paralele si perpendiculare intre ele, de-a lungul falezei, nu ai cum sa te ratacesti, satul este dispus intre mare pe de o parte si autostrada pe de cealalta parte.

Noi am plecat cu regretul ca ni s-a terminat vacanta si cu speranta ca poate ne vom intoarce in acest colt de rai.

Sungurul lucru care ne-a lipsit acolo au fost plasele de tantari, asa ca luati-va aparatul de tantari in bagaje. Noi am cumparat niste spirale de la supermarket si au fost bune si seara cand stateam afara pe terasa.

Am avut wi-fi in vila, peste tot si de asemenea in autocar in ambele sensuri de mers.

Unul dintre turistii veniti cu noi in aceeasi serie, a avut bicicleta cu el, ceea ce mi s-a parut o idee f buna, avand in vedere ca acolo e chiar f frumos de explorat cu bicicleta, nu este circulatie foarte intensa, este perfect pentru plimbari cu bicicleta.

Nu stiu ce as mai putea sa adaug, sper ca celor ce aleg aceasta destinatie sa le placa cel putin la fel de mult cat ne-a placut si noua.

Trimis de ceraselatoader in 23.06.15 11:53:23
Validat / Publicat: 23.06.15 14:28:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Zakinthos, Thassos, Paralia, Halkidiki.

VIZUALIZĂRI: 7585 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ceraselatoader); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Lista de preturi de la taverna El Greco. Dupa cum se poate observa, fructele de mare sunt in parte congelate.

calatorul
[23.06.15 15:32:01]

Felicitari pentru vacanta reusita si multumim pentru relatarea detaliata a pensiunii. Si un vot acordat.

[24.06.15 08:18:33]

@calatorul50 - Multumesc frumos!

flaviana77
[24.06.15 11:29:17]

frumos prezentat si fotografiile sunt asa de bine facute incat ai impresia ca te afli pe acea plaja, asta a fost impresia mea!

chiar mi-a placut, mai ales ca nu prea sunt multe impresii despre zona aceea.

[24.06.15 14:57:06]

@flaviana77 - Multumesc frumos! Tocmai pentru ca am cautat si eu inainte de plecare si nu am gasit decat lucruri generale, m-am gandit ca poate cineva are nevoie asa cum am avut si eu. Oricum eu sper sa mai ajung acolo, ramane una dintre destinatiile mele preferate!

arriana
[19.08.15 15:31:59]

@ceraselatoader - Buna ziua,

Daca puteti sa imi spuneti si mie, existau la vila prosoape, hartie igienica, sapun, daca se facea curatenie...

Am vazut ca ati fost in vacante in munte zone din Grecia, dar si in foarte multe alte tari... cum vi s-a parut aceasta zona?

Spre exemplu, eu am fost in Grecia in Corfu, Parga, Halkidiki, Lefkada, Thassos si pot spune ca mi-a placut cam peste tot... fiecare zona are farmecul ei... ar putea fi comparata zona aceasta cu vreuna dintre cele vazute deja?

[20.08.15 08:11:14]

@arriana - Da, exista hartie igienica si prosoape, dar noi am avut totusi si de acasa. Curatenie nu se face in timpul sejurului, dar gasiti o camera foarte curata si daca mai aveti nevoie de ceva, Ioana este foarte amabila si va da tot ce aveti nevoie. Noi am mai cerut cearceafuri si hartie igienica... Curatenia in timpul sejurului nu se face in vile ci doar in hoteluri. Cel putin noi pe unde am stat la vile ne-am descurcat singuri, ca acasa. Noi am facut plaja pe proasoape si le-am avut pe ale noastre de acasa, ca sa nu murdarim prosoapele de acolo... In ceea ce priveste frumusetea locului, am mai spus-o, noua ne-a placut in mod deosebit... e multa pace, liniste si curatenie aici... chiar am simtit ca mi-am incarcat "bateriile" ca sa zic asa...

arriana
[20.08.15 09:37:17]

@ceraselatoader - Multumesc mult pentru raspuns.

[21.08.15 08:01:22]

@arriana - Cu multa placere! Vacanta placuta!

flaviana77
[21.08.15 08:40:27]

@arriana -

cand te intorci asteptam impresiile tale din calatorie

vacanta minunata

AnaAnaAna
[06.10.15 11:29:35]

Buna ziua,

Din cate observ ati fost in luna iunie. Cum era temperatura apei?

Cand se facea gratar in curte venea tot mirosul in camere? (Erau camere langa gratar?) Intreb pentru ca am patit treaba asta intr-un alt sejur. Niste vecini s-au apucat sa prajeasca ceapa si alte chestii seara cand doreai si tu sa stai pe tereasa sa respiri un pic aerul curat al marii. Asta desi nu exista gratar, dar exista plita in camera asa ca ei au scos plita pe balcon si si-au facut treaba linistiti. Bine ca n-au prajit peste...

Multumesc,

Ana

[07.10.15 12:51:13]

@AnaAnaAna - Noi am avut vedere pe parte opusa gradinii unde e amplasat gratarul, dar nu s-a plans nimeni... apa a fost superba!

Cu multa placere!

rossoneru
[29.11.15 13:03:50]

@ceraselatoader - salut,

Foarte frumoasa descrierea, ma intrebam daca merita sa cumpar acum cu eb sejurul pentru 6 nopti pt 2 pax cu autocarul plecare din 26.07.2016 la pretul de 390 euro sau sa astept ca si dvs prin last minute, obsesrv ca va costat doar 900 lei...

[02.12.15 14:19:05]

@rossoneru - eu prind intotdeauna ofertele last minute... am observat ca sunt mai avantajoase...

florina badica
[05.04.16 08:59:19]

@ceraselatoader -Buna ziua,

Aveti cumva date de contact de la aceasta vila?

[06.04.16 11:49:25]

@florina badica - Nu! am cumparat pachet de la agentie de turism... dar erau in statiune f multe camere libere... la tot pasul erau afisate camere libere...

Ninette
[10.05.16 18:16:12]

Cerasela, as dori daca ai timp desigur, sa-mi furnizezi si mie cam ce preturi au la mincare la taverne din cite stii: gyros, mousaka inghetata etc. Am bilete la Vila El Greco si plec pe 16 mai si mi-as dori mult sa-mi spui ce optiuni sunt de vizitat atit in zona (manastiri, tur de statiune sau croaziera, vizite la crame, producatori de miere, dulceturi etc, Si ca optiuni extra ce merita mai degraba? . In Kavala cind se merge, se sta macar citeva ore? Sau unde imi sugerezi sa merg? Gasesc usor in market paine proaspata, apa... cam ce preturi sunt?

[14.05.16 09:06:30]

@Ninette: lista cu prețurile de la tavernă este postată intre fotografiile mele. De asemenea poze cu prețuri din târgul care se ține in fiecare zi de luni...

[14.05.16 09:10:06]

@ceraselatoader: La supermarketurile mari care sunt dincolo de autostradă, găsești absolut orice.

Ninette
[26.05.16 19:58:41]

Am venit din Nea Vrasna si as vrea sa transmit eventualilor turisti ca baia de la Vila El Greco nu este dotata cu absolut nimic (prosoape, hirtie igienica, saci de plastic... etc). Doar turistii care au luat bilete din Bucuresti nu au fost anuntati de acest lucru. Restul turistilor veniti din alte orase, au fost anuntati. In mai, inca nu sunt deschise toate tavernele asa ca trebuia sa alegi un local sau o taverna cu vad... Poseidon, era printre putinele care aveau multi clienti. Mai ramineau brutariile (cam 2 la numar) de unde puteai procura paine, si alte produse de patiserie dar atentie la orele dupa-amiezii era inchis (cam pina la 17). E o statiune frumoasa, mai ales Asprovalta dar singurul care face diferenta de a vedea lucrurile este soarele de care am cam fost pagubiti. E a doua oara cind plec la mijlocul lunii mai (15,16 mai) si vremea e capricioasa. Deci... nu plecati in mai... Daca tot parcurgeti un drum lung, macar cele 7 zile sa fie, toate superbe.

[26.05.16 20:07:18]

@Ninette -

Am venit din Nea Vrasna...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

AnaAnaAna, arriana, calatorul, ceraselatoader, flaviana77, florina badica, Ninette, rossoneru
Alte impresii din această RUBRICĂEl Greco Inn [Nea Vrasna]: