ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2014
ÎNSCRIS: 23.06.11
JUN-2014

O vacanta reusita la pret de criza

Am hotarat din iarna sa petrecem concediul tot in Grecia, dar am cautat o locatie in care nu am mai calatorit pana acum. Am facut "cercetari" pe AFA, pe alte situri de turism, am citit impresii, am vazut poze, am cantarit oferte si in final dupa o consfatuire cu familia am ales Nea Vrasna, vila El Greco.

In fine am plecat pe 25 iunie seara, la 23.30 si dupa un drum (cu autocarul) de circa 10 ore fara peripetii am ajuns in Grecia in jur de ora 10 dimineata.

La prima impresie mi-a placut vila, este exact ca in poza. Sunt de fapt doua vile, spate in spate, El Greco fiind cea din spate, cea cu fata la mare este o alta vila.

Am fost cazati in circa 20-30 minute, in momentul cand s-a terminat curatenia. Am stat la etaj, cu vedere laterala, din balcon se vedeau si muntii pe stanga si marea pe dreapta.

Camera mare, spatioasa, racoroasa (are aer conditionat - gratis, ca si internetul - wireless). La baie am gasit si prosoape cat si hartie igienica. In rest, toate dotarile mentionate in oferta: aragaz electric, frigider, tacamuri complete, televizor, 1 pat mare de 2 persoane si o canapea comoda, 1 noptiera, 1 comoda cu oglinda si taburet.

Apa calda fost tot timpul. La iesirea din camera se oprea automat curentul electric, ceea ce zic ca este un lucru bun. Este un loc foarte linistit si ne-am odihnit tare bine cat a stat acolo.

Vila este foarte aproape de mare, circa 2 - 3 minute pana la plaja. Supermaketuri sunt suficiente in zona si bine aprovizionate, iar cele 2 vestite DISCOUNT si MASOUTIS sunt mai departe, si nu merita pentru 50-60 centi discount sa bati drumul pe caldura de afara.

Locuri unde puteti servi masa sunt o multime si foarte variate, de la pizza, gyros, peste si fructe de mare, gratar, clatite, gogosi, prajituri, inghetata, placinte si porumb copt.

Sunt cateva parcuri si locuri de joaca pentru copii. De fapt am vazut nenumarate familii cu copii, unii chiar foarte mici.

Se poate sta pe prosoape la plaja din dreptul vilei sau la sezlonguri, in stanga su dreapta cum intri pe plaja. La sezlong, servind o cafea, un capucino, un frappe, sau o bere, consumatie in jur de 2-3 euro de persoana poti sta la plaja o zi intreaga. Orice ai comanda, ti se da ceva din partea casei, chipsuri, biscuit sau alune sau o apa mineral mica.

La restaurant, aveti grija ca la ei totul este mare: salata, friptura, pizza sau gyros. Este bine sa intrebati pt ca riscati sa aveti surprize.

Un alt aspect m-au impresionat culorile si varietatea florilor dar si grija proprietarilor pentru plantele din gradinile lor.

Am fost intr-o singura excursie optionala la KAVALA-THASSOS - feribot, a fost placut dar caldura mare de afara (am ajuns pe insula ora 12-13) m-a cam obosit.

Am si mica obiectie: lipsa SERII GRECESTI, cum eram obisnuita in alte excursii pana acum.

Au trecut repede cele 6 zile si iata ca vorbesc de vacanta la timpul trecut.

Va sfatuiesc si pe voi sa consultati bine ofertele agentiilor si mai ales sa cantariti impresiile persoanelor care au fost acolo unde vreti sa ajungeti.

Va doresc vacanta placuta celor care urmeaza sa calatoriti.

Trimis de Paloma in 05.07.14 02:30:04
Validat / Publicat: 05.07.14 09:56:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: CORFU, CRETA, NEI PORI, HALKIDIKI, OLYMPIC BEACH

VIZUALIZĂRI: 7539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Paloma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mic dejun pe balcon

[05.07.14 09:56:13]

Mutat în rubrica "Vila El Greco Inn, NEA VRASNA" (nou-creată pe sait).

De asemenea, am adăugat în caseta tehnică şi pagina web oficială a vilei ( vezi mai sus ). Poţi confirma dacă aceea este vila?

GETIR
[06.07.14 22:42:52]

Buna, nu ai scris nimic despre plaja (cum este nisipul, marea este adanca, sunt pietre). Merci mult pentru raspuns

[06.07.14 22:54:24]

@webmasterX: da, aceea este vila, care apare in spatele meu (scrie si pe ea - vila El Greco Inn)

[05.08.14 18:53:13]

Buna,

Pe 12 august am impreuna cu niste prieteni 3 camere rezervate. poti sa imi dai mai multe detalii te rog frumos?

Plaja, nisip, preturi... tot ce a ce consideri ca este bine de stiut.

Multumesc

[07.08.14 02:13:08]

@wega77: vila este o. k, asternuturi curate, daca aveti camere pe laterala e perfect, pt ca aveti umbra la pranz.

Camerele de la etaj sunt de preferat, pt ca poti lasa deschis geamul de la balcon.

Bucataria este dotata cu absolut tot, vesela, ibric, oala, cratita.

La baie sunt prosoape, ceea ce la alte vile nu prea gasesti.

Atentie, este un minimarket in parte stanga a vilei cum iesi pe plaja si altul la dreapta vilei la distanta relativ mica. Chestia cu aprovizionarea de la cele 2 Supermarketuri - cele 2 vestite DISCOUNT si MASOUTIS e banc, discountul de care va vor povesti ghizii e o mica gogoasa (intelegere intre ei si patronii respectivi); pentru 50 de centi la unele produse, nu la toate nu se merita sa faci drumuri pana acolo, fiind la o distanta ma mare de vila. ASTA NUMAI IN CAZUL CAND VREI SA FACI ECONOMII DRASTICE SAU VREI SA TE MAI PLIMBI NEAVAND CE FACE. In rest, preturile sunt cam la fel, noi am studiat acest aspect.

Este bine de mancat la Taverna vilei, la Taverna El Greco, au mancare gustoasa, suficienta si desertul e din partea casei, ceea ce nu pot spune de alte restaurante. Daca te duci o data, a doua oara te considera clientul lor si te trateaza ca atare.

Despre plaja, e bine sa faceti plaja in stanga vilei, in partea dreapta e cam mult pietris, mai ales cand e furtuna pe mare si este adus de valuri.

Noi am fost in KAVALA si THASSOS dar s-a mers mult cu autocarul, apoi cu feribotul pe o caldura naucitoare si am cam obosit, mai ales ca am ajuns la pranz la ora 13 in Thassos, am stat circa 1 ora, am luat masa la Thassian Doukas. Au meniu in romaneste si ospatar care vorbeste romana, desert din partea casei - inghetata. Am comandat Stifado-traditional, este excelent si am baut vin la carafa.

Si cam asta este. Sper ca v-am ajutat sa aveti o idee cat de cat.

Astept sa imi raspundeti la intoarcere cum a fost acolo. Si eu am citit inainte de plecare review-urile de pe nt si acolo mi-a fost mai usor sa ma descurc. Asa este mult mai simplu, sa ai o idee inainte.

Drum bun si vacanta placuta!

[07.08.14 13:51:35]

@paloma: Multumesc frumos! Distanta pentru noi nu este o problema, mergem cu masina, nu cu autocarul. O sa revin dupa data de 20 aug cand ne intoarcem.

O zi buna!

snr
[08.08.14 08:40:30]

Buna ziua!

Intrarea in mare este asa abrupta? Am un copil si nu vreau sa stau tot timpul cu ochii pe el.

Multumesc.

[08.08.14 10:18:26]

@snr: Nu, pana la o distanta de circa 2 m de tarm spre larg, intrarea este lina, mai ales in partea stanga cum intri pe plaja, de la vila el Greco iar apa nu este asa de adanca.

snr
[08.08.14 10:27:16]

@paloma: multumesc frumos

o zi buna!

[20.08.14 14:48:15]

@paloma: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[28.08.14 12:17:06]

@paloma: buna ziua, asa putin este intrarea in mare (2metri) lina sau este o gresesla?

[28.08.14 12:18:48]

@ional: la fiecare pas o sa te duci 10 cm

[28.08.14 21:48:29]

@ional: NU, nu este o greseala. Asta este realitatea, apa la mal, pe odistanta e 2-2,5 metri de la tarm catre larg nu este asa adanca, intrarea fiind foarte lina, nu abrupta.

[29.08.14 16:26:18]

@wega77: atunci cred ca varianta cea mai buna este Olimpiada

[29.08.14 16:31:48]

@paloma: multumesc frumos, in prima faza am crezut ca este o greseala, acum multumesc pentru comfirmare si poti recomanda o plaja si pentru copii? intrarea sa fie lina si apa pana la 1,20 cat mai in larg?

[29.08.14 18:39:29]

@ional: daaaaaaa... indiscutabil... vezi ca sunt 4 plaje acolo... doua din ele sunt bestiale... raiul pe pamant dar vezi ca mai mergi de la olimpiada inca vreo 3-4 km....sa nu o iei prin oras...este si un fel de centura..mergi intins

[29.08.14 20:32:03]

@wega77: in Grecia este de preferat sa mergi cat mai putin cu masina, este minunat sa respire aer curat, nepoluat de circulatie, mai ale cand mergi cu copii.

Plaja si apa de acolo sunt excelente si nu are rost sa colinzi 3 km pt a face plaja. De altfel grecii prefera scuterul sau bicicletele, se gasesc de inchiriat, si copii se vor bucura sa faca si sport.

[30.08.14 00:20:17]

@paloma: in afara de olimpiada unde am inteles ca este ffffff frumos ceva mai aproape ar mai fi multumesc frumos

[30.08.14 00:22:30]

@wega77: multumesc frumos aici mergem sigur ca prea ai vb frumos de ele dar vtoiam si ceva mai aproape de nea vrasna multimesc frumos pt toate radpunsurile

[30.08.14 00:24:20]

@paloma: pana la plajele de dupa olimpiada sunt 20-22 km... nu cred ca ai vrea sa mergi cu copii pe bicicleta pana acolo daca ai fost stii ce pante sunt de urcat

[30.08.14 19:04:21]

@wega77: eu nu am fost pana la Olimpiada, am preferat sa fac plaja in zona. Am mers insa in excursiile optionale, organizate de agentia locala la Kavala si in Thassos. Mi-au placut ambele locatii, mai ales Thassos-ul. E apa de un azuriu superb!

Turcu Ionela
[28.05.16 21:56:01]

@paloma - Fara sa fie cu suparare dar am cateva obiectii la ceea ce ati scris mai sus:

1. cum puteti afirma

"Chestia cu aprovizionarea de la cele 2 Supermarketuri - cele 2 vestite DISCOUNT si MASOUTIS e banc, discountul de care va vor povesti ghizii e o mica gogoasa (intelegere intre ei si patronii respectivi) "

... nu tin minte sa fi spus ca exista un discount la cele doua supermarketuri si cum ar putea exista o intelegere intre ghizi si patronii respectivi in conditiile in care toti turistii cat si localnicii fac cumparaturi de acolo (in momentul in care veti mai merge in excursii si ghidul o sa va trimita la un magazin/restaurant care va fi cam singurul de prin zona fiti sigur ca acolo exista o intelegere, nu va faceti iluzii ca se va imbogati ghidul pe cumparaturile facute de dumneavoastra, cel mai probabil va primi si el doua - trei suveniruri sau va manca gratuit in cazul unui restaurant, in timp ce se va aplica si o reducere la grup). este adevarat nu se merita sa bati atata drum pana acolo dar unii se duc si macar pentru a vedea despre ce e vorba.

"Excursiile optionale nu sunt cine stie ce, mai ales ca ghida IONELA nu este din cele cu experienta. "

- excursiile optionale sunt facute de catre agentie, eu doar merg cu turistii in ele si cam atat, nu ma apuc eu sa fac programe de excursii optionale, da recunosc nu sunt cu experienta dar la urma urmei omul cat traieste invata si din cate stiu eu nimeni nu s-a nascut invata.

"Noi am fost in KAVALA si THASSOS dar s-a mers mult cu autocarul, apoi cu feribotul pe o caldura naucitoare si am cam obosit, mai ales ca am ajuns la pranz la ora 13 in Thassos"

- cu autocarul in aceasta excursie se merge exact 3 ore dus - intors, in momentul in care un turist alege sa mearga intr-o excursie eu consider ca isi asuma din start anumite lucruri care se pot intampla: ne prinde ploaia si ne intoarcem uzi, este foarte cald si avem nevoie de palarii de soare, ne intoarcem foarte obositi, ne prinde vreo furtuna si multe alte lucuri care sunt inveitabile. La urma urmei orice excursie optionala este obositoare, trebuie respectat un program si niste ore, cine nu vrea sa obosesca intr-o excursie isi inchiriaza o masina si se duce unde vrea, opreste cand vrea, sta relaxat, nu trebuie sa faca pauza ca asa ii cere masina, opreste unde doreste si tot asa mai departe.

"Am si mica obiectie: lipsa SERII GRECESTI, cum eram obisnuita in alte excursii pana acum"

- in alte statiuni probabil sunt mai multi romani si din aceasta cauza se face seara greceasca. Din pacate nu pot sa tin o seara greceasca cu 2-3 maxim 5 persoane care ar fi interesate.

Eu cam atat am avut de spus.

Va doresc o vara frumoasa si vacante cat mai reusite.

Ionela - Nea Vrasna

[29.05.16 18:55:58]

@Turcu Ionela: Ionela, se vede de la o posta ca nu ai ceea ce se numeste "stofa" pentru meseria de ghid. Merg de multi ani prin strainatate, in special Grecia. Practica pe care o folosesti este total neadecvata si enervanta pentru turisti care au nesansa sa te aiba prin preajma.

Este deranjant sa vezi cum ghidul citeste de pe notite ceea ce trebuia sa stie deja. Acest lucru il poate face oricine viziteaza Grecia, nu trebuie sa se pretinda ghid.

In rest, in majoritatea timpului ai tacut. E deranjant pt ca in pretul excursiei sunt incluse si serviciile tale..., la care, ce-i drept se putea renunta.

Am cunoscut anul trecut o ghida nemaipomenita, care mi_a lasat o frumoasa impresia si un sejur de vis. Ce bine ca mai sunt si astfel de oameni in turism.

S

Turcu Ionela
[29.05.16 19:47:39]

@paloma: 2014 sa stiti ca a fost primul an in care am inceput cu aceasta meserie. A urmat anul 2015 si 2016 exact in aceeasi locatie. Sunt sigura ca daca ar fi fost reclamatii la adresa mea nu mai veneam, din contra am fost ceruta in continuare. Si din ce imi aduc aminte in autocar ati fost si cu alti turisti de alta nationalitate. Ghidul a trebuit sa vorbeasca si pentru ei... era cam deranjat sa vorbesc doar eu tot drumul.

calatorul
[14.06.16 09:27:45]

@paloma - Multumim pentru informatiile impartasite, ma bucur ca am nimerit eu la votul pentru SB. Vacante frumoase!

calatorul, GETIR, ional, Paloma, snr, Turcu Ionela, wega77
Alte impresii din această RUBRICĂEl Greco Inn [Nea Vrasna]: