ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2010
ÎNSCRIS: 02.01.10
SEP-2009
2 AD. + 1 COPII

Concediu reusit, raport calitate pret excelent

Trebuie sa recunosc ca mi-a luat ceva timp pana sa postez acest review, m-am hotarit mai exact in momentul cand am inceput sa caut locul de vacanta pentru 2010 si am realizat ca parerea mea ar putea fi utila si pentru alti turisti.

Am ales Royal Wings asultand parerile unora si altora, mai mult chiar s-a dovedit putin dificil sa gasesc o rezervare cu prilejul targului de turism (din primavara de la Romexpo) pentru ca la majoritatea agentiilor era stop sale pentru septembrie, cu alte cuvinte era o destinatie foarte cautata lucru care m-a incurajat putin.

Am plecat pe 19 septembrie cu masina, prin Bulgaria pe ruta Radnevo – Tirgoviste – Yambol, care fata de ruta din 2008 pe Veliko Tarnovo – Stara Zagora s-a dovedit parfum, atentie insa la speed bumper-ele din localitatile mici, sunt de culoarea asfaltului...

Am inoptat la Eskisehir cu rezervare facuta la Ibis, calitate super la 50 de euro pe noapte fara mic dejun, iar a doua zi am oprit la outlet la Afyon pentru cumparaturi de haine ajungand intr-un final la ora 15 la Royal Wings.

Am dat 10 euro la receptie, gen... just in case... pentru a evita alte surprize, pentru o camera cu vedere 100% la mare (avand pe voucher mentiunea de sea view). Camera a fost la etajul unu cu priveliste super, am avut chiar si internet wireless pe balcon, mentionez ca la parter unde se afla lobby barul si receptia exista internet wireless. Am vazut la cineva si camera land view si am avut impresia ca sunt in cartierul Balta Alba sau Crangasi in nici un caz pe litoral!!!... din cauza cartierelor de blocuri din spatele hotelului.

De la inceput ne-am dat seama ca totul urma sa fie exact cum ne-am dorit, and here are the things: camera curata (preventiv, am lasat 2 euro la camerista), la restaurantul principal lumea nu se calca pe picioare iar meniul destul de diversificat (eu sunt mare consumator de peste), noi am mancat tot timpul in gradina restaurantului, la baruri bauturile din import si locale erau prezente. Ca sa fac pe plac celor de la Delphin Deluxe mentionez ca fresh-ul de portocale nu era gratis... : -)... dar pentru noi nu a fost o problema.

Puncte tari:

-aqua park... beton, in fiecare zi de la 09 la 12 am petrecut cu copilu’ la cele 3 tobogane pentru copii (si pentru adulti sunt alte 3 chiar langa cele de copii)

-luna park pentru copii, in fiecare seara (cred ca este deschis si dupa amiaza)

-design-ul piscinelor, aceste serpuind printre bananieri, astfel incat poti sa inoti pret de 30 de minute relaxat.

-Restaurantele a la cart cu mancare super (am facut doua rezervari, gratis deoarece am stat 9 nopti, la cel pescaresc si la cei Thai unde fie spus bucatarii erau chiar de la mama lor... : -))

-Cele 5 chioschiuri de langa amfiteatru cu pizza, prajituri, chebab, inghetata si fructe intre orele 14 si 17.

-Baruri cu gama larga de bauturi, de exemplu la Pool Bar aveau whiskey JB si Teachers (recomand seara sa mergeti la barul din lobby pe terasa si sa savurati cocktail-uri sunt destul de reusite)

-Party-uri daca va tin curelele, trebuie sa fi putin british ca sa faci fata (am postat o poza de la Pirate Party)

-Plaja larga cu nisip fin in apa cu pietricele mici se intra putin cam abrupt, dar este foarte cald chiar si la sfarsitul de septembrie nu puteam sa merg descult.

- Cofetarie buna, care fie vorbamai este deschisa si pana la 02. 00 noaptea.

-Nu in ultimul rand varietatea turistilor (pentru ca am constatat ca este un reper pentru unii). In acea perioada au fost cu aproximatie cam 30% rusi, 30% romani, 15% englezi, 15% flamanzi si 10% israelieni, au aparut la sfarsitul perioadei si ceva greci.

Minusuri:

-cel mai mare din punctul meu este referitor la mini disco slabut rau, vezi poza postata unde se inghesuiau pe scena toate mamicile si taticii posibili... chiar si la kusadasi a fost mai bine din acest punct de vedere... end of story.

-entertaimentul de seara ma refer la spectacol, cel de dupa mini disco este de o calitate medie, cu mentiune ca turisti din vest se distrau de minune (vezi si partea cu party-uri de mai sus) poate ca este si o chestie de background social si cultural.

-Vinul este unul singur per sortiment (exp. Vin rosu sec) produs la Pamukkale, probabil sa mai existe si altele contra cost.

-Sauna modesta, confirm ce a mai remarcat si altcineva intr-un review, este un miros de buda publica.

Concluzie: concediu reusit a meritat toti banii pana la ultimul euroi, am platit 1350 euro pentru 9 nopti plus alte 300 euro cheltuieli de transport si cazare pe drum (fara shoppingul de la Outletul de la Afyon... of course).

Trimis de world_traveler in 09.01.10 13:14:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: In 2008 Kusadasi la Pine bay

VIZUALIZĂRI: 4088 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (world_traveler); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere dimineata din balcon

[09.01.10 15:31:11]

excelent review,... eu am o intrebare suplimentara: poti detalia un pic traseul ales cu masina? Mai ales in Turcia. Cam cat a durat in total, tipul de drumuri... Mie mi se pare o nebunie sa merg pana acolo cu masina (si cu copil mic), dar vad ca multi o fac. Mersi anticipat

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [09.01.10 15:42:06]

2 zile pe drum + cel putin inca una in care sa te refaci + alte 2 zile la intoarcere -- vor tremura izmenele pe tine la plecare numa cand te vei gandi la drumul intors...

NU merita, in opinia mea, decat in cazul unei vacante mai lungi, de minim 2 saptamani, cu etape intermediare pe drum - nu doar in zona Bosforului, ci si la Marmaris/Fethye/Oludeniz etc (ai multe variante) (la dus) si Cappadoccia/ Pamukkale (sau alte variante) la intors.

[09.01.10 15:48:59]

da, stiu, tot la o vacanta mai lunga ma gandeam... , nu foarte serios... (eventual mers noaptea a. i. copilul sa doarma) am fost prin 2003 pana in Marmaris cu masina si nu mi s-a parut chiar imposibil (la intoarcere e mai naspa). Stiu ca in Antalia se ajunge mai bine prin Istambul nu pe coasta de vest.

Dar chiar ma gandeam ca un review "in Antalia cu masina", genul celui facut de Andc pentru Grecia ar fi foarte util multora. Sunt multi romani care merg in Antalia cu masina.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA

275 km

Antalya

---------------

Total 715 km

Neaparat zic eu in 2 etape.

[09.01.10 15:54:05]

ia eventual legatura cu Andox, el avea un plan detaliat & super pentru o astfel de vacanta. Pana la urma a renuntat in favoarea avionului, poate isi reactualizeaza planurile pentru anul acesta.

[09.01.10 15:54:46]

ioi, nici nu apucai sa vbesc de lup si el la usa deja

Andox, ai renuntat definitiv la acel plan? Ori nu i-a venit inca vremea?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [09.01.10 15:56:24]

Eram dupa colt

[09.01.10 16:02:23]

mda, eu nu am nici o problema cu drumuri de genul asta dintr-una 1400 km inseamna vreo 20 de ore, dar apoi sunt zombie o zi. Cu copilul cred insa ca e imposibil. Mersi Andox, mersi si pt oferta la Gloria...

world_travelerAUTOR REVIEW
    [09.01.10 16:42:22]

Referitor la drumul pana in Antalya vreu sa clarific cateva aspecte:

1. Din Giurgiu si pana la intrarea in Turcia la Hamzabeyli sunt 309 Km pe care il faci in 4 ore condus lejer, aceasta este de fapt cea mai grea portiune din tot drumul, in Turcia tot drumul este autostrada (lucru care nu reiese de la Andox... sorry) deci nu o sa fi zombie nici o ora daca esti obisnuit putin cu sofatul.

Eu am mers Bucuresti - Eskisehir in 12 ore mers de voie cu copil de 5 ani in spate, si fara sa dau talpa... in Turcia nu am depasit 120 km.

2. Recomand calduros zborul cu avionul daca 750 euro diferenta nu va deranjeaza (2 adulti si 1 copil)... basca taiat din zilele de sejur la hotel daca ai sansa sa aterizezi dupa amiaza in prima zi si pleci cu noaptea in cap in ultima zi... in total cu putin noroc stai mai putine zile decat platesti...

[09.01.10 16:57:33]

foarte corect... vreo 750 eur m-a costat si pe mine anul trecut avionul si am plecat acasa inapoi la ora 9 dimineata... deci ultima zi a fost pierduta.

dar cred ca gresesti cand spui ca tot drumul in turcia autostrada... este cred de fapt o sosea cu 2 benzi pe sens.. daca nu ma insel.

e o varianta... mersi!

vacanta2007*
    [09.01.10 17:02:51]

este la fel de bun ca o autostrada, si mai bun decat A1 si A2 de la noi.

michaela_1961
    [10.01.10 20:44:58]

Apropo de ce zicea tm67bru, o sa-mi spun si eu parerea. Am facut 8 concedii in Turcia (nu in ani consecutivi), la Kusadasi, Marmaris si Alanya. Din acestea, 7 cu masina si 1 cu avionul, cam in aceeasi formula de 4-5 familii, fiecare cu masina si copii proprii.

Vreau sa va spun ca toti au fost de parere ca atunci cand am mers cu masinile a fost mult mai frumos, concediul parca era mai lung, peisajul, obiectivele vizitate, opririle la Canakkale si berica de seara dupa atata drum aveau alt gust.

Intr-un singur an, la intoarcere am facut Kusadasi-Pitesti "dintr-o bucata" si n-am mai repetat experienta. La Ruse sotul meu nu mai nimerea sa iasa dintr-un giratoriu de oboseala.

Si tot referitor la drumul de intoarcere, in general este mai usor de suportat pentru ca esti odihnit dupa atatea zile de stat la all-inclusive.

Va mai spun numai ca aceste concedii noi le-am inceput cand copii din grup aveau varste intre 5 si 10 ani si cu niciunul nu a fost vreo problema. Dar este adevarat ca nu merita sa faci atata drum ca sa stai numai 7 zile acolo.

Concedii frumoase, indiferent de ce mijloc de transport alegeti!

Andox, michaela_1961, molko*, vacanta2007*, world_traveler
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Wings Hotel: