Royal Wings Hotel

înscris/ă în 24.07.15
SEP-2015
REGIM MASĂ UAI

Relaxare si rasfat

Sa ne facem vacanta de vara impreuna cu familia a ramas pentru mine si sora mea o traditie din vremea copilariei. Anul acesta am ales ca destinatie Antalya, mai exact hotelul Royal Wings din statiunea Lara.

Lara se afla chiar langa orasul Antalya fiind mai mult o prelungire a acestuia, asemanator cu pozitionarea statiunii Mamaia fata de Constanta. Asta pentru noi a fost un mare plus deoarece transferul de la aeroport la hotel a durat aprox 15 minute, in comparatie cu drumul de 2-3 ore, cu autocarul, pe care l-au facut alti turisti cazati in statiunile mai indepartate. Lara este o statiune relativ noua, ingrijita si cu hoteluri preponderent de clasa superioara.

Prima impresie despre hotel a fost una foarte placuta, holul central este spatios si decorat in culori neutre si placute iar personalul de la receptie a fost extrem de amabil. Am apreciat ca ne-a fost oferit un upgrade gratuit pentru camere, desi aveam rezervate sea side view, ne-au fost oferite camere cu sea view. Deoarece a fost atat de dragut cu noi fara a cere ceva in schimb, i-am dat cu placere 10 euro bacsis receptionerului :D.

Camerele sunt mari si spatioase, toate camerele au un pat dublu si inca un pat pentru o persoana, chiar si cele rezervate in sistem double-room. Baia era curata si cu dotari standard pentru 5 stele, dar nimic surprinzator sau luxos. La capitolul curatenie in camere, lucrurile ar putea fi imbunatatite. Mai ales in baie, sunt unele detalii cum ar fi stersul cabinei de dus de stropi, care nu ar trebui trecute cu vederea.

Curtea este imensa si are tot ce ti-ai putea dori, exista spatii verzi si umbra, lucru extreeem de placut atunci cand afara sunt 40 de grade chiar si in septembrie, o piscina imensa, loc de joaca pentru copii si locuri unde se desfasurau tot felul de activitati recreative. De asemenea, exista un amfiteatru unde sunt in fiecare seara spectacole destul de dragute, iar sambata a fost Garden Party. Echipa de entertainment era numeroasa si isi facea foarte bine treaba. Erau organizate activitati variate pe parcursul intregii zile si toti animatorii inspirau energie si buna dispozitie.

Plaja era curata si incapatoare. Desi hotelul a fost plin, a existat suficient loc pe plaja astfel incat sa nu te simti sufocat. Eu as fi preferat niste umbrele de stuf in locul parasolarelor existente pe plaja si prin care treceau destul de tare radiatiile solare.

Despre mancare nici nu cred ca are rost sa vorbesc, litoralul turcesc este cunoscut ca un loc unde kilogramele se aduna "ca prin minune". Pe langa restaurantul principal care servea toate felurile de mancare la care te poti gandi, in fiecare coltisor gaseai cate un chiosc de unde sa iti iei o gustare. Bauturile erau si ele destul de diverse, amuzant este faptul ca nu toate erau la fel de "vizibile". Daca cereai suc de portocale, ti se servea acea chestie dezgustatoare de la dozator, in schimb daca ii spuneai express chelnerului sa iti aduca "din cutie", primeai un suc decent asemanator cu timbark 100% portocale. Concluzia, daca doriti ceva, cereti si daca nu e la vedere la bar pentru ca e foarte posibil sa aveti supriza sa existe undeva pe sub tejghea :D.

Eu am plecat cu amintiri frumoase din aceasta vacanta, lucru pe care vi-l doresc si voua indiferent de hotelul si destinatia pe care o alegeti.

Impresii încărcate de andre22 in 29.11.2015 14:57:24

Validat / Publicat: 29.11.15 15:51:38

• A fost prima sa vizită/vacanţă în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (andre22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  12350 PMA (din 16 voturi) nota2

[29.11.15 15:51:31]

@andre22 - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=5

- laura stan
[20.02.16 19:16:46]

@andre22 Te rog sa imi spui ce fel de plaja este si daca intrarea in mare este lina deoarece doresc sa vizitez acest hotel (sunt interesat in special pentru copii)

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[20.02.16 21:38:25]

@laura stan -

Plaja hotelului este lată, cu nisip, ok. Intrarea în mare este destul de lină, dar nu foarte lină. Dacă nu prinzi valuri, nu sunt probleme. Este preferabil să supraveghezi copilul la intrarea în mare şi pe timpul bălăcelii.

- andre22
[21.02.16 09:07:52]

@laura stan: plaja este foarte lata si sezlongurile sunt destul de aerisit asezate astfel incat nu iti da senzatia de inghesuiala. Intrarea in apa este destul lina si fundul marii este fara pietre dar de la un punct marea se adanceste destul de brusc. Cat am stat eu acolo apa a fost curata iar valuri erau doar spre seara, dimineata marea fiind foarte linistita. Daca mergeti cu copil va recomand sa aveti creme cu factor de protectie solara mare pentru ca soarele este foarte puternic pe plaja si parasolarele nu protejeaza 100%

- laura stan
[22.02.16 22:25:59]