ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2014

Perast

În circuitul făcut prin unele țari din fosta Iugoslavia aveam programată și vizitaîin acest loc din Muntenegru zona Golfului Kotor.

După Becici / Budva a urmat Tivat, pina aici a fost sigur fiincă am avut cazarea asigurată de acasă vezi impresii, mai departe urmînd să mă descurc pe cont propriu si sa văd unde ajung si ce voi face dar vroiam să văd si acest loc denumit

Perast

Am plecat din Tivat cu autocarul (am fost in vacanta cu trenul si autocarul ca si mijloc de transport) spre Perast pe ruta Tivat - Lepetane - Kotor, autocarul m-a lasat sus cam la mijlocul distantei fata de capetele statiunii, aveam varianta sa cobor jos spre faleza si asa am si facut.

Se coboară pe scări cam greu și așa ajungi jos pe faleză, acolo urma să caut cazare fiincă aici nu mai aveam rezervat nimic.

La prima vedere Perast pare un loc abandonat unde găsesti cladiri vechi si adevarate palate, un loc in care odata s-a trăit în lux aici, astăzi acest mic sat are doar undeva sub 400 de locuitori, pe vremuri avea peste 30 000 de mii si era un port renumit dar asta a fost demult.

Trebuia sa găsesc cazare, pe faleză scump, vroiam să rămîn aici cîteva zile, pînă la urmă am găsit si ce vroiam la un preț foarte bun 25 euro camera dublă cu vedere splendidă spre golf si spre cele doua insule, dar despre cazare altadată.

Perast este situat foarte aproape de cea mai vizitată statiune din zona Golfului Kotor denumit de localnici Boka Kotorska adică Kotor, a apartinut in vechime in cea mai mare parte de Republica Veneția, a fost sub stapinire Austriacă, Maghiară, Franceză, Turcă nu demult Fosta Iugoslavia si in prezent Muntenegru.

In Perast sunt multe biserici catolice si doar una ortodoxă dar majoritatea sunt constructii foarte vechi si toate constructiile din acest mic sat sunt constructii in stil ca si la Venetia.

In fată vazut de pe faleza sunt doua insule

- Insula unde este biserica Sfîntul Gheorghe, insula naturală

- Insula unde este biserica Gospa od Skpjela, insula artificială

In legatură cu aceste doua insule sunt mai multe legende, insula Sfintu Gheorghe este insula naturală si intruchipează bărbatul, pe cînd insula artificială creată de om reprezinta femeia.

Legat de insula artificială si aici sunt multe legende, a fost construită in jurul unui virf de stîncă iesit cam un metru din apă unde localnicii au adus de pe țărm piatra, altă legendă spune alceva - marinarii veniti acasă de pe diverse mări puneau cîte o piatră lîngă stinca și asa s-a format această insulă denumită si insula femeii, seamană cu un portavion daca va uitati la poze.

Denumirea insulei in limba română este Insula Maica Domnului de pe Sîincă.

Distanta dintre cele doua insule este de aproximativ 100 metrii, din Perast se fac vizite doar pe insula artificială denumita si insula femeii, distanta se parcurge cu barca de pe mal in aproximativ 5 - 10 minute.

De la ora 9 dimineata pînă după masă pe la 5 se fac curse spre insulă, asta din Perast sau din Kotor in alt fel.

În timpul verii sunt mai multe evenimente / festivaluri la Perast la unul din ele am nimerit si eu cind am fost acolo.

E vorba de impuscatul cocosului

Dimineata cind m-am trezit din camera pensiunii unde am avut cazare am vazut pe geam un fel de parada pe faleza (aveam vedere din camera) fanfara cu muzica inseamna ca urma ceva in ziua aia.

Am coborit si dupa un timp a inceput festivitatea, mie mi s-a parut cam... nu stiu cum sa spun... eu veneam din alta parte, in prima faza am vazut ca trebuie impuscat cocosul, care a fost dus in larg undeva la 300 de metrii si era plin de lume, muzicanti, localnici, turisti etc care asteptau... ce va urma... au inceput sa tragă cu pușca in cocoș, numai cu pusti vechi din o mie opt sute si ceva, a durat mai mult de o ora si nu nimereau cocosul care era legat pe o scindura în larg, pîna la urma cocoșul a căzut în apă s-a înecat - victorie - a murit cocoșul, (cocoșul era inamicul) a urmat aducerea cocoșului la mal si parada pe faleză cu muzica.

Asta a fost in luna mai, in lunile urmatoare altceva.

In Perast este activitate de la 9 dimineata pîna la 5 dupa masă, in perioada asta e plin de turisti pe urma pauza mare, cine vrea un loc linistit e foarte bine, cine vrea alceva nu e bun locul. Plină zona cu turisti veniti din Kotor sau alte locuri pentru citeva ore si pe urma liniste totală.

In fiecare zi trec pe aici vasele de croazieră spre / dinspre Kotor.

Cum se poate ajunge aici?

- Cu masina proprie

- Cu trenul pe ruta Timișoara - Belgrad - Sutomore - autocar direct Perast circula des

- Cu avion dar numai din Belgrad sau din vest pina la Tivat si de acolo 45 min pina la Perast

- Din Dubrovnik cu autocar pina la Herceg Novi si mai departe autocar 45 minute.

- Din Belgrad autocar de citeva ori pe zi din autogara din gara centrala la pretul de aprox 29 euro.

Cu masina proprie se merge in felul urmator

- Cine vine din Serbia pe ruta Belgrad - Budva - Kotor - Perast

- Cine vine din Croatia pe ruta Dubrovnic - Herceg Novi - Kamenari (atentie aici nu se trece cu ferry spre Lepetane se merge mai departe) Risan - Perast

- In sezon cu autocar din Ro pina la Budva si de acolo autocar aprox o ora.

Un loc deosebit, poate cel mai frumos din Muntenegru.

Trimis de Nicu in 18.01.15 15:42:36
Validat / Publicat: 18.01.15 18:09:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 3474 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Perast si Golful Kotor

NicuAUTOR REVIEW
[18.01.15 15:44:22]

As dori acest videoclip, multumesc

done

[18.01.15 16:21:25]

@Nicu -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Daniela33
[19.01.15 13:08:54]

Mie mi-a placut mult Perast anul trecut, foarte linistit si select. Partea naspa e ca nu are plaja absolut delocstai pe pontoanele de ciment. Altfel o statiune superba, micuta, romantica...

NicuAUTOR REVIEW
[20.01.15 16:19:25]

În toată zona asta a Golfului Kotor nu se merge pentru baie și plajă cu toate că se poate și așa ceva dar mai mult pe ponton de beton, cine vrea... doar... plajă și baie trebuie sa caute alt loc din Muntenegru, ex sa meargă mai spre sud, cel mai bine pentru zonă de plajă cu nisip este în Ulcinj dar acolo e mai diferit față de alte locuri, pe altă parte e și mai ieftin.

Vacanța în Muntenegru trebuie împărțită în două

O parte baie și plajă de la Budva in jos

O parte vizitat in zona Golfului Kotor

Mai vine și partea a treia o dată ce ai ajuns in Golf, ești relativ aproape de Croația și vrei să vezi și mult mai celebrul Dubrovnik dar cind vrei să faci și pasul ăsta trebuie să adaugi ceva mai mult la buget fiincă Croația înseamnă... automat... bani mult mai mulți.

În Muntenegru platești cu euro, țara nu este în UE, În Croația moneda nu este euro cu toate că țara este în UE.

Zona Golfului Kotor rămîne după părerea mea cel mai frumos loc din Muntenegru.

[09.02.15 08:02:33]

Mutat în rubrica "Descoperă zona Perast-Risan, PERAST / RISAN" (nou-creată, între timp, pe sait)

Daniela33, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Perast-Risan: