ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2014
ÎNSCRIS: 05.10.14
OCT-2014

Parerea mea despre Poiana Brasov

Buun... Si acum...

Ce se poate vizita in Poiana? ...

Fix nimic. Intr-o ora ai dat roata la toata statiunea cascand gura pe la bisericuta, hoteluri si carciumi si cam asta e tot.

Ce drumetii putem face? ...

Ca si drumetii, asa mai scurtute, ca gaina in jurul casei, in doua zile termini cam tot. O iei spre Brasov prin Pietrele lui Solomon si iesi in Schei, apoi spre centru sa vezi centrul vechi si Biserica Neagra, excursie pentru care ar trebui sa va rezervati cam 4-6h dus-intors.

Al doilea traseu ar fi, urcat cu telecabina sus pe Cristianul Mare, si de acolo tii marcajul si cobori pe Drumul Rosu pana la cabana Postavaru, pe un drum forestier (inainte se mergea pe poteci, altfel se simtea muntele...). De mult, mai exista si cabana Cristianul Mare, dar din pacate a fost distrusa de un incendiu in decembrie 2002 si nimeni nu s-a mai obosit s-o refaca, ca de... Ce trebuie cabana acolo, daca turistii se cazeaza in Poiana :(( ... Apoi puteti tine drumul tot inainte, pana la bazinul de apa pentru zapada artificiala, de aici avand doua variante. Sau tineti drumul (ala forestier) spre Poiana, sau faceti stg daca vreti sa mergeti la “Pestera de lapte” (merci Krondia, uitasem de ea), dar atentie sa n-o ratati, este putin vizibila si undeva pe dreapta potecii (sa aveti cu voi lanterne, ceva de facut lumina), daca o mai fi poteca pe unde o stiam eu acum mai multi ani. Pentru traseul asta cred ca ar fi suficiente 3-4h cu larghete.

Ambele trasee si cel spre Brasov si cel din Cristianul Mare, sunt de dificiultate medie spre mica. Noi doar am urcat sus, ne-am fatait putin pe coclauri si am fugit repede jos ca muream de frig (noi imbracati de inceput de toamna si am dat peste o ceata densa, rece, umezeala iti intra in oase si pe deasupra din cand in cand si cate o pala de vant, care numai placuta nu era).

Unde servim masa? ...

Ca si locuri unde puteti servi masa, cele mai bune sunt Coliba Haiducilor si Hanul Vanatorilor. Mancare buna, portiile asa si asa, preturi destul de mari, dar mai mici la primul. De ocolit Sura dacilor (e praf, ce-a fost si ce-a ajuns) si Capra Neagra.

Unde plecam cu masina? ...

Pai plecam in primul rand la Cetatea Rasnov... Si ne luam o mare si frumoasa teapa... Pentru ca nu vezi doar ce ar trebui sa fie intr-un astfel de loc. Cetatea in sine e foarte frumoasa, cu o locatie excelenta, peisaje dragute, Rasnovul la picioare, paduri... Dar... De acum incepe... In primul rand, la intrarea pe drumul de costise ce duce la cetate (nu la Vaslui :) ), ma ataca un nene si-mi zice ca daca nu vrem sa ne duca sus cu un tractor d'ala cu 2 remorci. Eu il intreb cam cat e de urcat. El zice „Ei, pai e muult, e vr’o 2 km”. Noi, il credem pe cuvant ca na... era d’al locului si ce ne zicem, „Ce sa ne mai rupem picioarele pana acolo sus, ca dureaza, ca pierdem timpul... ” (mai avem programat un traseu in ziua asta) si hai sa ne luam 3 bilete X 4 Ron, in care avem inclusa si coborarea. Bineanteles ca urcusul pana la cetate, pe un drum foarte bun avea doar vreo 800-900 de metri maxim, pe care-i puteai face lejer pe jos in cateva minute si uite asa prima teapa. La intrarea in cetate se cumpara bilete pentru vizitarea obiectivului. Luam 3 bilete X 10 Ron de caciula (la final realizand bineanteles ca nu stim de fapt de ce pisici le-am platit), intram si aici a doua teapa. Peste tot la 15 m una de alta, tarabe cu tot felul de porcarii, kitsch-uri ordinare, chinezarii, buzdugane si buzduganase, sabii si sabiute, facaturi de 2 lei si alte prostii. Oribil... Eu ma enervez greu, dar asta... Cum poti pune asa ceva intr-un asemenea loc? Puteau sa insire naibii tarabele alea in afara cetatii ca e loc destul. Rusine primarului sau cine ma-sa se ocupa de cetate, bataie de joc fata de tot ce inseamna bun simt si fata de cei care fac efortul sa ajunga pana aici, sa admire, sa traiasca macar cateva clipe in trecut, sa se bucure de ce vad... Isi bat joc de noi, de banii nostri (dar cu asta ne-am obisnuit) si ce-i mai grav, de istoria noastra. Inca odata RUSINE!!!

Bine, sa fim calmi si destepti, ca prostie si nesimtire exista peste tot si la toate nivelurile si orice am face, oricat ne-am enerva, de asta nu scapam prea curand. Poate intr-un viitor cat de cat apropiat (zic si eu, ca sa pastrez un tonus relativ pozitiv si optimist). Si revenind, aveau o taraba de unde ar fi trebuit sa poti inchiria mini d'alea la care asculti istoricul locurilor, dar, normal... era inchisa. Nu a existat nici macar un ghid la cetate sa-ti spuna naibii la ce sa te uiti... Ce mai... Bataie de joc. Ne uitam si noi pe acolo ca fraierii si ne dadeam cu presupusul ce-ar fi putut fi aia sau aialalta, era si un fel de fantana acolo, cu gura foarte larga, pe care noi am banuit-o ca fiind vreo temnita... Habar n-am. Si o intrebare de bun simt. Unde oare isi fac nevoile fiziologice toti oamenii aia de acolo?... Ca n-am vazut nici o toaleta ecologica sau de alt fel. Bun, am zis ca a fost teapa vizita aici, dar a fost de fapt o semi-teapa, ca macar ne-am ales si cu istorie adevarata. Bineanteles ca la coborare am luat-o pe jos bine mersi, la naiba cu biletele cumparate la tractorul lu ala. Plecam spre destinatia urmatoare...

Plaiul Foii. Aici trebuia musai sa ajungem, ca luam bataie de la o prietena de familie cand ajungem acasa, daca nu treceam si pe aici. Ea a insistat ca vai ce locuri minunate, peisaje mirifice, ce salbaticie, trebuie sa le vedeti neaparat, ea stiind zona de cand facea drumetii in studentie pe acolo, si noi, deschisi la nou si aventura, am cedat tentatiei de a ne bucura ochii, pentru ca nu mai fusesem pe aici. Ca sa ajungeti acolo, daca aveti vreun gand, o luati din Rasnov spre Pasul Bran si dupa intersectia cu Paraul Rece, in prima comuna (Tohanul Nou), dreapta spre Zarnesti. Din Zarnesti trebuie sa o luati pe undeva la stanga, dar mai bine intrebati ca e cam incurcat pe acolo. Indicatoare noi n-am vazut decat la intrarea in Zarnesti (dupa care dispar ca magarul in ceata) si ne-am trezit, tot cu ochii dupa ele, mergand bine mersi spre Sibiu :) . Intoarce si cauta iar Plaiul Foii, dar de asta data intreband bastinasii. In sfarsit nimerim drumul si mergi frate pe un drum de macadam plin de praf si pietre destul de maricele, unde mai dadeai si de gropi, bine, nu exagerate (gen cele de pe drumul bombardat de la Moieciu de Sus, asta pentru cunoscatori :))), cale de vreo 12 km, cu 10-15 km/h, cu bombaniturile de rigoare la adresa cui ne trimisese prin coclaurii aia. Dupa vreo 5 km incep frumusetile... Si alte belele... Ii gasise pe unii sa ingroape sau sa dezgroape niscaiva cabluri sau tevi, nu stiu ce si dupa ce ca era drumul vai de mama lui, pe portiuni lungi se circula doar pe un singur fir. Si normal ca pe o portiune din asta, ne-am intalnit din contrasens cu ditai camionul (a se citi TIR) cu o baritai enormitatea de remorca cu lemne (d-aia da treij-da-metri) dupa el, si cum sa faci pe un’ s-o iei, un' sa te bagi... Munte in stanga, santierul arheologic al alora cu tevile in dreapta... Si apuca-te frate si da inapoi in marsarier (ca nu era loc de intors) vreun km, ca mastodontul clar nu putea sa dea inapoi, iar bombanituri la adresa stiti voi cui si lasa-l p-ala sa treaca. In sfarsit n-o mai lungesc, ajungem sus la Plaiul Foii si aici, cireasa de pe tort. Santier peste tot, fierastraie, ciocane, flexuri, bormasini si tot ce implica munca de santier, nu stiu cat de spornica, dar cu siguranta foarte zgomotoasa. Si noi care vroiam sa mancam aici... Asa ca am stat cale de vreo 2 tigari, ne-am bagat picioarele in ea de masina (adica ne-am urcat in ea =)) ) si valea urgent inapoi acasa, ca muream de foame. Aaa... Si in legatura cu Plaiul Foii, trebuie sa stiti o chestie, care pe mine m-a lasat masca... Se plateste taxa de vizitare daca vrei sa intri in Parcul National Piatra Craiului (incepe de aici, din Plaiul Foii). Nicaieri, in toate rezervatiile naturale din Romania pe unde am fost, n-am vazut asa ceva. Ce naiba fac astia cu banii? Fac brazii sa creasca mai drepti si mai verzi sau ploile sa cada mai des sau mai rar? Sa nu-mi zica cineva ca-i folosesc la impaduriri sau alte d-astea, ca-i rad in nas si-i zic si ca e...sa spunem naiv, daca nu altfel. Cine stie prin ce buzunare ajunge si taxa asta. Mie mi se pare o aberatie... Pai daca-i “Parc National”, e al natiunii, hai sa ne bucuram toti de el, asa cum ma duc si in Herastrau fara sa platesc, nu sa fie vizitat doar de cei care au bani de taxa de vizitare. Bine, mai mult ca sigur ca asta e doar prima taxa. Urmatoarea va fi pusa pe traversarea podului spre rezervatie si pe doamne frereste, uitatul in partea stanga, acolo unde-i obligatoriu sa te uiti in partea dreapta. E cretinitate dusa la extrem...

Dar sa revenim. In seara aia am mancat la Coliba Haiducilor. O recomand ca avand mancare ff gustoasa, bine, poate n-ar strica sa umble un pic si la portii (pe + nu pe - :) ), bulzul de mare angajament, facut pe gratar, pomana porcului, miam miam, sau incercati borcanul bunicii (bucatele de carnati de casa si carne macra tinute in borcanul cu untura), iar miam miam. Si daca ajungeti acolo, trebuie sa vedeti neaparat si expozitia lor de muraturi. Deosebita.

Deci ca si concluzie finala, eu vad Poiana Brasov ca pe o locatie turistica slabuta (mai putin iarna, cand se pot practica sporturi de sezon), fara prea multe variante de drumetie perpedes, preturi mari si fara acoperire, locatii de cazare si masa de la foarte bune la slabute (dar si cele slabe au preturi ridicate, doar prin faptul ca se afla in Poiana), una peste alta o statiune cu rating-ul umflat artificial, o statiune de fite (fitze), pe care eu personal nu o agreez (no offence for other people). Exista locuri minunate in tara asta, cu mult peste Poiana, dar prea putin sau deloc promovate, loser-e din start. Pacat. Nu stim sa ne folosim de comoara pe care o avem la indemana. Pierde turismul si noi pe langa el.

Inchei in speranta ca poate ati aflat si ceva informatii utile de pe unde v-am purtat eu astazi. Pentru ca asa cum spuneam si in alte posturi anterioare :

Cine detine informatia, detine puterea.

THX! Bye bye.

Trimis de vega06 in 11.10.14 15:10:09
Validat / Publicat: 12.10.14 10:58:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV.

VIZUALIZĂRI: 4062 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vega06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bisericuta din poiana

Marian Preda
[12.10.14 15:40:16]

@vega06;

Mi-a placut recenzia ta, mai putin cele afirmate despre Cetatea Rasnov!

Consider ca ai avut ghinion, zau!

Eu am fost un privilegiat, avand in vedere ca am dispus de un ghid local, un pasionat al locurilor si, nu in ultimul rand, un cunoscator minutios al istoriei acestei nemuritoare cetati (vezi impresii).

Vacante frumoase, oriunde si oricand!

[12.10.14 18:58:47]

@Marian Preda -

Sunteti un norocos. Sau eu prea ghinionist...

Adevarul ca toate au mers rau in ziua aia.

Asta e... Poate data viitoare.

Si multumesc mult pentru aprecieri.

[12.10.14 22:12:30]

În rest, review-ul e binevenit ca „semnal de alarmă” pentru cei care ar avea așteptări nerealiste de la Poiană, vara. În afară de odihnă (plus o piscină, un bowling...) și cîteva trasee nu ai ce face. Deși faptul că poate fi punct de plecare pentru vizitarea Brașovului și împrejurimilor l-aș vedea ca pe un mare plus, care poate ridica Poiana peste majoritatea stațiunilor din țară (ca Moneasa, Stîna de Vale, Văliug, chiar Predeal). E drept că același avantaj îl are și Branul, care beneficiază astăzi de cel puțin aceleași servicii turistice ca Poiana.

Dacă discutăm despre iarnă, situația se schimbă, fiind cea mai bună stațiune de schi de la noi. Din nou, cu mențiunea că te poți caza în Bran sau chiar Predeal.

[13.10.14 16:51:11]

@abancor -

Cred ca sunteti in eroare.

Ca un drept la replica, am sa-mi iau libertatea de a puncta niste aspecte din ecoul dvs.

1. “Nu aș amesteca Cetatea Rașnov sau drumul spre Plaiul Foii (care așa a fost întotdeauna), sau faptul că Plaiul Foii e în renovare, cu „calitatea” Poienii. ”

M-ati inteles gresit. Ce treaba sa aiba traseele pe care le-am facut noi cu calitatea Poienii... N-am facut decat sa detaliez doua din posibilele rute aflate in apropiere de Poiana, pe care le-am parcurs cat timp am fost cazati acolo si peripetiile noastre. De fapt cele doua trasee au fost sarea si piperul acestei mini-vacante, prin faptul ca acum avem ce povesti. Priviti-l ca pe un jurnal de vacanta daca vreti. De ce credeti ca mi-ar fi putut influenta treaba asta parerea despre Poiana? Nici pe departe. Sau credeti ca i-ar putea influenta pe altii? N-as crede. Una-i una, alta-i alta...

2. “În rest, review-ul e binevenit ca „semnal de alarmă” pentru cei care ar avea așteptări nerealiste de la Poiană, vara. În afară de odihnă (plus o piscină, un bowling...) și cîteva trasee nu ai ce face. Deși faptul că poate fi punct de plecare pentru vizitarea Brașovului și împrejurimilor l-aș vedea ca pe un mare plus, care poate ridica Poiana peste majoritatea stațiunilor din țară (ca Moneasa, Stîna de Vale, Văliug, chiar Predeal). ”

Ei... Aici avem pareri diferite despre ceea ce inseamna o vacanta la munte. Pentru mine o escapada reusita la munte, inseamna posibilitatea de a putea face ceva drumetii pe jos, nu bowling-uri, pacanele, discoteci si altele din gama asta. Hai ca piscina ar mai merge, desi nu vad in asta un mare plus, odata ce te duci la munte, nu pe litoral sau la strand. Poate am eu conceptii invechite... Nu stiu. Dar prin prisma a ceea ce am spus mai-nainte, e total nefericita alaturarea Poienii Brasov cu Predealul. Cele doua nu sufera comparatie. Posibilitatile de drumetie cu plecare din Predeal sunt vaste. Cabana Clabucet Sosire si Clabucet Plecare, Cabana Trei Brazi, Cabana Poiana Secuilor, Tmisul de Sus, Paraul Rece, Cabana Cioplea, Cabana Garbova, Cascada Tamina, Cascada Sapte Scari... Astea imi vin acum in cap, la mare viteza... Deci in privinta asta Predealul e cu zece clase peste Poiana. Si se pot bate, de ce nu, chiar si la partiile de ski...

3. “Bilet de intrare se plătește și în Retezat (cînd treci de baraj și intri pe drumul spre Poiana Pelegii), Cheile Runcului, Rîșnoavei, Dîmbovicioarei, Delta Dunării, deci nu numai în Piatra Craiului. ”

Din toate locatiile pe care le-ati enumerat, n-am fost decat in doua. La Dambovicioara (pestera si continuat drumul pana la Brusturet), asta cu ani in urma, insa atunci nu se platea nici o taxa. Bine acum cu siguranta exista, pentru ca si zona asta face parte tot din zona masivului Piatra Craiului (din cate stiu eu) si de ce nu si-ar taxa oaspetii? Iar in Delta am fost anul trecut de doua ori in luna iulie, odata la Tulcea la Hotel Esplanada – plimbat cu salupa rapida prin mai multe brate si lacuri, si a doua oara la Murighiol la Complexul Puflene Resort, iar plimbat, acum cu o barca cu motor din dotarea complexului, pe alte canale si lacuri, dar nu am platit nici o taxa de vizitare a Deltei, nici la Tulcea, nici la Murighiol, asta fiind anul trecut. In fine, eu continui sa cred in afirmatiile pe care le-am facut in review, ca a fi taxat la intrarea fie intr-o rezervatie naturala, fie parc national, este o spoliere pe fata, o discriminare si in acelasi timp limitarea dreptului meu si al tau si al tuturora la libera circulatie.

[13.10.14 20:03:11]

1. Corect, sînt în eroare, am considerat întreg articolul drept argumentație în sprijinul ideii că Poiana e slăbuță ca stațiune de vară (afirmație cu care sînt de acord).

2. Am comparat Poiana cu Predealul din punct de vedere al obiectivelor turistice din împrejurimi, nicidecum al traseelor montane, care sînt de acord că sînt puține. Tocmai de aceea am și zis că Poiana, vara, poate fi potrivită eventual pentru cei ce vor doar odihnă. Sau cei ce vor liniște.

3. Mie mi se pare o practică bună taxa de intrare în rezervațiile naturale, mai ales cînd fondurile pentru ele nu sînt prea generoase. În Deltă ar trebui să încaseze hotelul taxa respectivă, nu știu dacă toate încasează, sau dacă mai e așa (am fost în 2008 ultima dată).

[13.10.14 20:23:32]

@abancor -

1. Perfect de accord, cu Poiana slabuta ca si statiune turistica de vara. Gandim la fel.

2. Ok. In cazul asta si eu am fost in eroare, crezand ca faceti referire la vizitarea Brașovului și a împrejurimilor pe trasee montane, nicidecum al obiectivelor turistice, ca sa inversez fraza dvs. Dupa lamuriri constat ca si la pct. 2 gandim la fel.

3. Aici trebuie sa-mi sustin punctul de vedere si constat ca suntem in dezacord. Nu gandim la fel.

Rezulta... 2GF si 1NGF. Majoritatea decide...

Deci castigator la puncte... GF . Gandim totusi in proportie de 66,66% la fel.

Oau... Ce de 6... Suntem pe langa nr diavolului... 666 !

papone
[09.12.14 19:09:46]

@vega06 - la Plaiul Foii am fost cam la o luna dupa vizita voastra. Desi visam la o ciorba si la niste papanasi la cabana, era inca in renovare si noroc cu berile din portbagaj, ca altfel ne uscam si de sete pe acolo sau ne adapam din raulet. Totusi zona nu cred ca are multe comparatii prin toata tara, este absolut (dar absolut) superba!!! (sau o fi ceva atractie ancestrala la mine, fiind nascut in Zarnesti? )

[09.12.14 20:08:27]

@papone -

Fericitilor. Bere la portbagaj... Noi am avut doar niste resturi de apa plata ramasa prin masina de la Cetatea Rasnov. Aia a fost baza. Mai aveau aia santierul arheologic? Atunci, in momentul ala istoric, am considerat excursia ratata, dar exact ce-am patit pe acolo face de fapt farmecul acelei iesiri .

Iar cu frumusetea zonei, nu ti se trage de la ancestralitate. Chiar e deosebita. Si partea asta, dar si cealalta dinspre pestera Dambovicioara.

Mi-a facut mare placere a ta vizita inopinanta. Multumesc.

puiutea
[21.12.14 13:52:02]

"... mergi frate pe un drum de macadam plin de praf si pietre destul de maricele, unde mai dadeai si de gropi" - Tot așa era și în 1975 când - după întrarea la facultate - am fost răsplătit de părinți cu o vacanță la Plaiul Foii. Am "făcut" cei 12 km, cu rucsacul în cârcă, până la cabană! Îl mai fac și acum din când în când... în gând! Doar au trecut NUMAI 40 de ani de atunci, nu?

[21.12.14 23:59:39]

@puiutea - Da. Dupa cum am zis rupi masina pe acolo, daca nu mergi atent. Dar peisajele merita, chiar daca noi ne-am luat o teapa de zile mari, chestia cu santierul de acolo . Cu taxa aia de intrare in rezervatie nu sunt eu impacat, dar asta este situatia...

Una peste alta, a meritat excursia si peripetiile, ca uite, acum avem ce povesti

puiutea
[22.12.14 12:09:39]

@vega06 - Sărbători fericite și toate cele bune!

[22.12.14 12:18:39]

@puiutea - Multumesc la fel si tie, Sarbatori fericite si pline de bucurii alaturi de cei dragi.

Vega.

dianamea
[31.12.14 00:29:58]

Am platit taxa si la intrarea in masivul Ceahlau, si la canionul Sapte scari de la Timisul de jos. De altfel, a inceput sa se generalizeze sistemul taxelor: la manastiri, la zone muntoase incercuite de sute de km de gard, chiar si la padurile din jurul Capitalei, unde sunt puse bariere de catre nu stiu cine, ca sa ia bani, fara sa dea chitanta, fara sa plateasca impozit. Sunt turisti tineri care merg cu rucsacul in spate si dorm cu cortul sau la prici, sunt turisti pensionari care isi masoara cu grija cheltuielile ca sa mai viziteze cand inca mai au putere, sau familii cu multi copii, toti acestia nu mai pot avea acces nici macar la zonele turistice din Romania pentru turismul de mase. Nu exista servicii contra acestor taxe, nu sunt locuri de popas amenajate, sunt gunoaie peste tot, marcajele turistice nu sunt intretinute, etc. Mie mi se pare ca cei care ingradesc un munte sau pun bariera la padure ca sa ia taxe sunt la fel ca parcagii neautorizati care iti zgarie masina daca nu le dai bani, desi locul e public, gratis si nu au construit ei parcarea. Am citit de curand ca se preconiza taxa si pentru masivul Bucegi, desi turistii platesc deja: taxa de statiune, taxa de salubritate, taxa pentru spatii verzi, taxa pentru salvamont, taxe de parcare, etc., desi nu sunt aceleasi taxe peste tot, depinde de hotel. Sa ne mai miram de ce nu merge prea bine turismul romanesc in comparatie cu tarile vecine?

[31.12.14 01:03:22]

@dianamea - Bravos. Suntem pe aceiasi lungime de unda.

Cum spuneam si in review :

Mda. Cum am zis, eu am ramas masca cand am vazut panoul ala cu perceperea de taxe la vizitarea Parcul National Piatra Craiului. Nu mai intalnisem pana atuncea prostia asta.

Habar n-aveam ca acum se plateste taxa si in Ceahlau si ca a inceput si pe Valea Prahovei.

[31.12.14 01:18:41]

@dianamea -

Aaa... Si stai ca mai am raspuns ceva intr-un ecou :

Ceea ce cred cu tarie si acuma. Dupa cum spui se pare ca devine o moda, asta cu perceperea de taxe. Pai de ce sa nu ia niste bani degeaba, daca o pot face?

Bine, hai sa avem grija ce scriem, ca poate s-a pus deja vreo taxa (si noi n-am aflat inca), pe simplul fapt de a scrie despre Rezervatii Naturale sau despre Parcuri Nationale si cine stie cu ce ne trezim de plata .

Gata, da-I naibii p-astia cu taxele lor, n-are rost sa ne enervam acuma de sarbatori.

Multumesc pentru vizita si pentru vot.

In final iti urez un an mai bun decat 2014 alaturi de cei dragi, cu realizari si impliniri pe toate planurile.

La multi ani!

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[31.12.14 10:38:53]

@vega06 - Taxa de intrare în rezervațiile naturale se practică în multe țări din Europa. În Austria de pildă se plătește taxă chiar și pe șoselele alpine și nu este deloc ieftin. Cum ar suna un 16 euro taxă de acces pe Transfăgărășan sau Transalpina?

Un an nou fericit!

[31.12.14 10:59:09]

@traian. leuca - Pai dom' Traian, hai s-o luam pe puncte.

1. Aia poate chiar fac ceva cu banii colectati din respectivele taxe. La noi suspectez niscaiva interese pecuniare personale din partea autoritatilor (primarii, Romsilva sau cine naiba s-o ocupa de asta), pe niste bani intrati usor si fara a fi nevoie de vreun efort din partea lor. Easy money.

2. Taxa pe Transalpina, da, ar merita si eu as plati-o (bine mai subtire, nu la 16 €), pentru ca e o sosea buna, chiar si in stadiul actual, fara marcaje si fara parapeti. Dar pe nenorocirea aia de sosea care este Transfagarasanul, ma refer strict la portiunea de pe coada lacului Vidraru, ar trebui sa ne plateasca ei ca sa mergem pe acolo .

Pacat de ce peisaje sunt pe soseaua asta si care dupa parerea mea, este cea mai frumoasa sosea din tara si mult in fata Transalpinei, dar ce folos daca toata bucuria de a strabate traseul asta, este stricata de gropile de pe coada lacului unde iti rupi masina daca nu esti atent.

Multumesc pentru vizita si pentru vot.

Si Dvs. un an nou asa cum vi-l doriti alaturi de cei dragi si distractie reusita diseara

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[31.12.14 14:03:58]

Sunt de acord cu aspectele arătate în ecou, mai puțin cu unule ce dumneavoastră, când avem o relaționare de prietenie pe AFA și ne-am cunoscut personal la târgul de turism?

[31.12.14 14:38:26]

@traian. leuca -

Ok. I understand . Deal.

Da la dom' Traian nu renunt orice ar fi!

[06.01.15 10:01:47]

Îmi permit să continui discuția cu taxele de intrare în parcuri naționale, deși cu întîrziere, pentru că am participat la declanșarea ei.

Nu mi se pare că argumentul cu prezumția de mînăreală a bugetului este potrivit, pentru că nu este specific parcurilor naționale. Cel puțin în România, putem extinde suspiciunea de proastă gestionare a fondurilor în orice domeniu, prin urmare ar trebui desființate toate impozitele și taxele. De ce numai la parcurile naționale să considerăm că banii din bilete sînt venituri facile care ajung unde nu trebuie, iar în alte privințe (intrarea la muzeu, la teatru, acciza pe țigări sau taxa de drum) ajung unde trebuie? Și aici putem aprecia că sînt salarii cam mari și achizițiile nu se fac corect, așa că ar trebui ieftinite biletele. Toate situațiile sînt similare, entitățile respective au un buget cu venituri și cheltuieli, iar autofinanțarea reprezintă o parte din venituri. În cazul parcurilor naționale, ca și al muzeelor, autofinanțarea vine din bilete de intrare. Astea se constituie în venit la bugetul instituției respective, care are nevoie de venituri, pentru că are și cheltuieli, chiar dacă la noi uneori nu sînt vizibile nemijlocit. Nu văd nici un motiv pentru care să mă îndoiesc mai mult de buna credință a administrației unui parc național decît de cea a administrației unui muzeu, mai ales cînd în urma taxei de vizitare primesc un bilet, deci încasările sînt urmărite și toată activitatea e fiscalizată și supusă controlului.

Sigur că dacă urmărești un scop de largă accesibilitate se poate, ca și în cazul muzeelor, stabili un program de gratuități sau subvenții: zile cu intrare liberă, categorii sociale cu intrare liberă sau redusă etc. Dar asta e altceva și nu are legătură cu legitimitatea taxării intrării. Oricum, bugetele parcurilor noastre naționale sînt minuscule față de necesar, de pildă Cheile Bicazului citeam că au un buget de 10 ori mai mic decît un parc natural de mărime similară dintr-o altă țară europeană. Din care biletele de intrare acoperă foarte puțin. Restul trebuie pus de guvern sau primărie.

Ce oferă un parc natural / național de banii ăștia? În primul rînd oferă peisajul, care, pentru a fi menținut și protejat, generează cheltuieli cum ar fi despăgubirea proprietarilor de terenuri care nu pot desfășura activități economice normale, cheltuieli de protejare și monitorizare a florei și faunei, de cercetări științifice, de întreținere etc. Apoi avem cheltuieli cu salariile, cu semnalizarea turistică, cu igienizarea etc. Un parc natural diferă de islazul de la mine de la țară, unde e drept că mă pot bucura de natură fără să plătesc 5 lei.

[06.01.15 18:54:19]

@abancor -

Nici o problema. Discutam. Imi pare bine ca ai revenit pe aici prin tara mea .

Eu totusi raman la parerea ca aici avem de-a face cu o spoliere pe fata a cetateanului, in speta a turistului. Ca dealtfel si in cazul taxei de drum si a accizei la tigari si pe carburant. N-am spus niciodata ca aceste taxe ar fi corecte si ca s-ar duce sau nu unde trebuie. Ba chiar sunt convins ca parti din aceste fonduri au destinatii ascunse si (sau) sunt folosite pentru campanii si pomeni electorale.

Aici vorbim de lucruri diferite. Target-ul. Cata lume se duce la munte si cata la muzee. La munte se duce toata lumea si da, aici este un os de ros si deci un interes major. Una e sa tai bilete intr-un muzeu pentru 200 de vizitatori pe saptamana, alta e sa iei taxa de vizitare pentru o Rezervatie la cateva mii de oameni, tot raportat la o saptamana.

Si acum cinstit. Un muzeu este un loc amenajat, unde exponatele au fost aduse cu eforturi financiare (deseori substantiale) si care necesita cheltuieli legate de plata angajatilor (ghizi, paza, ingrijitori), incalzire, curent electric, gaze, sisteme de securitate anti-efractie si anti-incendiu, poate si chiria imobilului in care functioneaza. Ok. Avand toate astea in vedere, sunt dispus fara nici o rezerva sa platesc biletul de intrare si nu-mi pun niciodata intrebari, oare unde s-or duce banii astia, pentru ca sunt constient ca muzeul ala fara taxa de intrare ar dispare.

Si acuma revenind la Rezervatiile Naturale. Daca autoritatile competente ar binevoi sa-si faca datoria si ar stopa taierile ilegale de paduri care la noi este cam demult un sport national, n-ar mai fi nevoie de Parcuri Nationale sau Rezervatii Naturale. Padurile ar fi acolo bine mersi asa cum au fost de sute si mii de ani. Iar in privinta speciilor de animale si a soiurilor rare de plante protejate, acestea au existat si inaintea infiintarii Rezervatiilor si a impunerii taxei, nu au aparut subit dupa asta, asa ca... Si ca o paranteza. Am avut ocazia sa-l cunosc pe purtatorul de cuvant al Romsilva Vrancea, un nene din Focsani. Nu vrei sa stii ce case avea (am zis case, nu casa), ce masini si ce bani invartea. Bineinteles, din salariul lui amarat de bugetar... Si gandestete ca era doar purtator de cuvant. Nu vreau sa ma gandesc la pozitia sociala a celor din varful piramidei. Asa ca despre corectitudine...

Si ca o incheiere. Atata vreme cat n-o sa vad marcajele pentru drumetii montane refacute, niscaiva bancute din loc in loc pentru popasuri, padurile curatate de arborii cazuti si care putrezesc pe acolo, lipsa arborilor proaspat saditi si mizerie cat cuprinde, voi fi convins ca aceste fonduri sunt deturnate si folosite in alte scopuri.

Cred ca in Romania nu s-a ajuns inca la constiinta lucrului facut onest si corect. La noi primeaza interesul propriu in dauna interesului comunitatii si probabil situatia va mai dura.

papone
[06.01.15 19:05:50]

ca tot vorbiti de taxele astea, eu as plati in fiecare cu placere chiar si sume mai mari, numai sa nu faca "desteptii" astia asfaltarea pana sus in bucegi... desi e plin deja de urme de tocuri, sa vezi ce va fi dupa

[06.01.15 19:12:17]

@papone -

Corrrrect. S-a dus naibii salbaticia muntilor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.01.15 19:40:35]

@vega06 - și eu aș mai spune câte ceva. De pildă, apropo de

... sunt constient ca muzeul ala fara taxa de intrare ar dispare.

Chiar sunt curios, în condițiile astea, cum de nu dispar sute de muzee din Marea Britanie, începând chiar cu British Museum?!? Nu de alta, dar acolo taxa de vizitare este fix ZERO lire! Așadar, pentru a promova știința și cultura, se poate!

Daca autoritatile competente (...) ar stopa taierile ilegale de paduri (...) n-ar mai fi nevoie de Parcuri Nationale sau Rezervatii Naturale.

Ciudat... cum explici atunci parcul național Hohe Tauern (pentru a da doar un exemplu, dar sunt și din astea cu zecile, exact acolo unde nu se taie nici măcar iarba, nu pădurea, fără aprobări)?!?

Hai să nu mai fim doar cârcotași și să înțelegem odată că pentru a face un lucru, trebuie început cu ceva!

[06.01.15 21:09:03]

@Dragos -

sunt constient ca muzeul ala fara taxa de intrare ar dispare

Comparam mere cu pere. Traim in Romania. Sa nu confundam puterea financiara a Angliei cu a noastra. Acolo probabil muzeele sunt subventionate ori de statul englez ori de persoane private, ceea ce nu este cazul la noi. Daca statul roman nu aloca fonduri “pentru a promova știința și cultura”, muzeele noastre supravietuiesc doar prin auto-finantare si din cand in cand cu vreo donatie si de aceea taxa de intrare este vitala pentru ele.

Ciudat... cum explici atunci parcul național Hohe Tauern (pentru a da doar un exemplu, dar sunt și din astea cu zecile, exact acolo unde nu se taie nici iarba, nu pădurea fără aprobări)?!?

Dragos, aici chiar n-am inteles. Ce ar trebui sa explic? Faptul ca este Parc National? Faptul ca exista ca si Parc National? Sau ca a fost infiintat acolo? Poate n-am fost bine inteles, dar eu nu sunt impotriva infiintarii de Parcuri Nationale si Rezervatii Naturale, ci impotriva taxelor de acces aici. Sa fie tot fara taxe ca si in Hohe Tauern, pentru mine e perfect .

Nu sunt carcotas, sau cel putin nu ma consider a fi. A-ti spune o parere personala nu inseamna a fi carcotas. Unii poate gandesc la fel ca mine, altii nu. Asta e. Diversitatea de opinii si dreptul fiecaruia de a spune ceea ce gandeste. Eu asa gandesc si pentru ca gandesc, as merge mai departe in a afirma si ca inteleg conceptul : “pentru a face un lucru, trebuie inceput cu ceva”. Dar sa incepi cu o noua taxa? Nu avem oare destule? Ne permite nivelul de trai inca o taxa? Si pana la urma taxa pentru ce? Sa vad muntii, padurile si peisajele pe care in copilarie si in tinerete le-am vazut fara taxe? Nu mi se pare in regula. Copiem ce-am vazut in occident doar din dorinta de a mai stoarce niscaiva bani. Dar macar sa se vada ceva. Si cum am mai spus, daca as avea certitudinea ca aceasta taxa nu ar fi deturnata de la obiectivul initial pentru care a fost colectata (dar am dubii mari in privinta asta), n-asi mai “carcoti”. Oricum, eu raman cu dubiile mele si taxa, incet dar sigur se extinde . Asta e.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.01.15 21:46:21]

@vega06 - 1. nu; comparăm merele noastre cu ale lor. Da' TOT mere sunt!

Sa fie tot fara taxe ca si in Hohe Tauern, pentru mine e perfect

Fără taxe acolo?!? Vise taică! de aia pusesem și link; uite unul mai sugestiv, poate vezi ce taxe au: nationalpark.at/en/urlaub ... ohe-tauern-card E drept, oferă alternativa unui card care pentru o sumă rezonabilă oferă „gratuitate” peste tot pe unde altfel ai plăti acele taxe.

3. Eu spun că o taxă e bună indiferent ce fac ăia cu banii (exagerez, evident), dacă măcar are ca efect (cel puțin) scăderea numărului de maneliști și pantofari din locuri unde în principiu nu prea au ce căuta, pentru că de fapt nu știu să le respecte.

[06.01.15 22:38:22]

@Dragos -

1. Tot mere, da. Da’ ei le cumpara in £, care e ban de ban ca d-aia nu vor sa treaca la € .

Fără taxe acolo?!? Vise taică! de aia pusesem și link

Pai tocmai, m-am dus pe link-ul tau si daca dai click pe “Plan your visit”, iete ce gasesti : “Generally the National Park Hohe Tauern is accessible free of charge”. Deci daca vreau sa ma duc, pot sa ma duc pe coclauri si in general nu voi plati . Aaa... Daca vreau “specialitati” din al doilea link, da le am contra cost. Asta era si ideea mea din ecoul de mai sus. Platesc fara probleme taxa, dar sa stiu si sa vad pe ce.

Eee... Aici s-ar putea ca socoteala de acasa... Faza e ca in general manelistii au si bani si s-ar putea sa ai un soc, vazand Parcurile Nationale si Rezervatiile Naturale pline de specimene maneliste . Horror de-a dreptul. Pe oamenii de bun simt si care cunosc si respecta muntele, dar au venituri cu mult mai mici ca ale manelistilor, riscam sa nu-i mai vedem in arii protejate si taxate. Iarasi parerea mea.

abancor, dianamea, Marian Preda
Alte impresii din această RUBRICĂPoiana Brașov, așa cum am văzut-o eu...: