ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 21.06.11
AUG-2014

De luat in seama pt. regiunea Side-Alanya

Pot spune ca per ansamblu a fost din nou bine cam la fel cu asteptarile pe care le-am avut, pentru costul platit (2.410 EUR prin early booking - 3 pers + 1 copil de 11 ani) pentru 7 nopti, deci eu si familia mea recomand acest hotel turistilor si pot spune ca m-as intoarce acolo oricand cu placere.

Iar acum pe scurt cateva cuvinte despre conditii:

- zborul si transferul: cu..., ca de obicei totul in conditii perfecte, atat in avion cat si la aeroportul din Antalya. Ghidul agentiei de acolo, super OK, a vorbit la obiect cu destule detalii. De remarcat faptul ca tresferul a durat circa 100 minute, timp in care am facut o inca doua opriri la un magazine si la un alt hotel pe traseu noi coborand la a treia.

- plaja: este in primul rand spatioasa, gazduind aproape 400 sezlonguri astfel ca si daca se venea la orele 11:00 un loc tot se mai gasea mai in spate de randul al cincilea. As sublinia: a) este destul de aproapre de receptia hotelului la circa 150 metri b) apa foarte curata cu circa trei specii de peste atat la mal cat si ceva mai spre larg; din pacate nu exista ponton deloc in acest golf unde coexista 6 hoteluri insa exista 3 firme care se ocupa de distractiile acvatice (50 USD parasuta, 45 USD motoscuter pentru 15 minute, 5 USD banana, etc); c) intrarea in mare nu este lina (ca de altfel la toate hotelurile de aici), astfel ca ajungea la circa 1,6 metri pe la 6-8 de tarm, aceasta atingea 6-9 metri pe la 35 metri iar geamandurile erau plasate la circa 70 metri de tarm, adancimea acolo fiind deja de peste 12 metri; d) nisip in zona sezlongurilor si nisip si pietris inspre mare (ultimii 5 m) si in mare era componenta asternutului de pe jos, de accea ar fi totusi recomandasi slapii pentru cei mai sensibili la intrarea in mare; d) de remarcat ca in apa la circa 20 metri de tarm sa gaseau niste pietroie de circa 80-150 kg; e) foarte frumoasa este insa insula care se gaseste in partea dreapta a golfului, in dreptul careia acostau corabioare si unde se putea ajunge cu hidrobicicleta sau chiar si inot, dar mare atentie la stanci; .

- piscinele: circa 2.400 metri patrati de apa foarte curata avand invariabil o adancime de 1,40 metri pentru adulti, respectiv 45 mp la o adancime de 30 cm pentru copii, care este si acoperita; piscina interiora are o forma mai sinusoidala si in ea se poate intra si iesi numai prin SPA. Mai exista si o piscina cu adancimea de 120 cm cu cele 3 topogane are program de la 10:00 la 12:00 si de la 14:00 la 16:30; cea mai mare problema este insa cu gasirea unui sezlong liber, aceastea fiind in totalitate ocupate (rezervate cu un prosop sau alt obiect) in jurul orei 9:00;

- SPA: frumos, destul de scump dar cu agenti deloc neagasanti pe plaja unde “atacau” mai rar doar persoanele vorbitoare de limba rusa; oricum la SPA se fac rost si de prosoapele de plaja contra unei garantii de 5 EUR/buc., bani care vor fi recuperati la finalul sejurului;

- camera: la hotel exista 3 tipuri de camere, cea standard marisoara si arhisuficienta ca si dimensire (27 mp), un pat matrimonial de 2/2 m; mocheta; tv lcd cu diagonala de 48 cm si 36 canale prin cablu-satelit (TVR International este prezent), aer conditionat centralizat care functioneaza foarte bine, cu posibilitatea reglarii temperaturii si a puterii ventilatiei; un balcon de dimensiuni OK 4-6 mp (difera in functie de pozitionarea camerei) cu 2 scaune si masuta, precum si uscator; baia ca si in descrierea hotelului, presiune si temperatura exceptionala a apei, care se regla usor. Vederea la mare este oferita pentru circa 75% din camere; minibarul plin la inceputul sejurului si apoi improspatat zilnic cu 2 sticle de apa plata la 500 ml; cameristele isi faceau datoria discret, schimband zilnic prosoapele si de 3 ori pe saptamana si asternuturile; De asemenea pot sa vorbesc in cunostinta de cauza si despre inca 2 tipuri de camere, pentru ca in prima noapte am fost cazati acolo: 1. Honeymoon room era un apartament compus din 2 camere separate, prima un living spatios cu TV LCD diagonala de 102 cm luminata de un "velux"; direct din camera se trecea in baie unde se gaseste un jacuzzi dar cel mai interesant avea 2 pereti de sticla foare aspectuosi avand sigla hotelului in partea de jos pe motiv de intimitate. Cea de a doua camera mare si ea cu un pat rotund avand un diametru de 220 cm si un televizor mai mic suspendat si o iesire in balcon. Vederea acestor tipuri de camera doar spre mare ele gasindu-se la mansarda la et. VI. Dezavantajul acestui tip de camera este ca aerul conditionat chiar daca este lasat pe minim este prost pozitionat fata de pat astfel ca este deranjant. Cealalta varianta de camera este cea familiala care are doua camere identice, dar una dintre ele avand insa are conditionat manual nu centralizat iar baia este comuna si se poate intra in ea doar din hohul principal. Din pacate WI-FI-ul este functional partial doar lobyy si pe holul principal al hotelului nu si in camere dar stiam acest lucru inca inainte de plecare, insa in rest nu ai ce sa reprosezi camerelor unde totul este functional si arata ca nou, chiar daca au trecut deja 6 ani de la inaugurare;

- restaurantul principal: am fost impresionat de micul dejun (12 feluri de masline) si dezamagit de dulciuri avand in vedere ca am zarit baclavale doar in 2 seri (intre care una era seara turceasca), servirea buna si prompta pentru bauturi, dar si debarasarea meselor; aerul conditionat eficient, ; pranzul normal cu cel putin 3 feluri de carne combinata intre pui, vita, peste si oaie; cina deosebit de bogata fiind imbogatita cu produse gatite afara la gratar dar pentru care trebuia stat la coada circa uneori 1-3 minute; fructe zilnice in oferta: pepene, lubenita, mere, struguri, pere;

- restaurantele a la carte (otoman si italian): sunt fara plata cu rezervare cu o zi inainte; am ramas impresionat la restaurantul italian unde servirea celor 5 feluri a durat peste 140 minute, ospitalitatea personalului fiind impresionanta in acest interval; din pacate mesenii turistii nu au lasat nici macar un cent bacsis, un gest urat zic eu avand in vedere conditiile; recomand cu multa incredere sa nu il ratati;

- animatia: (incepea la orele 10:00 cu un dans specific pe melodia lui Alpha Blondy – Sebe Allah Y’e- pe care as dori-o pusa si ca piesa la review in masura posibilitatii) potrivita, nu agasanta, dar nici iesita din comun, pacat ca lipseste de pe plaja in 95% din zi (sa renuntat si la volei);

- serile tematice: slabut organizate cu exceptia seara turcesti;

- baruri: putine ca si numar (4) avand coctailuri deosebite -12 bucati dintre care 3 pentru copii (seara punch la amfiteatru de fiecare data) si folosind pahare de sticla sau plastic dupa caz, sucuri la Tetra-Pack i neindoite cu apa, iar berea Efes foarte buna;

- excursii: de vizitat neaparat orasul Alanya pentru cetate si o mica croaziera pe mare; Side pentru vestigiile romane deosebit de bine conservate; noul aquapark din Alanya; prin excursii luate direct de la agentiile locale, care se gasesc in bazarul de peste drum de hotel, avand preturi cu circa 25_30% mai mici fata de cele oferite de agentiile partenere la hotel;

Observatii:

- apropo de turisti, procentele au fost in perioada in care am fost noi cazati de 55% nemti, 20% rusi si tari rusofone; 10% turci, iar in rest olandezi, englezi, polonezi, cehi croati, unguri si cateva familii de romani (5-6 cupluri cu copii)

- am avut o mica problema la cazare, ajungand la orele 17:30 la hotel, ne-a fost oferita o camera matrimoniala si una familiala in loc de doua duble, cu rugamintea si promisiunea ca a doua zi la pranz vom primi ce ne-am dorit (2 camere pe acelasi etaj cu vedere spre mare) dupa ce am strecurat 30 EUR in mana receptionerului si intradevar a doua zi la ora stabilita sa facut mutarea in 25 minute, totul devenind OK.

Trimis de iusti1968 in 03.09.14 22:56:04
Validat / Publicat: 03.09.14 23:45:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: de 7 ori pana acum in localitatile Lara, Antalya, Side, Alanya, Goynuk, Camyuva

VIZUALIZĂRI: 3726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iusti1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Alanya - vedere dinspre port la orele serii
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 EUR pe cameră

[04.09.14 00:29:56]

iusti1968AUTOR REVIEW
    [04.09.14 08:55:08]

@webmasterX: totul este in regula cu localizarea

iusti1968
    Alte impresii din această RUBRICĂSaphir Resort & Spa [Okurcalar]: