Descoperă Roma

Avatar drots
DIN Drobeta Turnu Severin
înscris/ă în 30.08.14
AUG-2014

NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Roma

Ne doream de mult sa ajungem la Roma si anul acesta am reusit. Am calatorit cu avionul (low cost) si am aterizat pe Fiumicino. Aeroportul te indruma singur catre mijloacele de transport pe care doresti sa le folosesti ca sa ajungi in Roma, statia finala obisnuita este Termini. Noi am mers cu autocarul - Terravision-, in aeroport sunt case de bilete pentru mai multe firme de transport, toate sunt OK. Calatoria a costat 5 euro de caciula. Cu trenul este 15 euro de persoana, copii sub 12 ani au gratuit, dar trebuie validat biletul la niste tonomate de pe peron, intrrucat au valabilitate mare, stiu asta pentru ca la intoarcere am folosit trenul. Cu autocarulk am facut 45 minute, cu trenul 30. Trenul vine din 30 in 30 de minute (cel putin duminica). Noi ne-am cazat in centru, la o statie de metrou de Termini (statiile de metrou sunt apropiate) iar de la metrou am facut cam 15 minute pe jos pana la hotel. In centrul Romei, multe hoteluri ocupa doar un etaj dintr-un bloc.

Pentru prima zi am cumparat cate o cartela valabila o zi: 6 euro de persoana, in conditiile in care o calatorie costa 1,5 euro. Nu va speriati daca veti vedea ca majoritatea vanzatorilor din chioscuri sunt indieni.

Sistemul de transporteste compus din metrou (doua lini in forma de X care se intretaie in statia Termini), autobuze si trenuri urbane (pentru zonele din afara Romei) biletele sunt valabile pe toate aceste rute (ATAC se numeste sistemul de transport in comun), tot ce este Trenitalia este separat (adica CFR-ul de la noi).

Roma Pass, merita achizitionat pe 3 zile, ofera primele doua intrari gratuite la obiectivele vizitate + reduceri la alte obiective + skip the line + gratuit transportul in comun, noi am fost la Forum-Colosseum + Ostia.

Vatican: pentru muzeele Vaticane achizitionati-va biletele de pe site (16 euro adult, * euro copil), coada este imensa (am stat cam 2 ore), aveti si skip the line in acest fel. Pentru San Pietro este alta coada, dar intrarea e gratis.

Via Appia: trebuie sa va decideti ce vreti sa vedeti din Via Appia, pentru ca nu puteti sa o strabateti pe toata, in functie de ceea ce vreti sa vedeti trebuie sa va alegeti mijloacele de transport care sa va duca acolo, recomanda parcul antic Via Appia.

Coloseum: daca nu ati luat Roma Pass intrarea este 12 euro fara skip the line (coada cam o ora) sau 16 euro cu skip the line, copii sub 12 ani gratis. Pentru copii trebuie totusi sa luati un tichet de copil de la una din casele de acolo.

Forumul+Palatino: intra in acelasi bilet cu Colosseum.

Forumul Traian unde este si coloana este gratis, dar nu se intra in el.

Fontana di Trevi, Piata Navaro, Treptele spaniole, Pantheonul sunt aproape unele de altele. La Fontana di Trevi este un magazin cu produse italiene, destul de accesibile, dar cu vanzatori nationalisti. Faceti-va ca nu intelegeti ce spun.

Corso: nu este asa de scumpa, merita sa intrati in magazine.

Outletul Castel Romano: de la Termini este un autobuz care te duce acolo, contracost (nu mai tin minte cat costa) outletul este mare iar in perioadele de resuceri merita toti banii cheltuiti, ti se da si un card pentru reduceri de 10% la New Collection.

Hydromania: se ajunge cu autobuzul, pentru copii este frumos sa se distreze acolo, totul este in aer liber asa ca luati-va creme de protectie.

Daca mancati la restaurante cautatile pe cele cu oferte speciale, intrati acolo unde este lume, si intrebati de aceste oferte, multi au oferte speciale dar daca nu intrebi nu iti spun (de ex: 2 pizza margherita + o sticla de vin = 20 euro, dar am schimbat margherita cu quattro stagioni si am mai dat 4 euro), in general pizza este de la 7 euro la 14-15 euro.

Nu sunt probleme cu hotii de buzunare, dar ei exista si, in general, in metrouri sau in interiorul obiectivelor pe carele vizitati sunteti avertizati.

Ostia: Am mers cu trenul urban de suprafata: intrarea 11 euro, acelasi tren va duce la mare (urmatoarea statie), noi nu am fost, dar imi pare rau acum.

La intoarcere va recomand trenul, in gara Termini este un singur chiosc de vanzare bilete la autobuz, si riscati sa pierdeti avionul. De asemenea taxiurile (cele legale caci Roma e plina de taxiuri ilegale) te duc la gara cu 30- 40 de euro.

Nu ezitati sa vizitati Roma, este fabuloasa.

Impresii încărcate de drots in 30.08.2014 12:48:16

Validat / Publicat: 30.08.14 13:31:25

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (drots); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8550 PMA (din 11 voturi) nota2
    • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
    • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de drots? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[30.08.14 13:29:10]

@drots: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- indiralisa_26
    [30.08.14 17:29:37]

@drots: ma bucur ca ti-a placut Roma.

daca iei bilete dus intors de la ghiseul lui T. A. M. bus (este langa cel Terravision) nu mai aveai grija la intoarcere, in plus primesti si un pliant cu toate orele de plecare din statii si ti se spune sa fii cu 15 min inainte in statie.

11 euro ce semnifica, intrarea la plaja?

- drots
    [31.08.14 15:32:36]

@indiralisa_26: 11 euro este intrarea in Ostia Antica, situl arheologic, la plaja nu am fost, dar am inteles ca in marea majoritatea este privata.

- indiralisa_26
    [31.08.14 20:17:13]

am inteles acum... da... in mare parte plaja este privata...