ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2014
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 01.08.14
JUL-2014

Cuplu tanar in Lefkada

M-am hotarat sa va povestesc despre cum a fost experienta mea in Grecia in mult laudata insula Lefkada.

Am stat in total 7 nopti cu plecare cu avionul din Bucuresti.

Ca si cazare am ales partea de est (nu am gasit in partea de vest prin agentie) si anume la 3 km de Nidri - supranumit centrul nervos al insulei dupa cum zicea ghidul agentiei de turism - la Anastasia Village.

Complexul de vile arata destul de bine, camera nu pot sa zic ca excela, insa una peste alta locatia era destul de linistita cu piscina, iar privelistea era de vis.

Dezavantajul principal era distanta fata de oras, iar fara masina inchiriata, erai blocat la vila.

Plajele pe partea de est sunt de de nasoale fiind pline cu pietre, bolovani... iti da senzatia e ca te afli la un lac gen Tarnita (Cluj).

Plajele frumoase se afla pe partea de est, cu vestita apa albastra... De cele mai multe ori am fost la plaja Kathisma avand in vedere ca e accesibila cu masina. Sezlongurile sunt fie 5 euro (2 + 1 umbrela) fie faci consumatie de minim 3 euro per sezlong ceea ce mi mi s-a parut mai mult decat decent. In partea dreapta este si o stanca de pe care se poate sari pentru amatorii de senzatii tari.

Apa e intradevar albastra dar calitatea nisipului gen boabe e orez) si e foarte enervanta la picioare... am avut si papuci de apa doar tot m-am ranit in talpa. Nu in ultimul rand apa e foarte adanca, practic daca inaintezi 2-3 m trece peste 1.9 m.

Am fost si la Porto Katsiki unde peisajul e foarte frumos insa plaja e foarte ingusta si stateam ca si sarmalutele. Apropo in Grecia daca nu ai umbrela nu rezisti la soare, te prajesti pur si simplu (mai ales la inceput de august).

Vreo 2 zile am prins si valuri foarte mari (cu mult mai mari fata de marea noastra). Am ramas surprins de faptul ca desi erau valuri mari nimeni nu te oprea sa intri in apa... Aviz pentru cei cu copii... la ce adanca e apa si la ce valuri am prins nu e prea recomandat.

Am intrebat ce plaje sunt cu apa mai putin adanca si ne-a fost recomandata plaja Agios Nikitas si Vassiliki. In Agios Nikitas intr-adevar apa nu era foarte albastra dar era foarte transparenta si puteai sa vezi si la adancime de 2 m... Cred ca a fost amenajata artificial avand in vedere ca aici puteai pasi 6-8 m si apa nu depasea 1.5 m, insa dupa acest prag brusc trecea peste 1.9 m. Pacat ca plaja era foarte ingusta si lumea statea foarte inghesuita.

La Vassiliki sincer nu am inteles unde puteai sa faci plaja pentru ca erau bolovani pe jos, multe ambarcatiuni... senzatia era de lac...

Am facut o vizita si la cascada de la Nidri insa sincer nu mi s-a parut foarte spectaculoasa...

Ca si zone unde se poate mananca va recomand:

- El Greco, Sapori (faleza Nidri): calamari 8 euro, mousakka 7 euro, tzatziki 3 euro, pastizio 7,5 euro

- Obelix (Nidri) pt Gyros - 2.5 Euro la Pita sau 8.5 la farfurie

- berea era in jur de 3-4 euro la sticla, iar apa plata la 1l sau 1.5l era 1-1.5 euro

Inchiriatul masinii a costat 45 de euro/zi + combustibil (1.69 euro/ l).

Sfatul meu e sa nu mergeti in sezon pentru ca preturile sunt mult mai mari!

Una peste alta insula e frumoasa dar nu as mai merge a doua oara!

Per total am cheltuit 1300 de euro/2 pers (900 de euro pachetul achizitonat de la agentie + 400 cheltuieli)

Trimis de operagust in 20.08.14 22:18:17
Validat / Publicat: 21.08.14 01:16:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3866 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (operagust); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

needcolors
[30.08.14 19:10:47]

Este avion de la Bucuresti la Lefkada?

operagustAUTOR REVIEW
[31.08.14 23:59:45]

da, insa a fost cursa charter

[21.12.14 19:42:57]

@operagust -

Ca si cazare am ales partea de est... la Anastasia Village.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

needcolors, operagust
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: