ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2009
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
AUG-2009

Viena, văzută de la înălţime

Am ajuns în Viena pe la prânz şi, imediat după cazarea la hotelul Birg-Cyrus, ne-am cumpărat câte un tichet pentru o zi pentru transportul în comun şi, înarmaţi cu harta luată de la recepţia hotelului, ne-am îndreptat spre staţia de metrou din apropiere, Keplerplatz. De aici am luat metroul (linia U1), până în Prater, care era ţinta plimbării noastre. Nu eram pentru prima oară în Viena, dar până acum nu ajunsesem în celebrul parc de distracţii.

Am coborât la staţia Praterstern şi ne-am îndreptat, printre grămezi de moloz, spre intrarea în parc. În zonă se construia de zor, reamenajându-se străzile, dar să nu credeţi că pur şi simplu am luat-o pe arătură, nuuuu, drumul printre grămezile de moloz era marcat riguros şi delimitat, ştiţi, aşa, nemţeşte (mă rog, austriaceşte, tot un drac! ).

Ajungem la intrare, unde se află un birou de informaţii. Acolo, nişte fete amabile sunt gata să-ţi ofere toate informaţiile de care ai nevoie. Luăm nişte pliante, pe care le am în faţă, acum când scriu aceste rânduri.

E o plăcere să revăd cu ochii minţii acele momente şi să recitesc informaţii pe care mi le mai aminteam doar parţial.

Nu vreau totuşi să înşirui aici aceste informaţii, pentru că ele se găsesc în multe locuri pe internet, vă sugerez unul dintre acestea (în română), la adresa:

http: //www.wien.info/ro

Am făcut mai întâi un tur prin parc, după care am decis să alegem cu ce ne distrăm. Alegerea a fost simplă, pentru că, evident, atracţia principală era, cel puţin pentru noi, Roata Mare (Wiener Riesenrad), simbolul Prater-ului. Cum întotdeauna ne-au plăcut înălţimile, am ales un Kombiticket Donauturm & Wiener Riesenrad (Turnul Dunării cu Roata Mare), la preţul de 11 € de persoană adultă (numai pentru Roata Mare, preţul este 8,50 € de persoană adultă, iar pentru Turnul Dunării, 5,90 €). Acest tichet combinat se găseşte şi la Donauturm (cu câteva zeci de eurocenţi mai mare, dacă nu mă înşel), de unde mai puteţi lua şi un alt tichet combinat, Donauturm & Donau-Schifffahrt (Turnul Dunării şi croazieră pe Dunăre), la preţul de 16,50 €.

În Prater puteţi alege din mai multe combinaţii de tichete pentru Roata Mare şi alte "jucărele" din Prater, sau alte obiective, cum ar fi Grădina Zoo, sau croaziera pe Dunăre. Sunt atât de multe, încât alegerea este destul de grea, dacă nu vii de la început cu o idee fixă în minte!

În sfârşit, urcăm în Roata Mare, facem o tură, una singură, atât durează o plimbare, dar asta se face în vreun sfert de oră, cu ameţitoarea viteză de 2,7 km/h.

La coborâre, ne dăm seama că se făcuse ora 6 pm, drept pentru care intrăm în panică pentru că nu ştiam dacă mai prindem deschis la Donauturm. Fata de la informaţii ne linişteşte, ultima urcare în Turnul Dunării este la 11 şi jumătate, aşa că avem timp. Ne şi dă o hartă, pe care ne marchează reperele pentru a ajunge acolo.

Pe jos, DonauTurm este destul de departe de Prater, de partea cealaltă a Dunării, în sectorul 22 al Vienei, numit Donaustadt, dar cu metroul se ajunge în 5 minute.

Urmând indicaţiile primite, ne întoarcem în staţia de metrou Praterstern şi luăm tot metroul pe linia U1, în acelaşi sens cum venisem.

Trebuie să vă spun că este foarte comod să călătoreşti cu metroul în Viena, dar să nu vă lăsaţi înşelaţi de faptul că nu există niciun fel de bariere, porţi, sau controlori şi puteţi să urcaţi în metrou fără niciun fel de probleme şi chiar să şi ajungeţi la destinaţie gratis. Dacă aţi făcut aşa şi nu aţi păţit nimic, însemnă că aţi avut noroc. De fapt, sunt destul de dese contoalele, iar amenda este de 50 €.

Luăm, cum spuneam, metroul, trecem Dunărea (pe deasupra, pe Reichsbrücke, podul imperial), peste Donauinsel (Insula Dunării), până la staţia Kaisermühlen. De aici, pornim pe jos, trecem prin UNO City, complexul de clădiri care adăpostesc organizaţii ale Naţiunilor Unite, intrăm în Donaupark şi ajungem la Donauturm, cea mai înaltă clădire din Viena (252 m).

Urcăm cu liftul numai până la 150 m, unde se află platforma pentru vizitatori. Desupra, la 160 şi 170 m, se află două restaurante, a căror platformă se roteşte lent, pentru a putea oferi clienţilor o panoramă completă a Vienei.

După ce ne săturăm de privit, coborâm şi ne îndreptăm spre metrou, care ne duce exact la hotel.

Asta a fost tot!

Mai vreau să precizez doar faptul că staţia de metrou Keplerplatz este situată într-o zonă comercială "de cartier", să-i zicem, dar nu ca cele de pe la noi. Zona este foarte curată, modernă, plină de lume, doar că magazinele au preţuri mai "omeneşti", nu ca cele din centru.

Vă invit să priviţi şi fotografiile ataşate şi, poate, când ajungeţi la Viena, daţi o fugă şi la Donauturm. Merită!

Trimis de Costi in 04.12.09 18:23:26

VIZUALIZĂRI: 4714 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Super Achter Bahn, montagne-rousse-ul din Prater, văzut din Wiener Riesenrad

balasa violeta
[04.05.12 16:10:10]

Interesant! De foarte mare ajutor mi-a fost review-ul dumneavoastra. Multumesc!

CostiAUTOR REVIEW
[05.05.12 09:08:19]

@balasa violeta:

Mă bucur că ţi-a fost de ajutor (eu zic să ne tutuim, totuşi, acum, după ce ne-am cunoscut

Uitasem, practic, de acest review, mai laconic, scris la începuturile mele pe acest site, în anul când am reuşit performanţa, de care mă minunez şi acum, de a mă clasa pe locul I.

Cu această ocazie, mi-am amintit că, deşi Viena este oraşul cel mai vizitat de către noi, ar mai fi câteva lucruri de văzut şi de făcut pe-acolo...

balasa violeta
[05.05.12 13:09:39]

Costi, ce-ar mai fi de spus despre Viena, spune-mi si mie pana maine, te rog, multumesc!

De tutuit, ne vom tutui daca o vei aduce pe doamna la Bucuresti pe 26. Imi este dor de "voi"! Observi, eu ascult!

O zi minunata tuturor!

CostiAUTOR REVIEW
[06.05.12 14:08:29]

@balasa violeta:

Păi, ar fi multe de spus. Depinde cât vrei să stai.

Pentru o zi, se poate face un traseu, de tipul celui descris de mine aici:

vezi impresii

Oricum, sunt multe alte review-uri despre Viena, dar cred că le-ai citit.

Cel mai simplu este să iei o hartă turistică (toate hotelurile oferă aşa ceva) şi să decizi ce vrei să vezi, în funcţie de timp şi preferinţe.

Călătorie plăcută!

balasa violeta, Costi