ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 07.04.10
    OCT-2009

Cea mai inalta cladire din Austria

Falco - out of the dark

Cum bine ati ghicit este vorba despre Donauturm - Danube Tower sau in traducere Turnul Dunarii. Aceasta structura este cea mai inalta cladire din Austria, si din cate stiu este situata printre primele 60 de turnuri din lume clasate dupa inaltime.

Cand te plimbi prin Viena, este imposibil sa nu il observi. Turnul este situat pe malul stang al Dunarii, in mijlocul unui parc - parcul Dunarii. Puteti ajunge foarte usor cu masina; si mai usor, si mai rapid cred, puteti ajunge insa cu metroul. Trebuie sa ajungeti pe linia U1 in directia Leopoldau. Puteti cobori fie la Kaisermuhlen - langa cladirile ONU, fie la urmatoarea statie Alte Donau (ca o mica paranteza, este foarte frumoasa si statia de dinaintea cladirilor ONU - metroul merge pe la suprafata, iar statia este exact deasupra Dunarii - va puteti opri pentru cateva minute sa admirati Viena de aici, chiar merita - numele statiei este Donauinsel; numele statiei vine de la insula Dunarii, insula formata intre Dunare si canalul excavat in paralel cu Dunarea, numit noua Dunare).

Noi am preferat sa coboram la Alte Donau, sa vizitam turnul, sa ne intoarcem prin parc catre cladirile ONU si apoi catre statia Kaisermuhlen - va puteti orienta cu usurinta pastrand mereu turnul ca punct de reper.

Intrarea in turn costa in jur de 6 euro de persoana; la intrare vi se face o poza, poza care este prelucrata cat timp voi sunteti sus si pe care o puteti cumpara in schimbul sumei de 6 euro. Urcarea se face cu unul din cele doua lifturi de mare viteza, lifturi cu tavanul transparent - puteti astfel admira sau studia mecanismele din spatele lui.

Sus exista o platforma de observatie, o platforma externa folosita pentru sarituri si doua restaurante. Aceste restaurante sunt putin mai speciale - se rotesc - puteti astfel admira intrega panorama a orasului fara sa va miscati de la masa voastra; puteti observa si toate varietatile de prajituri si mancaruri disponibile in timp ce vitrinele trec pe langa voi :) In momentul vizitei noaste restaurantul era inchis, iar pentru un loc in cafenea a trebuit sa asteptam cateva minute, dar a meritat din plin. Pentru o prajitura, o cafea si o apa minerala platiti in jur de 10-12 euro de persoana. Cafeneaua are propriul site, aici

Turnul "gazduieste" si numeroase antene pentru telefonie si pentru diferite posturi de radio - le puteti observa cel mai bine de pe una din platformele de observatie.

La intoarcerea catre metrou sau catre masina - in imediata vecinatate a turnului exista o parcare imensa - treceti pentru cateva minute si prin Parcul Dunarii - va va impresiona placut curatenia si ordinea de aici. Puteti vizita si asa numitul "oras ONU", un mini oras nou, modern, un ansamblu de cladiri de birouri, cladiri rezidentiale, spatii comerciale si evident sediul ONU.

Coordonatele gps ale Turnului Dunarii sunt: 48° 14′ 24″ N, 16° 24′ 39″ E

Adresa sa web este click aici

Trimis de irma_ro* in 30.11.10 23:30:35
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 6612 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irma_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Viena - Donauinsel - Dunarea vazuta din statia de metrou de pe linia U1

motaneata [30.11.10 23:40:22] »

Pret sejur 18 EUR?

irma_ro* [30.11.10 23:48:40] »

@motaneata pretul reprezinta taxa de intrare in turn pentru doua persoane (si costul pozei de la intrare)

dannek [01.12.10 00:13:24] »

Este superba privelistea de acolo!

Daca ai fost pe inserat este bestiala privelistea!

irma_ro* [01.12.10 00:19:53] »

@dannek stiu perfect ce spui, Viena este superba vazuta de acolo

Alina Morar [01.12.10 08:29:58] »

Nu am fost, dar ai mei parinti au urcat acolo, in august, anul acesta. Au spus ca e foarte frumos, doar ca restaurantul era inchis din cauza ca a fost inundat de la atatea ploi pe care le-au prins in Viena.

webmaster13 [01.12.10 10:07:24] »

A fost o vreme cand fredonam nonstop melodiile interpretului de mai sus , sper sa va faca placere melodia atasata !

dorgo [01.12.10 10:48:40] »

@ irma_ro

Felicitari pentru descrierea Turnului...

Viena mi s-a parut a fi un oras frumos dar scump, plus de asta, prima data cand am fost pe-acolo, demult, m-am si ratacit prin oras, pe drumul intre doua gari, dinspre West Baunhof spre Est Baunhof, asa ca, in timp ce-asteptam trenul, m-am racorit cu-o poezie...

"Pierdut in multimea unei interminabile gari

Multime cenusie ca fumul ultimei mele tigari

Fara hasis

Ma simt ca un acrobat ce apare din departari

Venit pe un fir aruncat peste cele patru zari

Taras-grapis"

irma_ro* [01.12.10 13:57:24] »

@dorgo multumesc; Viena este foarte frumoasa, putin cam scumpa, dar merita vazuta macar o data

corinne [01.12.10 14:04:58] »

Este un must see al Vienei, dupa cum se pare...

Felicitari pentru descrierea acestui obiectiv turistic din Viena! Nu stiam de existenta lui...

popescu.borsa* [01.12.10 20:42:52] »

Nu ai motive sa regreti, ca ai gasit restaurantul inchis. Eu am regretat ca l-am gasit deschis. Mancarea jalnica. Noroc cu... berea.

irma_ro* [01.12.10 21:05:17] »

@popescu. borsa deci inteleg ca nu am pierdut nimic...

@corinne prima data cand am fost in Viena doar l-am observat din departare, din pacate atunci nu am putut sa ajung sa il vizitez; a doua oara insa, desi perioada a fost putin mai scurta, nu l-am mai ratat

irma_ro* [01.12.10 21:07:23] »

@Alina Morar cred ca exact aceeasi problema era si cand am fost noi acolo

@webmaster13 multumesc mult pentru melodia atasata

popescu.borsa* [01.12.10 21:14:47] »

Eu am fost noaptea. Luminile orasului ofera un spectacol feeric.

irma_ro* [02.12.10 10:01:44] »

@popescu. borsa sper ca data viitoare sa ajung si eu noaptea, am auzit ca Viena este superba noaptea vazuta de acolo

popescu.borsa* [02.12.10 11:39:06] »

Viena in general, si Dunarea in particular.

motaneata [02.12.10 16:36:13] »

Daca ne referim la cazari, Viena nu este mai scumpa decat alte orase mari din vest. De exemplu pentru 4 nopti, camera dubla (suite), doua persoane, mic dejun bufet inclus, 4*, pe Mariahilferstrasse, 270 EUR cred ca e un pret corect.

Daca ne referim la cumparaturi, exista S. C. S (Shopping City Süd) unde se gasesc produse la preturi mai bune decat in magazinele similare din Romania, ca sa nu vorbim de perioadele de reduceri: 15 ian-15 febr. ; 15 iul. -15 aug.

Daca ne referim la parcare, aceasta costa in centru, dar sunt solutii sa scapi ieftin (gratis in weekend, sau 3 EUR/zi la Park & Ride).

M-am ratacit si eu prima data (dar nu din cauza fumului de tigara (!), ca @dorgo) ci din cauza indicatoarelor: eram tot in zona Westbahnhof, eu voiam sa merg spre centru, dar indicatorul ma tot arunca pe "ring". E invers decat in Bucuresti, unde vrei, nu vrei, esti obligat sa mergi prin centru.

@irma_ro, te rog sa accepti completarea mea: Viena "merita vazuta macar o data" pe an!

amota [02.12.10 19:11:45] »

Bravo pentru frumusetea descrierii. Si eu o sa ajung la Viena in curand si va trebui sa merg cu autobuzul de la aeroport la gara West. Vad ca voi v-ati cam pierdut pe acolo...

irma_ro* [02.12.10 20:33:08] »

@motaneata completarea ta este foarte buna in Viena ne-am descurcat foarte usor cu metroul si am ajuns de fiecare data repede exact unde am avut nevoie

irma_ro* [02.12.10 20:35:09] »

@amota multumesc mult

ce ne-a ajutat de fiecare data a fost un GPS - l-am folosit cu succes sa gasim diferite obiective de care nu am stiut si restaurante foarte bune

motaneata [02.12.10 22:46:15] »

@amota,

esti sigura ca varianta cu autobuzul este cea mai buna?

Ai si alte variante:

-S Bahn S7 (tren rapid) pana la Wien Mitte; aici schimbi cu metrou (U- Bahn) U3 statia de metrou se numeste Landstrasse si mergi pana la Westbahnhof (total cost 3,6 EUR, bilet integrat).

-CAT 9070 (City Airport Train) pana la Wien Mitte (16 min), apoi U3 ca mai sus (e cea mai rapida varianta, dar mai scumpa- 10 EUR);

-autobuz 1183 (Viena Airport Lines) pana la Donaumarina, aici (statia metrou Donaumarina) schimbi cu U2, mergi pana la Volkstheater, schimbi cu U3 si mergi pana la Westbahnhof. Cost 6 EUR si faci cam 50 min (11 EUR dus-intors).

irma_ro* [03.12.10 09:42:28] »

@amota noi am folosit S Bahn S7, cel cu pretul mai mic; stiam de CAT si am vrut sa ne luam bilete acolo, dar doamna de la casa ne-a recomandat trenul rapid, fiind mult mai ieftin (diferenta de timp este de 10 minute cred); cu trenul rapid am ajuns intr-o statie de metrou si de acolo totul a fost usor;

biletul luat atunci era valabil pentru un numar de zile (4 din ce imi amintesc) si avea inclusa si calatoria catre aeroport cu trenul rapid (dus - intors)

webmaster26 [02.05.16 13:33:53] »

@irma_ro - Mutat în rubrica "Turnul Dunării - Donauturm (Parcul Dunării), VIENA" (nou-creată pe sait)

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

Alina Morar, amota, corinne, dannek, dorgo, irma_ro*, motaneata, popescu.borsa*
    Alte impresii din această RUBRICĂTurnul Dunării - Donauturm (Parcul Dunării):