ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 04.09.13
MAY-2014

Lefkada - o insula de vis

As vrea sa va spun inca de la inceput ca daca mai aveti indoieli in a lua decizia daca sa mergeti in Lefkada sau nu ar trebui sa mergeti fara sa va ganditi, este o insula pur si simplu extraordinara. Am stat pe ganduri daca sa merg la sfarsit de mai sau nu (26-31 mai) deoarece am citit cum ca apa ar fi rece sau vremea nu prea prietenoasa. Nici gand vremea a fost foarte buna (28 grade) iar apa tocmai buna pentru baie.

Ne-am hotarat sa plecam seara pe la ora 19 cu gandul de a ajunge a doa zi in Lefkada, o idee de altfel nu prea buna contrar celor spuse pe aici ca vecinii nostri bulgari nu mai au obiceiul de a creea probleme. Zis si facut am plecat la drum nu inainte de a trece pe la mecanic ca sa ma asigur ca totul e in regula cu masina, dar neatentia sau ghinionul au facut ca prezoanele uneia dintre roti sa nu fie bine stranse asa ca in timp ce eram la vreo 10 km dupa Ruse roata a inceput sa bata, eu nestiind ce este m-am oprit intr-un loc cu lumina (o rotunda mare) sa vad daca pot face ceva. Imediat o masina suspecta s-a oprrit in dreptul nostru sa vada ce facem, in secunda urmatoare la avertizarea sotiei ne-am urcat in masina si am plecat mai departe iar masina a plecat dupa noi, am avut mare noroc deoarece la 2 km era o benzinarie OMV si ne-am oprit acolo respectivii plecand mai departe. Nu vreau sa par exagerat dar Bulgaria nu e o tara de trecut noaptea decat poate daca plecati intr-un grup de mai multe masini. Pana la urma s-a terminat bine avand inspiratia de a controla rotile.

In afara de asta aveti mare grija la politia bulgara care nu ezita sa stea ascunsa pentru a te prinde ca depasesti viteza, de altfel sunt unele limite de viteza puse total fara rost probabil intentionat ca sa iei vreo amenda, noi am fost opriti doar o data desi au fost pe drum cam 6 echipaje si atunci pt un control de rutina neavand viteza mare, precizez ca era ora 3.30 dimineata asa ca mare grija ca politistii bulgari nu prea dorm.

In momentul cand intri in Grecia totul se schimba, lumea iti zambeste si nimeni nu are nimic cu tine de altfel se stie faptul ca grecii isi respecta turistii si nu prea ii deranjeaza,

Cu pauzele de rigoare am ajuns in Lefkada a doua zi cam pe la ora 12.00 ne-am cazat la Vila Theodora in Nikiana, o vila care are preturi foarte bune in luna mai, noi am platit 25 de euro camera pe noapte si desi scria ca are 3 stele avea de fapt vreo 4. Gazda foarte amabila ne-a oferit o harta si ne-a explicat unde sa mergem, unde sa mancam si ce sa vizitam pe insula. Va recomand celor care alegeti sa mergeti pe aceasta insula sa va cazati pe partea estica (Nikiana, Nidri) deoarece este mult mai populata si gasiti multe taverne unde puteti manca, mai ales in Nidri.

Noi am impartit zilele astfel incat sa vedem cat mai multe plaje asadar in prima zi am hotarat sa mergem sa vedem Egremni si Porto Katsiki care de altfel sunt si cele mai frumoase imaginea care o ai privind de sus Egremni este unica si iti va ramane in cap toata viata va garantez. Va recomand sa mergeti in mai deoarece nu prea este lume iar daca prideti si o zi superba este unic fii singur pe plaja iar apa are un albastru exact cum se vede in poze. Singurul lucru care sa zicem ca ar putea deranja este adancimea apei care dupa vreo 5 m de mal este peste 2 m asa ca mare atentie cei care vor sa mearga cu copii.

Plajele sunt formate din pietris amestecat cu nisip si neaparat aveti nevoie de incaltaminte pentru baie deoarece piciorul intra adanc in pietris cam peste glezna si este cam dificil sa mergi fara ceva in picioare. Porto Katsiki intr-adevar unica amatorii de poze o sa aiba ceva treaba, apa la fel ca la Egremni de un albastru extraordinar iar apa la fel dupa vreo 5 m adanca.

A doua zi am mers la Milos si Khatsima, ca sa ajungeti la plaja Milos trebuie sa ajungeti in Agios Nikitas iar in centru este o parcare si imediat in dreapta este o zona cu restaurante mergeti pe langa ele iar la ultimul pe stanga se face un drum spre Milos precizez ca trebuie sa luati tot ce va trebuie la voi pentru ca in general plajele din Lefkada nu sunt amenajate, asadar spre Milos trebuie sa traversati un deal pe jos cam 15 minute dar merita efortul, este superb peisajul, dar apa porneste mai brusc cam dupa vreo 3 m de mal, la fel si la Khatsima care de altfel este o plaja amenajata cu acces foarte usor parcati chiar langa plaja.

A treia zi am decis sa mergem in croaziera cu vaporul, asa ca am mers la Nidri in port unde se afla mai multe vapoare, noi am ales Makedonia Palace iar in ziua de miercuri aveau si o oferta 20 de euro de persoana cu tot cu masa. Nu trebuie sa ratati aceasta croaziera se merge la Porto Katsiki, insula Kefalonia, insula Ithaka, se merge aproape de intrarea intr-o pestera pe insula Meganisi si aproape de insula Skorpio, mancarea farte buna, se pleaca la 9.30 dimineata si intoarcerea la 18.30 mare grija la rau de mare care nu prea ne-a ocolit in rest superb delfinii inoata pe langa vas este de vis.

Daca vreti sa mancati fructe de mare foarte bune sau peste va recomand sa mergeti la Syvota unde este un peisaj intim si foarte frumos iar restaurantele sunt chiar pe malul apei si mancarea este foarte buna (noi am ales taverna odissea) iar preturile se invart undeva la 10 euro de persoana portia care este suficienta. Am mai fost si la Mikros Gialos dar nu am facut baie deoarece era innorat in acel moment dar este o plaja mica si frumoasa.

Nu ratati in schimb cascada de langa Nidri care este extraordinara se merge cu pasul cam 10 minute dar peisajul te va lasa cu gura cascata, in afara de asta se poate face si baie. Va recomand sa mancati si in Nidri unde aveti de ales pt ca sunt multe taverne iar la unele se organizeaza seri grecesti pe care nu trebuie sa le ratati.

Una peste alta recomand Lefkada in luna mai deoarece nu este aglomerat preturile sunt mici iar peisajul este de vis. Sper ca v-am fost de folos in caz ca va decideti sa mergeti in aceasta insula.

Trimis de danmarian1977 in 07.08.14 13:09:01
Validat / Publicat: 07.08.14 21:16:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2751 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danmarian1977); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Egremni

[07.08.14 21:15:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Lefkada" (deja existentă pe sait)

==

ne-am cazat la Vila Theodora in Nikiana

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: