ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2014
JUN-2014

încărcat de pe telefon!

Tenerife in iunie

Salut calatorillor prin lume

Sejur de 14 nopti, una in Barcelona, 13 in Puerto de la Cruz - hotel Bonanza Palace, 4 stele, DP.

Temperatura in aer pe perioada sejurului, intre 22 si 27 grdC, pe plaja se simtea mai puternic. Apa oceanului 22 grdC.

Pentru cine iubeste vegetatia, Puerto de la Cruz este locul ideal pentru concediu. Are si plaje cu nisip negru si locuri de promenada pe faleza, magazine pentru shoping si multa, multa verdeata.

Am avut 12 zile complete de colindat. Plecam dimineata si ne intorceam dupa amiaza spre seara.

Cam dupa 30 minute dupa ce iesi din Puerto de la Cruz, vegetatia mare dispare si peisajul se schimba radical. Apar arbustii pitici, care acopera totul pana in sud, totul inseamna ca sunt atat de desi, incat in anumite zone nu se poate trece printre ei, sunt milioane. Intre Puerto dela Cruz si Las Americas se face cu autocarul intre 75 si 90 minute.

Excursiile o sa le comentez in functie de cum le-am simtit ca frumusete.

Preturile acestora sunt cam la fel la toate agentile, cu foarte mici variatii.

Pe primul loc este cea de pe vulcanul Teide, datorita binenteles, peisajelor. Nu este numai vulcanul, ci o zona intreaga vulcanica. Cine a fost pe Etna sa stie ca aici este altceva. Nota mea este de 9,5 si nu 10 pentru ca nu a functionat telecabina, fiind in revizie.

Pe locul 2 pun vizita in insula La Gomera. Este singura excursie la care am plecat dimineata devreme (6), feribot din Los Cristianos, autocar din San Sebastian-La Gomera cu traseu din sud, spre nord, apoi vest si inapoi, cu opriri in puncte de belvedere, apoi in parcul national Garajonay, pranz si alte opriri in locuri deosebite. Nu se face plaja in aceasta excursie. Drumul este in urcare, numai serpentine cu hauri de sute de metri, se ajunge la un punct maxim si se coboara pe alta parte in acelasi stil, este superb. Nota 9.

Jungle Park, un loc care m-a cucerit. Este in apropiere de Las America. Este atat de reusit amenajat incat parca te contopesti cu natura, cu pasari lasate aproape libere, cu poduri suspendate care se clatina cand treci pe ele, cu un spectacol de pasari mari excelent. Condori, acvile, vulturi americani si altele fac o reprezentatie deosebita. Toate pasarile zboara liber. Sa vezi un vutur american care vine in picaj de la cateva sute metri cu o viteza mare exact in mijlocul arenei, pe mana dresorului este ceva interesant. Spectacolul cu pasari mari l-am vazut de doua ori. Este singurul loc unde m-as intoarce si a doua oara. Nota 9

Multa reclama se face celor doua parcuri Loro si Siam.

Loro Park mi-a placut prin prisma spectacolelor cu orci si delfini, are deasemeni aranjamente de vegetatie reusite, un acvariu cu nelipsita cupola in care te plimbi,

iar pestii sunt deasupra ta. Este mai mare ca Jungle Park, mai aranjat, dar parca erai la expozitie, nu interactionai deloc cu vegetatia, te plimbai pe alei si admirai aranjamentele, totul era delimitat spre deosebire de Jungle Park unde parca era mai putin comercial si parea mai real, dar este o excursie de neratat. Pentru cei care vor sta in Puerto de la Cruz este un trenulet, care pleaca din 30 in 30 min din plaza Reyes, putin mai la vest de zona Martianez si se opreste la Loropark. Nota 8,5.

Siam Park este la fel ca multe alte parcuri acvatice din Europa si nu numai. Dar si ff multa lume. Dupa 1,30 h am plecat in Playa de Las Americas, care este la 10 min de Siam Park. Intr-o ora am reusit sa ma dau in 3 obiective, cozile porneau de la locul de sosire (in bazin), am stat cate 15-20 min la coada, iar dupa ce am trecut pe la toate punctele si am vazut aceleasi cozi lungi, am plecat. Avea si un loc de plaja cu sezlonguri, dar nu platesti 29 euro/pers sa stai la plaja. Nota 5.

Croaziera dea lungul coastei, aceasta se poate face cu diverse mijloace de navigatie, dar traseul este acelasi, cu "vizita" la delfini si balene mici, apoi stancile Los Gigantes, se face si baie, ai bauturi nelimitat (sucuri, bere, Sangria). O excursie placuta cu imbarcarea din Las Americas. Nota 7,5-8

Am fost de doua ori in Las Americas, prima data am luat transfer de la agentie (te ia din fata hotelului si te lasa in fata la Siam Park), a doua oara cand am plecat de la acest park.

Din fata parcului se coboara, se traverseaza autostrada, apoi pe langa hotelul Iberostar se ajunge pe faleza. Este o zona frumoasa cu plaje in stanga, faleza construita pe stanci in dreapta, care se continua cu portul, alta plaja, magazine. Si pe linia a doua de la mare sunt zone de shoping si plimbari. Faleza se continua si intr-o parte si in alta, picioarele sa te tina.

Zona aceasta cunoscuta sub numele de Costa Adeje incepe cu plaja Los Cristianos, trece prin plaja Las Americas si ajunge pana in capatul vestic-plaja Duque, toate sunt de vizitat din ce ni s-a spus, noi am facut vreo 4 zone. Sunt cel putin 9 plaje.

Atentie cand faceti plaja. Temperatura solara combinata cu nisipul negru sporeste caldura si radiatia resimtite. Te arde imediat, nisipul frige foarte tare, neaparat protectie.

Din fata Siam Park sunt bus-uri gratuite care te lasa in 3 zone (Los Cristianos, Las Americas - partea de urcare pe jos, cand pleci de la Siam si Duque), fiecare cu traseul sau. Ca o recapitulare, cand pleci pe jos de la Siam poti cobori si ajungi intr-o zona amenajata cu plaje si faleza, daca urci (sau iei bus-ul free) este o zona cu plaja nemenajata, din cele doua o aleg pe prima. Nota 9 pentru Las Americas.

Si in Puerto de la Cruz sunt plaje de vizitat. In zona Martianez este plaja care se continua cu Lago Martianez (o zona amenajata cu piscine) si se termina inainte de Loro Park cu plaja Jardin.

Lago Martianez este un loc foarte vizitat cu mai multe piscine, 2 restaurante. Intrarea este 3,5 euro si ai numai sezlongul. Agentiile vand bilete de 12 euro in care mai ai saltea, bautura- bere sau suc, sandwich, hamburger sau hotdog cu cartofi prajiti, inghetata. A fost dragut, daca aveti timp merita. Zona are si multe magazine. Plaja Jardin am vazut-o de cateva ori cand treceam cu autocarele sa lasam turistii si cu trenuletul de Loro Park. Seamana cu plaja de la Martianez. Pentru Puerto de la Cruz acord nota 9,5.

La toate plajele vizitate atat in sud cat si in nord daca prinzi o zi cu valuri este periculos sa lasi copiii nesupravegheati si nu numai pentru ei, trecerea in ocean de la apa mica la adanca nu este lina. De recomandat este piscina in special datorita combinatiei soare, nisip negru a plajelor.

Am mers intr-o duminica si la Santa Cruz, este un oras nu prea mare, magazinele erau inchise. Am luat autobuzul - 5,5 euro/sens si am coborat la capat, langa faleza. Am prins un targ de duminica, chiar unde am coborat, cu tot ce vrei si nu vrei, lucruri ieftine, la un euro si nu numai. Era si ziua armatei, iar pe faleza era o prezentare a unor efective militare. Am mai vizitat o zona amenajata ca cea de la Lago Martianez cu multe piscine, denumita Parcul Maritim, iar lipita de aceasta am vizitat-3,5 euro- gradina botanica a orasului. Pentru cei care stau 7 nopti, in locul acestei excursii se poate alege altceva. Si in statiuni sunt reduceri la produse, cand mergi la shoping. Nota 7

Prima excursie din acest sejur a fost turul insulei, o excursie lejera, toata ziua, iti faci o idee de cam cum arata Tenerife. Am avut o ora sa exploram statiunea Los Cristianos. Nota 7,5.

Despre shoping pot spune ca sunt tot timpul reduceri. Una care am prins-o la cosmetice, daca cumparai de 100 euro aveai reducere 25 euro. La alte produse, fata de pretul afisat mai aveai 20 % discount (trebuie sa si intrebi).

Despre vreme, nu a fost zi sa nu apara Norul. Asa am botezat eu masele noroase care apareau desupra muntilor, dealurilor, coborau spre vai, dar in scurta perioada dispareau.

Ni s-a spus ca asa se intampla tot anul. Cand apare norul zici ca ai incurcat-o, este negru, amenintator, dar te speri degeaba, isi face simtita existenta, apoi dispare. Cateodata ne doream sa apara mai repede Norul, datorita soarelui, care este mai puternic ca la noi.

Pe scurt cam aceasta a fost calatoria in Tenerife.

Trimis de marmin in 22.06.14 17:47:06
Validat / Publicat: 22.06.14 19:20:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marmin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja din zona Martianez. In deparatare o bucata din Lago Martianez - zona amenajata cu piscine

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: