ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2014
ÎNSCRIS: 24.01.10
JUN-2014

Informatii 'calde' pt cei care au cumparat sejururi la noul Ralitsa aqua club

Pentru ca multi prieteni de pe AFA dar si eu am achizitionat sejururi pt vara la Ralitsa devenita Primasol aqua club Ralitasa 4 stele care inca nu s-a deschis, dar si pentru cei care au achizitionata bilete la Vita park hotel si vile, Ralitsa Superior, Ralitsa Gsrden (fost corp k) vin cu cateva detali care3 sigur va intereseaza, legat de stadiul lucrarilor la AQUA PARCUL DIN ALBENA, dar si renovarea hotelului Ralitsa 3 stele.

Hotelul este 95 %gata, se mai lucra la receptie si probabil la mici detalii. Arata foarte bine, deci o alegere buna pt cei care au achizitionat bilete aici. Termenul de deschidere este 15.06 si cred ca va fi respectat. La piscina de afara nu este nici o schimbare iar de restaurant nu pot spune nimic pt a era inchis.

Despre Aqua Parc -Am inspectat in mare parte, bineinteles pe langa, se lucreaza intens, multe dinte tobogane erau montate, piscinele erau aproape terminate, se lucra la aleei, la cladirile noi din parc, la intrarea in parc. Eu cred ca este in prooprtie de 60-65% la ora actuala, slabe sanse sa se deschida pe 1.07 si cam 90% sanse pe 10.07 cand este data inaugurarea. Cum eu am bilet la inceputul luni iulie, am mici sperante sa prin tot sejurul aqua parcul deschis. Probabil cei care au bilete din 15.07 vor beneficia de parc din plin.

toti clientii hotelurilor din lantul Primasol au acces gratuit la aqua parc. De la 1.07 intrarea cu masina in Albena va costa 10 leva in loc de 6 cat este in prezent.

Am sa atasez si cateva poze cu stadiul lucrarilor la hotelul Ralitasa Aqua club dar si la aqua parc.

Trimis de bogdan 75 in 10.06.14 10:37:09
Validat / Publicat: 10.06.14 12:13:50

VIZUALIZĂRI: 3501 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan 75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 noul ralitasa

[10.06.14 10:57:10]

prin excepţie de la Regulament (care nu admite impresii de cazare dacă nu aţi fost... cazaţi acolo), având în vedere foarte-probabila utilitate ridicată pentru un număr considerabil de cititori, - coroborat, în plus, cu certitudinea că informaţiile sunt prezentate 100% dezinteresat - vom publica acest review (fără NOTE, dar cu PMA STD)

[10.06.14 11:22:06]

S-a renovat numai fostul Ralitsa 3 stele si a devenit acum Primasol Ralitsa Aqua club 4 stele.

Ralitsa Superior a rămas același hotel de 4 stele dar sub alt brand (Primasol Ralitsa Superior) iar Ralitsa Superior Corpul k a devenit Primasol Ralitsa Garden.

Deci, singurele renovari s-au făcut la cel de 3 stele.

[10.06.14 11:24:21]

@bogdan 75: iar toate beneficiază de anul acesta de acest Aqua parc pt ca fac parte din lantul german Primasol

[10.06.14 11:58:36]

Pentru 2014 fostul hotel Ralitsa 3* va fi complet renovat si va face parte din lantul german PrimaSol - parte a grupului ITS (Dertour)

Hotelul va avea toate facilitatile unui hotel de 4* si va avea intrare libera la AQUAMANIA 2014 - parc de distractii acvatice pentru adulti si copii. Special pentru clientii Paradise - copiii beneficiaza de intrare libera la KIDS CLUB PARADISE

gabitu67dica
    [11.06.14 21:13:58]

@bogdan 75: multumim de informatii. noi mergem din 26.07 deci, sa ne facem sperante?

vilele in ce stadiu sunt?

[11.06.14 21:29:31]

@gabitu67dica: buna seara, sigur va fi deschis parcul atunci. Eu am emoții pt ca plec la începutul lui Iulie si sar putea sa prind ori câteva zile ori de loc.

Cat despre vile, nu stiu. Dar dacă hotelul sa renovat, cred ca si vilele...

[23.06.14 13:37:39]

Buna ziua, as vrea sa stiu daca in urma inundatiilor din Albena stie cineva cum mai stau lucrurile la constructia aquaparcului. Merg de pe 26 iulie cu copiii si am emotii.

Multumesc

[23.06.14 13:42:49]

@Lily_poop: Cei din albena au dat un comunicat pe Facebook ca se va intarzia deschiderea parcului cu 30 de zile, insemanind dupa 1-5 August. Au specificat ca se pot schimba datele biletului in caz ca exista disponibil in alte perioade.

Eu aveam intrare in 6 Iulie si am ales un alt hotel de pe plaja pt ca nu am concediu in alta perioada. Cu parcul pe altădată.

[23.06.14 13:48:31]

@Lily_poop: Așa cum am spus și în altă parte, a apărut un anunț pe saitul oficial al stațiunii Albena care informează onor clientela că din pricina avariilor provocate de inundații, data punerii în funcțiune a Aquapark-ului va fi decalată cu aproximativ o lună, urmând a fi deschis pe 1 august. De asemeni, oferă reprogramarea sejururilor pentru clienții care aveau rezervare la hotelurile Ralița (Superior & Superior Aqvaclub) și Vita Park în perioada 1 - 31 iulie și doresc să folosească aquaparcul - în funcție de posibilitățile hotelurilor și de dorințele turiștilor. Aceștia trebuie să se adreseze fie la call center Albena, fie prin e-mail, fie agenției de turism care le-a vândut biletul. (varianta engleză, aici):

Dear guests,

The current emergency situation as a result of the heavy rains and floods from 19-20 June does not allow us to continue to plan the opening of aqua park "Aquamania" in Albena.

The caused damages on the territory of the aqua park are serious and require time to be corrected in order to continue the construction activities.

We regret to inform you that because of these force majeure circumstances the opening of the aqua park must be delayed with 20-30 days. The expected date of opening of the aqua park "Aquamania" is August 1, 2014.

In case that your reservation for hotels Ralitsa Superior, Ralitsa Superior Aquaclub or Vita Park is in the period 1-31 July and you would like to use the aqua park, we suggest moving the reservation to a later date, according to your preferences and the capacity of the hotels.

If you want to keep the same dates of your holiday, we will be pleased to offer you all other services included in the offers of the hotels. Change of the reservation date can be requested in the following ways:

1. By calling the call center of Albena on tel. 070 012 110,

2. e-mail online@albena.bg or

3. To your tour operator.

[23.06.14 13:55:40]

@Dragos: Multumesc mult, nu stim ce vom face suntem trei familii, nu putem reprograma concediul, am sa incerc la agentie poate ne recalculeaza pretul biletului... Ati auzit si de aceasta posibilitate?

[23.06.14 14:06:38]

@Lily_poop: vezi mai sus textul anunțului - poate suni la call center sau le dai mail; problema e că nu știu ce reacție are agenția română care v-a vândut biletul față de situația neplăcută creată.

E posibil să se fofileze în spatele clauzei de forță majoră din contract, care îi exonerează de vreo răspundere materială în cazuri nefericite ca acesta.

[23.06.14 14:15:13]

@Dragos: Am vazut anuntul, nu cred ca voi rezolva mare lucru nici cu call centerul nici cu agentia, pana la urma cred ca va fi vinovat Doamne-Doamne si ne vom multumi cu ce ramane...

[23.06.14 14:20:43]

@Lily_poop: Regret sincer ce vi se întâmplă, dar sper ca bulgarii să realizeze că dacă nu oferă ceva „la schimb” pe lângă aceste oferte preliminare, ar putea pierde mai mulți clienți decât eventualele economii făcute.

Așa cum spuneam, clauza de forță majoră îi exonerează din punct de vedere legal de orice răspundere, dar pe de altă parte nici turiștii care au plătit poate de luni bune sejurul în avans nu au vreo vină - așadar, „mingea” e în curtea lor.

Baftă și vă doresc un sejur liniștit și cât mai plăcut!

PS nu mergeți la Aquaparcul din Nisipuri în schimbul acestuia! E o mare păcăleală! (v. impresiile mele de acolo).

cosminp
    [27.06.14 09:52:48]

din motive personale, am ales pentru acest an, cu strangere de inima, Bulgaria, hotel primasol aqua club.

agentia m-a informat ca aqua parkul se deschide la 1 august. eu ma bucur pentru ca vom sta numai la mare. copiii vor fi dezamagiti, dar le va trece.

despagubiri pentru ca nu respecta oferta turistica? la noi? eu am intrebat agentia si mi-au dat acelasi raspuns: puteti schimba perioada daca... este cel mai comod pentru ei.

din cate am inteles de la agentie si tour operatorul bulgar, aqua club este singurul hotel din lant care s-a modernizat, celelalte au schimbate doar numele.

oricum, sa speram ca vom avea zile insorite, nu ca acum si sa ne bucuram de vacanta si de odihna.

[27.06.14 11:47:35]

@cosminp: Noi am mai fost la ralitsa si am fost multumiti, tocmai de aceea cand am auzit si de oferta cu aquaparcul nu am stat sa ne gandim prea mult. Daca stiam din timp ca nu se deschide pana la 1 august probabil mai cautam si altceva pentru... varietate.

Speram sa fie zile cu soare ca in rest concediul va fi cum ni-l facem.

bogdan 75, cosminp, gabitu67dica, Lily_poop
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Aqua Club Hotel (ex Ralitsa):