ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2014
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 30.08.10
JUL-2012

Destinatia perfecta pentru luna de miere

Bun... am facut-o si pe asta... nunta... acum ce urmeaza? Luna de miere... Ne hotaram si plecam impreuna cu nasii intr-un loc nou pentru toti 4: Kusadasi. Cu ajutorul unei agentii de turism reusim sa rezervam un sejur d 7 nopti in Kusadasi la hotel Dabaklar (in centrul orasului), all-inclusive la un pret rezonabil pentru acea vreme. 400E cuplu fara transport pe timpul verii si last minute.

Asa ca pornim la drum sambata noaptea... tare devreme... pe la 2... ca sa putem ajunge pana seara la cazare... cu masina. Un lucru pe care nu va sfatuiesc sa il faceti pe timpul verii si la 40 de grade pentru ca efectiv aveam sauna in masina cu ac-ul la maxim. Traversam Bulgaria in aproximativ 3-4 ore. mers lejer de noapte. Ajungem la granita cu Turcia; aici aglomeratie mare! am petrecut cam 1 ora pana am reusit sa punem toate stampilele necesare (lucru greu de realizat pentru ca turcii de aici nu prea intelegeau engleza). Trecem si de granita. toate bune pana aici, mai avem drum lung in fata. Avand traseul stabilim urma sa mergem pe directia Edirne si cu bacul la Canakale, apoi pe coasta pana la Kusadasi. Asa am si facut. Singura noastra problema, pe langa caldura obositoare, a fost limita stricta de viteza de 90 km/h pe drum european/otoyolu! Drumurile relativ bune, ceva mai bune decat la noi.

Daca tot am trecut pe la Canakale, am zis sa profitam de ocazie sa vizitam si Troia, ca treceam pe langa ea. Zona frumoasa, racoroasa, abia ne-am revigorat putin. Am intrat in cetate, am vazut un calut de lemn sculptat acum cateva zeci de ani - avea o inscriptie la baza (nicidecum acel cal de lemn istoric de care ne spunea doamna de la intrare). Draguta ideea. din pacate nu mai exista mare parte din ceea ce a fost acolo, dar o vizita scurta merita, macar de relaxare dupa un drum lung.

Plecam de aici cu bateriile incarcate, spre destinatia noastra. Mai avem destul. Dupa multe ore de mers si de admirat orasele imense ale turcilor reusim sa ajungem si la Dabaklar hotel. Ne cazam, receptionista ne astepta, pentru ca ei de la agentie au anuntat ca vom ajunge tarziu. Camerele mari, frumoase, curate, cu balcon si baie cu dus si toate cele necesare, prosoape si papuci, sapunuri, sampoane schimbate zilnic.

Singurul inconvenient a fost parcarea foarte mica pentru numarl de camere. Asa ca, sa putem parca masina in curtea lor a trebuit sa lasam cheia la receptie in caz ca vroia cineva sa iasa si nu avea loc, de inteles desigur.

Problema a fost dimineata urmatoare, cand am vru sa plecam spre Effes-Selcuk in vizita, masina noastra nu mai era in parcare desi erau locuri libere. O gasim undeva mai sus, pe o straduta parcara aiurea si lovita in partea din spate. Chemam pe cei de la hotel, vorbim, ne spun ca au trebuit sa o scoata ca plecau alti turisti, si sa o ducem la un service al lor sa o faca ei acolo... nu am fost desigur de acord pentru ca nu puteam lasa masina acolo mai ales ca sotul meu lucreaza in domeniu si stie cam ce se face prin astfel de service-uri. Ne-a taraganat cu povestea asta pana in ziua plecarii, cand ne-au dat intr-un final o mica parte dn suma necesara repararii conform unui deviz autorizat. Asta e o mare problema la ei, asa ca aveti grija.

Am plecat intr-un final la Effes... un loc superb de vizitat. In cetate am prins chiar si un spectacol, cu actori costumati cu muzica si lupte de gladiatori, superb! Cetatea intr-o stare ceva mai buna decat Troia, aici aveai ce vizita, mai ales ca este situata pe o mare intindere. De aici vizitam si Selcuk si biserica sfintei Maria de langa. La aceasta biserica exista un zid unde toti vizitatorii isi scriu dorintele pe cate un biletel pe care il agata acolo... pentru noroc spuneau unii. Erau sute de mii de biletele acolo, impresionant!

Selcuk, un oras destul de mare, multe terase, dar si locuri de vizitat.

Sejurul nostru e abia la inceput!

A doua zi, marea mea dorinta, plecam spre Pamukale. De data asta cu autocarul. 30e de persoana cu masa si intrarea in rezervatia "Castelul de Bumbac" inclusa. Cred ca e de prisos sa povestesc cum arata acel loc. este exact asa cume in poze. AI senzatia ca te afli pe zapada, dar in costum de baie. Totul este alb, lucios si puternic. Este minunat, desprins din vis. Apa cu calcar era foarte calda, buna de imbaiat, lucru pe care l-am si facut. Mai exista acolo si Bazinele Cleopatrei in care te poti imbaia pentru o taxa suplimentara. Ghidul nostru ne povesteste istoricul apoi ne da timp 2 ore s ane imbaiem. Plecand de aici, la intoarcere ne oprim si la o fabrica de turcoaz, unde ni se explica aceasta mare industrie a lor, si mai si castigam o mica sculptura facuta pe loc de muncitori.

Ne intoarcem spre Kusadasi. Seara desigur e rezervata plimbarilor prin statiune, prin bazar, unde chiar ai ce vedea si ce cumpara, desigur dupa ce negociezi bine.

In Kusadasi nu trece o zi fara sa gasesti ceva nou de facut. Asa ca asta am facut si noi. Au urmat asa:

O zi de plimbare pe Marea Egee, cu barca Ali Kaptan, popasuri in trei golfuri diferite cu baie in mare si o masa bogata si copioasa incluse pentru 45 e de cuplu.

O zi la Adaland aqua parc cu distractie pe masura, tobogane, piscine, masa, dans si spectacole.

O zi de scunfundari cu o echipa specializata tot in Marea Egee, pentru 20 e de pers, si cu filmarea si poze sub apa, inca 20 de e de pers. Scump dar merita toti banii, este un sentiment unic, frumos.

O zi de bai turcesti si masaje minunate si relaxante... si o seara la Kervan serai-ul din Kusadasi, cu dansuri turcesti- traditionale, silfism, din buric si nu numai, muzica traditionala si clasica, artisti nenumarati si masa bineinteles.

Dupa ce am epuizat toate lucrurile noi de pe lista noastra, dupa 7 zile, am plecat mai departe spre Istanbul pentru inca doua zile de plimbare. Aici am vazut o alta fata a turcie, aglomerata, nu la fel de curata, si foarte agitata. In schimb Moscheea Albastra, un monument magnific ce merita vizitat, si-a impus splendoare din prima clipa. Minunat!! la fel si palatul Topkapi. Din pacate am prins doar duminica la istanbul si nu am putut vedea si bazarul, acesta fiind inchis duminica (data viitoare).

Un sejur superb, bineinteles si cu mici probleme, dar in mare parte superb. Asa ca, daca va ganditi la o luna de miere sau macar o minivacantza relaxanta, fara grija, va sfatuiesc sa alegeti Kusadasi. Multe optiuni de distractie, preturi destul de accesibile si o locatie frumoasa.

Trimis de dotze3ka in 08.06.14 15:54:31
Validat / Publicat: 08.06.14 19:44:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2347 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dotze3ka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.06.14 19:44:38]

Bun, detaliat review - binenevenit ca ploaia după o luuungă perioadă de "secetă"

Poate reuşeşti să scrii, totuşi, un review distinct şi pentru Dablakar - văd că nu a mai scris nimeni despre el, aşa că ar putea fi f. util multora...

Ca să-ţi fie mai uşor, redau linkul direct pentru adăugare reveiw amfostacolo.ro/rev_add.php?id=1908

dotze3kaAUTOR REVIEW
[08.06.14 21:55:45]

@webmaster: Multumesc frunos. Revin dupa o lunga pauza si un bebe in viata mea care imi ocupa tot timpul. Dar promit sa mai adaug locatii noi.

Am uitat sa specific aici ca in Istanbul am stat i noapte la Grand Tahir Hotel... un hotel de evitat, cu conditii foarte proaste, locatia la fel si angajatii fara interes, situat intr-un colt urat al orasului si fara parcare. Va sfatuiesc daca auziti de el sa nu intrati.

Promit ca revin cu un review si despre el.

adryana
[09.06.14 15:55:00]

din randurile tale se simte fericirea ca ati avut o vacanta reusita si v-ati bucurat de frumusetile imprejurimilor statiunii Kusadasi.

Pacat de masina lovita, intamplarea este foarte urata si nu stiu altii cum ar fi reactionat.Voi ati luat lucrurile asa cum sunt si ati dat chiar nota maxima.

Va felicit pentru vacanta ,va urez multa fericire si fie ca dorintele voastre scrise pe biletel la zidul dorintelor sa vi se implineasca.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[09.06.14 16:37:49]

@adryana: voi inca nu ati plecat?!

dotze3kaAUTOR REVIEW
[09.06.14 19:08:49]

@adryana: Multumim frumos. Da, a fost o vacanta superba si bine venita dupa un an greu. Ne-am bucurat de ea si de tot ce a insemnat. Dorinta noastra s-a implinit, multumim lui Dumnezeu.

Cat despre masina, stiam de la alte persoane ca sunt probleme mari la turci pe tema asta... accidente si pagube... daune... nerezolvate. nu aveam de ce sa nu dau nota maxima atata timp cat ce a tinut de hotel, cazare, locatie a foat perfect. Masina ar fi avut aceeasi rezolvare indiferent unde am fi stat.

Multumesc inca o data, si va doresc muulte vacante frumoase.

adryana, dotze3ka, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kusadasi și împrejurimile: