ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2017
DIN: caracal
ÎNSCRIS: 27.03.13
AUG-2017

Kusadasi intre extaz si dezamagire

Prin 2008 am facut primul sejur in Turcia -Alanya, satul de mojiciile furnizorilor de servicii de pe litoralul romanesc, la un resort de 5 stele all inclusiv. Am fost foarte multumiti de sejur pentru ca in resort am avut tot ce ne era necesar.

Anul acesta, dupa 6 ani de Grecia, am hotarat cu sotia sa schimbam atmosfera si sa ne petrecem 7 nopti in Kusadasi. cu speranta ca vom combina frumosul cu utilul.

Pot sa va spun ca traseul urmat de la Caracal- Ruse -Veliko-Gurkovo-SLIVEN- HAMZABEYLI-CANAKKALE-IZMIR-KUSADASI am intentionat sa-l fac din doua bucati cu plecare 4.30 si unde se insera sa oprim. Foarte placut surprins am fost sa constat ca am ales un traseu ideal fara drumuri in lucru cu portiuni mici de aglomerare auto astfel incat fara a circula cu o viteza periculoasa (aprox. 120-140 km/ora) am ajuns in jurul orei 19.30 in Kusadasi la hotel Ladies Beach Residence Hotel. Stiam de net ca plaja unde este hotelul este una dintre cele mai frumoase din zona cu nisip fin, intrare lina in apa si o apa deosebit de curata.

Acum trebuie sa va expun parerile si impresiile mele si ale sotiei despre respectiva zona de agrement pe doua directii:

1. scopul sejurului in sine

2. istorie si traditie turca

despre al doilea nu are rost sa vorbesc pentru ca este intradevar realitate si exceptie. Merita oricand sa vizitezi Turcia pentru asaceva

Il voi dezvolta pe primul.

In comparatie cu Alanya unde am stat intr-un resort cu tot ce se putea la dispozitie si nu aveam prea multa tangenta cu alte persoane si cu exteriorul, aici am luat decat mic dejun pentru a putea vizita statiunea pe indelete si sa servim ce dorim noi la orice restaurant

A doua zi prima dezamagire pe plaja, Ladies beach, Decat hotelul in care am fost cazati avea sezlonguri cu umbrele pretul fiind de 50 try pentru 2 pers. (4try=1 euro). Marea in aceasta portiune de 60-70 metri a fost neagra de alge si desi erau 6 angajati nu luau nici-o masura, sezlongurile erau rupte saltelele patate, murdare si pline de nisip, chistoacele si alte mizerii tronau masiv prin nisip, umbrelele ruginite din sirma. panza rupta infipte direct in nisip cadeau la prima adiere. Interesul lor era ca toate sezlongurile sa fie vandute si restul dumnezeu cu mila.

Dupa denumirea plajei ma asteptam la ceva frumos, curat limpede liniste, . Aiurea, la ora zece porneau de la bar muzica cu niste boxe care vibrau si pana seara nauceai de zgomot.

Restul plajei aspect neingrijit, murdar fiecare pe legea lui.

La toate cestea s-au adugat si comportamentul turcilor. Nu stiu din ce motive dar toti cu care am intrat in contact mi-au dat impresia ca incearca sa ma insele, sa ma prosteasca. Sa nu credeti ca nu stiu chestia cu negociatul. E diferenta intre negociere si inselaciune.

Poti sa negociezi la un magazin de haine intr-un bazar cu pantofi, dar la restaurant ce sa negociez cand ei nu au preturi expuse, nu au case de marcat, totalul de plata mi l-au scris pe un colt de hartie. Am servit intr-o seara un meniu care ne-a costat cu plata cash 96 euro. La doua zile acelasi restaurant, acelasi ospatar acelasi meniu dar plata cu CARDUL 60 euro. In bazar am intrat la un magazin sa cumpar tricouri L-am intrebat pe turc preturile la cel mai scump si cel mai ieftin tricou: 13 euro- 10 euro. Ok. aleg 10 tricouri, 4 la 10 euro si 6 la 13 euro. imi face socoteala turcu= 180 euro. Esti nebun? Asta e negocierea? Dupa o ora am cazut de acord la 125 euro.

Cu o zi inainte de a pleca am zis sa cumpar trei cutii de rahat dintr-o autoservire privataPretul lipit pe cutii =10 try. La asa zisa casa de plata o turcoaica imi face calculul si-mi spune total 51 lire. Nedumerit ii arat pretul de pe cutii si-i spun ca a gresit, Ea intoarce cutiile si-mi arata pretul lipit la celalalt capat =17 try. M-am enervat si i-am zis ca in Romania pentru asa ceva POLIS te aresta. Probabil ca ea a inteles ca chem POLIS ca mi le-a dat gratuit.

Revin la sectorul de plaja al hotelului. In penultima zi l-am cinstit pe un angajat de la plaja cu o doza de bere si acesta s-a dat de gol si mi-a spus ca trebuia sa platesc pe zi decat 30 try ca locuiam in hotel. Am facut scandal la barul care raspundea de plaja sa-mi restituie diferenta care mi-au luat-o in plus. Surzi daca erau si tot ma auzeau. Cred ca mai mult de jumatate din magazine sunt inchise, foarte multe hoteluri de vanzare si inchise.

Nu stiu de ce suntem considerati cei mai slabi soferi din EU. Cat am circulat pe jos prin statiune nu am avut curaj sa traversez pe trecerea de pietoni, Daca ai coborat de pe trotuar si nu esti atent te-a luat cu scuterul pe coarne. Prioritatea e facultativa, Trebuie sa-i intelegi ca sa stai printre ei. Hotelul ca spatiu frumos camere mari balcon tip terasa mare, parcare subterana. ce te faci nesimtirea. S-au cazat doua familii langa noi si pana la 3 dimineata cu stilul lor zgomotos de a vorbi au baut au spart pahare copii au tipat Dupa amiaza pana la ora 18 nu curgea apa din cauza secetei. Problema este ca nu te anunta nimeni.

Anul viitor asi fi vrut sa merg in Antalya dar va ramane decat o dorinta.

In iulie am fost la Eforie Nord 6 zile Cand curatam sezlongul dimineata in Kusadasi sa pot sta pe el mi-as fi dorit sa fiu in Eforie.

Turisti straini 2-3 familii nemti, 2 familii romani in rest turci cu bunica, strabunica, claie gramada :)) Poate sunt pretentios dar nu va recomand plaja ladies beach Kusadasi

Trimis de lupul negru in 25.08.17 17:23:07
Validat / Publicat: 25.08.17 18:27:43

VIZUALIZĂRI: 4054 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lupul negru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Nu mi-a venit sa cred. Mă așteptam la o apă limpede.

[25.08.17 18:27:22]

@lupul negru:

hotelul in care am fost cazati...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 44&ridAnt=81243

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Kusadasi, KUSADASI" (deja existentă pe sait)

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[25.08.17 19:15:49]

@lupul negru:

Ai precizat un preţ de 600. Ce reprezintă şi în ce monedă este exprimat?

lupul negruAUTOR REVIEW
[25.08.17 22:39:05]

@nicole33: pretul in euro pentru 8 nopti cazare cu mic dejun, 2 pers. Atât.

Cât de curând voi posta poze.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[25.08.17 22:41:04]

Mulţumesc

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[25.08.17 23:12:17]

@lupul negru: plaja Ladie's Beach nici eu nu o recomand!

Insa Kusadasi si Long Beach-ul, da! O plaja fara cusur as putea spune si usor de ajuns, cu un dolmus!

E bine de stiut!

[25.08.17 23:21:23]

pretul in euro pentru 8 nopti cazare cu mic dejun, 2 pers

Am completat, în caseta tehnică, în concordanță cu ce ai scris mai sus.

Pe viitor recomand să aveți în vedere acest lucru - să completați cât mai explicit acea rubrică (și nu doar asta, mă rog), pentru a evita aceste ambiguități / întrebări.

[25.08.17 23:24:09]

@webmasterX: și mai adaug (era să uit): mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

c_marika22
[03.08.18 10:59:45]

Unde ai citit u ca suntem cei mai slabi soferi din UE? ultimele studii nu ne aratau cei mai slabi soferi . Turcia, nefiind in UE, nu e inclusa in aceste topuri, iar in intreaga Europa evident ca sunti multi altii in fata noastra.

c_marika22, lupul negru, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kusadasi și împrejurimile: