ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2013
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 30.09.13
SEP-2013

O vacanta perfecta!

Sambata dupa-amiaza, in jurul orei 17 am ajuns pe aeroportul din Antalya. De acolo am fost preluati de catre o agentie de transport care avea un ghid care ne-a vorbit in romaneste. Dupa o ora si jumatate de mers, am ajuns la hotel.

Acolo am fost foarte frumos primiti de catre receptioneri. Am discutat conditiile cazarii in limba engleza. Din cate am inteles acolo se vorbeste foarte bine germana, rusa si engleza. (Primele doua le vorbesc ca pe limba lor materna, atat angajatii hotelului, cat si personalul care face entertainmant.)

Cand am ajuns in camere am ramas placut surprinsa de conditiile oferite. Desi nu am cerut patut pentru copil, acesta exista deja in camera. Asadar, primisem o camera tripla si un patut pentru bebe. Pozitionarea camerei a fost spre mare, in zona mai linistita. Oricum, tot hotelul are camere cu vedere spre mare.

In baie gasiti: 3 halate, 3 prosoape mari pentru dus, 3 prosoape mici pentru fata, foen, oglida cu lupa, o cutie dotata cu pila, ac si ata pentru cusut, betisoare pentru ureche, dischete pentru fata si casca pentru par, 3 geluri de dus, 3 sampoane, 3 sapunuri si 3 creme de corp. Zilnic venea doamna de serviciu. Facea curatenie, completa consumabilele lipsa si schimba prosoapele. Pentru a ne schimba prosoapele, regula era sa le lasam noi jos, in baie. Astfel ea stia ca trebuie aduse altele.

Camerele sunt foarte modern amenajate, iar paturile sunt foarte confortabile. In camera aveam cana electrica pentru fiert apa, plicuri cu ceai, cafea si zahar. De asemenea, camera era dotata cu frigider, telefon, seif, 5 umerase si cateva produse pentru intretinut incaltamintea.

Zilnic se facea curatenie in camera. Uneori lasam 1 sau 2 dolari femeii de serviciu. Au fost zile in care nu am lasat nimic, deoarece nu stiam ca va veni, dar a facut la fel de bine curatenie ca in zilelel in care lasam.

La capitolul mancare noi am fost putin dezamagiti. Avem un copil de un an de zile, dar in afara de lapte, fructe si produsele de patiserie facute acolo, nu am prea avut ce sa ii dam sa manance. :( ( (. Mancarea este foarte picanta chiar si pentru noi, adultii. Sunt putine sortimentele pe care le preparau care sa nu fie picante. De asemenea sunt si foarte aromate. Cei care mergeti cu copii, va sfatuiesc sa gustati voi mancarea si sa nu va lasati in baza sfaturilor bucatarilor. Intr-o seara, noua ni s-a sugerat ca putem da copilului un anumit fel de mancare, iar cand l-am gustat, avea ardei iute. Afara, pe terasa se gasesc preparate din carne facute la gratar. Au un fel de mici facuti din carne de oaie care sunt foarte buni si ficat de miel la gratar. In prima seara am mancat si oaie la protap. Si din pacate, doar atunci am gasit, ca oricat am asteptat in zilele urmatoare, nu au mai avut in meniu. :( ( (

Mancare este din belsug, pe alese. Pentru micul dejun, multe se prepara pe loc. Nu exceleaza la capitolul dulciuri. Desi ma gandeam ca vom manca multe preparate din fructe de mare, ne-am inselat. Doar in doua zile am primit niste salate cu creveti.

Chelnerii mereu sunt foarte draguti. Le dadeam si lor 1 sau 2 euro. Nu este obligatoriu sa le dai pentru ca sunt la fel de serviabili.

O data ai dreptul sa servesti cina la restaurantul a-la-carte. Au cu specific italian si specific pescaresc. Cand faci rezervarea cu 1-2 zile inainte, trebuie sa specifici la care restaurant vrei sa cinezi. Mancarea a fost buna acolo.

Restaurantul este deschis inca de pe la ora 7 (cred). Au early breakfast, breakfast, lunch si dinner. Intre pranz si cina se pot servi din holul hotelului fructe si produse de patiserie. La piscina se afla un bar, un fast food, dar mai este si o doamna care face pe loc un fel de lipii umplute cu carne... tot picante. Asadar, nu mori de foame daca sari peste una dintre mese.

De la barul din holul hotelului si din cel de la piscina, puteai comanda orice.

Cand ne-am cazat am primit doua carduri pentru prosoape. Prosoapele puteau fi schimbate cand doream. Mereu gaseam locuri la piscina. De cele mai multe ori, ca sa nu luam bagajele cu noi, inainte de a merge la masa, luam prosoape, ocupam doua sezlonguri si apoi mergeam la masa. Sincera sa fiu, nu mi-a fost frica o clipa ca pot ramane fara lucruri. De cele mai multe ori, cand eu si copilul mergeam la amiaza in camera, sotul meu ramanea la piscina. Telefonul ramanea pe sezlog, iar el mergea sa manance sau juca polo si niciodata nu ne-a disparut vreun lucru. La noi pe litoral, ramai si fara slapi daca nu esti atent, nu mai vorbim de alte bunuri: bani sau telefoane mobile. Am uitat sa mentionez ca in proportie de 90 % turistii erau nemti care aveau peste 50 de ani.

Piscina era mereu curata. Cred ca avea filtrele foarte bune. Adancimea ei era de 1.55 (accesibila pentru toti). De asemenea mai era un jacuzzi si o piscina pentru copii.

Plaja este foarte aproape de hotel. Dupa ce treci de piscina, se coboara niste scari si se ajunge la plaja. Plaja era dotata cu multe sezlonguri. Mereu era loc acolo. Atat apa cat si plaja erau curate, iar nisipul era fin.

Au echipa care face entertainment. Se face gimnastica in piscina, joaca polo, darts, volei sau alte jocuri pe nisip impreuna cu turistii.

Este foarte placut pentru ca au si foarte mult spatiu verde. Pentru copii au si doua leagane, dar si un mini spatiu de joaca. Mai exista si un tobogan cu apa.

Seara era minidisco pentru copiii, rulau filme la un cinema in aer liber, puteai juca bingo (atunci cand se organiza), puteai sta la terasa de la piscina unde adesea era invitata cate o formatie, se organiza karaoke sau puteai juca rummy, sah, table sau alte jocuri de societate in clubul hotelului. Nu se putea sa te plictisesti.

De cateva ori am facut plimbari spre magazinele din apropiere. Au un fel de bazar, cu multe tarabe cam la un kilometru distanta. Negociati cat mai mult pentru orice produs. Sunt foarte smecheri si daca ai intrat in magazin si ai inceput sa negociezi cu ei, fii sigur ca pleci cu un produs cumparat de acolo. Noi am ajuns la concluzia ca multe produse era mai avantajos sa le cumparam de la magazinul din holul hotelului. Convenabil este sa cumperi in dolari, dar se poate si in euro (imediat iti calculeaza paritatea). Daca vreti sa cumparati rahat turcesc, optati pentru magazinele care au frigidere. Nu luati de la tarabe.

Am uitat sa specific faptul ca a doua zi, dupa ce ne-am cazat, a venit la hotel un reptezentant al agentiei de transport care ne-a luat de la aeroport si ne-a oferit o lista cu excursiile pe care le putem face acolo si care este costul fiecareia. Am facut programari pentru excursii, am platit baiatului si in zilele stabilite ne-a asteptat o masina care ne-a asigurat transportul gratuit dus-intors.

Din cauza ca avem bebe, am optat doar pentru trei excursii. Luni am mers la baia turceasca. Aceasta oferea sauna, baie cu aburi, baie cu spuma, masca cu namol, jacuzzi si masaj. Exista si o piscina exterioara la care puteai sta.

Miercuri am mers la delfinariu. A fost superb. Se merita sa mergi acolo. Este foarte captivant! Noi nu am stiut, dar delfinariu este foarte aproape de hotel. Maxim 1.5 kilometri. Daca mergeti singuri, nu prin agentie, platiti mai putin cu vreo 10 dolari. Noi nu am stiut.

Vineri am cerut sa mergem la shopping. Ne-au dus la un magazin de bijuterii (care vindea aurul la pret dublu fata de Romania) si de ceasuri. Apoi ne-au dus la un magazin de haine (de foarte proasta calitate si care erau contrafacute, bineinteles. La ei toate produsele sunt contrafacute, incepand de la Adidas pana la Bepanthen, de la Coca - Cola pana la inghetata Algida etc.). Apoi am ajuns la magazinul de rahat turcesc. De acolo am plecat multumiti. :))) Am avut ce cumpara. Si aceasta a fost sesiunea noastra de shopping. Se pot organiza multe excursii, dar noi am vrut sa ne odihnim mult si sa nu agitam copilul foarte tare.

Cu o seara inainte de plecare am luat legatura cu baiatul care organiza excursiile si ne-a comunicat daca s-a schimbat ora zborului si la ce ora va veni autocarul care sa ne duca la aeroport.

Ca o concluzie, noi am fost foarte multumiti de conditiile care ne-au fost oferite. Mici exceptii sunt la capitolul mancare. La plecare, in autocar, alte cupluri nu au fost asa de multumiti ca noi. Au avut probleme la capitolul curatenie si mancare. Cred ca noi am fost cei mai multumiti dintre toti.

Trimis de simona simona in 25.10.13 16:17:49
Validat / Publicat: 25.10.13 17:52:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2714 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simona simona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

[25.10.13 16:50:21]

@simona simona: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

narcisa
    [25.10.13 18:51:45]

Este posibil ca pretul de 1.310 eur sa includa si transportul? Noi am platit 120 eur pe noapte (early booking februarie parca) camera tripla, copilul fiind gratis, la sfarsitul lui august. Confirm ca au fost zile in care unele feluri de mancare erau fie prea iuti, fie prea aromate, dar nu s-a pus problema sa nu gasim ceva pe gustul nostru.

simona simonaAUTOR REVIEW
    [26.10.13 00:35:21]

@narcisa: Da. Am platit 1310 euro pentru toata excursia: cazare, mancare si transport pentru 2 adulti. Biletele au fost cumparate din ianuarie la early booking.

Pe gustul nostru au fost preparatele la gratar, asa cum am mentionat mai sus. Cred ca aduceau mai mult cu tipul de mancare care se consuma in tara noastra. Mai greu a fost sa gasim pentru bebe ceva comestibil pentru ca el are un regim diferit de al nostru avand in vedere ca are doar un an si doua luni.

narcisa, simona simona
    Alte impresii din această RUBRICĂSentido Gold Island Hotel [Avsalar]: