ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2012
ÎNSCRIS: 21.08.12
AUG-2012

Un concediu de neuitat, Relaxant - Superbbbbbb

Buna ziua,

Am decis sa mergem in concediu in Turcia, si ca tot omul, am cautat impresii despre mai multe hoteluri. Despre acesta nu am gasit pe acest site, ci pe unul international, si era cotat cu excelent.

Am ajuns seara pe la 22.30 la hotel, ne-au cazat imediat, si desi, programul pt cina era gata, si urma de la 23,30 cina tarzie, cei de la receptie ne-au invitat in restaurant unde ne-au servit un aperitiv bogat sa ne astampere foamea pana la cina tarzie.

Se vorbeste foarte bine engleza la receptie si chiar 2 sau 3 ospatari stiau engleza, deci comunicarea a fost usoara.

Hotelul: este mic de 201 camere, este construit in 2011, este foarte cochet, curat si cu o muzica clasica care se auzea in surdina.

are o forma foarte frumoasa seamana cu un balon, iar pe exterior are beculete care seara se aprind si fac un adevarat joc de lumini.

Are chiar si vreo 40 de camere pe faleza separat de hotel, cu verdeata in fata fiecarei camere si cu masuta cu sezlong la fiecare camera.

Camerele erau foarte mari si spatioase cu un pat foarte confortabil, cu AC se poate seta tempreatura din camera. Se facea curat in fiecare zi, se schimbau prosoapele zilnic iar asternuturile de 3 ori pe saptamana.

Este chiar pe plaja: are 2 pontoane, o plaja cu nisip si putin pietris plaja din dreapta si mai are una in stanga care este doar cu nisip. locuri pe plaja sunt suficiente niciodata nu au fost ocupate toate sezlongurile.

Pe unu dintre pontoane are un bar, unde seara se canta muzica live. Este chiar in capat nu are hoteluri vecine si astfel are o priveliste foarte frumoasa, se vede toata plaja, iar pe o latura are faleza pe care te poti plimba si sa admiri valurile cum se dau de stanci.

Piscina: are o piscina mare si foarte curata nici macar seara la inchidere nu gaseam fire de par sau alte mizerii, cred ca are filtre foarte bune, pe marginea piscinei se poate face plaja si nu se simte caldura deoarece este apa cam 10 cm. Are si un jacuzi foarte performant, si o piscina pt copii, langa plaja mai este o piscina cu topogan. Si aici erau locuri suficiente in fiecare zi. Am uitat sa specific ca toate sezlongurile sunt foarte confortabile deoarece au saltele pe ele.

Prosoape pt piscina si plaja ti se dau zilnic pe baza unui card primit de la receptie, pute-ai chiar sa le si schimbi in cursul zilei, cu altele curate.

Mancarea: Foarte bine gatita (va spun sincer ca suntem foarte pretentiosi la mancare si nu mancam orice si oricum gatit), si cu foarte multe sortimente, nu se prea repeta mancarea de la o zi la alta.

Micul dejun era foarte bogat: mancare calda, salate, foarte multe sortimente de iaurt, gemui, cereale, si foarte multe fructe.

Pranzul era format din cel putin 10 feluri calde foarte multe salate reci, fructe si dulciuri

Cina era minunata, tot asa peste 10 feluri calde, salate, ciorbe, tocane la ciaun, in fiecare seara se faceau si gratare afara (pui, miel, ceva mici de-ai lor, peste, curcan) iar un chinez creea arta, facea in fiecare seara diferite feluri speciale.

Prajiturile erau minunate si delicioase, in fiecare seara erau aproximativ 50 de feluri de dulciuri, si niciodata nu le repetau, cred ca daca mai stateam faceam diabet :))

Servirea era impecabila, chelnerii zambeau tot timpul, faceau chiar si glume, foare harnici.

Bautura era buna, au un vin alb sec chiar bun, diferite buturi tropicale.

Sunt 3 baruri, unu in hotel care era 24 de ore si unde seara se canta muzica la pian, unu la piscina si unu pe ponton.

Este All inclus, dar nu e nici o diferenta intre all si ultra deoarece aveai si bauturi de import care erau incluse, si chiar si cafea expresso.

In interior au un SPA foarte bun, o piscina interioara si cu jacuzzi.

O sauna uscata foarte mare si curata, o sauna umeda.

SI ACUMA CE E FOARTE PALPITANT: HAMAM-ul.

Aici am facut cel mai bun PILING si MASAJ. Nu ratati acest lucru.

Pt 2 persoane, piling, masca, masaj tot cam in 2 ore a costat 90 de euro. dar a meritat.

Daca e sa mergem iarasi in Turcia, am alege tot acest hotel sau unu din celelalte hoteluri tot Sentido. Am vazut ca au in total vreo 40 de hoteluri, si in alte tari.

Am fost foarte multumiti de acest concediu!!!

Sincer il recomand tuturor si nici nu a fost scump pt 2 persoane cu avionul din Sibiu 1600 euro, all inclus.

Trimis de ruxycio in 21.08.12 11:52:45
Validat / Publicat: 21.08.12 13:47:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3641 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ruxycio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

[21.08.12 13:46:59]

Pare un hotel remarcabil, din cate-mi sau seama. Si - precum "turcul si pistolul" - tot asa e si review-ul, unul cu adevart remarcabil pentru un utilizator nou-inscris pe AmFostAcolo.

@ruxycio: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

michaela_1961
    [21.08.12 15:14:16]

Felicitari pentru review si pentru alegerea facuta. Imi place hotelul, pare mai intim. Plaja era cu intrare lina in mare, ca asa pare din pze? Biletele le-ai luat din timp, adica ai prins vreo reducere, pentru ca pretul e foarte bun?! Multumesc anticipat si concedii frumoase!

[21.08.12 15:22:35]

@michaela_1961:

Buna,

plaja avea intrare foarte lina in mare si destul de mare eu nu am ajuns pana la linia care permitea accesul.

are 2 plaje una cu nisip si ceva pietris si una in stanga la al doi-lea ponton care era numai nisip.

Foarte ingrijita si avea si in apa foarte multe diguri din saci de nisip.

Nu am luat la oferta biletul.

am dat pe el 1670 de euro, cu avion din sibiu

Sincer la pretul asta nu ma asteptam sa gasim ceva asa de frumos.

Dar am vazut pe tripadvisor ca era cotat al 3-lea hotel de pe coasta Alanya, si am zis ca nu are cum sa fie rau. si crede-ma ca a fost superb.

Ti-l recomand cu mare placere.

o zi minunata

[21.08.12 15:31:03]

@michaela_1961:

Am uitat si sa precizez ca nu erau rusi decat vreo 2 familii, majoritatea erau nemti, suedezi, belgieni, olandezi si turci.

Si chiar pot zice era era mai intim, ne-am mai plimbat prin statiune si erau multe hoteluri foarte zgomotoase si nu prea curatele.

Poate fiind nou inca lumea nu a fost la el, cei de la Agentie, nu mi-au putut da impresii de acest hotel, dar au zis ca au avut cazati la alte hoteluri Sentido si au venit cu impresii foarte bune.

E un lant de hoteluri nemtesc cred, ca am vazut pe site ca adresa principala o au in germania.

michaela_1961
    [21.08.12 15:36:38]

Multumesc, mi-ai dat un pont minunat de luat in calcul poate chiar pentru luna septembrie.

De mult urmaresc un hotel cat de cat luxos dar care sa nu aibe n-spe restaurante a la cart si nu stiu cate facilitati pentru copii (ai nostri sunt mari, nu mai merg cu noi), chestii care maresc automat pretul.

Dupa ce ai scris review-ul am mai scormonit si eu net-ul si am observat ca e cotat f. bine. Pentru faptul ca sunt mai multi nemti decat rusi o sa mai adaug o bila alba. Foarte interesanta si amplasarea lui, cu plaja pe doua parti si vedere la mare din orice camera.

O zi minunata si tie!

Bmona
    [22.08.12 12:31:30]

Buna ziua! As dori sa stiu cit a durat transferul si pentru un copil de aproape 4 ani ce facilitati ar fi!

Felicitari pentru review!

Multumesc! Toate cele bune!

[22.08.12 12:39:46]

@Bmona:

Buna ziua,

Transferul a durat cam 2 ore ca ne-am si oprit pe drum pt o pauza de 10 min, si au mai coporat 2 cupluri la alte hoteluri. este la 105 km de Antalya, dar drumul e foarte bun.

Sincer pt copii nu stiu ce facilitati sunt ca noi am fost doar noi doi fara copii. Dar am mai vazut cupluri cu copii si mancarea a fost foarte bine gatita, si foarte variata.

Piscine sunt si pt copii, una mica si inca una cu topogan, iar intrarea in mare este lina si intrau multi copii.

Concediu minunat sa aveti.

Bmona
    [22.08.12 12:48:11]

@ruxycio: Multumesc mult! Distanta fata de aeroport ma sperie si nu stiu daca cea mica va fi ok.

[22.08.12 12:56:46]

@Bmona:

Cu noi in autocar au fost multi copii, autocarul are aer conditionat, si pot zice ca a condus chiar foarte bine, am fost si cu un microbuz intr-o excursie in Alanya, si sincer abia asteptam sa ma dau jos. Turcii conduc foarte urat.

Dar repet in autocar a fost ok.

Drumul e cu 3 benzi pe sens si nu prea are curbe, nu e ca la noi, drumul e foarte ok, si te prinde privelistea si sincer mi s-a parut drumul foarte putin ca timp nu l-am simtit.

Dar vezi ca mai sunt hoteluri Sentido si mai aproape, si sincer si acelea le-am vazut cotate foarte bine pe Tripadvisor si am vazut ca si pe acest site. Recomand acest lant de hoteluri cu placere.

o zi minunata!!!

GeorgeSiAna
    [05.12.12 23:17:29]

@ruxycio: echipa de entertainment? Water polo, fotbal, volei pe plaja? Au si activitati de genul? Spectacole seara? Sau este un hotel pentru relaxare?

[05.12.12 23:55:32]

@GeorgeSiAna: Buna

au si entertainment, si pe timpul zilei si seara, seara nu sunt asa galagioase ca si la alte hoteluri, atmosfera este chiar frumoasa. Si comparativ pret calitate este extraordinar.

leventhe
    [09.05.13 03:00:37]

@ruxycio: buna vreau sa merg la acest hotel si as vrea sa stiu ce as putea vizita si daca exitsa ceva prin zona gen bazar sau shoppingmal multzumesc

[09.05.13 06:54:04]

@leventhe:

buna ziua,

langa hotel la aproximativ 15 min de mers pe jos, e plin de tarabe, magazine (trebuie sa negociezi tot ce cumperi, ca sunt negustori mari turcii)

Odata pe saptamana este piata mare, tot aproape de hotel.

Sau poti merge in Alanya, este oras mare si sunt magazine, mall-uri. Alania este la vreo 20 km si sunt autocare zilnic de la hotel catre Alanya.

De vizitat, poti face o zi cu vaporul pe mare este foarte frumos, poti merge la stanci, poti face scufundari.

Cei de la hotel au brosuri si te consiliaza daca ai nevoie. si va fi si ghidul roman, care ar trebui sa treaca la hotel a doua zi si sa va spuna programele care le organizeaza ei, si ce ai mai putea face.

Daca va zice ghidul vreti la cumparaturi in Alanya, mai bine nu cu ei, ca va duc la 2 magazine de bijuterii, la unu de blanuri si cam atata si pierzi cateva ore aiurea.

Concediu placut

[18.05.13 22:24:57]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sentido Gold Island Hotel" (deja existentă pe sait); șters rubrica dublată.

Bmona, cmari67, GeorgeSiAna, leventhe, michaela_1961, ruxycio
    Alte impresii din această RUBRICĂSentido Gold Island Hotel [Avsalar]: