ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2013
DIN: bacau
ÎNSCRIS: 29.11.09
AUG-2013

Concept AI interesant

Situat in Turkler la aproximativ 20 km de Alanya venind dinspre Antalya, acest resort mi s-a parut o alegere destul de inspirata pentru a doua parte a concediului din Turcia. Plecand din Lara, am ajuns aici dupa o ora si 20 minute. Este situat langa mare, dupa Lonicera World si Sentido Golden Bay. Un atu l-a reprezentat si faptul ca se poate iesi seara in plimbare spre soseaua principala a statiunii, fara insa ca aceasta zona (intre hotel si soseaua principala) sa fie spectaculoasa. Dar pentru putina miscare dupa masa nu prea conteaza. Ajungand inainte de ora 14.00 cazarea a durat 15 minute, dupa completarea formularului ni s-au explicat pe scurt punctele principale ale conceptului ai (de mentionat aici ca ai acces la restaurantele a la carte daca ai cazare minim 5 nopti), ni s-au predat cele 2 carduri de acces in camera si cele 3 carduri pentru prosoape, ni s-au pus bratarile. Ne-a placut forma hotelului, zona aerisita a parterului, se vedea ca hotelul este relativ nou. Conteaza mult prima impresie care o lasa hotelul cand pasesti prima data in el. Toate usile de acces in hotel au senzor, se deschid singure cand te apropii, apoi se inchid. Curatenie exemplara peste tot. Ni s-au dus bagajele in camera 306, etajul 3, unde am avut a doua surpriza placuta, camera imensa. Mocheta pe jos, un dulap in perete cam mic ca dimensiuni cu led care se aprindea automat la deschiderea usii, seif, lcd lg de 80 cm (cu 58 de canale, rasfatati fiind iubitorii de sport si de filme bune), fotoliu, un pat single si un pat dublu (cu perne si saltele foarte foarte confortabile), ac centralizat, minibar cu 4 bidoane cu apa plata de 500 ml, fierbator cu pliculete de ceai, cafea si zahar, cani si pahare. Baia in schimb este mica, dar cocheta, dotata cu consumabile (sampon, gel de dus, crema de corp), 3 halate de baie si papuci de unica folosinta, foehn, dus cu usa de sticla. Am iesit apoi pe balcon, imens! Desi majoritatea camerelor (am inteles ca au 160 camere in hotel si inca 40 in alt corp denumit "island rooms") au vedere la mare, camera noastra este situata in partea hotelului cea mai apropiata de mare. Net wi-fi cu 3 routere, functiona impecabil in camera, in zonele deschise din hotel si la piscina, cu user si parola. Curatenie s-a facut zilnic pana in ora pranzului, se reumplea miniba-ul cu apa plata si completau consumabilele la baie.

Hotelul are subsol, parter si 5 etaje cu camere. La subsol este restaurantul principal cu terasa, centru spa (aveau oferta la 35 eur tratament si masaj 90 de minute), toalete, sala fitness, sala jocuri (gratuit), masa de tenis, piscina interioara, disco. La parter era receptia, magazine, lobby bar deschis 24 de ore, zona deschisa cu canapele si fotolii, 4 lifturi (doua pe o parte, doua pe partea cealalta), vitrina frigorifica cu fructe, vitrina frigorifica cu produse de patiserie, frigider cu apa plata, doua restaurante a la carte, italian si pescaresc, deschise 19 - 22, masa de biliard.

In partea stanga a hotelului este terenul de tenis de camp (dotat si cu 2 cosuri de baschet) cu pardoseala mochetata. Urmeaza piscina exterioara, cu sectiune pentru copii, jacuzzi. Apa a fost foarte foarte calda in piscina. Pe cele 3 laturi ale piscinei sunt asezate sezlongurile, de lemn, cu saltele, o umbrela la fiecare doua sezlonguri. Pe cea de a patra latura este bar, snack-bar si un loc amenajat pentru pregatirea gozlemelor, toaleta, dusuri, vestiar, birou pentru schimbat prosoape, foto. La piscina turistii ocupa sezlong intre orele 8.00 - 10.00, nu am sesizat traditionala lupta la primele ore ale diminetii, nimeni nu vine sa iti ridice prosoapele daca nu esti in zona. Spre plaja si tobogane se trece pe langa amfitreatru (in fiecare seara se organizeaza spectacole de la 21.30), in stanga este plaja iar in dreapta zona ingradita cu 3 tobogane si Fugla Bar, la care consumatia se achita suplimentar. In partea stanga a resortului este construit un dig pe care turistii se pot plimba si la capatul caruia zilnic este ancorata o corabie cu panze. Acest vas face zilni excursii catre Antalya sau Alanya intre orele 8.45 si 17.00 la un pret de 20 eur de adult. Plaja este mica, are nisip, la intrarea in mare o mica zona cu pietris, apoi nisip cu pietris. Intrarea in mare nu este abrupta, dar nici lina. Pana la geamandura este ceva in genul Mamaia, se adanceste apoi iar ajungi cu picioarele la fund, iar se adanceste, iar gasesti zona unde poti sta in picioare. La plaja cel putin jumatate din sezlonguri sunt goale. Langa plaja este amenajat un teren de volei pe nisip si doua dusuri. Un inconvenient la plaja este lipsa barului, esti nevoit sa urci cel mult 2 minute pana la barul de la piscina. La cele 3 tobogane deschise 2 ore dimineata si 3 ore dupa-amiaza sunt toalete si dusuri. Daca te intorci de la plaja spre hotel, pe partea stanga este amenajat un loc de joaca pentru copii.

Snack-barul de la piscina are 2 zone, zona cu mancare 12 - 17 si zona cu bauturi deschisa 10 - 17. Daca doresti sa servesti ceva de mancare, te asezi la masa iar chelnerul iti ia comanda. Timpul de asteptare este de maxim 10 minute. Oferta cuprinde: hamburger, cheeseburger, pizza, paste, salate, fructe. Ca bauturi au gama cola, diverse cocktail-uri alcoolice sau non-alcoolice, lichioruri, etc. toate de provenienta autohtona, cele straine se platesc. Tot aici poti cere inghetata intre 12 si 17. Langa bar exista un spatiu amenajat unde se prepara gozleme si un aparat de unde te autoservesti cu ayran. Tot aici sunt 2 frigidere pline cu apa plata la 500 ml. Un minus evident al hotelului este vegetatia, umbra poti avea doar sub umbrela.

La restaurantul principal mesele sunt structurate astfel: early breakfast5 - 7, breakfast 7- 10.30, late breakfast 10.30 - 12, pranz 12 - 15, cina 18.30 - 21.30, night - soup 22.30 - 1.00. Toate mesele sunt bufet sudez, gama este destul de diversificata, nu exceleaza in foarte multe feluri de mancare, in schimb este foarte bine preparata. Seara fac gratar din peste, pui, curcan si oaie. Mesele se debaraseaza rapid, tavile cu mancarea consumata se inlocuiesc in timp util, esti intrebat la masa daca doresti de baut si esti servit, nu am avut probleme in a gasi imediat mese libere desi hotelul era plin.

In incheiere, un resort cu un raport calitate pret corect, foarte curat, aerisit, bine dimensionat pentru numarul de turisti cazati, in care ne-am simtit foarte bine. Pentru miscare si cumparaturi va recomand sa va plimbati catre centrul comercial care este la 10 min departare de hotel mergand lejer. O bila neagra agentiei de turism din Romania care ne-a scris pe vouchere uai desi hotelul de la deschidere are concept ai. Nu am fost singurii romani cu vouchere de uai dar, desi nu ne-a deranjat AI de la Sentido Island, mi se pare aiurea sa nu stii ce trebuie sa scrii pe un voucher mai ales cand faci asta de ani de zile.

Trimis de narcisa in 02.09.13 09:21:49
Validat / Publicat: 02.09.13 12:11:39

VIZUALIZĂRI: 1920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂSentido Gold Island Hotel [Avsalar]: