ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2013
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 05.05.10
SEP-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 5-7 ani

Recomand familiilor cu copii de toate varstele

Anul acesta am vrut sa facem un concediu de 10 nopti in Turcia, la Paloma Club Sultan. Am rezervat din ianuarie, dar numai pt 7 nopti, agentia prin care am fost a spus ca nu gaseste decat 7 nopti in perioada aleasa de noi. Nu-mi vine sa cred ca nu gaseau, dar ne-au propus ca ultimele 3 nopti sa fie la Paloma Pasha, asa ca am acceptat, macar am bifat 2 hoteluri in acelasi concediu.

Din pacate, cu o saptamana inainte de plecare ne-au ca rezervarea (facuta in ianuarie) este gresita si ca nu putem sta decat 6 nopti la Sultan si 3 la Pasha. Am mers si asa, ca nu-ti poti schimba optiunea in ultima clipa fara dureri de cap.

Am refacut rezervarile pentru noptile intermediare de la intoarcere si am plecat.

La dus am ales sa ne petrecem dupa amiaza in Veliko Tarnovo, unde ne-am cazat pentru o noapte - vezi impresii - si ne-am plimbat si am mancat ieftin si bine ca la bulgari.

A doua noapte, am ales Berk Apartments in Kucukkuyu - vezi impresii -, cazare ok, fara masa, dar cu chicineta, recomand pt tranzit.

A treia zi la pranz eram cazati, nu fara aventuri. Fiind cu doi copii am ales family room, pe care ei o prezinta ca fiind de 30 mp. Am primit o camera dubla, cu doua paturi single si doua fotolii probabil extensibile dar care nu aveau loc fizic sa se deschida amandoua in acelasi timp.

Am refuzat, pentru ca din principiu, camera family, oricat de minuscula ar fi, trebuie sa aiba pat matrimonial.

A doua extragere a fost norocoasa, am primit ce trebuia. Central, langa piscina cu animatie, era imposibil sa culcam copiii intre 2 si 5, sonorizarea era maxima in acest interval de timp. Avantajul a fost ca eram aproape de orice.

Parerea mea sincera este ca, daca nu aveti copii foarte mici, carucioare sau batrani, pentru niste oameni obisnuiti si normali camerele de pe deal, de langa moara nu sunt deloc departe. Precizez acest lucru deoarece am citit pareri ale unor colegi intr-ale internetului care considerau o tragedie sa ti se dea camera pe deal. E liniste si frumos, cu priveliste. Daca chiar esti ostenit, iei titicarul in forma de vapor si te duce unde ai nevoie. Altfel, te plimbi, vegetatia e superba.

Mancare foarte buna, variata, fara coada la masa, cum se termina ceva puneau imediat; nota maxima la masa; atentie apa si vinul sunt servite de catre chelner; la discretie, dar nu cu sticla pe masa; iar vinul este imbuteliat, nu la tonomat; minibarul nu se omoara sa il umple, dar daca le ceri il pot umple chiar zilnic ; restaurantul foarte aerisit, terasa pe malul marii deosebit de placuta; nu am simtit nevoia sa mergem la restaurantele a la carte. Gozlemele facute de o turcoaica la locul special amenajat erau f gustoase.

Exista tobogane cu apa pentru copii mari/adulti, respecta programul, dar apa in piscine cam rece. Pacat de piscina infinitului, care e superba, dar aproape goala, faci o baie, o poza si iesi. Pacat, la ce piscine au, daca puneau niste panouri solare si incalzeau putin apa, nu mai iesea lumea de acolo.

Echipa de animatie foarte bune, spectacole distractive. Mini disco pt copii animat si el, nu am putut sa ratam in nici o seara 

Exista tobogan de apa caracatita pt copii f mici, dar e deschis de la 10 la 12 cred si de la 15 la 17. Un complex in care nimeni nu isi culca copiii mici la pranz  Apa al fel de rece. Doua zile a fost inchis, ca au lasat copil mic fara pampers si a facut kk. Mentionez ca pe 12 hectare eram 5 fam de romani, cu copii mai mari. Majoritatea erau nemti, francezi, englezi…

Mai exista carusele pt copii. 3 bucati. Care merg de la 11 la 12 si de la 15 la 16. Cum: un nene se duce la primul carusel si ii da drumul 20 minute. Toti copiii calare pe caluti. Apoi, se duce la lebede 20 min, copiii se lasa pagubasi sau se muta pe lebede. Apoi, la corabiile de pirati. 20 min. Beculetele strlaucesc in lumina soarelui, deoarece noaptea nu sunt folosite niciodata si asta e tot ce le-a ramas  Pacat, puteau avea seara un punct de atractie pentru cei mici, dar cui ii pasa?

Exista 2 plaje, amandoua foarte buna. Una cu animatie, una mai linistita. Intre ele se trece pe un ponton. Intrare lina in mare, nisip fin, apusuri deosebite… frumos, ce mai. Apa a fost calda 2 zile, in rest suportabila. Marea curata.

Exusta hidrobiciclete si caiac incluse, precum si sporturi acvatice cu plata. Exista tenis, tenis de masa, monigolf si altele gratuite, se iau materialele de la echipa de animatie, care vorbeste bine engleza, franceza, germana, turca… si se restituie la ei sau la receptie. Mai au si sah din acela cu piese uriase.

Una peste alta, un concediu reusit, un raport bun calitate pret, recomand familiilor cu copii de toate varstele. Cu discount-ul din ianuarie ne-a costat 145 euro pe noapte camera family 2 adulti si 2 copii de 5-7 ani. Nu avea chiar 30 mp, fiind la parter, dar vreo 27 tot avea. Am ramas cu impresia ca cele de la etaj erau un pic mai mari decat la parter, dar a fost bine, umbros, probabil de la etaj se vede si marea, dar nu a fost o problema.

Va urez sejururi placute!

Trimis de adighh in 18.10.13 10:09:04
Validat / Publicat: 18.10.13 10:40:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Edirne, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 4461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adighh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Balconul, micut, dar racoros

aliantasudului
    [27.10.13 20:09:37]

Apreciez modul obiectiv in care ai descris si notat cele doua hoteluri Paloma. Altii ar fi dat nota 10 la ambele, ca deh, daca le compari cu litoralul romanesc...

Nota trebuie data si in functie de banii platiti pentru aceste resorturi si nu sunt putini deloc.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [27.10.13 20:52:39]

@adighh:

Istoria se repetă. Am avut aceeași nedumerire și neîncredere ca și tine la început de februarie 2011 când am vrut să rezerv o săptămână la Paloma Pasha pentru sfârșitul lunii septembrie și fata de la agenție mi-a spus că hotelul este deja în stop sales. Este tare ciudat cum două hoteluri scumpe pentru zona Kusadasi se vând atât de repede.

aliantasudului, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Marvy by Paloma (ex Paloma Club Sultan) :