ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2013
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
AUG-2012

Guest Accommodation Linda - o alegere potrivită

Primul popas pe care l-am făcut în circuitul prin Balcani de anul trecut a fost în oraşul Niş, oraş pe care-l mai vizitasem sumar cu mai bine de 20 de ani înainte.

Cum de data asta aveam în plan o vizită mai detaliată, am căutat şi o cazare potrivită. Pe lângă cerinţele clasice (cameră dublă cu baie privată, poziţionare convenabilă, preţ rezonabil şi, eventual, acces la internet), în acest caz am mai avut în vedere ca hotelul să dispună de loc de parcare, iar poziţia să fie una nu neapărat centrală, dar care să permită accesul uşor către obiectivele de vizitat. Cu ajutorul aceluiaşi vechi "prieten", cu care am făcut majoritatea rezervărilor, booking.com, am găsit o cazare convenabilă, care să satisfacă toate criteriile enumerate mai sus: Guest Accommodation Linda . Deşi după nume nu s-ar zice, acesta este un hotel adevărat, o afacere de familie, patronul fiind un sârb tânăr amabil şi jovial, care ştie cum să facă să meargă afacerea, dovadă fiind punctajul foarte bun obţinut pe booking.com de la turiştii care au avut cazare aici. De altfel, ăsta a fost şi unul din argumentele pentru care am optat să facem rezervarea aici, alături de preţul foarte convenabil, 32 euro, cu mic dejun, pentru o cameră dublă.

De fapt, deşi rezervasem o cameră dublă, ni s-a dat o cameră cu un pat dublu şi unul simplu, la etajul I. Accesul se face pe o scară cam îngustă, neexistând lift. Camera este dotată cu telefon, aer condiţionat, frigider şi televizor LCD cu ecran destul de mare, la care se pot urmări foarte multe canale din diferite ţări foste republici iugoslave şi câteva internaţionale. Grupul sanitar propriu, în care am găsit prosoape albe impecabile, dispune de toaletă şi cabină de duş, curate, dar finisajele nu sunt de o calitate ireproşabilă, iar combinaţia de culori maro-albastru a faianţei folosite nu este o soluţie prea fericită.

Hotelul, o construcţie de dată recentă, dispune şi de conexiune Wi-Fi gratuită, care a funcţionat fără probleme.

Ce îi lipseşte hotelului este un hol la intrare, recepţia fiind înghesuită într-un spaţiu în care, cu excepţia biroului la care stă recepţionerul, abia dacă mai încap două-trei persoane. Ce e drept, asta nu e o problemă prea mare, mai ales că amabilitatea personalului compensează din plin. La recepţie, unde nu se sfieşte să facă de serviciu chiar patronul, se vorbeşte engleza, iar plata se poate face fără nicio problemă cu cardul.

Noi am sosit la hotel înainte de prânz, dar ni s-a dat totuşi camera, aşa că am plecat să vizităm oraşul şi ne-am întors abia seara, pe la nouă şi am mâncat la restaurantul hotelului. Din păcate, plata consumaţiei de aici nu se poate trece pe nota de plată a hotelului, aşa că este nevoie de cash. Nu a fost însă nicio problemă pentru noi, deoarece, când am sosit, am scos dinari chiar acolo, de la bancomatul aflat în clădirea de lângă hotel.

La restaurant am mâncat nu numai în seara zilei când am sosit (singura problemă fiind aceea că meniul era numai în sârbă şi a fost nevoie de explicaţiile chelnerului ca să putem alege dintre felurile de mâncare oferite), dar şi a doua zi, când aici ni s-a servit micul dejun, inclus în preţul camerei. Acesta are un meniu fix şi este servit de un ospătar. La data vizitei noastre, meniul a fost alcătuit din omletă şi crenvurşti, iaurt cu fructe şi ceai, sau cafea, cine doreşte, cu lapte.

Parcarea maşinii se poate face chiar pe trotuar, în faţa hotelului, acesta nedispunând de un spaţiu special pentru aceasta. Când am ajuns eu, era şi patronul, pe care l-am întrebat dacă este OK să las maşina parcată pe trotuar. Mi-a spus că nu e nicio problemă, dar dacă vreau să fiu liniştit, pot să duc maşina în curtea casei sale, ceea ce am şi făcut, aceasta aflându-se în imediata apropiere a hotelului, la câteva zeci de metri.

Hotelul este situat destul de central, spre capătul vestic al uneia din arterele principale ale Nişului, Kniajevacika, ce traversează de la est la vest oraşul nou, situat pe malul drept al râului Nişava, care, imediat ce trece prin Niş, se varsă, la vestul oraşului, în Morava de Sud (Južna Morava) . Ca o paranteză, cartierul se numeşte Durlan, nume care provine de la aromânii stabiliţi aici după emigrarea lor, în secolul al XVIII-lea, din zona FYROM (Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei). "Durlan" este un cuvânt din aromână, cu sensul de "ghetou".

De la hotel până la Fortăreaţa Niş, simbolul oraşului şi cel mai important obiectiv turistic al său, distanţa este de aproximativ 1,5 km.

În concluzie, hotelul Linda este o alegere convenabilă, atât pentru cei care care doresc să viziteze oraşul, cât şi pentru cei care sunt în trecere (de exemplu, pentru cei care merg spre/vin dinspre Grecia); convenabilă atât din punct de vedere al raportului preţ/calitate, cât şi din punct de vedere al poziţiei.

Coordonatele GPS sunt: 43.329197,21.912491, iar adresa: Knjazevacka 15, Niš. Dacă vă uitaţi pe harta Google, veţi vedea că acolo unde se află hotelul, pe această hartă, strada nu se mai numeşte Knjazevacka, ci Pantelejska, dar cred că este o greşeală a celor de la Google Maps.

Trimis de Costi in 12.10.13 12:26:08
Validat / Publicat: 13.10.13 10:46:38

VIZUALIZĂRI: 2310 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Guest Accommodation Linda. Recepţia este la capătul aleii.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 21.00 EUR pe cameră

• SOCIALs