ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2013
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 28.04.12
SEP-2013

Mallorca la sfarsit de septembrie

Sejur Hotel Las Arenas - Can Pastilla - Mallorca 22 sept - 05 octombrie - 14 zile

Va voi spune cum am petrecut aceste zile dand si informatii de care poate aveti nevoie.

ZIUA 1 - Tur statiuni

Duminica 22 sept, Taer = 26 grd C, Tapa = 25 grd C

Intalnire cu ghida pt excursii optionale, apoi plaja, iar dupa amiaza plimbare cu trenuletul pt recunoasterea zonei. Can Pastilla este la cateva minute de Palma.

Ordinea statiunilor este Arenal - Plaja de Palma - Can Pastilla si apoi urmeaza capitala Palma de Mallorca. Trenuletul - 4,5 euro - face un tur al acestor 3 statiuni care sunt lipite una de alta.

ZIUA 2 - Turul insulei - excursie optionala organizata = 75 euro - toata ziua

Luni 23 sept, Taer = 27 grd C

Dupa cum se observa este mai scumpa decat alte excursii "Turul insulei", aceasta deoarece a fost altfel decat cele obisnuite, nu am mers cu trenul Soller, nici cu tranvaiul de lemn, excursia am facut-o cu autocarul deoarece ni s-a spus ca vedem mult mai multe, trenul Soller trecand prin 13 tuneluri, deasemenea am facut si Valdemosa, care era prinsa de alte agentii separat la 39 euro.

Excursia a inceput cu o prima oprire de 45 min in oraselul Inca la un magazin de prezentare articole din piele, doamnele au fost incantate, in oras sunt 19 fabrici de articole din piele, apoi oprire scurta la un magazin de uleiuri si alte produse tipice.

In continuare am vizitat manastirea Lluc care detine o statuie neagra - fecioara cu pruncul asemanatoare cu cea de la manastirea Montserat. Drumul a continuat prin muntii Sierra de Tramuntana (superb drumul si peisajul) pana in zona la Callobra; de aici se face imbarcarea spre portul Soller. In la Callobra de obicei se mananca "picnicul" si se sta cam 2 ore.

Nu pierdeti timpul in zona de imbarcare, mergeti pe drumul din dreapta si o sa vedeti peisaje deosebite, treceti prin ambele tuneluri si o sa aveti o surpriza dupa al doilea, o zona cu... dar mai bine descoperiti singuri.

La imbarcare intrunul din cele doua vaporase asezativa in partea din stanga a directiei de mers, deoarece este pe partea tarmului, vaporul fiind plin va fi greu sa va deplasati pt foto. Daca acosteaza cu fata va asezati in dreapta cum urcati. Se merge cam 45 minute pana in portul Soller. Acolo ne-a asteptat autocarul si am mers in Valldemossa.

ZIUA 3 - Pestera Dragonului - excursie organizata - 40 euro

Marti 24 sept, Taer = 26 grd C, Tapa = 25 grd C

Dimineata plaja, apoi la ora 13,45 plecarea spre pestera.

Prima oprire am facut-o in satul Montuiri la un magazin de perle (45 min care s-au facut 60 min) unde am vazut cele trei tipuri: naturale, de cultura si manufacturate si ni s-a facut o prezentare pe viu de cum se obtin cele manufacturate (foarte interesant). La etaj este un magazin de articole din piele, s-au facut cumparaturi din toate. La ora 16 am ajuns in Porto Cristo, plimbare prin zona si la 17 s-a intrat in pestera (este fantastica), apoi am vizitat un turn medieval de supraveghere - 15 min si am ajuns la hotel ora 19,30.

ZIUA 4 - Palma - excursie pe cont propriu

Miercuri 25 sept, Taer = 27 grd C

Dimineata am mers la Catedrala pe care am vizitat-o - 6 euro intrarea, apoi vizita in zona

Dupa amiaza am fost in Plaia de Palma

Voi da cateva informatii despre transport in Palma si despre Palma.

Palma are doua zone importante: Piata Spaniei si Catedrala.

Din zona Arenal, Plaja de Palma si Can Pastilla se poate ajunge in Palma cu bus nr. 15 care trece prin toate trei - 1,5 euro/sens la toate busurile din aceasta zona.

Bus 15 o ia prin cartierele de periferie ale Palmei si ajunge in Piata Spaniei dupa 30 min, iar la catedrala dupa alte 15-20 min in functie de semafoare. La fel si bus nr. 30 care pleaca din Can Pastilla. Duratele sunt date cu urcarea din Can Pastilla.

Bus nr. 25 cu plecare din Arenal si pe care il recomand este expres, merge pe autostrada si face traseul invers decat 15. Ajunge intai la Catedrala in 10 min si in Piata Spaniei inca 10 min, apoi o ia prin oras spre statiuni. Pt cei din Can Pastilla il luati din spatele hotelului El Cid.

Piata Spaniei reprezinta un reper important al Palmei deoarece de aici puteti merge in diverse locuri astfel:

1- aici se afla statia subterana de busuri si trenuri; in functie de busul cu care veniti: pt 15 este la 30 m pe dreapta; pt 25 doar traversati bulevardul, este in continuarea trecerii de pietoni.

2- pt cei care vor sa mearga cu trenul Soller. La 10 m de scarile rulante pt subteran, in directia de mers al lui 15 este o trecere de pietoni semaforizata, iar pe colt este o cladire pe care nu o bagi in seama la prima vedere, aceasta este gara. Biletul spre portul Soller este 12,5 euro/sens, dus-intors - 19 euro.

3- pt shoping: din micutul parc din Piata Spaniei se coboara pe langa KFC. Daca mergeti drept in jos sunt magazine stanga-dreapta si ajungeti la Rambla, unde sunt numai magazine cu flori si o terasa.

Daca de la KFC mergeti in jos si apoi la stanga intrati in zona principala de shoping.

Pe aceasta strada sunt zeci de magazine, ajungeti in Piata Major, apoi intro piata cu un maslin secular, tinand drumul drept ajungeti la Catedrala. Daca din piata cu maslinul o luati la stanga ajugeti pe o strada aproape paralela cu prima, care te scoate la vreo cateva sute de metrii de locul in care ati plecat, pe bulevard.

ZIUA 5 - vizita Arenal -plaja

Joi 26 sept, Taer = 26 grd, Tapa =25 grd C

ZIUA 6 - Palma - tur de oras

Vineri 27 sept, Taer = 27 grd

Am coborat la Catedrala si am luat Bus-tourul - 17 euro biletul valabil 24 ore, adica poti sa cobori la oricare din cele 17 statii, sa vizitezi si apoi sa continui drumul

Prima coborare a fost la castelul Bellver, pe care l-am vizitat (este gratuit), apoi am coborat la centrul Comercial Porto Pi (am mers prin diverse magazine si apoi cumparaturi de la Carrefourul de la parter.

ZIUA 7 - Palma

Sambata 28 sept, Taer = 25 grd C

In aceasta zi am vizitat o piata in aer liber care se tine doar sambata cu o statie inainte de El Corte Inglese, apoi am fost fugitiv prin magazinul mentionat (aceleasi preturi mari ca in alte orase din Europa) si apoi prin zona de shoping pana pe la ora 15 cand unele magazine se inchid fiind sambata.

Si am luat informatii din statia subterana despre excursia la Cala (parcul) Mondrago

ZIUA 8 - Vizita Arenal si zona de vest din Can Pastilla

Duminica 29 sept, T aer = 24 grd C

ZIUA 9 - Cala (parcul) Mondrago - excursie pe cont propriu

Luni 30 sept, Taer = 28 grd C, Tapa = 24 grd C

Dupa ce am citit reviewul lui Chucky31 am hotarat sa mergem si noi acolo, adica in parcul Mondrago. Dupa ce am studia harta ceva nu se lega, de ce a coborat in Santany si apoi a luat taxiul 15 euro?

Asa ca ne-am informat de la punctul de inf din statia subterana din Piata Spaniei.

Busul care merge in zona este 501 - 9 euro/sens, plecare 10,30, sosire 11,30 in Cala D'or

Ultimele trei statii ale cursei sunt Santany - Cala D'or - Porto Petro.

Legatura cu Mondrago se face cu bus 507 - 1,7 euro/sens. Acesta circula in stransa legatura cu bus 501. Ni s-a spus sa coboram ori in Cala D'or, ori in Porto Petro pt ca oriunde ne-am da jos vom merge cu acelasi 507. Noi am coborat in Cala D'or, la 8 min a venit 507 care ne-a plimbat prin statiune, este foarte frumoasa, deosebita de cele de coasta. Dupa vreo 20 min am ajuns in Porto Petro unde ne astepta o familie de columbieni care nu au coborat cu noi si in final la 12,30 am ajuns in Mondrago Park.

Busul de retur era cam la o ora jumatate unul de altul. Ne-am hotarat la cel de 17,40. Cele 5 ore au fost suficiente

Zona este superba.

La 30 m de statie este prima plaja sau plaja mica, in departare la vreo 300 m este plaja mare.

Si am inceput explorarea, am luat-o pe traseul din partea stanga pe marginea tarmului stancos pana am ajuns la o plaja de vreo 15 mp. Peisajele sunt de vis. Apoi am mers prin padure pana la plaja mica. Inainte de a iesi din padura sunt mese din lemn pt picnic, este si o toaleta mobila, dar la restaurant sunt mai ok. Prin partea dreapta a plajei mici este un drum betonat catre plaja mare. La aceasta ne-am oprit, am facut plaja, baie cam 40 min, apoi am facut un nou traseu in partea dreapta, tot pe marginea tarmului pana nu am mai putut sa inaintam.

Ne-am intors, am mai facut plaja, am baut bere si la 17,40 am luat 507 pana in Porto Petro. La 18,25 a venit 501 si la 19,25 am ajuns in Palma.

Se pot lua si taxiuri din Mondrago. Pana la PortoPetro = 5,5 euro, pana la Cala D'or = 11,5 euro

ZIUA 10 - Magaluf, Palmanova

Marti 01 oct, T aer = 28 grd C

Bus 25, statie subterana din Piata Spaniei, busurile 104,106 din 15 in 15 min, 3,10 euro/sens. Am coborat in Magaluf, am mers pe plaja, apoi am urcat prin cartierul de vile si am coborat in final in Palmanova. La ora 17 ne-am intors.

ZIUA 11 - Formentor - excursie optionala - 31 euro/pers

Miercuri 02 oct, Taer 28 grd C, Tapa = 25 grd C

S-a plecat la ora 9. Am oprit in satul Sineu la targul saptamanal - 1 ora, apoi am plecat la plaja din Formentor, zona este nemaipomenit de frumoasa Am facut plaja si baie cam 2 ore, apa extraordinar de limpede, calda si cu nuante de turcoaz ca la plajele din Caraibe, apoi retur cu opriri la un punct de belvedere Mirador - 20 min, la Pollensa pt picnic, noi am vizitat si plaja - 1 ora, iar la ora 17 am fost la hotel.

ZIUA 12 - Pestera HAMS = 24 euro/pers

Joi 03 oct, Taer = 29 grd C

Dimineata am plecat in Palma sa ne informam despre excursia din ziua urmatoare.

Dupa amiaza am plecat cu noul grup de turisti din nou la Porto Cristo sa vedem pestera Hams. Am intrat la ora 16,15 si a durat cam o ora. Vizita incepe cu o mica degustare, apoi se intra in pestera din partea dreapta dreapta unde se pun doua filmulete, unul chiar la intrare despre Jules Verne si apoi se merge la un lac subteran unde este un mic amfiteatru si se proiecteaza un alt film despre evolutia umana. Se iese afara si se intra in pestera din stanga. Aceasta este asemanatoare cu cea a dragonului, dar mai mica, iar spectacolul de final este tot cu muzica clasica si proiectii pe peretii pesterii. A fost interesant, dar totusi cam scumpa.

ZIUA 13 - Arhipelagul Cabrera - excursie pe cont propriu

Vineri 04 oct, T aer = 24 grd C, T apa = 24 grd C

Acest arhipelag se afla in sudul insulei Mallorca.

Am plecat din hotel la ora 9, bus 25, Piata Spaniei - statia subterana; am luat la ora 10,15 bus 502 = 6 euro pana in oraselul Sant Jordi (trece si prin Arenal). Cu o zi inainte rezervasem din punctul de informare turistica din Piata Spaniei pe partea unde opreste 15, excursia premium cu ambarcatiunea spre arhipeleag = 43 euro/pers. Am ajuns la ora 11,30 in Sant Jordi, iar la ora 12,15 am plecat pe mare. Marea nu era linistita, erau valuri si noi mergeam contra lor, a fost extraordinar, am inconjurat tot arhipelagul intro ora si 15 min, apoi am intrat intrun golf linistit, am debarcat si am avut liber pt explorare, plaja etc pana la ora 16. Urmatoarea oprire pt baie si poze a fost la pestera Albastra. La ora 17 am ajuns inapoi in port, la 17,45 am avut masina catre Palma si am coborat in Arenal = 4,5 euro + 1,5 euro pana in Can Pastilla

ZIUA 14 - ultima - Palma

Sambata 05 oct, T aer = 26 grd C

Dimineata am mai facut o plimbare de ramas bun prin zona de shoping pana la catedrala.

La 19,45 plecare din hotel la aeroport.

Trimis de marmin in 08.10.13 19:58:31
Validat / Publicat: 08.10.13 23:08:21

VIZUALIZĂRI: 6041 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marmin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La Calobra - zona de imbarcare spre portul Soller

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: