ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2013
ÎNSCRIS: 04.09.13
AUG-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 15 ani

Neasteptat de bine...

Anterior acestui sejur, am avut ceva emotii, acesta fiind primul concediu in Sunny Beach si la sfarsit de august, de obicei (ultimii 7 ani) alegeam Grecia in iulie.

Distanta Pitesti - Sunny Beach (460 km) am parcurs-o repede, drumul via Giurgiu - Shumen - Varna a fost neasteptat de bun.

Chiar daca se face cazarea la ora 14, se putea beneficia de toate celelalte servicii de masa si plaja dinainte. Parcarea a fost cam scumpa, 10 leva pe zi, dar in conditii extrem de sigure (parcare cu multe locuri, sub panouri de umbrit, cu bariera, pazita non-stop).

Am fost foarte multumiti de conditiile de cazare: apartamentul foarte spatios, curatat zilnic, cu 2 bai (cate una la fiecare camera), dotat cu tot ce era necesar (inclusiv frigider) si chiar mai mult (nu am folosit plita electrica), aer conditionat in fiecare camera, TV cu f. multe programe, cateva si in romana, balcon mare, de 7 m, cu suport de uscare a rufelor, masa si scaune, vedere superba la piscine si la parcul plin de verdeata, extrem de bine ingrijit. Mobilierul cred ca era nou, iar lenjeria si prosoapele s-au schimbat la 2 zile fara niciun fel de interventie.

De la ora 7.30 (cand incepea micul dejun) pana la ora 21 (cand se termina cina), puteai sa mananci ceva, in afara de mesele propriu-zise, de la sandviciuri si inghetata pana la prajituri si fursecuri. Bauturile racoritoare si alcoolice se puteau servi de la ora 10 la 24, fara niciun fel de limitare a cantitatii. Restaurantul unde se mananca este in apropiere si arata ca o gradina de vara, majoritatea meselor sunt afara, printre plante mari, frumoase, in acorduri discrete de muzica internationala veche sau locala, seara canta un tip repertoriu international, cei in varsta mai si dansau pe ring. Mancarea a fost diversificata: ciorbe (cate 2 feluri, inclusiv seara), mancaruri gatite (gustoase si cu carne de diferite feluri) sau carne (nu gratar, dar tot era ceva care sa te multumeasca: pui, curcan, miel, coaste de porc, vita, peste, chiftele sau mici (facuti cred din carne de chiftele), salate (fara ulei si otet, le punea fiecare dupa gust), diverse legume fierte, garnituri de la cartofi prajiti si piure la paste si pilaf cu legume, fructe multe si prajituri si budinci variate (inclusiv gris cu lapte). Cat ai fi fost de pretentios sau la regim, tot gaseai ceva multumitor.

Accesul la internet era posibil gratuit doar in hol, dar se putea sta oricat, pe fotolii comode si la racoarea aerului conditionat.

Singura problema a fost apa cam rece din piscine, cred ca se datoreaza faptului ca se pompa permanent apa curata (nu stiu daca recirculata), se punea clor mult (cred ca asta erau cristalele albe care se vedeau pe fundul piscinei). Si inca ceva: piscinele au adancime prea mica, de la 0,5m la 1,50. Pentru cei cu copii mici era insa ideal, mai ales la toboganele care functionau de la 10 la 18. La ora 10 se putea participa gratuit la gimnastica in apa, iar la 17.30 era program de exercitii si dans cu copiii pe marginea piscinei.

Distanta destul de mare fata de mare (nu doar cat scriu site-urile de prezentare) si costurile prea mari la sezlonguri si umbrele (daca te gandesti ca o familie are nevoie de cel putin 2-3 sezlonguri si 1-2 umbrele si costa 8 leva fiecare obiect, iar cu cearceaful nu te lasa decat departe de tarm, dincolo de sezlonguri) ne-au facut sa stam mai mult la piscina, in mare am facut baie de putine ori, mergeam cu prosopul si plecam imediat dupa iesire (atentie, pentru a prinde locuri pe sezlonguri, la piscina, mai ales daca doreai anumite locuri pe care sa prinzi soare toata ziua, trebuia sa te trezesti foarte devreme, sa intinzi prosoape pe fiecare, am facut asta zilnic, la ora 6.15 - 6.30, pentru mine nu a fost asa de greu, dar pentru altii cred ca e o problema).

In rest, multe terase, diverse posibilitati de distractie si petrecere a timpului, magazine pretutindeni, cu imbracaminte, incaltaminte, cosmetice, ceasuri si o gramada de alte nimicuri incantatoare.

Recomand sa incercati sa luati leva din Romania, noi am luat de la BRD la un curs apropiat de cel oficial, puteti schimba si acolo, diferenta nu e mare, dar la sume mari conteaza. In ansamblu si daca raportez serviciile la pretul platit, am fost extrem de multumiti. Daca nu se va ivi o oferta mult mai atractiva, cel mai posibil vom reveni anul urmator.

Recomand cu toata convingerea acest hotel cu apartamente, e deosebit de avantajos, mai ales pentru familiile cu copii...

Trimis de irinasimona2000 in 05.09.13 15:50:13
Validat / Publicat: 05.09.13 19:05:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Kaliakra superior

VIZUALIZĂRI: 2235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irinasimona2000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladirea Trakia Plaza Aparthotel, iesirea spre piscine

[05.09.13 17:39:57]

@irinasimona2000: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[05.09.13 19:15:55]

• Alte impresii din această RUBRICĂTrakia Plaza Aparthotel: