ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Nota 7

Buna, azi ne-am intors in tara de la acest resort si cat sunt amintirile proaspete va voi spune parerea mea obiectiva:

Hotelul este mare si e intins pe o lungime foarte mare, perpendicular pe plaja, asta insemnand ca de la Mini-clubul de copii pana la mare faci minim 15 minute (atat prin hotel cat si pe afara). in hotel aerul conditionat merge la maxim, deci daca iesi din piscina ud si vrei la restaurantul principal, risti sa te alegi cu o raceala.

Piscinele mari, nu am prins ingramadeala, apa curata si foarte calda. Din nou, ca sa ajungi de la psicinele cu topogane la piscina principala, treci prin hotel. Topoganele de apa foarte frumoase, consider ca asta e punctul forte al acestui hotel. Topogane de apa atat pt prichindei de 2-3 ani cat si pt adulti.

Mancarea buna, nu mori de foame. Eu ador branzeturile si gaseam zilnic o mare varietate. Se vedea clar ca este refolosit ce nu se consuma la mesele anterioare. De ex zilnic era sos rosu pt paste, facut cu carne tocata, dar uneori vedeai chifteaua intreaga cu care erai obisnuit la alte mese:(Fructe erau dar nu foarte diversificat: prune, pepeni, rar piersici, struguri, mere si pere dar nu mereu. Am vazut la cineva pe masa ananans, dar noi nu am prins niciodata. masa de pranz nu am servit-o niciodata in restaurantul principal ci doar in restaurantele gen snack-bar (aveau salate, dressinguri, hamburgeri, pizza, paste, fructe si prajituri).

Din pacate intre orele 16,30-19 nu era deschis nici un restaurant, nimic.

Aerul conditionat functiona in tot restaurantul, dar noi am preferat mereu sa mancam pe terasa, unde intr-adevar era mai cald dar mai putin aglomerat si mai aerisit. La cina, era dezastru! imbulzeala de iti pierea pofta de mancare instant.

Baruri erau mai multe si exact cum se discuta intr-un posta anterior, erai servit in pahare de plastic (barul de pe plaja si cel de la piscina), pahare care apoi erau refolosite. Din pacate noi am gasit de mai multe ori nisip in aceste pahare (pe plaja era nebunie cu ele, toti copiii le foloseau la castele de nisip). Bauturi doar locale, cocktailurile nu semanau doua la fel :)))) sucurile erau o dilutie ieftina asa ca am consumat doar apa.

Exista restaurant de copii Crispy kids, cu orar de functionare diferit fata de cel al adultilor (in zona din spate unde sunt si piscinele cu topogane). Pe langa mancarea clasica de adulti, gaseai iaurturi danonino si lapte cu diverse arome. exista si automate cu lapte cald precum si frigidere cu iaurt simplu (in diverse locatii).

Curatenia in camere: dezastru! cel putin in cazul nostru si al prietenilor nostri. la noi curatenia se facea in jurul orei 14 asa ca am cerut la receptie sa schimbe ora pt ca atunci dormea de amiaz fetita. Dupa 3 cereri in 3 zile consecutive facute unor receptioneri care vorbesc o engleza de clasa 1, in a 4-a zi ni s-a facut curat. a 5-a zi au venit iar la ora 14 cand dormea fetita. iar plangeri la receptie, iar certuri si gesticulari asa ca in ultima zi am avut a doua curatenie! Minibarul s-a umplut in vreo 3 zile pt ca veneau in acelasi interval ca si femeile cu curatenia (o data au intrat peste noi in camera desi aveam la usa pus semnul cu "nu deranjati".

In baie, era sapun lichid Dove, iar la dus un gel de dus care ziceau ca e si sampon si balsam. Right :))))) Mai erau 2 pungute de plastic mici, betisoare pt urechi si punga de cap pt dus :)

Camerele mi se par mici pt 5 stele, au un pat dublu si un fotoliu pat foarte incomod. Cu un bacsis de 10$ ne-au dat o camera catre un fel de gradina/alee pietruita si era liniste (asta cerusem, zona linistita).

Plaja: departe de a fi luxoasa! Sezlongurile la umbra, noua ne-a placut asta pt ca fetita s-a jucat langa noi si nu statea in soare. nisipul era mai fin doar in zona umbrita, in rest plin de pietricele, intrarea in apa greoaie cu pietre mici si f abrupta. In 5 pasi apa iti ajungea la gat. se practica sporturi nautice, de ex pt o tura cu parasailingul de 10 min, plateai 100$.

Seara spectacole pt copii de la 8,30 si apoi de la 9,30 pt adulti. spectacolele f frumoase, mi-au placut mult. am prins mereu locuri in fata pt ca eram acolo de la 8,30.

restaurantele a la carte, nu le-am incercat pt ca ne ingrozeau cozile ce le vedeam dimineata pt a face o rezervare.

Exista si o cofetarie/patiserie deschisa de pe la 10 pana la miezul noptii cu delicii turcesti. Langa cofetarie, functioneaza si gelateria :)) intre orele 11-18 cu maxim 2 tipuri de inghetata. Nu e inghetata ideala, dar te racoreste. copiii erau incantati.Inghetata mai gaseai si la cina in restaurantul principal.

Agasanti mi se par fotografii "profesionisti". peste tot dai de ei. iti sar in drum si se apuca sa te pozeze. pe noi ne-au fotografiat cand eram in piscina pt ca de acolo nu puteam protesta, apoi a doua zi ne-au invitat sa cumparam pozele. Pretul pt o poza in format jpg (deci nimic tiparit) era 8 euro!!! enorm!!! normal ca nu le-am cumparat :))

ca idee finala, recomand acest loc daca sunteti fani waterparkuri. Totusi, noi am mers un grup mare si jumatate din prietenii nostri au fost cazati la Riu kaya palazzo (mai scump si mai bine cotat) si cand ne-am reintalnit in aeroport si am impartit impresii, la ei a fost un dezastru total. (voi ruga unul din prieteni sa scrie un review la acest hotel).

Trimis de maria_cc in 03.09.13 01:31:44
Validat / Publicat: 03.09.13 09:14:18

VIZUALIZĂRI: 1821 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria_cc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

scufffa
    [10.09.13 11:21:54]

Buna, ajungem si noi pe 20 sept la acest hotel, pachtul nostru este ultimate all inclusive, voi ati avut la fel? ce inceseamna asta in plus fata de all inclusive?

scufffa
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Waterworld Resort & Spa [Bogazkent]: