ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2019
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 09.01.10
JUN-2019

Vacanta la Crystal Waterworld Resort&Spa

Hotelul Crystal Waterworld Resort & Spa este situat in Belek, la vreo 45 de minute de aeroportul din Antalya. Cam atat am facut, fiind grupati in autocar turisti de la patru hoteluri, noi coborand la a treia oprire.

Am primit pe drum explicatii de la ghid, pliante turistice cu excursiile optionale, apa suc, bere contra cost de la sofer. Ghidul a venit cu noi la cazare, am fost doar doua familii din Timisora ce am luat bilete aici.

In lobby era o masa cu suc la rece si bucatele de rahat diverse tipuri pe care le-am degustat in ultima zi si erau o. k., Aici era autoservire!

Cazarea s-a facut in 10 minute fiind putini, aveau si vorbitori de limba engleza la receptie, ne-au dat 2 de cartele de camera, o harta a hotelului si cartelele de prosoape care se luau de la centrul spa, imediat langa hotel in drumul spre piscina si plaja.

Cazare am avut conform pretului platit cu vedere in spate, land view, in corpul 1, la etajul 1.

A doua zi, ghidul s-a oferit sa ne ajute sa schimbam daca suntem nemultumiti, dar comoditatea a fost mare si am ramas pe loc.

Camera a fost suficient de mare, terasa prea mare, avea masuta cu 2 scaune, ii lipseau niste sezlonguri! Patul dublu, cam 1.60 m, saltea buna! Exista un seif usor de folosit in dulap.

Minibarul a fost aprovizionat zilnic, au fost consumabile destule la baie, ni s-a explicat ca la dus avem sampon in dozator. De schimbat cearceafuri nu pot spune cu exactitate cred ca la 2 zile, prosoapele le schimbau zilnic. Camera era dotata cu papuci, foarte comozi pe care i-au schimbat dupa 3 zile. Asta am apreciat foarte mult!

Aerul conditionat mergea foarte bine, minifrigiderul era cam zgomotos! Dar nu mai zgomotos ca sforaitorul familiei!

Ce m-a deranjat in aceasta camera a fost geamul de la baie! De ce sa faci geam, chiar si mat la baie in peretele camerei! De cate ori se aprindea lumina in baie se lumina si camera!

Deci interzis la baie noaptea! Glumesc desigur! Am inteles ca alte camere erau normale din acest punct de vedere.

Vederea a fost spre o parcela neamenajata, o sa pun poze, unde puneau ceva puieti in ghivece, gradinareau un pic! Dimineata pe aici pe alee trecea personalul pe la 7, vorbeau destul de tare! Treceau si la plecare noaptea, evident.

Camera era destul de departe de restaurantul principal, dar au fost si corpuri mai indepartate si putina miscare nu ne-a stricat!

In fata receptiei era un birou unde va puteti face rezervari la restaurantele a la carte, doar o data era gratuit, la unul singur, restul pe bani, 10 euro.

Fiind in Turcia am ales cel turcesc, era si cel mai indepartat spre plaja, acolo unde se serveau la pranz hamburgerii, pizza etc.

La acest restaurant au avut o formatie, care canta live, melodii turcesti. Meniul a fost condimentat, servire buna, bauturile reci, inghetata, baclavale! A fost o. k, e nevoie doar de voie buna!

Au cantat si la multi ani sarbatoritilor participanti la masa! Aceasta grija pentru sarbatoriti am vazut-o si la seara la spectacole! De apreciat!

Hotelul are aqua park cu vreo 5 topogane, ceea ce e foarte bine pentru turistii cu copii! Noi fiind cu o saptamana inainte de vacanta scolarilor nu am prins aglomeratie, desi erau destui copii prescolari!

Are diverse baruri, unul pe bani in zona de spectacole cu preturi destul de mari, pe scurt pe un whiskey, un grappa si o naghirlea 25 usd a cerut turcul!

Exista coafor, magazine, cabinet medical, sala de fitnes, mini club pentru copii, teren de tenis, golf, volei pe plaja. Echipa de animatie aduna participanti si erau destui, uite asa am ajuns spectatori la meciuri! Era distractiv, doar sa nu te trezesti cu vreo minge in cap!

Cel mai important era centrul spa! Cu de toate, sauna, masaj, hamam! Excusia la hamam in afara resortului era 35 euro. Saunele si baia hamam erau gratuite, restul pe bani, aveau asiatice la masaj.

Exista 2 acvarii cu cosmeticianul carnivor la 5 si 10 euro in functie de durata aleasa, piscina interioara, saune gratis.

Restaurantul principal Crystal serveşte mic dejun, prânz şi cină tip bufet deschis pe terasa sau in interior cu orar afisat. Mai exista acel restaurant aproape de plajă si o locatie unde turcoaica de serviciu facea placinta turceasca si tot aici exista un frigider cu ayran nu asa sarat, ambalat si apa plata ambalata.

De asemenea exista un restaurant unde se serveste micul dejun tarziu si cina tarzie intre ora 23 si 7 dimineata. Aveau, produse de la restaurantul principal, dar mult mai putine!

Barurile oferă diverse băuturi alcoolice şi nealcoolice locale. In scurt timp preferatul nostru a devenit lobby bar, unde internetul mergea bine, de fapt noi aveam semnal si in camera dar nu asa de bun ca in bar.

Seara treceam pe aici la un pahar de sampanie si ceai turcesc o combinatie ciudata acum ca ma uit in urma, dar sampania era rece si ceaiul era perfect!

Te serveau si la masa! Barmanii de aici munceau fara incetare, nu acceptau sa se bage cineva in fata! Erau amabili comparativ cu fetele triste care se uitau reprobabil la noi in Egipt sau grecii, nemtii, francezii si altii ce-ti masurau fiecare inghititura la all inclusiv!

Daca ajungeti aici, cereti si cokteilurile cu aperol, valencia, mojitos si orice va vine in cap, sunt buni!

Despre masa, nu are rost sa scriu, feluri destule, puteti gasi ceva pe plac, bautura la masa am gasit in fiecare seara, dar nu lasati pe ultima suta de metri ca nu e la fel! Risipa ca de obicei din dorinta de a incerca una, alta! La intrarea in restaurantul principal exista un aparat pentru dezinfectat mainile si un loc cu scobitori si cuisoare!

Piscine erau trei la numar, la aqua parc, la spa si una foarte mare! Apa a fost placuta, curata, erau si vreo 3 paturi cu jacuzzi, am stat putin la rand la ele pana s-au dat dusi ocupanti!

Animatia buna, Gimnastica zilnic si jocuri distractive.

Sezlongurile cu burete, mai comode decat cele pe plaja. Prosoapele erau cam scurte! Am gasit locuri in fiecare zi dar mergeam mai tarziu spre plaja, niciodata inainte de 10.30. Este un barulet inainte de centrul spa in care face cafea turceasca la ibric!

Plaja, avea destule sezlonguri, toate protejate de soare, doar in primele 2 randuri, mai puteai sta la plaja, daca rezistati si eventual pe marginea randurilor. Era destul de ingusta si avea o portine de 1 metru inainte de intrarea in mare cu pietricele.

Apa e cam adanca la mal, ajunge si la 1,40 m, e cumva abrupt si are o portiune de pietricele la iesirea din apa ceea ce este destul de neplacut daca esti mai corpolent. Apa marii a fost calda ca la noi in iulie. Copii au fost destui in apa, supravegheati de parinti, O camila si un magarus imitau zilnic o mica caravana si se gaseau destui doritori de plimbare.

Animatia a fost destul de buna, sala de spectacole e aproape de hotel, au avut de toate, gimnasti din China, dansatori din Columbia, circari mongolezi, africani, etc. Spectacolul in sine dura 1 ora in ritm alert fara timpi morti! Mai era pana la 9.30 un spectacol pentru copii, toti dansau fericiti pe scena, cu premii in tricouri in fiecare seara!

Rusii erau predominanti! Au fost si musulmani dar europenii erau mai multi.

Dupa terminarea spectacolului distractia continua in barul de la etajul 1 unde au cantat live formatii, tot timpul altele si alt stil, am prins de exemplu niste cantarete din Cuba si aici puteti dansa.

Dupa ce se termina aici, distractia continua pe bani la discoteca din hotel.

In afara hotelului exista un bazar pe care nu l-am vizitat din lipsa timp. Hotelul a pus la dispozitie gratuit o excursie in Antalya la shopping care are inclus pe langa clasicele locatii cu aur, covoare, piele si o ora si jumatate la cel mai mare mall din Antalya cu preturi afisate, unde si acolo mai poti negocia daca pretul este mare! Puteti plati linistiti cu cardul in orice valuta nu trebuie neaparat sa cumparati lire turcesti. Aici ma refer la magazine, binenteles ca prefera cashul. Magazinele din hotel apartin de cele din Antalya la care se organizeaza shopingul!

Daca cumparati cu cardul la magazinele de aur si blanuri si acestia va intocmesc facturi, va trebui sa aratati la aeroport facturile si produsele pentru ca le declara!

Au aparut cand eram la coada sa ne imbarcam niste domni cu numele noastre si ne-au condus la biroul vamal.

La mall in Antalya a fost ok, preturi decente, produse bune! In bazarul din Antalya nu am mai ajuns, era prea cald si eram satui de negocieri!

De vizitat neaparat parcul de distractii din Belek!

Deci bucurati-va de frumusetile pamantului!

Trimis de ARA in 25.06.19 01:30:29
Validat / Publicat: 25.06.19 06:15:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6353 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ARA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Pe langa centrul spa!

alinafulg
    [26.06.19 00:23:08]

@ARA: O descriere foarte buna si amanuntita. Noi mai avem ceva de asteptat, am ales pentru sfarsitul lunii septembrie Lonicera Resort And Spa Alanya. Salutari cu drag.

[18.07.19 18:06:50]

@alinafulg: O sa fie perfect! Daca vreti relaxare Turcia o ofera din plin! Eu anul acesta voi mai alege si o excursie cu tematica! Si o sa fie sper Maroc! Vreau la o cafea la cafeneaua lui Rick!

alinafulg
    [18.07.19 20:25:58]

@ARA: Sa ne spuneti cand va intoarceti cum a fost in Maroc. Va salutam cu drag!

Adiushu
    [17.11.19 16:42:39]

@ARA: O intrebare. Distanta de la hotel la plaja, cam cat era? am inteles ca e destul de mult de mers pana la plaja daca esti cazat in primul corp. asa este? multumesc.

[17.11.19 23:10:39]

@Adiushu: Corpul 2 era cel mai departe de mare. Corpurile 1 si 2 sunt cele mai apropiate de piscina cu topogane, deplasarea se face prin holul hotelului cu aer conditionat, magazine si baruri, loc de joaca pentru copii.

In ritmul meu si eu merg incet cam 5 minute. Ideal ar fi sa prindeti cazare de la corpul 3 in sus.

Adiushu
    [18.11.19 01:20:33]

@ARA: mulțumesc mult

lilicoza
    [18.12.19 07:19:08]

@ARA: Buna. Nu eatebrevomandat pt copil de 3 ani? Nu exista vreo bucățică de plaja cu intrarea mai lina? Pietricele sunt ok cu încălțări speciale, nu me facem probleme de asta.

[18.12.19 09:12:18]

@lilicoza: O sa intre doar cu voi, asa intrare lina nu am vazut din pacate! Merge si fara incaltaminte speciala!

lilicoza
    [17.01.20 05:40:00]

Buna. Revin cu câteva întrebări...

Exista pizza, înghețată, grătar? Se pot servi si băuturi de import? Prăjiturile sunt variate, bune?

Adiushu, alinafulg, ARA, lilicoza
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Waterworld Resort & Spa [Bogazkent]: