ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2013
ÎNSCRIS: 02.06.10
JUL-2013

Si totusi... EVRIKA

Am revenit la Evrika si in 2013 dupa experienta placuta avuta aici in vara anului 2012. Si, dupa parerea mea, bine am facut.

Drumul arhi-binecunoscut: Bucuresti – Giurgiu – Russe – Varna – Sunny Beach parcurs in aproximativ 5 ore, mergand legal. Si de aceasta data, aglomeratie lipsa, ceva mai multe masini intre Varna si Sunny Beach. Se pare ca bulgarilor le merge mintea ceva mai repede decat noua romanilor, deoarece au inteles ca drumurile reprezinta un factor importatnt in cresterea turismului asa ca s-au apucat sa modernizeze drumul catre Shumen, adaugand alternativ inca o banda pe sens in zonele considerate mai "sensibile". Singurul segment cu probleme este intre Shumen si Novi Pazar pe autostrada Shumen – Varna, care poate fi evitat folosind drumul national, de o calitate buna si foarte liber.

Ajunsi la hotel, cazarea s-a facut in 5 minute primind o camera in Corpul D (mai precis D1) la etajul 5. Singurul dezavantaj al camerelor situate la acest etaj este lipsa lifturilor intrucat acestea merg pana la etajul 4. Prima impresie la intrarea in camera a fost una placuta, curatenie atat in zona de dormit cat si in baie, dotata cu cabina de dus. De altfel impresia placuta s-a mentinut pe tot parcursul sederii aici, facandu-se curatenie zilnic, camerista lasand de fiecare data pe paturi forme facute din prosoape (barcute, valuri, lebede), completandu-se cosmeticele consumate, iar prosoapele schimbandu-se doar daca le lasam pe jos. Lenjeria de pat a fost schimbata o data pe parcursul sejurului.

Echipa de animatori de anul acesta (in mare parte fomata din acceasi oameni ca si in 2012) si-a dat silinta atat cat a putut sa faca sejurul cat placut turistilor de la Evrika. Pe parcursul zilei se organizau diverse competitii/activitati: darts, fotbal, polo, aqua gym, ping pong, castigatorii fiind premiati la Amfiteatru inainte de inceperea spectacolelor. Daca tot am adus in discutie spectacolele, nu pot sa spun ca acestea au fost de o calitate extraordinara, dar, asa cum am spus mai sus, oamenii isi dadeau toata silinta nefiind artisti profesionisti si, fiind in vacanta nu am privit foarte critic prestatiile lor. De asemenea, pentru copii se organizau diverse activitati la miniclub, si aici fetele dandu-si cat mai mult silinta. Ca un minus, strict pentru partea de animatie de la miniclub, lipsa vreunui vorbitor de limba romana, ceea ce a facut ca prezenta mea sa fie obligatorie la activitatile desfasurate aici (pictat pe hartie, pe tricouri, pe scoici etc).

Plaja am gasit-o la fel ca si in urma cu un an, adica curata, ingrijita cu nisip fin, sezlonguri si umbrele suficiente. Din pacate, Marea Neagra nu a fost la fel de prietenoasa, aducand la mal, pentru cateva zile, alge, multe multe alge, asa cum nu am vazut niciodata de cand merg pe litoralul bulgaresc. Noroc cu piscinele.

Asa cum stie (cred) deja toata lumea, piesa de rezistenta a complexului Evrika o reprezinta piscinele si aqua park-ul. Programul de functionare al acestuia 10-12,15-17 a fost OK (cel putin din punctul meu de vedere). Nu stiu de ce, dar apa din piscina copiilor era mai rece decat cea din piscina adultilor insa pentru baiatul meu aceasta nu a fost o problema. In opinia mea, aqua park-ul acopera nevoile tuturor categoriilor de varsta. Astfel, toboganele pentru copii (2 la numar) pot fi folosite de copii cu varsta pana la 12 ani. In zona acestora mai exista si altfel de "aparate" din care tasneste apa spre imensa bucurie a copiilor. Toboganele pentru adulti sunt in numar de 4, din care functioneaza concomitent doar trei, probabil din motive de economie la curent. Iar daca ai obosit, te poti relaxa pe « lazy river ». Ca un plus fata de 2012, anul acesta a fost data in folosinta o cascada aflata in zona Animation Radio la piscina pentru adulti. Ca minus pentru piscine, anul acesta am intalnit destul de multe sezlonguri rupte.

Si acum doresc sa va spun cateva cuvinte despre restaurant existand pe site destul de multe impresii negative vis-a-vis de acesta. La restaurantul principal, de fiecare data am gasit masa pregatita (farfurii, tacamuri, servetele, zahar la micul dejun). Fetele de masa curate, daca se murdareau erau inlocuite. Fetele care se ocupa cu debarasarea foarte prompte, cum vedeau ca ai terminat de mancat, intrebau "finish? " (probabil printre putinele cuvinte straine din vocabularul lor, dar foarte folositor). La micul dejun, cred ca era imposibil sa nu gasesti ceva de mancare oricat de pretentios ai fi: cascaval, branza telemea, mezeluri (ce-i drept de o calitate destul de slaba), oua sub toate formele de preparare (exista un bucatar care pregatea la comanda), fasole boabe (chiar am vazut persoane care mancau asa ceva la micul dejun), friganele, legume, masline de diverse sortimente, unt, margarina, gemuri, compot, clatite, miere, crema de ciocolata, ceai, cafea neagra, cafea solubila la dozator. Daca optai sa iei pranzul la restaurantul principal, varietatea era mai redusa, constand in principal in doua feluri de supe (destul de ciudate), cateva feluri de mancare gatita, eventual ceva la gratar, deserturi, inghetata, fructe. Cine dorea, putea sa ia pranzul la terasa situata langa piscina, la iesirea din Corpul D unde se gaseau pizza, hamburgeri, carnati, shaorma, cartofi prajiti, paste, frigarui, fructe, inghetata, fursecuri, checuri. La cina exista o diversitate foarte mare de produse, de-a lungul celor sapte zile petrecute am putut servi: purcel de lapte, somon, tot felul de specialitati din carne de vita, paella, curcan intreg la cuptor, miel la tava etc. Ca desert se gaseau tot felul de torturi si prajituri, insa am stat departe de ele dupa ce intr-o seara am avut ceva probleme gustand dintr-un tort. Am preferat inghetata sau fructe proaspete.

Despre calitatea bauturilor, pot spune ca acestea nu erau foarte grozave (ca la majoritatea AI-lor bulgaresti): vin alb si rosu la dozator, bere la dozator, sucuri din gama Pepsi la dozator, niste sucuri neacidulate, cocktail-uri, apa la bidon gen Cumpana.

Personalul mi-a lasat o impresie pozitiva si nu am sesizat niciun fel de discriminare pentru faptul de a fi roman. Atat receptionerii, cat si personalul care asigura curatenia, personalul de securitate, ospatarii, barmanii s-au comportat exemplar. Cateva exemple:

- dimineata devreme exista un baiat la piscina care curata cu un burete marginea acesteia la contactul dintre apa si aer

- personal de curatenie maturand si adunand gunoaie de pe jos pe tot parcursul zilei

- zona de plaja de la piscina spalata zilnic cu furtunul.

De asemenea, as dori sa ii multumesc pe aceasta cale (desi simbolic), barmanului Yordan, care pe langa faptul de a fi amabil si charismatic, era si foarte profesionist. Cerandu-i sa-mi prepare un cocktail, i s-a parut ceva suspect la unul din ingrediente, a chemat un supervizor (banuiesc) si a aruncat la chiuveta intregul bidon.

Din nefericire, am auzit, chiar in timp ce eram acolo, despre persoane, in special copii, care au avut probleme de sanatate. Cauzele ar putea fi: prajiturile cu crema, apa din piscina inghitita involuntar, excesul de sucuri (reci) sau o combinatie a acestor factori.

Ce nu mi-a placut anul acesta la Evrika este strict legat de turisti, si anume de calitatea (evident inferioara) a unora dintre ei. Si nu ma refer doar la conationalii nostri, din nefericire asemenea exemplare exista si pe la alte natii. Ce vreau sa spun este ca au aparut oameni care isi baga mainile in bolul cu cuburi de gheata, desi exista cleste, au aparut oameni care joaca table la terasa, au aparut vanzatori ambulanti pe plaja care vand peste uscat si raci fierti si care evident au si clienti.

In concluzie, desi Evrika se pare ca nu mai este ce a fost altadata, ramane totusi o destinatie demna de luat in calcul in alegerea vacantei de vara.

Trimis de daniel_72 in 30.08.13 07:43:09
Validat / Publicat: 30.08.13 11:21:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 2913 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daniel_72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [30.08.13 12:59:12]

Si totusi... nu ai spus daca l-ai intalnit pe Nicolas

[30.08.13 13:45:15]

@Krisko: Daca te referi la acel Nicolas pomenit in articolul lui @victoras, ei bine, din fericire plecase.

Daca insa te referi la fenomenul Nicolas, din pacate acesta persista inca (vezi foto P18 si P19)

padureanu
    [05.09.13 11:50:17]

un articol complet si foarte util ptr aceasta destinatie.

felicitari si un mare vot

[05.09.13 12:04:09]

@ardeleanu: multumesc frumos pentru apreciere si pentru vot

Alex_Macedo
    [05.09.13 12:08:48]

Bun review-ul si un meritat Superbonus!

Felicitari Daniel!

[05.09.13 12:52:34]

@Alex_Macedo: Multumesc sau "благодаря" cum ar spune vecinii de la sud de Dunare

ginette
    [17.01.14 16:17:59]

@daniel_72: buna ziua! Va rog sa imi spuneti si mie unde se afla pozitionat hotelul fata de centrul statiunii pentru ca am vrea sa mergem de 1 Mai si nu am vrea sa fim foarte izolati. Multumesc

Alex_Macedo, daniel_72, ginette, padureanu
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :