ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2023
JUL-2023
Familie
EXCELENT

Dit Evrika - resort de top 3 in Sunny Beach, in 2023

Acest review se refera la resortul Dit Evrika Beach Club Hotel, din Sunny Beach. Am avut sejur de 6 nopti, intre 25-31 iulie 2023, cu all inclusive in camera tripla, 2 adulti si un copil de 16 ani. Am rezervat in urma unei vanatori de oferte, pretul standard fiind de 9000 de lei. Cand am gasit oferta la 6500 lei am zis ca e ok desi daca aveam mai mult timp si rabdare gaseam si mai convenabil.

Drumul din Teleorman pana la resort a fost ok, fara surprize sau evenimente neplacute, precizez doar ca Google ne-a dat un traseu care evita Varna, iesind de pe autostrada la Provadia si continuind pe drumuri nationale care au fost in stare buna. Am ajuns in jurul orei 12.

despre SERVICII

Primul contact cu resortul: parcarea. Aceasta este prevazuta cu bariera si doi agenti. Le-am spus ca avem rezervare la hotel, in engleza. Au inteles, nu au cerut niciun document si cu ajutorul unui scuter electric ne-au gasit loc in 2 minute. Ulterior am vazut mai in amanunt, in parcare erau peste 200 de masini, pe alei, pe spatiul verde si pe sub copacii din curtea hotelului. Daca le-ar fi asezat ca la unele hoteluri de la noi, adica masina peste masina mai incapeau inca 100. Am iesit cu masina de 2 ori pentru vizite in oras, locul ni s-a ocupat dar a fost gasit altul fara probleme. Parcarea a fost gratuita, parcagiul asteapta si el un bacsis, i-am dat odata 5 leva.

La receptie sunt 3-4 tineri, elevi sau cel mult studenti care se descurca foarte bine intr-o engleza de inteles. Noi am printat documentele rezervarii inclusiv in limba bulgara. Nu a fost nevoie de nimic, pur si simplu a durat 10 secunde scanarea buletinului meu si inmanarea cartelelor de la camera, dupa care ne-a pasat unui tanar care ne-a dus bagajele de la masina pana in camera, chiar si pe scari.

Restul personalului a dat dovada de amabilitate si grija fata de turisti, dar nu am avut cerinte deosebite sau probleme care sa testeze cat ii tine.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Resortul este destul de mare fiind compus din 4 corpuri: A, B si C pentru standard si D pentru premium, organizate cum se vede pe harta atasata, pe care fiecare turist o primeste de la receptie. Se observa ca singurele camere cu vedere la mare sunt in corpul D pe partea cu marea si poate cateva din corpul C, dar sunt copaci in zona. Corpurile A, B si C au forma unor pavilioane cu 2 etaje, fara lift si cu holuri ca niste terase deschise.

Camera tripla este mare, cu mult spatiu in jurul paturilor, are mobilier in stare foarte buna, un frigider gol, aer conditionat si o mocheta de calitate pe care se poate merge si descult. Baia este ok, cu tot ce trebuie iar pe balcon are uscator de rufe pe un perete, precum si o masa si 2 scaune de plastic fara urma de praf. Am simtit lipsa a doua scaune in interior pe care sa stam sau sa mai punem lucruri, precum si necesitatea mai multor agatatori in baie.

A doua zi cand ne-am intors de la plaja am gasit camera aranjata si cu lenjeriile si toate prosoapele schimbate. Ni s-a parut cam ne-eco acest stil si am pus„nu deranjati’’ pe usa- o zi da, una nu.

Intre cladirile resortului sunt alei pavate, spatii verzi si copaci, totul intretinut zilnic. Arata bine si aerisit, nu da impresia de inghesuiala, dar dupa gustul meu este cam lipsit de culoare. Daca ar pune niste plante cataratoare pe la balcoanele de la parter si niste straturi de flori pe langa alei ar fi minunat.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Masa se serveste in restaurantul principal aflat la etajul 1. Mai are 3 restaurante tematice – italian, asiatic si mexican in care fiecare familie poate merge odata, seara, pe baza de programare. Am fost la cel italian si nu a fost pe gustul meu: un aspect invechit, cu ciment pe jos, meniu slab, dar mancarea ok.

Revenind la mesele noastre, se gaseste mancare din belsug si aprovizionata permanent. Se gateste carne de pui, porc, peste, rata, putine tocaturi (chiftele, sarmale) si cartofi la orice masa. Mai sunt salate 6-7 feluri, oua facute in 3-4 feluri, mezeluri decente, ciorba 2-3 feluri, fructe, prajituri si inghetata berechet.

Mi-a placut faptul ca la 2 standuri se gatea la vedere: ochiuri, omlete, pizza, paste, legume pe plita, carne la grill, practic ti le punea direct in farfurie.

In ceea ce priveste calitatea mancarii, noi am procedat ca turistul curios: puneam cate o bucatica sau o lingura din cat mai multe feluri. Toate se puteau manca, majoritatea au fost foarte bune, nu am gasit mancare nasoala sau prost facuta. Noua nu ne-au placut de exemplu sarmalele si ciorba de linte, dar e chestie de gusturi si preferinte.

Sucurile si berea erau uneori bune, alteori cam apa plata. Vinurile in schimb, rosu, alb si roze ne-au placut.

Ordinea si curatenia: resortul are destui angajati pentru ca mizeria (putina) si dezordinea (foarte mare) lasate de turisti sa fie rezolvate imediat. Orice farfurie goala este luata instant, orice masa eliberata este curatata si pregatita in cel mai scurt timp. Nu s-a intamplat sa nu gasim masa sau sa fie undeva o coada mai mare de 3 persoane.

Un aspect pe care vreau sa-l clarific: pe saiturile de rezervari scrie ca la acest resort, pentru masa de seara se practica un dress code decent. Am constatat ca la restaurantul principal nu sta nimeni sa urmareasca acest lucru, se poate intra la masa in pantaloni scurti, papuci sau rochii fara maneci. La restaurantele tematice, unde servirea se face la masa e nevoie de pantaloni lungi si camasa dar am vazut si barbati in bermude si papuci.

Gustarile aveau loc la terasa de la piscina unde gaseam mancare (inclusiv burgeri si frigarui), desert, inghetata, sucuri, bere, fructe.

Sunt 3 baruri la care se fac coctailuri dintr-o lista de vreo 15 feluri. Baietii pare ca stiu ce fac, am luat si noi zilnic si ne-au placut dar nu prea ne pricepem. Se mai serveste sampanie, tarii, bere si cafea.

Barul de la plaja e slab, are doar bere, suc si cafea, dar e foarte util si aproape de umbrele.

Multa lume lua la plaja mancare de la terasa de gustari, mergea cu caserolele in maini si nu zicea nimeni nimic.

La restaurante si baruri sunt niste borcane pentru bacsis in care se pot pune bani. Noi am pus lei romanesti si baietii au fost multumiti. Aveau 2 case de schimb in resort.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Resortul este promovat ca fiind pe plaja dar pe traseu se traverseaza o sosea (faleza). Nu sunt boscheti sau dune. Din corpul D se ajunge la plaja imediat, din celelalte se merge cam 3-5 minute. La plaja hotelului sunt disponibile gratuit 200 de umbrele cu 2 sau 3 sezlonguri fiecare. Pana la ora 10 se mai gasesc libere, intre 10 – 12 greu sau deloc iar dupa 12 plaja incepe sa se goleasca pentru masa. Se practica prosopul pus la ora 7, si la plaja si la piscina. In zona este loc destul pentru cearceafuri. Nisipul este foarte fin si curat iar marea dupa cum bate vantul. Se intra cam 50 de metri pana ajunge apa la piept, nu sunt pietre sau scoici.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Toate facilitatile promise functioneaza. Piscina foarte mare are in jur cam 100 de umbrele, aquaparkul e ca in poze, amfiteatrul gazduieste in fiecare seara spectacol de o ora (muzica, revista, ceva pentru copii).

O echipa de animatori foarte simpatici si activi se straduieste sa antreneze turistii in diferite activitati la piscina sau alte locuri. Se ofera si masaj gratuit la piscina si pe plaja din cate am vazut. Se dau prosoape special pentru plaja care se pot schimba la piscina.

Seara se poate sta la terasa pana tarziu, barul serveste pana la ora 24.

Una peste alta a fost un sejur foarte reusit, in conditii foarte bune, cu unele dintre cele mai complete si de calitate facilitati. Am parcurs la pas, si pe strazi si pe plaja statiunea de la hotel Pomorie pana dincolo de Helena Sands si nu am gasit mai mult de 5 hoteluri in care as fi stat, dupa cum aratau si ceea ce aveau prin jur. Noi suntem super multumiti si consideram ca Dit Evrika se afla in top 3 in Sunny Beach in acest an.

Trimis de NELU64 in 10.08.23 15:08:17
Validat / Publicat: 10.08.23 16:55:34

VIZUALIZĂRI: 1172 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NELU64); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Programul principalelor facilitati

• Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :