ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2013
ÎNSCRIS: 29.08.09
AUG-2013

Către satisfăcător

Hotel Marti – un hotel de doua parale

Dupa o lunga inspectare a ofertelor turistice si dupa informarea aferenta de pe site-urile dedicate parerilor postate de catre turisti despre unitatile de cazare, am ajuns la concluzia ca Hotel Marti Beach e cea mai buna alegere (raport calitate-pret), pentru o vacanta reusita in Turcia, Kusadasi. Ei bine…in mare parte vacanta a fost una reusita, insa cu certitudine nu multumita conditiilor de cazare.

Ajunsi la receptia hotelului in jurul orei 9:30, am fost informati de catre receptioner si vestita d-na Marinela (parca) ca vom fi cazati in jurul orei 12:00. Pentru ca ajunsesem cand inca se servea micul-dejun, am apreciat faptul ca ne-au poftit la masa, chiar daca programul All-Inclusive incepea cu masa de pranz. La ora 12:00, ne-au spus ca trebuie sa revenim dupa ora 13:00, ca mai apoi sa aflam ca vom fi cazati in jurul orei 14:00. Ora 14:00 a venit (cu greu), si am primit camera 419. Cand a intrat in camera (dupa multe incercari esuate de a deschide usa cu cartela, intrucat sistemul nu functioneaza prea bine), eu si sotul meu am fost izbiti de frumoasa priveliste a marii si a falezei, dar in primul rand de mirosul de mucegai si umezeala. Am intrat in baie si acolo am gasit motivul mirosului greu: tavanul baii era aproape in intregime mucegait. Am coborat la receptie pentru a cere o alta camera, insa surpriza: receptionarii nu intelegeau ce le semnalam noi in limba engleza! Ei vorbeau doar limba franceza sau turca (in conditiile in care aveau turisti si din alte colturi ale lumii), asa ca a trebuit ca unul dintre ei sa urce cu noi in camera pentru a intelege ceea ce noi le explicam. Dupa ce a constat faptul ca “stricaciunea” nu poate fi reparata prea usor, am coborat iar in receptie, unde am fost informati ca nu mai exista alta camera pe care sa ne-o dea. Dupa putin scandal, pana la urma ne-au oferit optiunea de a alege una din doua camere libere (devenite disponibile ca prin minune), dar care nu aveau vedere spre mare.

Apropo, liftul are opriri intre etaje, deci jumatate de etaj tot trebuie sa cari bagajele, atat la sosire cat si la plecare, pt. ca de la receptie nu vor trimite vreun angajat sa te ajute :)))))) !!

In noua camera, cu nr. 407, nu am putut folosi aerul conditionat pentru ca era imbibat de praf (si foarte probabil bacteriile aferente, am atasat poza), motiv pentru care a trebuit scos din priza si frigiderul, pentru ca emana foarte multa caldura (astfel timp de 7 zile ne-am rumenit bine in camera). Urmele si amprentele turistilor anteriori erau prezente pe tablia patului, usa (geamul) de la balcon, oglinda din baie (nu fusese stearsa nici macar de stropii de apa), paharele lipseau si le-am tot asteptat 2 zile. O camera…. cu siguranta nu de 4 stele!!! Poate de 2 cu indulgenta… In doua zile ne-am spalat cu apa rece, iar unul dintre receptioneri (singurul care mai intelegea si vorbea doua boabe de engleza) ne-a spus ca in fiecare zi, exista un interval de 1-2 ore (ce variaza) cand nu curge apa calda, iar noi am fost pur si simplu ghinionisti ca am nimerit exact in acel interval…NO COMMENT. La TV veti gasi numai posturi frantuzesti si turcesti.

Iar acum, cea mai mare dezamagire: MANCAREA! Ei bine, mancarea…e intr-un mare fel. Nu e acea mancare pe care o lauda toata lumea care se intoarce din vacanta petrecuta in Turcia, cu mare varietate de de toate. Nu... La micul dejun (intre 7:30-10:00): parizer de vita cred, branza/cascacal, vesnicele masline si oua, mancare de cremwursti in sos rosu (da, ati citit bine), cateodata o mizerie de clatite, alta data cremwursti prajiti cu cartofi pai atat de tari incat sar cand vrei sa-I apuci cu paleta, dulceata, miere, crema de ciocolata, fursecuri uscate (care la masa de pranz sunt servite ca desert, insa insiropate), nu am gasit unt, si niste fructe amarate rau (pepenele rosu mai mult alb, pepenele galben tare de nu am reusit sa-l tai cu cutitul, prunele buboase si acre). La masa de pranz (intre 12:30-14:00), gaseai: fasole galbena, sau fasole boabe, sau mazare, sau cartofi, sau naut, sau bame, sau vinete, sau toate amestecate la un loc, bineinteles in sos rosu (toate cu acelasi gust), fara carne. Carnea de vita sau pui (niciodata nu stiai ce mancare iti pui in farfurie pt. ca denumirile erau numai in franceza si turca) puteau fi gasite in niste tocanite de asemenea rosii cu acelasi gust. Intr-una din zile am avut pui cu curry (am atasat poza), care avea o culoare de nu-ti venea sa mai mananci. Intr-o singura zi am avut la pranz snitele de pui, la care spre bucuria mea am putut asorta o salata buna de ciuperci cu usturoi.

Majoritatea dulciurilor erau facute din gris (doar colorantul era diferit), gelatina, fursecurile insiropate de care am mai amimtit si cateodata gaseai o prajitura cu mere (buna) sau tort cu frisca si crema de vanilie. (Intr-una din zile, m-am dus la ora 14:03 sa-mi iau o prajitura, insa ospatarii au venit si mi-au luat tavile din fata, pt. ca masa se incheiase la ora 14:00!!)

Seara (19:30-21:00), gaseai intotdeuna orez fiert si paste (fara sos sau gust), ardei umpluti cu legume, vinete umplute cu legume, sarmale in foi de vita picante umplute cu legume, vesnica tocanita de pui sau vita, crochete de cartofi, cateodata pateuri, iar pe terasa gaseai cate ceva la gratar: peste sau pui (doar asa te mai salvai, dar trebuia sa stai 10-15 min la coada).

Despre bauturi, nu stiu ce sa zic, noi am baut doar sucuri (servite in pahare de unica folosinta, care erau mereu varsate de vant), iar cafeaua rea la gust (cafea proasta am intalnit cam in toate concediile, nu doar aici).

Despre plaja, pot spune ca Ladies Beach e FOARTE aglomerata, nisipul mereu umed si de aceea foarte tare (insa intrarea in apa e foarte lina, excelent pentru copii), asa ca am preferat sa facem plaja pe pontonul hotelului (cu umbrele putine, stricate, ghivece de flori in locul scrumierelor), dar nu e prea mare aglomeratie, accesul in apa se face pe scari, apa extrem de curata si calda!! Chiar langa hotel gasesti toate sporturile nautice posibile.

Si ca sa inchei discutia despre mirificul hotel (care are ca aspecte pozitive doar locatia si faptul ca patul era aranjat zilnic, iar gunoiul aruncat), la plecare am cerut la receptie Caietul de Impresii. Ei bine, ambii receptioneri mi-au spus ca nu au asa ceva (nici nu sunt sigura ca au inteles ce le-am cerut). Mi s-a parut ciudat, asa ca m-am uitat mai bine pe tejghea si ce sa vezi??? Da, Caietul de Impresii!!! Daca ajungeti la Marti (nu va doresc) si rasfoiti putin acest caiet, acolo unde vedeti 2 pagini scrise cu of, sa va ganditi la mine :)))

Dupa cum spuneam, concediul a fost salvat de excursiile extraordinare de la Efes (28 Eur/pers, masa de pranz inclusa) si Pamukkale (25 Eur/pers, masa de pranz inclusa, baie in apele termale de la Pam Hotel 5*). Va recomand sa cumparati excursiile de la Sundial (ii gasiti pe faleza sau imediat cum urci strada din partea dreapta a hotelului), pentru ca au un ghid foarte bun, pe nume Riza, carismatic si care ofera multe informatii despre locurile vizitate. Excursia cu vaporasul (10 Eur/pers, masa de pranz inclusa) nu e extraordinara, dureaza aprox. 6 ore, se fac trei opriri pentru baie, apoi plaja la greu. Cei de la Sundial nu mai au contract cu vasul Big Baba (care e cel mai frumos), asa ca mai bine luati excursia de la alta agentie. De asemenea, recomand scuba diving (20 Eur/pers + 10 Eur/pers poze si filmare de 1 min). Este extraordinar, o lume fantastica, nu am cuvinte pentru a descrie ce simti cand te scufunzi!

Bazarul cam dezamagitor, preturi explodate, de fapt nimic nu are pret pana cand nu spui din ce tara esti, cat ne-am invartit pe acolo un singur turc a negociat cu noi pentru magneti :)), in rest, nimeni nu a sarit pe noi, nimeni nu a lasat la pret, au fost magazine in care am intrat fara ca vanzatorul sa ne urmeze, asadar la fel de repede am si iesit. O masa pentru 2 persoane in bazar costa in jur de 80-90 TL (iar la localurile de langa hotel Marti aprox. 60-70 TL), la unele restaurante pe nota de plata este trecut si tips-ul. Cu toate ca este extrem de aglomerata, statiunea nu ofera prea multe distractii.

De la hotel se ajunge foarte usor in centru, aprox 10 min cu maxi-taxi nr. 5 (il puteti lua de la Imbat Hotel), contra sumei de 2.25 TL. Nu platiti in euro!!! Turcii vor face schimbul din lire in euro bineinteles in favoarea lor! (de exemplu la maxi-taxi 1 Eur=2.25 TL, iar la casa de schimb 1 Eur=2.45 TL). La Hotel Marti 1 Eur=2.20 TL, daca schimbati o suma mare aici, pierdeti mult.

Ca ultime recomandari, noi am fost in Kusadasi in perioada 17-24 august, seara foarte cald (28-30°C), asadar nu va umpleti bagajul cu multe haine groase, luati-va neaparat spray sau aparate anti-tantari (in camera de la hotel alergam in fiecare seara tantarii, m-am intors acasa ciuruita) bucurati-va de excursii, vremea superba si apa... si ignorati micile detalii precum cazarea, mancarea si personalul “ospitalier” :)) :)))) !!!

P. S. Am intalnit cativa romani care i-au reprosat d-nei Marinela (agentul roman arondat hotelului, care isi face simtita prezenta doar in ziua sosirii cand furnizeaza parola de la wireless (internet ce poate fi prins cu viteza melcului doar in lobby) si in ziua plecarii cand furnizeaza aceeasi parola noului val de turisti), i-au reprosat conditiile proaste de cazare si masa. Raspunsul a fost ca pt. banii platiti, conditiile sunt foarte bune. Intr-adevar, sejurul a fost destul de ieftin, insa corect ar fi ca pentru banii platiti, multi sau putini, sa fim informati corect, pentru ca si stelele (4 la numar) acordate rusinos hotelului, ajuta turistul sa-si creeze o impresie despre locatie si servicii. Ma intreb, la 3 stele, trebuia sa ne multumim cu frunze tocate servite in sos rosu??!!

Cam atat despre aceasta minciuna de hotel.

Trimis de iri_oq in 29.08.13 20:35:23
Validat / Publicat: 29.08.13 23:31:26

VIZUALIZĂRI: 2995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iri_oq); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tavan mucegait de 4 stele

Dragosel
[26.11.13 11:16:04]

@iri_oq: corect!

bricmic*
[18.02.15 15:00:35]

Vad ca au mai fost persoane in aprox aceeasi luna cu voi... Se pare ca lor le-a placut...

Desigur ca plecand la turci si vazand 4* crezi ca e ca la noi... totusi cei care au mai fost stiu ca 4* sunt relative, scazand cel putin o stea pentru realitate.

Si noi cand am fost am vazut ca AC-ul avea ceva praf, dar il programam sa porneasca si sa se opreasca inainte de a veni noaptea in camera... si era foarte ok... cat despre mucegai... nu am prins decat ceva rugina la niste tevi de apa, dar e firesc avand in vedere ca e exact in apa marii hotelul...

Cred ca fiecare are o experienta unica...

iri_oqAUTOR REVIEW
[18.02.15 18:02:23]

@bricmic: Da, fiecare are o experienta unica... noi am avut una mai putin placuta la acest hotel. Se pare ca nu ne-am aflat printre cei norocosi. Si bineinteles, mai conteaza cerintele, asteptarile etc.

bricmic*, Dragosel, iri_oq
Alte impresii din această RUBRICĂMarti Beach Hotel: