ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2013
AUG-2013

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Hotel Dolphin - si bune si rele

Am fost cazati in hotelul Dolphin in perioada 05-12 august 2013. Nu am sa mai detaliez foarte mult, pentru ca in review-ul anterior postat de 1234 Dana, mare parte din descrierea facuta, referitor la locatie si imprejurimi, este foarte adevarata. Insa as vrea sa adaug si eu cateva aspecte placute si mai putin placute.

Am ales statiunea C-tin si Elena in primul rand pentru un concediu linistit. Am auzit ca asta ofera aceasta statiune si este adevarat. Cat despre hotel, am avut de ales intre Lebed si Dolphin, optand in final pentru al doilea. Cred ca indiferent de alegerea facuta, conditiile erau clar aceleasi. In complexul Grand Hotel Varna sunt 4 hoteluri de 4 stele si unul de 5 stele. Toate hotelurile sunt vechi si slab intretinute. Pacat, pentru ca, amplasamentul lor este foarte bun, intr-o gradina imensa cu diversi copaci umbrosi, cu alei care fac legatura intre hoteluri, cu bancute pentru odihna etc.

Cat despre cazarea in hotelul Dolphin, curatenia este aproape inexistenta. Incepand cu intrarea in hotel unde ferestrele sunt foarte murdare, grupurile sanitare situate la parter si la etajul unu langa lobby bar unde aerul e greoi si irespirabil, pana la camera, unde in 8 zile s-a facut curat doar de 3 ori, iar asternuturile nu s-au schimbat deloc. Curatenia in camera insemna golit cosul de gunoi, spalat pe jos in cel mai jalnic mod si schimbat prosoapele, acestea fiind aruncate pe uscator si nu asezate frumos cum ar trebui. Atat faceau. La restaurantul din incinta hotelului intalneai aceeasi mizerie. Fete de masa patate, tacamuri cu mancare uscata, farfurii unsuroase. Nu chiar toate, dar trebuia sa cauti. Mancarea a fost destul de diversificata. Fiecare tip de mancare avea abonatii ei. Chiar daca eu nu as fi mancat niciodata din mezelurile servite la micul dejun, erau unii care o faceau din abundenta. Si asta nu ca nu mananc de fel mezeluri, insa erau de cea mai proasta calitate si aratau jalnic, ca dupa multe ore de tinut la temperatura camerei. Noua ne-au placut in schimb felurile principale la pranz si la cina, care aveau carne de pui, de porc sau de vita, in diferite combinatii. Gaseai si legume si fructe, iar desertul era si el diversificat si suficient.

Un plus pentru mancare si un mare minus pentru curatenie, din pacate.

La piscina hotelului nu am stat. Nici noi si nici altii prea mult. Un motiv ar fi pentru ca plaja era aproape si aveai multe zone la alegere si gaseai sezlong si umbrela libera la orice ora. In plus era barul de langa hotelul Roubin unde erau serviti toti cei cazati in complex GHV.

Parcarea este gratuita si nu ai cum sa nu gasesti un loc liber, decat daca esti foarte comod incat sa ti-l doresti in fata hotelului.

Wi-fi exista in tot complexul insa semnalul este atat de slab incat te cam lipseai.

Una peste alta, a fost binisor, avand in vedere ca nu am plecat de acasa avand prea mari asteptari. Am mai fost in Bulgaria si in alti ani si in mare parte este cam la fel peste tot la 4 stele. Plusuri si minusuri. La Dolphin daca era curatenie, un frigider micut si un televizor putin mai mare (pentru ca din pat abia vedeai) nu as fi avut prea mult ce obiecta. As fi trecut si peste faptul ca am dormit prost (pe niste saltele barcuta), ca bateriile din baie erau ruginite, iar mozaicul din cadita de dus se dezlipea la fiecare dus, ca veioza nu functiona si nu ptr. ca era becul ars ci pentru ca era firul pleznit...

M-as mai intoarce la complexul GHV in urmatorii ani, doar daca as auzi ca s-au schimbat anumite conditii.

Multumesc tuturor celor care posteaza cate un review cu experientele lor din concediu. Sunt de un real ajutor.

Concediu placut tuturor!

Trimis de Raluralu in 22.08.13 17:22:55
Validat / Publicat: 22.08.13 20:50:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3114 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Raluralu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Dolphin-vedere din camera

[22.08.13 18:01:17]

@Raluralu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

fanespoitorul
[23.08.13 10:15:33]

@Raluralu: Uitandu-ma la poze, ma intreb daca te-ai uitat si la stelutele de la intrare. Cred ca una a cazut si au ramas doar trei.

Sile2212
[27.09.13 04:46:36]

@Raluralu: BRAVO Ralu! Super tare explicat! Am fost si eu cu familia cam tot atunci! Am papat doar piure de cartofi cu ou fiert!

Conditiile in camera erau axact cum zici. Imi era frica sa ma asez pe capacul toaletei! Patul identic! Deci poate ca am stat in aceeasi camera... dar acum serios: tu ai dreptate!!!

Dar hai sa fim cinstiti: la banii astia... Mai bine hotel de trei stele cu frigider, curat si schimbat asternuturi zilnic! Am trait asta acum citiva ani la niste vecini de-ai GHV. (nu stiu daca am voie sa dau nume). Dar totusi... BULGARIA??? Neehhh! Nu mai...

Dar au fost si bune: locul de joaca pt copii! Asta am cerut, asta am primit. Foarte mare foarte tare! Copii au avut o experiente placuta! Si fie vorba intre noi: am facut aceasta vacanta doar pentru copii! Acolo cel mic (2), a inceput sa vorbeasca! Asta nu place (salamul) deci inca odata: BRAVO RALU

fanespoitorul, Sile2212
Alte impresii din această RUBRICĂDolphin Hotel: