ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2013
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
MAY-2013

Cuevas del Drach - Pestera Dragonului!

Ajunsi in oraselul Porto Cristo, am traversat un podulet si imediat in stanga am intrat intr-o parcare mare, fara plata.

Jules Verne in cartea Clovis Dardentor a scris despre aceasta minunata pestera. Primele mentiuni au fost facute pe la 1338!

Am intrat intr-un parc mare, frumos cu copaci seculari, intrarea in pestera... misterioasa!

Mi-am uitat varsta, am devenit o copila, paseam sfios si ma miram cum natura a format atatea pesteri, imense pe intreaga insula Mallorca. Am citit ca mai sunt in Capdepera, in Manacor si la Campanet. Eu am vazut multe, cam in toate golfuletele, las pozele sa vorbeasca la timpul lor.

Am fost uimita cum apa a sapat in stanca si a format atatea stalagmite si stalactite. Pestera este iluminata feeric de un renumit inginer care a gandit cum sa te duca intr-o lume de poveste. Aleea pricipala este lata, marginita de balustrade, scarile cu trepte comode iar cand deveneau alunecoase, de nu stiu unde aparea un paznic care te atentiona. Timpul s-a oprit in loc! Era placut, temperatura 20 grade Celsius iar umiditatea 80 %. Pestera masoara 2,4 Km, traseul turistic este de 1,2 Km iar inaltimea este chiar de 25 m.

Am vazut o multime de lacuri, cel mai lung de 177 m este lacul Martei iar latimea este de 30 m. Se spune ca este unul din cele mai mari lacuri subterane din lume. Ajunsi la lac, am vazut ca erau o multime de bancute ca-ntr-o sala de teatru, cca. 500 de locuri. S-a stins lumina si-a inceput magia... bezna, de undeva se auzeau cateva acorduri de vioara, au aparut lumini de faclii care se oglindeau in unduirea apei, o barca, doua, trei... mai multe faclii... luminite, mii de luminite... sunete de pian... sunete de contrabas, artistii erau in barci si cantau la instrumente... vis de vis...

Am ascultat Tritesse de Chopin, Barcarole de Ofenbach si Adagio de Albinoni!

Magia s-a rupt ca orice lucru frumos care nu dureaza o vesnicie... cine dorea putea traversa lacul cu barca, fara plata.

Apa era de clestar, facliile, luminitele, muzica erau de poveste!

La iesire am cumparat un pliant si-un CD. Ne-am asezat la o terasa si ne-am revenit la o cafea!

Ca fond muzical v-a ruga: http://www.youtube.com/watch?v=3M03c6jte7s

Trimis de balasa violeta in 16.08.13 14:45:34
Validat / Publicat: 16.08.13 18:03:49

VIZUALIZĂRI: 4703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 "Cuevas del Drach" / La intrare, in stanga se cumparau bilete iar fata minunatul parc cu arbori seculari!

Diaura*
[17.08.13 08:27:46]

@balasa violeta:

Minunat sa te poti plimba cu barcuta pe lac si sa asculti muzica.

balasa violetaAUTOR REVIEW
[17.08.13 10:34:27]

Am uitat sa va spun ca aceasta pestera mi-a fost recomandata de Marian Preda, multumesc!

MCM
[17.08.13 22:05:37]

frumoasa plimbare, frumoasa muzica, draga prietena

AnAlina*
[01.11.13 16:14:17]

Intradevar, un adevarat paradis al stalagmitelor si al stalactitelor! Si ce mai spectacol!

Am auzit si am citit si despre Cueva de Campanet (in partea nordica pe directia Palma- Alcudia, descoperita in anul 1945), cum ca, ar fi la fel de interesanta. Pe langa spectacolul dat de stalagmite si stalactite, aici putem observa urmele antice ale mamiferelor si fosilele balearice atat din Insula Mallorca cat si Menorca.

Va asteptam aici pentru a-i face o vizita impreuna!

Marian Preda
[02.11.13 08:40:33]

@AnAlina:

Comunitatea AFA-ista ti-ar ramane indatorata, daca ne-ai impartasii din traditiile si viata mallorcana!

Pe acest site vei descoperi oameni speciali, chiar daca sunt departe de tine.

Cele mai frumoase lucruri din viata raman oamenii pe care-i intalnesti si amintirile care le-ai strans!

Suntem legati printr-o afectiune turistica, bazata pe incredere, interactionam, socializam si depanam amintiri de calatorie.

Ca majoritatea turistilor am vizitat doar partea sudica a acestei insule binecuvantate, cu atatea oportunitati turistice, avand un climat excelent si localnici ospitalieri.

M-as bucura sincer sa ne povestesti mai in detaliu despre aceste lucruri si chiar sa ne relatezi despre partea neatinsa si atat de pitoreasca a acestui arhipelag!

Te asteptam sa scrii, si-ti multumim de invitatie!

All the best!

balasa violetaAUTOR REVIEW
[02.11.13 10:23:26]

@AnAlina: gheata a fost sparta, afara-i urat si mi-ar face o deosebita placere sa citesc, sa admir poze din aceasta minunata insula.

AnAlina*
[02.11.13 15:01:45]

@Marian Preda si @Violeta Balasa

Eu va multumesc tuturor pentru primirea aceasta, care intradevar, m-a ajutat sa sparg gheata... asa cum a spus si Doamna Violeta Balasa! Orice inceput este greu!

Cu cea mai mare placere va voi impartasi ceea ce stiu, ceea ce traiesc si ceea ce vizitez pe aceasta insula "linistita".

Invitatii tot vor mai fi, asa ca puneti-va bani deoparte si pentru Mallorca (coasta vestica, estica si nordul).

Va multumesc!

Va pup cu drag!