ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2013
ÎNSCRIS: 25.07.13
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 10,3

Sejur placut

Incerc sa fac un review cit mai concis al sejurului de la Sandy Beach asa ca incep cu statiunea - linistita, foarte potrivita pentru familiile cu copii, barurile pe plaja cu muzica la volum maxim care ne innebuneau in Mamaia sunt practic inexistente.

Amplasamentul hotelului este foarte bun- e chiar pe plaja, dispune si de piscina pentru adulti si copii, dar din pacate apa nu e prea calda.

Am apreciat spatiul liber verde din jurul hotelului in care puteau zburda copiii. Plaja este larga cu nisipi fin, exact ca cea de la noi, pentru fiecare camera se primesc doua sezlonguri si o umbrela gratuit.

Punct negativ -daca vrei perna pentru selong costa 2 leva.

La plaja am avut o neplacere cu persoana care administra sezlongurile -un tip mitocan si chiar agresiv cum de altfel s-a mai punctat intr-un comentariu-programul lui era pina la 18, asa ca pe la 18.30-19 iti arata ceasul si insista sa te ridici de pe sezlong ca sa le poata aranja pentru ziua urmatoare.

Algele au fost o alta neplacere, asa ca ultimele doua zile nu am prea intrat in apa marii. Referitor la camere desi nu sunt prea mari au aspect ageabil, au fost renovate de curind -peretii sunt de rigips, mobilier modern, TV, minibar, clima, baia moderna. Pe linga patul matrimonial am avut si doua paturi suprapuse pentru copii.

Curatenie s-a facut zilnic dar nu chiar la un nivel impecabil (terasa nu era maturata niciodata).

Camerele de la etajele 1.2 chiar daca sunt cu vedere la mare privelistea este obstructionata de copaci.

Accesul la internet se plateste extra 2 leva/zi -dar e bine de stiut ca sunt probleme cu reteau semnalul e slab, am avut persoane din grup care au fost cazate la etajul 3 si desi au achizitionat cardul nu s-au putut conecta la internet. In speranta ca rencezia mea va fi folositoare viitorilor turisti o sa fac si un rezumat al meniului de la restaurant, care a fost in regula in opinia mea -mincare variata intr-adevar nu deosebita, la nivelul a trei stele.

-mic dejun-clatite si gofrie proaspete f, apreciate de copii, gemuri, miere, 2 sortimente chec, oua-fierte, ochiuri, omlete, paine in ou, 3-4 sortimente mezeluri, bacon prajit, salate

-pranz-diverse salate, 2-3 feluri supe creme+ciorbe, garnituri -paste, orez, cartofi, preparate carne pui + porc, peste aprox o data la doua zile

-cina -aproximativ idem ca si la pranz, se mai schimbau felurile de mancare, a fost si purcel la tva intr-o seara, calamar si creveti de 2 ori

-desertul la pranz si cina -prajiturile diverse si inghetata

Fructe erau la fiecare masa-lubenita+pepene+piersici+prune si uneori struguri si banane. Apa, cafea, ceai, sucuri la dscretie. Copiii au apreciat sucul de mere, noi adultii vinul.

Cafeau e groaznica, expresso de la barul din holul de la receptie e mai acceptabila. Intre orele 11-17 e deschis snack barul la care se poate servi pizza, cartofi prajiti, inghetata. Deci simplu -cei care avem copii stim cit de bine e ca macar in vacanta sa nu purtam grija hranirii lor.

La capitolulanimatie Sandy beach nu exceleaza - desi nu suntem adeptii distractiilor tip harmalaie cum a fost cea de la hotelul Malibu de vis a vis, mi-ar fi placut sa fie ceva activitati in care sa o pot angrena pe fetita cea mica de 3.5 ani -gen minidisco. Ce se intimpla saera era zic eu total neinspirat -pt copii un clovn care se scalambaia ir pt adulti un show in germana, dar care nu aduna mai mult de 10-15 spectatori in conditiile in care nemtii reprezentau cel putin 30-40% din turistii hotelului. De la 20.30 daca treceti soseua la Laguna Garden nicepe minidisco pt cei mici si nimeni nu va poarta de grija ca nu sunteti de la acel hotel.

Punct pozitiv pentru hotel este si terenul pentru tenis de cimp- fiecarea camera avea alocata 1h de acces gratuit cit si mesele de tenis de masa si terenul de mingolf unde fiica cea mare si-a petrecut timpul intre 13-17.

Cncluzionaind pentru noi a fost un concediu placut si odihnitor, si desi nu se ridica la nivelul sejurului din Tunisia, este la nivelul asteptarilor pentru pretul platit. Il recomand familiilor cu copii.

Trimis de dburuian in 08.08.13 00:05:26
Validat / Publicat: 08.08.13 01:09:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1734 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dburuian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.08.13 00:17:48]

@dburuian: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂSandy Beach (ex Orlov) Hotel: