ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2022
DEZASTRU

Extrem de nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Un concediu ratat

A fost prima noastră experienta in Albena și ultima. Am ales acest hotel de pe booking unde sunt postate poze ale acestui hotel care nu au nici o legătură cu realitatea. Încă de cum am ajuns acolo am fost dezamăgită de cum arată hotelul. Este cotat cu 4 stele dar merita maxim o stea. Are un aspect de hotel lasăt în paragină.

despre SERVICII

Personalul hotelului nu este orientat spre nevoile turiștilor. Doamna de la barul de la piscină ori cască ori își dă ochii peste cap când îi ceri ceva. Produsele de igienă dacă se termină nu sunt înlocuite, cât am stat nu s-a dat deloc cu aspiratorul în cameră.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Când intri pe holul către camere te întâmpină o mocheta veche și murdară. Ușile de pe hol nu cred că sunt șterse vreodată. Camera este mică, nu încap să treacă două persoane una pe lângă alta. Draperiile erau murdare, ușa de la baie avea mucegai, iar pereții erau murdari plini de niște stropi lipicioși. Când faci duș toată baia se umple de apă. Perdeaua de la duș este mizerabilă. Balconul este ruginit și murdar.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Când am intrat în restaurant am avut senzația că sunt într-o cantină. Tălpile de la sandale se lipeau de podea când mergeai, mesele erau șterse cu niște lavete mizerabile, nu foloseau nici o soluție, iar cărucioarele cu care strângeau mâncarea miroseau groaznic. Dimineața semipreparatele erau verzi, aveau un parizer care era uscat, omleta era ca o zeamă, sucurile de mere erau de un maro închis. La prânz ciorbele erau doar din cartofi deși pe etichete scria din carne. Salatele erau fermentate, aveau niște tocaturi care arătau groaznic. Pe scurt restaurantul era un focar de enterocolita. Am cumpărat pentru copii sandwich-uri de la supermarket, iar mesele principale le-am servit la o terasa din zonă. Ne-a fost frică să ne atingem de mâncarea de la hotel. Erau români care întrebau în holul hotelului cine are furazolidon.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Singurule lucruri frumoase erau nisipul care era fin și întrarea în mare. Șezlongurile sunt fără saltele, te dor oasele de la ele.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Locul de joacă pentru copii în interior este o încăpere murdara folosită ca spațiu de depozitare, aveau scoase lângă parc niște scaunele pentru copii pline de excremente de la păsări și niște măsuțe insalubre. Piscină pentru copii are un tobogan cu niște trepte care nu au mai fost curățate demult.

Trimis de dana1987 in 19.08.22 09:36:29
Validat / Publicat: 19.08.22 10:20:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur - Grifid Arabella, Grand Melia Hermitage, Admiral

VIZUALIZĂRI: 742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dana1987); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.08.22 09:49:59]

@ux126796: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 108911&hid=1042.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux126796 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

[19.08.22 10:30:51]

@dana1987: Mulțumiri pentru schimbarea username.

[19.08.22 11:41:21]

@dana1987: Nu știu dacă ți-ai aruncat un ochi și spre oferta litoralului românesc înainte de a alege acest hotel. Întreb pentru că știu că sunt foarte mulți români care nu au mai călcat de 10-15 ani pe litoralul românesc și au rămas cu impresia că peste tot e urât și scump, iar în Bulgaria că este totul minunat, fără să știe că în litoralul românesc s-a investit mult în ultimii ani, s-au renovat majoritatea hotelurilor, în timp ce în Bulgaria după retragerea managementului german s-au degradat condițiile în mod constant, în timp ce prețurile au crescut.

Spre exemplu, la Hotelul Poseidon din Jupiter găsești super curățenie, este totul nou fiind renovat acum 2 ani, mâncare gustoasă și proaspătă, diversificată, Aqua Park și multe alte facilități pentru copii. Nici nu am auzit pe nimeni să ceară furazolidon. În plus, e mai aproape de casă, nu pierzi timpul prin vamă și e și mai ieftin decât la Sandy.

Să știi că mi-am asumat riscul de a-mi sări cineva în cap că am îndrăznit să îți recomand ceva de pe litoralul românesc în detrimentul celui bulgăresc, dar am făcut-o pentru că mi-a plăcut cum ai scris, se vede că ești o persoană educată și ai doi copilași și îmi pare rău că nu ați beneficiat de o vacanță frumoasă.

Alegeri inspirate pe viitor!

dana1987AUTOR REVIEW
    [19.08.22 12:06:36]

@cris1982: Buna ziua!

Mulțumesc pentru recomandare! În fiecare an mergem și pe litoralul românesc. De exemplu, în iunie 2022 am fost la Mera Onix Cap Aurora și au fost condiții de cazare excelente, mâncarea a fost proaspătă și diversificată, servicii ireproșabile. Copiii au fost foarte încântați de activități și de parcul de acolo cu tiroliana.

[19.08.22 12:20:59]

@dana1987:

În fiecare an mergem și pe litoralul românesc.

Nu am știut pentru că ești utilizator nou pe site și nu ai specificat nici la rubrica locurilor pe unde ai mai fost.

Înseamnă că ai o experiență bogată pe litoralul nostru și sper că ne vei povesti și nouă despre locurile pe unde ai mai fost!

De exemplu, în iunie 2022 am fost la Mera Onix Cap Aurora

Cred că a fost foarte șocant să treci într-o perioadă așa scurtă de la condițiile de la Mera la ce ai povestit tu aici. ????

[19.08.22 12:30:18]

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [20.08.22 20:39:16]

@dana1987:

La modul general vorbind, Albena este o alegere mult mai bună pentru o familie cu copii decât Nisipurile de Aur, pentru plaja mai frumoasă, pentru intrarea mult mai lină în mare şi pentru linişte. Din păcate, anul acesta nu s-a dovedit a fi cel mai bun pentru cazările din Albena, scăderea nivelului serviciilor oferite fiind destul de evidentă.

Alegerea hotelului nu a fost cea mai inspirată. După două hoteluri de cinci stele şi un hotel Grifid de patru stele, acest Sandy Beach, un hotel cotat ba la trei stele ba la patru, oricum mai ieftin şi mai modest decât precedentele, era previzibil să te dezamăgească.

La prânz ciorbele erau doar din cartofi deși pe etichete scria din carne.

Or fi avut şi ceva carne la începutul mesei şi bucăţelele de carne or fi fost "pescuite" de către cei dinaintea ta. Poţi să ştii?

Șezlongurile sunt fără saltele, te dor oasele de la ele.

Din cea mai recentă vizită a mea în Albena îmi amintesc că şezlongurile erau gratuite, dar, dacă voiai salteluţe pentru şezlong, trebuia să plăteşti în plus o sumă modică de 2 leva de bucată.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [20.08.22 20:45:09]

@cris1982:

Bine că nu a fost invers .

Dacă după plaja superbă din Albena, cu intrare lină în mare doar cu nisip, mergea în bolovanii din Cap Aurora să fi văzut atunci ce şoc avea

Eu cred că mai şocantă a fost trecerea de la hotelurile pricopsite din Nisipuri vizitate anterior la acest hotel modest, nerecomandat celor pretenţioşi. Părerea mea

[20.08.22 21:59:27]

@nicole33:

Fiecare pune în balanță punctele negative și cele pozitive ale fiecărei locații și decide ce îi place mai mult per ansamblu. Locație perfectă nu cred că există pe undeva. Dacă știi tu vreuna, te rog să îmi zici și mie.

dana1987PHONEAUTOR REVIEW
    [21.08.22 13:43:12]

@nicole33: Știam cum este plaja la Cap Aurora. Am mai fost la Mera în 2018, iar în 2019 de două ori.

Întotdeauna mă interesează să mă cazez într-un hotel unde este curat și cu mâncare care să fie proaspătă deoarece am doi copii mici. Acestea sunt pretențiile mele.

De exemplu, anul trecut am fost la Hotel Cometa la Jupiter care face parte din categoria celor modeste însă am găsit aici mâncare proaspătă la micul dejun, curățenie.

Dacă la Sandy Beach ar fi fost în regula cu mâncarea, în sensul să fie proaspătă, probabil as fi trecut peste celelalte aspecte.

[21.08.22 13:49:08]

@dana1987: Ne-am bucura să putem citi impresiile de la Mera și Cometa scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor hoteluri.

- review nou @Mera Onix: amfostacolo.ro/r9.php?hid=801

- review nou @Cometa: amfostacolo.ro/r9.php?hid=803