ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2009
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 23.08.09
SEP-2009
2 ADULTI ADULȚI

Hotel Superb dar cu unele inperfectiuni

Hotelul cum au precizat si altii este intradevar superb se vede ca au vrut sa-l faca de 5 stele inca din inceputuri si nu difera realitatea de fotografiile prezentate pe siteul lor. Insa in prezentarea hotelului o sa fac o comparatie cu un alt hotel in care am fost in Egipt-Sharm el Sheikh (hotel Sierra Savoy 4 stele)

Dar sa revin la hotel. Deci hotelul ca si cladire ca si mobilier ca si imprejurimi ca si ce vrea sa fie este de 5 stele.

Dar: si aici sunt anumite lucruri care trebuie stiute. Hotelul este 95% vizitata de turisti rusi, ucrainieni, bielorusi si vin chiar si din Kazahstan (am aflat acest lucru si de la stafful hotelului si de la showurile de seara unde in fiecare seara se intreaba publicul ce nationalitati sunt. ) Si aici intervine problema din cauza caruia nu i-am putut sa-i dau hotelului notele maxime la toate capitolele.

In ceea ce priveste pe turisti pot sa spun ca mai ales rusii pot fi niste badarani de clase mari mai ales cand este vorba de mancare, aici vorbesc de cele trei mese pe zi. Fac o adevarata isterie de ocupare a celor mai bune locuri, mese, isi trimit copii sa tina locurile si cate o jumatate de ora, inainte de deschiderea restaurantului principal aproape ca sparg usa etc. Sa nu mai vorbim de cat mananca, cum mananca, cum se inghesuie la mesele cu mancare si as putea sa mai zic si altele. Barbatii rusi seara beau pina nu mai pot si abia pot sa merga pana la camere... dupa un timp devine enervant chiar si imaginea pe care o lasa. La plaja acelasi treaba ca si la mese. Isi trimit copii dis de dimineata cu prosoapele (dis de dimineata inteleg 7 dimineata) sa tina locurile. Sa zic si ceva bun despre ei... au niste femei femei frumoase de rar se vede asa ceva.

Si aici iarasi reintorc la hotel si la personal. Hotelul care zic eu ca merita turisti mult mai cizelati si mai civilizati (inca o data mentionez, hotelul ca atare este superb) Personalul vazand tot timpul cu ce fel de oameni au treaba lasa dupa un timp mult-mult din servicii a ceea ce ar trebuie sa fie la cele 5 stele ale hotelului. Un exemplu: fete de masa murdare pe terasa mare a hotelului unde am observat ca fetele de masa nu se schimba cu zilele, dar de inteles vazand ce dezastru ramane dupa rusi si alte neamuri de felul lor. La baruri cand esti servit, cateodata esti servit cu un dispret pe fata chelnerului ca nici intr-un birt satesc nu esti tratat asa. Stafful hotelului in afara de manager (un domn mai in varsta si foarte serios si amabil de altfel) aproape nu stie o iota in engleza, dar toata lumea vorbeste aproape fluent rusa. In camera se face curat in fiecare zi, se schimba prosoapele in fiecare zi aici nu am nimic de comentat. Programele artistice ale hotelului sunt destul de bunicele si se vede straduinta personalului de entertainment. (si acolo se vorbeste 70% rusa 20 % engleza -germana) Plaja hotelului este bunicica, iar apa marii a fost extraordinar de calda, 27-28 grade C. Sezlonguri sunt destule pe plaja chiar daca rusii se straduiesc din rasputeri sa ocupe de zori cat mai multe cu putinta.

Diversitatea mancarurilor este destul de buna dar cu mult sub cel al hotelului Sierra Savoy din Sharm el Sheikh unde am fost anul trecut si care a fost un hotel de numai 4 stele) La bauturi la fel, mai ales la soft drinkuri (sucuri naturale neexistand numai contra cost) Cafea numai la dozator. Ceaiuri foarte bune in schimb. Totul se severveste in pahare de sticla (nu ca multe alte hoteluri de acest gen, pahare din plastic imitand cele din sticla)

De altfel si diversitatea totala a serviciilor este sub hotelul nostru de anul trecut din Sharm el Sheikh... care fost unul de 4 stele... (acolo daca s-a schimbat ceva in programa din hotel imediat am primit o scrisoare in camera, nici la plecare nu am avut voie sa ne caram bagajele din camera, acolo am putut sa servim mesele si in restaurantele a la carte fara contra cost, toata lumea vorbea fluent engleza, bauturi si mancaruri mult mult mai diversificate etc)

Per total am avut a o vacanta placuta si hotelul este unul superb cu o mare fumoasa si calda, dar cu unele inperfectiuni la servicii, mai ales ca hotelul intradevar arata si vrea sa fie unul de 5 stele. Recomand hotelul celor carora arhitectura si modernitatea camerei inseamna mult, dar au nervi de otel si nu le pasa de badaraniile celor din jur. Deasemenea recomad celor care vor un hotel cu vedere spre mare, cu o baie turceasca foarte frumoasa si cu o mare aproape fara valuri si cu posibilitati de a face multe tipuri de sporturi de apa. AAAA si recomand celor carora le place la nebunie limba rusa si vrea sa se simta de parca ar fi intr-un hotel din Rusia.

Trimis de andrew1980 in 12.09.09 19:33:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2763 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrew1980); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Alea de la hotel la plaja
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂSaphir Resort & Spa [Okurcalar]: