ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2013
ÎNSCRIS: 27.03.11
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

Wela - hotel bun, dar nu de 4*

Asa ca in fiecare an, am început planificarea vacantei la mare cu mult timp înainte, la sfarsitul lunii ianuarie. Dupa multe alte review-uri citite, am decis împreuna cu celelalte 2 familii sa mergem la hotel Wela, din Sunny Beach.

As fi ales fara sa ma gandesc, cu ochii închisi hotel Evrika, la care am fost anul trecut si de care am fost foarte multumiti, dar bugetul nu era suficient, asa ca anul acesta am ales acest hotel - Wela, care nu as putea spune ca a fost tocmai rau, dar nici un hotel de 4*, clar nu este.

Conditiile de cazare - am ajuns undeva dupa ora 14 la hotel, am fost întampinati de un personal dragut, zambitor, formalitatile de cazare au durat putin, am primit 3 camere alaturate (3 familii), fara atentii si rugaminti. Am fost îndrumati de personal sa parcam masinile în parcarea din fata, gratis pentru clientii hotelului.

Camera- mare, frumoasa, curata, prosoapele frumos aranjate pe pat în prima zi, apoi schimbate zilnic. Terasa camerei, dotata cu o masa si doua scaune, iar în partea opusa cu un uscator foarte util.

Baia- frumoasa, curata, dar aici exista un minus la cosmeticele de baie (sampon+gel de dus), care le primesti doar o singura data, la venire, dupa aceea nu se înlocuiesc, nici cu rugaminti, lucru total inacceptabil pentru un hotel de 4*. Si aici vorbesc de propia experienta.

Restaurantul- este frumos si încapator, la fel terasa, nu s-a întamplat niciodata sa nu gasim locuri. La micul dejun gaseai: oua ochiuri si bacon (la gratarul de pe terasa), iar în restaurant- cascaval, mai multe feluri de branza, unt, mezeluri, cremvusti, pateuri foarte bune proaspete cu branza, gem, ciocolata, cereale, lapte, rosii, castraveti, etc. La masa de pranz si de seara, gaseai cam trei sortimente de carne, porc, pui, peste, legume gratinate, cartofi prajiti, salate, musaca, 2 feluri de supa/ciorba iar una din zile, miel cu spanac, foarte bun. La gratarul de pe terasa restaurantului gaseai carne de porc, pui, mici, de fiecare data altceva. Desertul era reprezentat de vreo 3 feluri de prajituri, tort, rulada, compot. Exista si un colt cu fructe, la pepene era mereu coada. Nu sunt de acord cu cei care spuneau ca nu ai ce manca, eu zic ca se gaseste pentru fiecare ceva...oricat de pretentios ai fi. Am sa exemplific prin cateva poze, acest aspect.

Un alt aspect negativ era faptul ca înghetata se dadea cu portia, de la ora 15:30-16:30, iar daca rugai sa-ti dea 2 portii, pentru un alt membru al familiei, care poate nu statea la coada... nu primeai! Cine vroia înghetata... obligatoriu, la coada, astfel nu primeai! Asta nu mi-a placut. Mi se parea normal sa fie la discretie, pe tot parcursul zilei si cand se epuiza... asta este. M-am asezat la coada, în jur de 16:30 si cu 2 persoane în fata mea, mi s-a aratat ceasul de fata care servea înghetata, deci sa nu mai stau ca nu primesc, ca este ora cand închide, nici vorba ca s-ar fi terminat înghetata. Foarte urat! Dar lucrul acesta este din nou ceva personal, care mi s-a întamplat mie, nu stiu daca si celorlalti, pentru ca am vazut într-o alta zi pe unii turisti englezi cu 2-3 înghetate in mana...

Între mese, existau gustari, în celalalt restaurant, tot cu terasa: pizza, cartofi prajiti, carnati, salata, diverse prajituri.

Sucurile cele neacidulate erau la discretie, dar erau apa chioara, aici iar un minus, iar cele acidulate tot la dozator, dar trebuiau cerute la bar... nu înteleg de ce nu erau si astea tot la discretie... asa cum am mai întalnit la alte hoteluri.

Cocktailurile cu alcool-3 la numar, bunicele, iar fara alcool 2 sortimente.

Vinul era bun, alb si rosu, berea slabuta, dar ca sa te racoresti era ok.

Cafeaua, mie personal mi-a placut, mi s-a parut buna.

Piscina-frumoasa, cu apa curata, sezlonguri suficiente. Noi în doua zile am fost la mare, apoi am preferat piscina întrucat la mare au fost multe alge. Hotelul nu dispune de plaja propie, deci la mare trebuiesc închiriate sezlongurile si umbrela sau pentru cine nu vrea sa închirieze, exita loc pentru prosoape si umbrele personale.

Animatie si divertisment- aici dau un 10 cu toata inima! Animatorii foarte draguti, atenti. Seara erau diferite spectacole, în fiecare seara alta tematica. Mi-a placut în mod deosebit cel folcloric. Pe parcursul zilei, erau diferite activitati distractive: dans în apa, care mi-a placut mult, gimnastica, concursuri.

Statiunea- mare, frumoasa, dar foarte aglomerata mai ales seara. Nu as recomanda-o familiilor cu copii mai mici.

Parcarile sunt doua: una in fata, unde am parcat si noi si alta în spate, ambele gratis pentru clientii hotelului.

Wela- este un hotel frumos, bine amplasat-la 5-10 min de plaja si de forfota serii, dar serviciile nu sunt de 4*. Si aici am comparat cu alte hoteluri, la care am mai fost în Bulgaria, tot de 4*. De precizat ca este un hotel preferat de tinerii englezi, care sunt foarte galagiosi cand se îmbata. Nu este un hotel pentru familii cu copii mici. Voi lasa pe fiecare sa hotarasca daca va merge sau nu la acest hotel. Eu însa, daca as reveni în Sunny Beach, nu!

Daca am uitat ceva sau daca mai aveti întrebari, raspund cu placere.

Va doresc concedii placute!

Trimis de Katy 20 in 01.08.13 12:54:15
Validat / Publicat: 01.08.13 16:36:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcic, Nisipurile de aur, Sunny Beach, Nessebar.

VIZUALIZĂRI: 3048 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Katy 20); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera- în prima zi, asa cum am primit-o

Stoica Ramona
    [27.01.14 15:36:33]

Miau placut impresiile dvs., sunt foarte utile si detaliate, va multumim pentru informatiile date, dar as mai avea o intrebare: Ce inaltime avea apa din piscina pentru adulti? As fi foarte bucuroasa daca as putea afla acest detaliu! Multumesc anticipat!

Stoica Ramona
    Alte impresii din această RUBRICĂWela Hotel: