ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2013
2 ad ADULȚI

Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel frumos, servicii deficitare

Planificarea concediului si-o face fiecare cu mult timp inainte, mult entuziasm, incredere, speranta si optimism ca totul va fi aproape perfect, astfel ca la sfarsitul sejurului sa-ti amintesti cu drag de perioada petrecuta in statiunea/hotelul respectiv.

Asa am plecat si eu din Sibiu impreuna cu inca o familie (4 pers) catre Hotel Wela din Suny Beach.

A fost a treia oara consecutiv cand am ales litoralul Bulgaresc datorita serviciilor superioare fata de cel romanesc si a pretului mult mai accesibil.

Pe drum nu am avut nici un fel de probleme asa ca am ajuns in jurul orei 9:30 am in fata hotelului Wela.

SERVICII GENERALE: Avand experienta anilor trecuti am hotarat cu prietenul meu sa dam 10 euro la receptia hotelului pentru a fi cazati la acelasi etaj si daca se poate mai repede (am condus toata noaptea si eram obositi, soferii). Din pacate nu am fost cazati la acelasi etaj, eu la trei prietenul meu cu cele doua fete la unu, dar in schimb am primit camerele in jurul orei 11.

Pana la ora 11 am incercat sa ne acomodam cu facilitatiile hotelului (locul piscinei, al barului, sala de fitnes, restaurantele etc), dupa care am mers la barul de langa receptia hotelului unde am luat 4 beri pentru revigorare contra cost (14 leva 4 beri la sticla). Fiind beri mici de 33 ml prietenul meu s-a dus sa mai ceara o bere din cea care se da la all incl. pentru a o degusta explicand ca noi vo fi cazati in aproximativ o jumatate de ora. Chelnarita de la bar s-a uitat in spate sa ceara aprobarea sefului de sala, hotel dar aceasta a dat din cap ca nu (a aratat ca nu avem inca bratarile la mana). M-am simtit umilit, pus la colt ptr ca am cersit o bere. Nemteste vorbind avea dreptate seful de sala dar omeneste... las pe d-voastra care cititi aceste impresii sa apreciati.

Alte impresii privind serviciile si personalul:

- sant doua locuri de parcare ale hotelului: una in partea dreapta (16 locuri) si una in partea laterala pe unde se face aprovizionarea (6 locuri), toate gratis pentru turistii hotelului. Asta a fost un lucru bun pentru ca sant cam peste tot probleme cu parcarea in Suny Beach. Eu am parcat in cea de 6 locuri fiind in zona cu umbra mai multa in timpul zilei. Din pacate in a patra zi eu mi-am gasit masina plina de stropi de noroi si parbrizul murdar de diferite lichide (cocteliluri aruncate cred de turstii din hotel). Parbrizul s-a spalat usor dar pentru noroi am apelat la receptie sa-mi dea un furtun cu care udau ei zona verde si sa dau cu apa. Au spus sa nu-mi fac probleme ca rezolva ei. Din pacate am facut o mare greseala ca dupa vreo doua ore m-am dus sa vad ce au facut: au dat cu o carpa peste noroi, fara apa si mi-au zgariat usa si aripa din stanga spate. Bine ca nu au dat si pe plafon ca si acolo aveam foarte mult noroi. Nu m-am mai dus la receptie si nu m-am mai plans nimanui, am lasat pe seama ghinionului personal pe care l-am avut. Dar va recomand sa folositi parcarea mare din dreapta hotelului.

- miercuri seara in jurul orei 23 eram la barul din holul receptiei hotelului jucam cart. Apare la bar un turist (aprox 25 ani) in stare de ebrietate sa mai ceara ceva de baut. Cred ca barmanita la refuzat in prima faza dupa care turistul a dat cu palma in tejgheaua barului. In capatu barului era bodyguardul hotelului care a vrut sa intervina dar barmanita a zis ca e OK se descurca si la servit cu bautura ceruta. Turistul turmentat s-a asezat la masa din spatele nostru. Dupa vreo 5 minute s-a dus din nou la bar sa mai cera ceva de baut. Cred ca a zis ceva bodyguardului pentru ca acesta (pachet de muschi) s-a napustit cu pumni asupra turistului turmentat. Au cazut peste masa alaturata peste niste turisti englezi care au sarit ca arsi de la mese. Bataia a continuat si in holul hotelului cu toata opozitia chelnaritei si a turistilor din zona. Pana la urma un turis a reusit sa-l imobilizeze la podea pe cetateanul turmentat iar chelnarita la scos afara din hotel pe bodyguard. Situatia s-a stins dupa ce a sosit sotia cetateanului turmentat care la dus urgent in camera. A doa zi l-am vazut la plaja pe turistul care a incasat pumni seriosi, era impreuna cu sotia si baietelul de vreo 4 ani. Purta ochelari. L-am vazut si pe bodyguardul bataus dar civil pe la receptie, prin restaurant si pe plaja dar niciodata pana am plecat nu a mai intrat de servici. Las pe d-voastra sa apreciati atitudinea serviciului de paza... dar va recomand daca mergeti la acest hotel sa nu beti prea mult.

- intrarea in restaurant se facea printr-un singur loc unde trebuia sa spui numarul camerei (nu am inteles de ce)

CONDITII DE CAZARE: Camerele erau frumoase spatioase si mirosea placut. Aerul conditionat era centralizat si functiona permanent (era bagata o cartela in cheia de curent generala), astfel aveam o atmosfera placuta in permanenta in camera. Prosoapele s-au schimbat la trei zile iar curat au vrut sa faca la doua zile dar au venit de 3 ori intre 14 si 15 cand noi ne odihneam. Se scuzau politicos si spuneau ca revin a doua zi. Balconul era mare avea un uscator de rufe o masuta cu doua scaune. Totul arata foarte bine. In baie la fel totul arata impecabil si in stare de functionare.

CONDITII DE SERVIT MASA: Hotelul avea doua restaurante de servit masa. Unul principal care asigura cele trei mese zilnice mic dejun pranz si cina si unul care functiona intre 12 si 18 unde serveai pizza cartifi prajiti, salate si bauturi. Ambele restaurante aratau bine, curate si cu locuri suficiente, gaseai in permanenta o masa libera in interior sau pe terasa.

Micul dejun era asigurat de restaurantul principal. Gaseai cascaval, sunca, masline, oua fierte, pastrama de oaie, iahnie de fasole, unt la calup de 2 kg (taiai din el), gem, ceai, cafea, iaurt, lapte, salam prajit, cabanos prajit, polis fiert sau prajit iar pe terasa se pregatea ochiuri si bacon prajit. In fiecare dimineata aveam pateuri cu branza, cornulete cu gem sau ciocolate, fursecuri foarte bune si gustoase. Cam atat in fiecare dimineata cu mici schimbari dar aveai de unde alege.

La paranz gaseai: doua feluri de supe/ciorbe, cartofi prajiti, pireu, orez, vinete prajite, diferite preparate la tava din carne de porc, pui, peste sub diverse combinatii si o data am prins vita. Salate erau de vreo trei, partu feluri ti le condimentai cum doresti. Fructe erau aceleasi la pranz si cina: pepene, banane, mere, prune. Dulciuri aceleasi la pranz si cina: prajituri de doua feluri foarte siropoase, un tot asemenea foarte colorat si compot de piersici foarte dulce. In zona gratarului se pregatea prin rotatie: frigarui din pulpa de porc, carne de pui chiftele, gratar de porc, carnaciori picanti etc.

La cina gaseai cam aceleasi feluri de la pranz dar altfel preparate.

Ca impresie generala gaseai ceva de mancat pe gustul fiecaruia dar la calitate si diversificare era loc de mai bine.

Bauturile alcolice si nealcolice erau de o calitate indoielnica. Berea acra slab alcolizata, votca coniacu nu se putea bea. Baubil era doar wischiul cu gheata sau cocteilurile (3 tipuri). Noi am cumparat bere de la magazinul de peste drum, 1,9 leva Hainekenul la 500 ml.

PLAJA SI MAREA: Pana la plaja faceam aproximativ 10 min. (mers normal). Plaja cu nisip fin si intrare lina in mare, fara pietre si apa foarte curata. Marea nu a fost agitata in perioada sejurului. Era o zona libera in apropiere asa ca nu am cumparat sezlonguri cu umbreluta (24 leva / zi).

DISTRACTIE SI RELAXARE: Aici era punctul forte al hotelului. Trupa de animatori era extraordinara. Atat baietii cat si fetele erau draguti, zambitori artau bine si mereu pusi pe glume si nazbatii. Aveau un program foarte diversificat pe intreaga zi care era afisat in holul hotelului: gimnastica de dimineata, fitnes in sala, volei in apa sau pe terenul amenajat special din spatele hotelului, polo, minifotbal, darts, zumba, gimnastica in apa spectacole in fiecare seara (pe tematici diferite, niciodata nu s-a repetat cat am stat acolo), caraoke etc. Am participat si eu la volei si polo si chiar a fost distractiv. Bravo lor asa ceva doar la turci am mai vazut.

Ca incheiere: Hotelul arata foarte bine, animatorii foarte buni, plaja si marea OK, mancarea satisfacatoare dar serviciile lasa de dorit.

Si daca mai ai si ghinioane... ca mine si cetateanu turmentat... ramane ca d-voastra sa apreciati daca mergeti la acest hotel.

Trimis de mitica070463 in 28.07.13 21:49:49
Validat / Publicat: 29.07.13 00:42:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Suny Beach hotel Trakia Plaza; Nisipurile de aur hotel Park Hotel Golden Beach

VIZUALIZĂRI: 2199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mitica070463); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Zona din fata Hotelului

Katy 20
    [30.07.13 22:11:55]

Buna! Foarte bun review! Un vot si de la mine! Ma bucur sa vad ca avem aceleasi pareri, am fost si noi (3 fam) exact in aceeasi perioada la acest hotel, chiar m-am recunoscut in una din poze, cea de la spectacolul folcloric. Noi din pacate, sau mai bine zis din fericire am pierdut acel incident cu bataia. Voi scrie si eu in curand un review despre acest hotel.

[31.07.13 09:38:09]

@Katy 20: multumesc pentru aprecieri, am incercat in review sa scriu cat mai multe date exacte nu interpretari personale, exceptie nerecomandarea acestui hotel.

Si chiar te rog sa-ti scri impresiile despre acest hotel pentru a ne ajuta intre noi si cat mai multi turisti care vor sa mearga la acest hotel si nu numai.

Sper pe viitor sa ai concedii cat mai placute.

anca_ab
    [01.08.13 20:09:45]

Am fost si noi la acest hotel in aceeasi perioada cu dvs, la fel ca si dna Katy m-am regasit in 2 poze ale dvs.

Vreau sa mentionez ca nu sunt in totalitate de acord cu dvs in ceea ce privesc comentariile.

Am avut si noi ocazia sa dam peste cetateanul turmentat, dar cred eu, asta nu e vina celor de la hotel ca omului i-a placut sa bea mai mult. Asta se putea intampla si la un hotel de 5 stele... sau in oricare alt hotel. Si nu ar tebui sa faceti o reclama proasta hotelului din cauza unui turist.

Din punctul nostru de vedere serviciile au fost de cea mai buna calitate. masina noastra a stat in parcarea din fata, nu am avut nici o problema. probabil dvs ati fost mai ghinionist.

Cat despre servirea cu bere inainte de a primi bratara sunt de acord cu cei de la hotel. Serviciile incep in momentul in care "oficial" sunteti cazat, deci, dupa ora 13-14 cat scrie la receptie. Decat sa fi dat spaga sa fiti cazat mai repede pe motiv de oboseala, ca apoi in timpul "castigat" in loc sa va odihniti ati ales sa dati o "tura" prin imprejurimi sa va acomodati cu hotelul, mai bine v-ati fi cumparat o bere buna (cum ati zis dvs) cu 1,9 leva de la supermarket, v-ati fi cazat la ora 12 fara a da cei 10 euro, si era toata lumea multumita. Deci asta nu e un motiv de a acorda o nota negativa hotelului. dumneavostra ati fost cel care nu s-a incadrat in asa zisele "reguli" de ordine interioara ale hotelului.

Parerea mea e ca acest hotel este la inaltime din toate punctele de vedere. Cei care scriu aspecte negative cred ca nu au mers in concediu sa se relaxeze, ci pe post de carcotasi. Foarte rau! Alta data alegeti un sejur de 500 e/persoana, ca poate de banii aia o sa aveti mai multe facilitati. Stiti cum sunt romanii? (unii...) Vor sa traiasca precum boierii cu bani putini.

Eu zic sa ne uitam putin si la cati bani am dat pe acest sejur, si sa punem in balanta aceste lucruri. Va spun eu, ca cu acesti bani nu ati fi avut nicaieri conditii si servicii mai bune. Alta data mergeti la mai multe stele daca 4 nu ajung.

[01.08.13 20:17:41]

@anca_ab: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[02.08.13 09:27:51]

@anca_ab: pentru ca am mai fost facut carcotas dar doar unde nu am recomandat hotelul respectiv incerc sa vin cu cateva precizari la micile acuzatii pe care mi le aduceti.

Ca principiu eu niciodata nu m-am legat de comentarile pe care le-au facut altii din doua motive: nu e frumos sa jignesti o persoana care are alta parere fata de a ta si al doilea se poate ca in acea perioada totul sa fi fost foarte bine din punctul lui de vedere.

Eu in comentariile mele am incercat sa redau fapte clare intamplate sau date despre mancare, bauturi plaja etc asa cum le-am vazut eu. Si daca nu a-ti observat am scris si bune si rele despre acest hotel iar la cele rele le-am indulcit destul de mult. Pentru ca nu am zis de fructele stricate care au fost servite (pepene rosu si galben) nu am zis ca trebuia sa mergem trei insi la coada pentru a primi ceva din bauturile casei etc.

V-asi ruga si pe d-voartra sa va scrieti impresiile personale si daca va convenit atitudinea celui de la security care in loc sa protejeze turisti ii snopesc in bataie (el a sarit cu pumni pe cetateanu turmentat) scrietio in rewiev, daca va placut mancarea, bautura inghetata servita intre 3:30 si 4:30 scrieti pentru ca de asta s-a creat acest site sa ne scriem impresiile personale.

Cat despre incidentul de la primire si ghinionul cu masina (eu cred ca d-ul de la receptie nu trebuia sa dea cu carpa uscata peste noroi) le-am spus lasand la aprecierea fiecaruia sa faca interpretarea.

Cat despre recomandarea rautacioasa prinvind sumele alocate pentru concediu cred ca fiecare i-si cunoaste bugetu si modul cum a castigat banii si vrea pentru acei bani servicii cat mai bune (apropo tot in Bulgaria am avut servicii mai bune la un pret mai mic)

Deci pe viitor eu doar va recomand sa scrieti impresile personale despre locatiile unde mergeti pentru numai astfel din punctul meu de vedere ne ajutam reciproc intre noi turistii. Acest site nu este pentru reclama nici pentru anti reclama unui hotel ci pentru a avea cat mai multe informatii, intamplari, recomandari despre un anumit hotel.

Eu va multumesc pentru ecoul trimis si va doresc concedii cat mai frumoase.

Numai bine

[02.08.13 09:35:20]

sustin parere d-voatra, cu cat mai multe impresii cu atat mai bine pentru toti turistii

Stoica Ramona
    [27.01.14 15:37:42]

Mi-au placut impresiile dvs., foarte utile, va multumim pentru informatiile date, dar as mai avea o intrebare: Ce inaltime avea apa din piscina pentru adulti? As fi foarte bucuroasa daca as putea afla acest detaliu! Multumesc anticipat!

[27.01.14 21:37:11]

@Stoica Ramona: piscina de la hotel nu este uniforma pe toata suprafata, ea variaza in zona de adulti intre aproximativ 1 m si 1,60 m. Este si o zona ptr copii unde apa este in jur de 0,5 m

anca_ab, Katy 20, mitica070463, Stoica Ramona
    Alte impresii din această RUBRICĂWela Hotel: