ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2013
ÎNSCRIS: 04.11.10
NOV-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Ieri in orasul distrus de Vezuviu, azi sus pe buza craterului inca activ

despre vezuviu

La 24 august 79, după secole în care s-a aflat în stare latentă, vulcanul Vezuviu erupe în sudul Italiei de astăzi, devastând prosperele orașe romane Pompeii și Herculaneum și ucigând mii de persoane. Orașele, acoperite de un strat gros de material vulcanic și noroi, nu au fost reconstruite niciodată și au fost uitate în cursul istoriei. În secolul XVIII, Pompeii și Herculaneum au fost redescoperite și excavate, aducând probe arheologice fără precedent despre viața de zi cu zi a civilizației antice. multumesc wikipedia

Un vulcan inca activ, aflat la doar 10km de orasul Napoli, este un obiectiv ce nu trebuie ratat mai ales ca se ajunge foarte usor.

cum ajungi

Pai din gara centrala iei trenul pana la statia Erculaneo, cost bilet 2.1e/sens si indicat e sa nu luati si bilet de intors fiindca nu ai idee unde te poarta pasii si e pacat sa faci colectie de bilete nefolodite. (am ramas cu astfel de bilete, am dorit sa le validez pe o cursa mai ieftina insa nu merg... au banda nagnetica si nu permite)

Cum iesi din mica gara, imediat in stanga e si biroul de turism care face legatura auto pana la baza vulcanului (nu se urca pana sus cu vre un mijloc de transport auto si doar perpedes)

La agentie am platit atat drumul cat si intrarea, pret total 18e/om 10 drum si 8 intrare. Se poate ajunge lejer cu masina mica, exista o parcare incapatoare si daca luati bilet direct de aici costul este identic, doar studentii si grupurile au ceva reducere.

Parcarea destul de lejera la acea ora, avea sa fie plina aproape ochi la intoarcere de autocare si masini mici. Transportul se face cu un bus mic, gen maxi-taxi si are ore fixe de plecare atat catre baza vulcanului cat si inapoi. cred ca e indicat sa fi la timp asta ca sa nu ai surprize ca vi pe jos... sunt destui km, sau iei cine stie ce masina pentru o caruta de bani.

ce faci

Daca ai deja bilet treci mai departe aratandu-l persoanei care e la poarta.

Am intrat in zona "pietonala", am urcat cu sarg si vreau sa va spun ca nu regret nici o clipa efortul... asa am crezut noi initial ca nu ne vom incadra usor in timp... 1h... fiindca urcarea e in valuri si nu vezi un final decat cand esti in fata lui. Se trece printr-un fel de magazin de suveniruri, apoi... minunea. Spun minune fiindca vulcanul este inca activ, ies emanatii de sulf, cand si cand sunt si ceva jeturi mai ochioase si mai puturoase la miros.

Acum aici poti face un fel de tur al buzei vulcanului sau pur si simplu sa stai la odihna pe una din multele bancute.

Faptul ca poti vedea parte din orasul Napoli si mai ales Pompeiul e unic, mie una nu imi venea sa cred ca cu nici 24 de ore in urma ma plimbam pe strazile orasul acopetit de cenusa la anul 79 si azi eram pe buza vulcanului care a pricinuit atata durere pentru ei si atata fascinatie pentru noi, (faptul ca poti vedea persoane ale acelor vremuri carbonizate cred ca e unic... nu am idee sa mai fie undeva asa bine pastrate)

Eu am stat sa admir conul, sau mai bine zis unul din ele fiindca vulcanul are 2 astfel de palnii, iar sotul a facut un tur de recunoastere cu un final haios/fericit. La capatul cel mai indepartat de acces al turistilor, intr-un chiosc cineva vindea vin... am inteles ca pentru 2e primeai cam 100ml. Bun spun eu pentru cei ce vor sa prinda "puteri", interesant ca si aici italieni au spirit comercial si il folosesc cu profit.

Am stat ce am stat si cum timpul ne grabea am plecat spre baza/parcare. Sunt destule locuri de unde poti lua suveniruri facute din lava, cristale si alte chestii care au oarecare legatura tematica cu locu.

Preturile variaza de la 1e ceva micut din lava pus deja pe un snur la 50e "bombe"

niste sfere aproape perfecte care aparent sunt lava insa in interior au cristale.

Cunoscatorii stiu valoarea reala si sunt destui care fac aceste achizitii. Am luat si eu una micuta, pret 10e, atat cat sa nu am probleme la vama fiindca am doar bagaj de mana.

Am mai avut timp sa vad si toate tarabele din parcare, am mai luat cate ceva si cum soferul a dat strangerea am urcat in bus si inapoi la gara.

Nu am plecat direct spre Napoli ci am dat o raita si prin Erculaneo, orasul in care cobori din tren pentru vizita la vulvan si care are si el un sit destul de frumos.

pretul de intrare era de 11e insa nu am mers sa il vedem, tematica fiind identica cu pompeiul. Am facut o vizita scurta a zonei si am plecat spre hotel

Impresi de final

Sunt mai bine de 7 luni si inca ma simt coplesita de maretia evenimentului... pereche Vezuviu/Pompei o recomand oricui in orice forma, singur sau cu ghid, la alegere care sa fie primul doar ca sustin ca e bine sa fie facut ambele.

Costurile sunt prietenoase, nu exista impediment din apdv. Transportul catre ele este deasemenea facil si ieftin.

Trimis de roth in 07.07.13 14:56:41
    Validat / Publicat: 07.07.13 15:42:16
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 scluptura in bloc de lava, prinsa din bus in timp ce urcam la parcare

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Pompei şi/sau Vezuviu: