Vacanța în Mallorca

înscris/ă în 23.11.12
MEMBRU: SENIOR
MAY-2013
+ COPII: 0 -- varsta: -

O săptămână este prea puțin

A doua zi am fost în excursia gratuită inclusă în pachet, Mallorca Authentica. Am vizitat un sanctuar aflat într-un vârf de munte cu o panoramă suberbă asupra întregii insule și o fabrică de perle și produse de pielărie. Prețurile mi s-au părut cam mari. Ca suvenir, mi-am luat doar o brățară la 25 de euro.

Două zile am rezervat vizitării capitalei, Palma de Mallorca, unde am mers cu autobuzul 106 luat din apropierea hotelului. Costul biletului a fost de 3,10 euro/persoană/sens. Am vizitat catedrala la Seu din Palma (6 euro/persoană intrarea), palatul Almudaina, placa Espanya, portul și castelul Bellver (4 euro/persoană). Bus-ul turistic costa 15 euro pentru 24 de ore și avea 16 stații la principalele obiective. A doua vizită a fost pentru shopping, mall-urile având o ofertă variată și tentantă.

Nu am luat nici o excursie opțională de la ghidul român, dar am ales să merg la Valldemossa, cu vizitarea mănăstirii cartuziene în care și-au petrecut o iarnă George Sand și Frederic Chopin, cu o agenție locală, la un preț de 28 de euro, cu ghid în limba engleză.

O altă excursie am luat-o de la aceeași agenție locală și anume la Porto Cristo, cu vizitarea peșterii Dragonului, la un preț de 43 de euro, cu ghid în limba engleză.

O altă zi am rezervat-o vizitării acvariului din Palma, bilet luat de la ghida româncă, 15,5 euro, incluzând transportul dus întors. Mi-a plăcut cum era organizat, dar cel din Barcelona mi s-a părut mai frumos.

Serile le-am petrecut prin Magalluf pe străzile pline de baruri-cluburi și magazine sau la show-urile organizate seară de seară la hotel (Sol Barbados 4*), majoritatea foarte reușite. La piscină exista animație și peste zi, dar noi eram mai mult plecați sau am preferat plaja la malul mării.

Stațiunea Magalluf este preferată de britanici (peste 90% din turiști) majoritatea foarte tineri, adolescenți chiar, dornici de mult alcool și multă distracție, fără însă ca acest prin acest lucru să deranjeze pe ceilalți turiști.

Insula este o destinație perfectă pentru distracție. Recomand sejururi mai mari de 7 nopți și închirierea unei mașini măcar pentru trei zile pentru a vedea cât mai multe din frumusețile acesteia. Eu n-am reușit să văd decât foarte puțin, dar am astfel un motiv suficient de serios pentru a reveni.

Recomand destinația, recomand stațiunea Magalluf.

Impresii încărcate de Arya in 30.06.2013 19:05:33

Validat / Publicat: 30.06.13 20:47:37

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în SPANIA. A mai fost în/la: Costa Maresme, Barcelona
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia, Bulgaria

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Arya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  30799 PMA (din 36 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Arya? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- AnAlina*
[09.11.13 14:21:11]

Felicitari pentru review!

Imi place foarte mult cum ati descris totul, dar mai ales statiunea Magalluf!

Da, va recomand si eu sa reveniti si sa acoperiti si alte zone din insula.

Un weekend cat mai placut!