ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2013
ÎNSCRIS: 07.10.09
JUN-2013

Către satisfăcător

Hotel de 4 stele, servicii de mai putine stele

La sosirea la hotelul Pergola, prima impresie a fost ok: personal amabil la receptie, holul modern si curat. Am ajuns la hotel doar cu soferul autocarului (pentru ca dl Stefan, care trebuia sa (ne) fie ghid, s-a oprit la Bella Vista, unde erau mult mai multi turisti seniori - si a considerat ca nu e nevoie sa vina si la Pergola; ne-a intrebat putin surprins daca avem si cina inclusa, apoi s-a grabit catre Bella Vista si nu s-a mai obosit vreodata sa vina la Pergola si ne-a pus in vedere ca daca vrem sa vorbim cu ghidul trebuie sa mergem la hotelul Solana, aflat la aprox 700m de Pergola, unde de fapt nu aveau turisti in perioada aceasta, dar el nu stia).

Surprizele au inceput la intrarea in camera – desi am cerut pat matrimonial si agentia a confirmat ca asa s-a facut rezervarea la hotel, erau doua paturi separate si dand draperia si perdeaua la o parte am constatat ca la cativa metri in fata balconului era balconul de la cladirea de vis-à-vis, care tine tot de hotelul Pergola si in jos treptele dintre cele doua cladiri ale hotelului. In urmatoarele minute am fost inapoi la receptie sa ne schimbe camera. Dupa discutii am aflat ca desi pe site-ul hotelului scrie ca au camera cu pat matrimonial, in realitate nu au, dar pot uni doua paturi astfel incat sa para unul singur… De asemenea, vederea superba catre biserica si mare este valabila doar pentru apartamente, camerele au vedere in cel mai bun caz catre o alta piscina, la fel de mica, si aici am reusit si noi sa obtinem o camera pentru ca cineva nu a mai venit in ultimul moment.

Patul a fost initial aranjat ca si cum ar fi fost unul, dar cu prima ocazie cand am pus cartonasul cu “please clean the room” pentru ca nu prea faceau curatenie decat in baie si fara sa schimbe prosoapele (in ultima zi a sejurului au pus prosoape noi), ne-au separat iar paturile si le-au aranjat ca atare pentru a nu mai fi unite. Am observat dupa aceea ca aproape toti clientii puneau cartonasele cu “please clean the room”, deci nu numai camera noastra suferea din acest punct de vedere. Acestea nu erau totusi atat de deranjante cat erau alte doua aspecte: unul cu apa (general in hotel, ne-au confirmat si alti turisti) – apa era 30 sec calda, apoi brusc fiarta, dupa care trecea urgent la rece, deci imposibil de facut un dus normal (daca va plac dusurile scotiene veti fi multumiti); al doilea – gandacii (am gasit in timpul sejurului per total vreo 4 gandaci morti si unul viu – doi din ei in camera, doi pe hol si unul pe jos in sala de mese). Am spus la receptie problema cu apa de 2 ori, dar nu s-a remediat, iar despre gandaci ni s-a explicat ca vor face curat, dar sa stim ca sunt de la caldura…. Am primit la un moment dat o invitatie pentru luni seara la barul hotelului ca sa ne povesteasca managerul despre excursii si sa discutam despre serviciile din hotel, dar nu am onorat-o pentru ca oricum am luat doua excursii prin agentia romaneasca, am ajuns mai tarziu si in plus pana sa discute despre servicii, aveau mult de remediat.

Aerul conditionat mergea ok in treapta 1 (minim), dar orice treapta mai sus se auzea ca o caruta pe ulita satului.

Au mai multe lifturi, iar la sosirea in hotel am primit o brosura xeroxata referitor la cum ajungem in diverse sali/ locatii din hotel. Important de retinut, pentru ca e vorba de iesirea din hotel: nu este nevoie sa coborati cele x scari laterale ale hotelului din fata intrarii la receptie, pentru ca este un lift care ajunge pana la nivelul 7 al hotelului (in jos), unde este podul catre statia de autobuz. La intoarcere, usa nu este deschisa, ci trebuie format un cod (cand am fost noi era 1234), altfel nu se poate intra. Intre miezul noptii si 4 sau 5 dimineata usa este blocata, nu se poate intra deloc pe acolo. Aceasta am aflat intreband mai mult la receptie, pentru ca “ghidul” care ne-a fost desemnat ne-a indemnat sa folosim treptele, evident daca ar fi fost vreodata la hotel ar fi stiut ca exista si lift. Oricum, amintirile (din pacate si cateva video din autocar) sunt presarate de frazele lui neterminate, greselile de gramatica limbii romane si lipsa cunostintelor istorice sau geografice; am retinut ca limba malteza este un fel de salata bulgareasca (amestec al limbilor araba, engleza, franceza, italiana) si ca nu trebuie sa ne chinuim sa retinem vreun cuvant, pentru ca nici el nu s-a chinuit. Ne-am gandit putin ingroziti ca am achizitionat inca din avion doua excursii importante, dar am constatat apoi bucurosi ca ceilalti doi ghizi au fost cei desemnati sa ne insoteasca.

Mancarea la hotel este in general buna (cam aceeasi dimineata, dar am avut ce alege, iar seara ceva mai variata). Au seri tematice, dar avand demipensiune (implicit bufet suedez) am prins o singura cina afara la piscina (barbeque evening). Bauturile se pot plati cash (pe loc) sau la finalul sejurului cu card. La sosirea la hotel ne-au intrebat cum vrem sa platim.

Este acces la internet de la hotel, dar contra cost – voi atasa poza cu costurile.

La plaja (Mellieha) se poate ajunge pe jos pe traseul autobuzului in aproximativ 20-25 de minute sau cu autobuzul (vreo 3 statii, cea la care trebuie coborat este chiar la inceputul plajei, se vad umbrelele galbene). Costurile sunt: 4 Eur pentru un sezlong, 2 Eur pentru umbrela (deci 10 Eur pentru doua persoane). Plaja de la Mellieha (cu intrarea in mare nisipoasa) este mult mai mare decat Golden Beach (cu intrarea in mare cu pietre), deci pe cea din urma nu o recomand.

Dupa ce se trece podul de langa Pergola, se ajunge la artera comerciala din Mellieha (cateva magazine deschise pana la 1 sau 2 si apoi dupa 4 datorita pauzei de pranz de 2-3 ore pe care o tin cu religiozitate – am vazut un singur magazin deschis permanent pe strada respectiva).

Transportul: nu trebuie luata o singura calatorie decat in caz de necesitate, costa 2.20 Eur, fata de 2.60 Eur pe zi sau 12 Eur pe saptamana si se poate lua orice autobuz pe teritoriul Maltei pana la ora 23. De la aceasta ora se plateste separat indiferent de abonament.

Pentru Valetta: se poate ajunge cu 41 sau 42 de la Mellieha Adenau (statia de langa Pergola), nu luati alt autobuz, pentru ca nu ajunge la poarta Valettei.

Ca excursii: noi am luat cea in Gozo (cu dl Ciprian) – o excursie frumoasa si o prezentare buna facuta de ghid si cea in Sicilia (cu dl Janos) – o excursie foarte frumoasa, in care am ramas impresionati nu numai de peisaje, ci si de multitudinea informatiilor primite din partea ghidului.

In prima zi a fost o excursie cadou din partea agentiei, care a inclus o oprire la Popeye Village si apoi o sedere de doua ore la Golden Beach, practic mai bine am fi consumat o zi la plaja sau intr-o excursie mai completa in Malta.

In rest, am fost la Valetta pe cont propriu si am facut excursia pentru zona de sud cu autobuzul supraetajat (15 Eur pe zi, se pot face mai multe zone daca aveti timp, atentie insa cand e ultimul autobuz). Sunt trei excursii posibile in Malta si una in Gozo. In pretul biletului intra si transferul catre hotelul la care stati, la anumite ore stabilite in prealabil (ultimul transport la ora 18), deci daca aveti nevoie nu ezitati sa cereti acest transfer cand ajungeti la capatul liniei. La hotel ne-au spus ca putem merge in autobuzele supraetajate doar cu rezervare de la ei (nu e adevarat; daca se face rezervare prin ei, veti putea fi preluati de la hotel, cu conditia sa solicitati acest lucru); noi am luat autobuzul de la Valetta. Se poate cobori/ urca oricand din/ in orice autobuz pentru aceste ture (hop on-hop off).

Pentru excursia din Sicilia: in cazul in care aveti rau de miscare (si se simt miscarile pe catamaran), se poate cere pastila de la bar (nu costa). Personalul de pe catamaran e roman si este amabil. Daca faceti aceasta excursie, trebuie cerut pachet pentru micul dejun la receptia hotelului, cu o zi inainte de excursie, iar cina se va pierde (de la receptie ni s-a spus ca putem lua un pranz cu o zi inainte in loc de cina din ziua excursiei, dar realitatea era alta: era o reducere de 7 Eur la masa de pranz si in plus personalul de la restaurant care servea la pranz nepoliticos).

Per total: daca nu ati achizitionat deja un sejur la acest hotel, mai bine mai studiati parerile de pe site pentru celelalte hoteluri din Malta, pentru a face o alegere mai buna. In plus fata de ce am mentionat, hotelul Pergola este situat destul de departe fata de restul pentru care sunt oferte pentru turistii romani si stradutele inguste nu permit decat intrarea masinilor mici pana la el, deci mereu va trebui mers undeva in apropiere pentru a putea avea acces la autocar sau autobuz.

Trimis de A&C in 16.06.13 21:24:30
Validat / Publicat: 16.06.13 22:02:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALTA. A mai fost în/la: Regiunea Bugibba, hotel Relax Inn

VIZUALIZĂRI: 3934 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (A&C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 autobuze care trec in apropiere de Pergola
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 15.00 EUR pe cameră

[16.06.13 22:02:17]

@A&C, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

• Alte impresii din această RUBRICĂPergola Hotel [Mellieha]: