ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2013

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Hotel cu gândaci!!!

Am ajuns la hotel Pergola in seara zilei de 8 august 2013... am fost cazate 3 persoane adulte intr-o camera dubla plus un extra-bed. Camera era extrem de mica... extra-bed-ul era un pat pliant... pus fix in dreptul usii astfel incat nu am avut loc sa trecem cu bagajele. In camera la ora respectiva (aprox ora 19) era extrem de cald... aerul era irespirabil... muuuuuuuuuult mai cald decat afara.

Ni s-a explicat ca aerul conditionat... care defapt NU ERA AER CONDITIONAT... (era doar un sistem de ventilatie centralizat, scria clar si pe el FAN) nu fusese deschis de doua zile in aceea camera... si ca apropierea de Africa face ca in aceea zona sa fie mai cald :))). Bonus in acea camera exista o lustra cu elice... pe post de ventilator.

Dupa discutii interminabile cu reprezentantul agentiei din Romania... cu ghizii turoperatorului... care sunt niste (.....) si care in loc sa ne ajute s-au deplasat pana la hotel doar pentru a face glume cu tenta sexuala la adresa noastra... am ajuns la general manager... o doamna foarte draguta care ne-a expicat ca vina este a agentiei din Romania care nu ne-a prezentat adevarul, dar dumneaiei a fost singura persoana care ne-a ajutat... astfel incat a doua zi am beneficiat de o camera tripla cu aer conditionat... care functiona FOARTE GREU... dar exista.

Dupa experienta cu camera care s-a rezolvat... deja am pierdut 2 zile din vacanta certandu-ne cu toata lumea pe acolo... cheltuind bani pe telefoane in Romania si facand plangeri scrise catre hotel, tour operator, agentie... s-au calmat lucrurile. A treia zi ducandu-ne la micul dejun am descoperit cu mirare ca in restaurantul unde luam micul dejun sunt GANDACI... si nu era un gandac ratacit de pe afara, pentru ca acel restaurant nu avea iesire spre exterior... era un gandac de bucatarie. I-am facut si poze... in alta zi cand voi avea timp le voi si posta. Concluzia: NU VA DUCETI LA HOTEL PERGOLA pentru ca veti regreta alegerea facuta... eu nu inteleg cum sunt oameni care pot spune ca a fost in regula... tinand cont ca exista gandaci... plus in camera noua am gasit sub pat ambalaje lasate de turistii dinaintea noastra... deci curatenia lasa mult de dorit.

La capitolul curatenie sufera si Malta ca si tara... la tot coltul vedeai gramezi de saci de gunoi. In Paceville, zona lor de cluburi pentru tineri, era groaznic... peste tot numai englezi beti care racneau ca toate animalele... sticle aruncate peste tot.

Restaurantele erau la fel de murdare, peste tot erau muste si resturi de mancare pe jos in jurul meselor. In Valeta am stat la o terasa in fata Bibliotecii lor nationale unde era plin de porumbei care veneau sa adune resturile de pe masa, pentru ca ei nu stergeau masa inainte de a se aseza alti turisti... va puteti cu usurinta inchipui ce era acolo.

Transportul lor public ARRIVA ar trebui sa se numeasca NON-ARRIVA, pentru ca la fiecare statie exista un tabel cu orele la care ar fi trebui sa ajunga dar intotdeauna intarziau, si nu 10 minute ci intarziau cu orele.

Am fost intr-o croaziera cu vasul CAPTAN MORGAN care ne-a dus in turul insulelor Malta, Gozo si Comino... croaziera care desi se presupunea ca ar fi trebuit sa aiba vreo trei opriri... nu a existat decat una in Laguna Albastra... o alta MARE DEZAMAGIRE. In Laguna Albastra nu exista sezlonguri... exista doar scaune... la ora 11 cand am ajuns noi era plin de turisti

Nu exista plaja cu nisip este doar stanca colturoasa pe care nu se putea sta si apa. Singurul loc unde am gasit un spatiu de 20 de cm pe care sa ne lasam gentile de plaja a fost langa cosul de gunoi. Apa intradevar era foarte curata se vedeau pestisorii cum inoata in jurul tau insa impresia generala a fost groaznica si de data asta... spre exemplu ca si optiuni de a lua pranzul in Laguna albastra erau: shaorma preparata de niste indivizi nu foarte curati la o ghereta de genul celor din Bucur Obor sau burgeri. Parerea mea este sa va ganditi de 10 ori inainte de a alege Mata ca destinatie pentru vacanta voastra... are peisaje superbe, are cladiri si zone ce fac parte din Patrimoniul Unesco... dar vorba aceea pacat ca este locuita.

Merita vazuta nu spun nu insa cazati-va la un hotel de 5 stele despre care aveti referinte foarte bune si luati-va regim de masa all inclusive pentru ca altfel ve-ti umbla f mult dupa un restaurant la care sa puteti manca fara a va intoarce in tara cu hepatita A.

Trimis de diana9 in 16.08.13 21:20:33
Validat / Publicat: 17.08.13 00:48:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 3267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 15.00 EUR pe cameră

[16.08.13 21:59:57]

@diana9: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

radu.malta
    [04.03.15 20:23:57]

Stimata doamna Diana,

Sunt unul din ghizii (...) care s-a deplasat la ora 00:00 la hotelul dvs, deoarece incercam sa ne ajutam toti turistii si incercam sa rezolvam toate problemele, dar din cate vad in acest "review" am venit pana acolo doar pentru a face glume cu tenta sexuala la adresa dvs.

Daca asa considerati dvs, tin sa imi cer scuze, dar in experienta mea de 5 ani de zile de ghidaj in Malta, nu tin minte sa fi facut asa ceva, oricum va multumesc pentru atentionare, poate chiar am exagerat, desi nu cred.

Va raspund dupa 1 an si jumatate, pentru ca acum vad mesajul si am fost amuzat, am facut un review asupra verii din 2013 si mi-am amintit de dvs.

Din nou imi cer scuze daca v-ati simtit ofensata ca am venit sa va ajut la hotel la ora 00:00 dupa 2 zboruri.

Cu stima,

Radu

PS. Apreciez limbajul review-ului dvs, daca totusi aveti ceva personal, as putea purta o discutie civilizata cu dumneavoastra in privat, asta daca ati putea sa va ridicati la nivelul acestei conversatii.

diana9AUTOR REVIEW
    [04.03.15 22:26:27]

Nu am nimic personal cu nimeni... atata timp cat nici macar nu ati intrat in camera sa vedeti cum arata... asta spune totul... nu stiu cu ce ati fi putut sa ne ajutati. Nu am ce discuta cu dumneavoastra pentru ca nu va consider capabil de discutii civilizate... si nici nu ma cobor la nivelul unor asa reprezentanti ai unui tour operator. Review-ul a fost scris atunci tocmai ca nimeni sa nu mai aiba de-a face cu asa "ajutoare" si cu asa servicii. In afara de cei de la hotel nici agentia nici reprezentantii tour operatorului nu au facut nimic.

radu.malta
    [06.03.15 10:40:46]

@diana9: imi pare foarte rau atunci, dar da, am urcat pana in camera dvs, si imi amintesc asta foarte bine, iar daca continuati sa ma faceti necivilizat imi pare rau.

Eu v am raspuns intr o maniera frumoasa, iar dvs continuati prin a ma ataca.

Imi pare rau ca nu pot discuta civilizat, iar daca nu va coborati la nivelul meu, imi cer scuze pt incapabilitate, stimata doamna.

Ma consider destul se diplomat, fara a va ataca, asta dand dovada de respect intr o conversatie. Aveati camera la et 3 sau 4, pt ca am urcat. Problema era cu "fan-ul" pe care ei il numeau Ac, era camera cu +1 pat. Doamna, eu imi respect fiecare client, si il respect si dupa chiar daca imi vorbeste intr un mod nu foarte placut

Zi buna

diana9AUTOR REVIEW
    [06.03.15 23:47:36]

Discutia nu are sens: In seara aceea la hotel au venit doi barbati : un domn in varsta care nu s-a deplasat din receptie... este domnul cu "glumele minunate"... dar sustinea ca avem AC in camera... eu la acela m-am referit in comentariul meu. Cealalta persoana era un baiat care avea 17-18 ani si a spus ca lucreaza doar pe perioada verii... si care ne-a dat dreptate ca ala nu este AC... dar oricum nu avea vreo putere chiar el a recunoscut... asa ca eu n-am de unde sa stiu care sunteti si cum sunteti si nici nu-mi mai pasa. Imi pare doar rau acum ca nu am. facut atunci plangere... pentru ca acum vad ca aveti si curajul de a comenta cand stiti foarte bine cum au stat lucrurile acolo. Aveti o imagine de salvat... dar daca aveati ceva de spus ati fi spus atunci... cand inca mai aveam pozele si plangerile facute la hotel si puteam discuta altfel.

diana9, radu.malta
    Alte impresii din această RUBRICĂPergola Hotel [Mellieha]: