ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2013
ÎNSCRIS: 08.06.13
MAY-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Dolce Far Niente // Roma - Napoli - Capri - Amalfi in 6 zile // PARTEA I = Roma - Napoli

Italia este tara muzeu in aer liber aproape oriunde mergi gasesti ceva interesant, ceva vechi, ceva frumos de vazut. Eu mi-am facut cele mai multe vacante in Italia si nu regret asta deloc am avut ce sa vad fie ca a fost Roma, Venetia, Florenta, Milano.

Ca modalitate de transport am ales de fiecare data avionul si mai precis low cost-ul Wizz Air. De fiecare data calatoria a fost ireprosabila iar pretul biletelor mai mult decat incantator. Cel mai scump bilet a fost aproximativ 300 de ron pentru o calatorie dus-intors cu toate taxele incluse. Biletul l-am achizitionat direct de pe site-ul lor cam cu o luna jumatate inainte de data plecarii. Check-in l-am facut online iar cazarea ne-am luat-o tot online fie booking.com venere.com hostelbookers. Cazariile au costat aproximativ 25 de euro de persoana.

Ultima calatorie pe care am intreprins-o a fost de Pastele Ortodox si am fost 5 persoane. Am zburat Cluj-Napoca - Roma Fiumicino. Din Fiumicino am luat autocarul care a costat 5 euro de persoana pana la Roma. Autocarele le-am gasit la iesirea din aeroport pleaca la intervale de 15 min si sunt de la mai multe companii.

In prima zi cand am ajuns era seara ne-am cazat si am mers sa mancam ceva in oras. Cazarea a fost pe Via Tirbutina o strada relativ centrala si aproape de metro dar cu multi emigranti.

A doua zi ne-am rezervat-o pentru Vatican - Piata San Pietro si Basilica San Pietro (intrare gratis). Prietenii nostri erau pentru prima data la Roma asa ca erau uimiti de grandoarea orasului.

Era o zi ploioasa eram cu pelerinele dupa noi apoi am mers la Colloseum si Biserica care adaposteste lanturiile in care a fost tinut Sfantul Petru. este foarte aproape de Colloseum si se numeste San Pietro In Vincoli.

Urmatoarea destinatie a fost cunoscuta Fontana Di Trevi. Acesta este locul preferat al meu din Roma este locul ideal unde poti sa bei un Proseco in aer liber si sa simti spiritul italian dar si sa arunci moneda in apa in speranta ca te vei intorce.

Alta fantana unde poti sa stai si sa privesti trecatorii este Piata Navonna. Este recent restaurata sunt o gramada de artizani locali care vand picturi peisagiste caricaturi potrete. Aceasta locatie este de asemenea una foarte frecventata de turisti. Localurile din zona sunt turistice si scumpe daca sunteti insetati si infometati va sfatuiesc sa mergeti pe stradutele din jurul Pietei Navonna veti gasi preturi mai bune.

Dupa masa ne-am incheiat-o cu o bere / inghetata in Piata Spania pe celebrele trepte spaniole.

A doua zi am vizitat Muzeul Vaticanului si celebra Capela Sixtina a lui Michelangelo.

Dupa amiaza am luat trenul spre Napoli din gara Termini. Pretul biletului a fost 20 euro si in 2 ore jumate am fost in Napoli. Ajunsi in Napoli. Ajunsi in Statia Centrala ne-am verificat harta si cazarea era la 5 minute foarte aproape de Piata Garibaldi.

Hotelul Siri era confortabil si micul dejun copios iar orasul este o incantare. Napoli este un oras al contrastelor deopotriva a saraciilor si a bogatiilor al cersetoriilor. Un oras foarte boem si cu oameni foarte buni si primitori(cei mai buni italieni pe care i-am intalnit).

In Napoli am vazut cel mai frumos metrou - totul este nou din marmura si cu tot felul de efecte vizuale si deloc aglomerat. Era socant ca un metro asa frumos nu are calatori.

Dupa ce ne-am cazat am mers la o plimbare am ajuns in portul de marfa iar apoi pe strazi. Spectacolul strazii in Napoli este un mix nemaipomenit de cersetori, mizerie, scutere care nu incetinesc cladiri impunatoare, faleza, mare piete tipic italiene. Toate astea impreuna creaza un amalgam de sentimente, te simti foarte liber. Ceea ce am simtit in Napoli a fost ceva ce nu am simtit in niciun alt oras italienesc sau european.

Seara am mers in plimbare pe faleza aproape de port si mare erau restaurante dragute si moderne dar noi cautam cu totul altceva ceva rustic ceva tipic napoletan asa ca ne-am hotarat sa mergem in piata unde se presupune ca s-a inventat pizza si este in piata Mergellina personalul de acolo era foarte amabil si mancarea execelenta. Locul nu este foarte turistic nu erau multi oameni dar era incredibil.

Am terminat cu luatul cinei pe la ora 00 si am vrut sa luam metroul spre cazare dar ratasem ultimul metro si trebuia sa luam taxiul. Ne-am intors la restaurant unde am cerut sa ne cheme un taxi. Chelnerii erau foarte amabili si glumeti iar noi fiind 5 am cerut un Fiat Multipla. (are 6 locuri) S-au oferit sa ne duca la hotel erau foarte destintinsi si relaxati pe drum ne-am distrat foarte bine, chelenerul a spus ca Napoli is like Brazilia ca toata lumea face ce vrea nimeni nu respecta nicio regula de circulatie. La finalul calatorie a spus sa platim cat vrem ca nu ne cere niciun ban doar cat vrem sa ii lasam. Asa italieni nu am mai cunoscut pana atunci erau foarte uimiti si deopotriva incantati. Fusese o seara perfecta tipic napoletana cu multa pizza si haz. De la hotel am mai cumparat o sticla de Proseco iar baietii bere care am baut-o in camera incantati de experienta noastra din seara aceea.

Camerele aveau balcon mare iar de pe balcon puteam sa vedem... sobolanii. Dimineata pe strada unde eram cazati era talcioc se vindeau vechituri.

Ce ar mai fi de vizitat in Napoli ar fi Castello dell Ovo un castel napoletan pe faleza, Palazo Reale. cu alei deosebite, Muzeul Naţional de Arheologie, cu multe piese aduse de la Pompei si Erculano.

A doua zi am pornit spre Pompei

Trimis de holidaydreamer in 08.06.13 13:29:49
    Validat / Publicat: 08.06.13 14:50:47
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2745 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (holidaydreamer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Zona Portuara Napoli

[08.06.13 14:49:39]

@holidaydreamer: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Rodel
    [08.06.13 19:39:31]

Astept review despre Pompei. Mi-ar placea sa descrii orasul si, separat, hotelul in care ai stat.

Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂHai-hui prin Italia / Circuite personalizate: