ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2013
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 29.05.13
AUG-2012

Vacanta de neuitat

Hotararea de a merge in vacanta a fost luata cam tarziu asa ca ne-am nimerit cu un concediu in plin sezon, de aici rezultand si pretul un pic cam mare. Am aflat ulterior ca optime sunt perioadele mai-iunie si septembrie (costuri mai mici, temperaturi mai suportabile).

Fiind prima vacanta in Grecia am fost putin reticenti, mai ales ca parerile cu privire la agentia aleasa erau impartite, insa pe final a fost o experienta minunata.

Transportul s-a realizat cu autocarul, aproximativ 11 ore de mers, avantajul a fost ca se pleca noaptea, iar prin Grecia intram undeva pe la 9-10 dimineata.

Prima impresie a fost una placuta. Hotelul Asterias era cochet, simplu dar cu marea spargandu-se de faleza la nici 10 metri. Camera era la etajul 1, cu vedere la mare (ulterior am aflat ca si acest aspect a marit un pic costurile) dar merita toti banii. Din balcon vedeai marea si terasele de pe faleza. Camera dotata cu doua paturi single unite, gresie, mobilier nou si ingrijit, chicineta dotata cu plita, frigider, dulap cu tacamuri, farfurii, pahare si ibric pt cafea (care chiar ne-a folosit). In camera era un televizor, insa se receptionau putine posturi, am gasit insa unul care nu dubla filmele in greaca. Oricum il deschideam doar seara in general.

Baia cu cabina de dus, apa calduta (nu a fost niciodata fierbinte) dar la ce caldura era in august nici nu trebuia mai fierbinte. Singura problema la baie era iluminatul cam slab, un bec cam prea mic.

Asternuturile au fost schimbate o data in intreg sejurul (de 6 nopti), la fel si prosoapele. Curatenia se facea o data la doua zile (luat gunoiul si curatat gresia).

Luasem un sejur cu demipensiune asa ca am beneficiat de doua mese: mic dejun si pranz/cina (in functie de ora la care hotarai sa servesti a doua masa).

Micul dejun de tip continental nu era foarte bogat (asa cum se obisnuieste in general in Ardeal) insa incercau sa il diversifice. Oul era nelipsit (in general fiert), 1 unt mic (cam de uns 1 felie de paine), 1 cutiuta de gem, sunca sau crenvursti, 4 felii de paine la 2 persoane, cascaval, ceai sau cafea. In diminetile in care am avut excursii, micul dejun l-am primit sub forma de 2 sandvich-uri din doua baghetele cu sunca, cascaval si rosii.

Pranzul sau cina era mult mai bogat (noua nu ne mai trebuia practic decat un desert sau o inghetata in oras) si aveam tot timpul la alegere intre 3 feluri din care cel putin 2 erau diferite zilnic. Toate insotite de salata de rosii cu castraveti, ceapa si masline sau tzatziki. Recomand musacaua si neaparat sosul tzatziki, iar pentru iubitorii de peste merita incercat pestele balena pane. Se ofereau diverse feluri traditionale: souvlaki, keftelos, musaca.

Se ofera o carafa cu apa rece la masa. Bauturile nu erau incluse si erau cam scumpe, ca de altfel la orice alta terasa. Noroc ca existau magazine unde se puteau cumpara cu mult mai ieftin. De pilda o bere la terasa (Amstel) era cam 3 euro, de la magazin se putea lua cu 1,5 euro. La fel si cu bauturile sprituoase: o sticluta de ouzo (200 ml) la terasa era la 7 euro, la un magazin era cam la 3-4 euro.

Personalul era foarte serviabil, ospatarii zambeau mereu. Terasa pe care se ia masa este chiar langa mare si se aud valurile spargandu-se de faleza. Patronii hotelului au fost de nota 10, Kostas e un tip simpatic si ai ce povesti cu el.

Si acum cateva cuvinte despre statiunea Limenaria. Este una mica si linistita. In maxim jumatate de ora poate fi strabatuta cu usurinta. Un pietonal plin de magazine de suveniruri si diverse maruntisuri. Cateva magazine alimentare si un supermarket cu preturi convenabile.

Plajele pe care le-am vizitat, in numar de 3 din care doua cu pietricele si doar una mica cu nisip. Cele cu pietricele erau mai riscante si din cauza aricilor de mare, dar nu am vazut decat putini in apa, in general ascunsi intre placile de pe fundul marii si apoi existau papuceii care se puteau achizitiona cu 6 euro perechea.

Ce mai multi arici i-am vazut in apa marii din port, insa acolo nu prezentau pericol.

Cea mai frumoasa plaja din statiune era cam la 20 de minute de mers si dupa ce coborai un deal. Din pietris, dar foarte lata si cu intrare lina in mare cam 10-15 metri, dupa care urma o groapa adanca. Umbrelute si sezlonguri oferite gratuit daca cumparai 2 bauturi. Merita de incercat berea Mythos.

In Limenaria unde am stat noi nu prea erau multe de facut. Terase pe langa care daca treci patronii au tendinta sa traga de tine sa stai macar la o bere, iar la un meniu primeai cam 10 % discount sau o bautura, magazine de suveniruri, o locatie de joaca pentru copii si un asa zis club, toate le vezi in maxim cateva ore.

Pe insula se pot face diverse excursii, cele mai multe sunt cu pana la 5 euro de persoana mai ieftine daca sunt facute prin agentiile de pe insula si nu contractate prin agentia cu care am venit. Fiind prima excursie, am preferat sa avem ghid roman si am evitat agentiile partenere.

Merita de facut turul insulei, cel mai avantajos e sa inchiriezi o masina (cam 30 euro pe zi), cei 100 de km ai insulei se parcurg usor si nu exista decat o sosea ce inconjura insula asa ca nu te poti rataci.

Ca si atractii se pot aminti plajele, cea de dupa statiunea Potos, o plaja superba cu nisip fin si cu intrare lina in mare, inaintai pana departe si apa ajungea abia pana la 1,70 m, apoi Golden Beach sau superba desi mai greu de ajuns la ea Marble Beach, cu plaja din pietricele de marmura alba si fundul marii din placi de marmura alba, iar apa de culoarea azurului, precum si alte plaje cu pietricele.

Merita de vazut si frumoasa manastire de maicute, cu hramul Sf. Arh. Mihail si Gavriil postata undeva sus pe tarmul abrupt cu leandrii, lamai si rodii si cu rahat sfintit oferit pelerinilor si cu o frumoasa si adevarata intamplare referitoare la izvorul de agheasma.

Pt cei pasionati de istorie exista cateva situri arheologice, unul din ele chiar in capitala insulei.

De asemenea se pot vizita satele din zona muntoasa, cu stradute inguste si locuri de unde se pot degusta dulceturi si celebra miere de pin.

Ca sa rezum aceasta lunga descriere, insula Thassos e perfecta pentru un concediu linistit, iar Limenaria si hotelul Asterias garanteaza un sejur minunat.

Trimis de shamash in 29.05.13 22:31:05
Validat / Publicat: 29.05.13 23:07:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2747 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (shamash); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Marea vazuta de langa terasa hotelului Asterias.

[29.05.13 23:07:22]

Foarte bun-&-util review de debut

@shamash: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

danapp
[30.05.13 08:29:48]

Super bun review-ul tău, îţi mulţumesc foarte mult. La anul mi-am propus să merg în Limenaria la acelaşi hotel, dar trebuie să recunosc faptul că în urma articolului tău am o mare nedumerire. Plaja din faţa hotelului Asterias nu este cu nisip?

Eu prefer plajele cu nisip şi mai puţin pe cele cu pietricele, ori am înţeles din cele scrise de tine că în Limenaria marea majoritate a plajelor sunt cu pietricele.

Am înţeles eu bine?

shamashAUTOR REVIEW
[30.05.13 09:04:24]

@danapp: Buna. Asa cum arata una din poze, terasa hotelului este langa mare. Hotelul nu are plaja proprie. In partea dreapta la 5 minute de mers e o plaja, dar e cu pietricele si cam ingusta. Iar in stanga dupa ce se trece prin zona centrala, cam 10 min. de hotel, inainte de port, este singura plaja cu nisip. Plaje cu nisip chiar frumoase sunt in alte statiuni. O masina inchiriata pt o zi si poti ajunge usor la o plaja asa cum iti doresti.

danapp
[30.05.13 09:23:45]

@shamash: Mersi mult inca odata pt review si pt raspuns. E important!

kiwivik
[02.06.13 21:51:45]

Imi poţi spune cum ai rezervat hotelul? La agenţie sau direct la ei?

shamashAUTOR REVIEW
[03.06.13 08:10:01]

@kiwivik: salutare! Se poate rezerva si la ei. Cauti pe google "asterias hotel" sau prin agentii de turism care colaboreaza cu ei. Fiind prima excursie, eu am ales prin agentie. Nu cred ca ii pot da numele ca sa nu para ca ii fac reclama.

danapp, kiwivik, shamash
Alte impresii din această RUBRICĂAsterias Hotel: