ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2013
JUL-2013
2 ADULȚI -- v: -

O vacanta de neuitat

Buna,

Tocmai ne-am intors din sejurul petrecut in Thassos. Am fost cazati la hotelul Asterias (de 2*) din Limenaria, 2 cupluri dintre care unul cu un copil de 12 ani.

Despre cazare: am ajuns in Limenaria in jur de 13:30 si ne-am cazat la hotel. Noi am primit o camera la parter (intrai direct de afara) si celalalt cuplu o camera la etajul 2. Acolo sunt 2 hoteluri lipite: Molos si Asterias. In ciuda faptului ca am cumparat in Asterias am fost cazati in Molos. Camera avea 2 paturi de o persoana lipite ca cele din imaginea postata de Silviu. Era foarte curata, noi nu am gasit gandaci in camera, baia era curata fara igrasie, insa perdeaua de la dus atarna pe jos asa cum a spus si Silviu insa pe mine nu m-a deranjat. La 3 zile dupa ce ne-am cazat au venit si au facut curat cat noi eram la plaja. Au schimbat asternuturile, prosoapele au spalat geamurile si podeaua si au curatat baia. Au lasat lucrurule noastre exact asa cum le-au gasit. Celalalt cuplu care a stat la etajul 2 a avut probleme cu toaleta (curgea), insa cand a venit sa faca curatenie au reparat-o asfel incat cand s-au intors in camera era totul ok. Aveam frigider, chiuveta, 2 dulapuri, un sifonier, o masuta cu oglinda si doua noptiere. Pe terasa din fata camerei era o masa cu 2 scaune si un uscator de rufe. Kostas, care era si partonul ne-a intampinat in fata hotelului, tot el ne-a aratat camerele si ne-a prezentat meniul in prima seara. Atat el cat si sotia sa Maria au fost ospitalieri si nu mi s-a parut ca au fost de fatada.

Despre mancare: in regimul de demipensiune nu puteai alege ce vroiai din meniul restaurantului ci numai cateva feluri "ale zilei" pe care le aveau si pe care ni le prezentau: din porc, peste sau pui. Noi am ales frigarui de pui si de porc, kalamari, un fel de mancare de midii cu sos de rosii, friptura de porc si pui, musaca, paste, peste file, sardine. Ca si garnitura am avut cartofi prajiti sau orez (la alegere). Fiecare cina a fost insotita de o carafa de apa (in ultimele 2 seri de 2 carafe), tzatichi, 2 farfuri cu salata de rosii si castraveti, o farfurie de salata de varza, una de salata de vinete si una care continea branza cu usturoi (nu stiu cum se numeste). Intr-o seara ne-a oferit si pepene la desert. Am vazut ca cei care nu aveau demipensiune si doar veneau sa manance primeau mereu desert din partea casei (recomand sa optati doar pentru cazare). La plecare noi am cumparat si ulei tot de la ei, patronul hotelului se ocupa si cu fabricarea uleiului: 18 EUR pentru 5 kg. Puteam sta pana la 9-10 in ziua plecarii in camera insa noi am plecat pe la 9:30.

La micul dejun am avut: o felie de cascaval si una de sunca presata, un cub de unt si unul de gem, 2 felii de rosii, uneori ou sau carnat prajit.

Plaje: plaja din fata hotelului este plina de pietre-nu o recomand. Noi am mai fost in Tripity la 2 km de Limenaria, o plaja frumoasa unde poti manca ziua la terasa unui restaurant de 4* (foarte bun pestele la gratar). Aceasta plaja are pietre insa in partea dreapta cum te uiti la mare este nisip si acolo sta mai multa lume. O alta plaja la care am fost este Paradise Beach la 32 km de Limenaria, o plaja superba la care am mers de 3 ori. Nu am gasit nicaieri nisip mai fin. E la poalele unui munte, am prins mereu valuri si era foarte intinsa in apa. Am vazut si multe capre care escaladau muntele. O alta plaja, Golden Beach la 50 km de Limenaria minunata. Am mai fost si la alte plaje dar in treacat. Dupa ce am vazut paradise beach restul nu ne mai placeau. Noi am fost cu masina asa ca nu stiu daca circula ceva cu care te poti deplasa. In schimb am vazut motociclete de inchiriat cu 14 EUR, masina 19EUR/zi.

Peisaje: de la Limenas am pornit spre Limenaria prin Skala Rachoni, o zona cu un peisaj urat, am fost foarte dezamagiti crezand ca asa este toata insula. In schimb peisajul se schimba de la Limenaria spre Skala Potamia. Recomand sa va cazati in Skala Potamia, sau Potos superb peisaj, vile frumoase, terase cu mult superioare celor din Limenaria.

Despre hotel: pt un hotel de 2 * eu nu am ce sa le reprosez. Mi-a plcut foarte mult.

Trimis de Veronica_bv in 15.07.13 10:51:58
Validat / Publicat: 15.07.13 11:38:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3772 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Veronica_bv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.07.13 11:37:08]

Foarte bun review de debut.

@Veronica_bv: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

lari geo
[16.07.13 09:12:45]

Mi-au placut foarte mult impresiile tale, mai ales ca urmeaza sa plecam si noi pe 21 august!! ati fost cumva la plaja metalia? excursii optionale ati facut? multumesc

corina.s
[17.07.13 13:23:55]

Buna ziua! puteti sa imi spuneti daca exista vreo asemanare intre camerele de prezentare de pe situl agentiei si cele in care ati fost cazati? noi am platit pentru acea camera de pe site, altfel alegeam alt hotel, cu piscina chiar, pentru aceeasi bani. ghida v-a intrebat daca sunteti de acord cu cazarea in alt hotel? ca am inteles ca ati platit asterias si anti primit molos. poate in asterias nu curg toaletele, nu sunt peretii plini de mucegai si nu sunt gandaci. EU inteleg ca acest site pune accent pe cazari, pentru ca cei care iau in calcul o destinatie sa stie la ce sa de astepte. doar pentru ca insula este superba nu inseamna ca orice cazare este in regula si ca daca suntem Romani "merge si ASA". si terasa hotelului nu o consider un plus pentru ca oricine poate sta sa manance acolo, si daca e cazat in alta parte. Si amabilitatea e de fatada pentru ca Mary si costas au VB in greaca ca as nu intelegem CE zic CD s-au decis sa ne dea camera 12 din molos-cea cu gandaci si peretele cu igrasie si teava Sparta, timp in care bineinteles zambeau. si daca stau pana la 3 noaptea sa omor gandaci, poate nu apreciez la maxim intrebarile amabile ale lui costas si Mary "ati dormit bine? scuze pt scris, postez de pe telefon.

Veronica_bvAUTOR REVIEW
[19.07.13 21:42:02]

@lari geo: Buna. Noua plaja Metalia nu ne-a placut. Am mers pana acolo in ziua a treia insa dupa 15 min am plecat catre Paradise Beach.

Am trecut si prin plaja din Potos si prin San Antonio Beach insa noi am preferat Paradise Beach. Am fost cu masina si am vizitat cam tot ce se putea pe insula.

Excursii optionale nu am facut insa am facut pe insula cu masina mai mult de 400 km, in timpul petrecut acolo.

Vreau sa iti spun ca partea din Sud unde se afla si Limenaria nu se compara cu cea din Nord, Nord-Est ca si peisaj si pensiuni, hoteluri...

Veronica_bvAUTOR REVIEW
[19.07.13 22:00:16]

@corina. s: Buna Corina. La noi prezentarea pe care ne-a oferit-o doamna de la agentia de turism a corespuns cu ce am gasit la hotel.

In privinta cazarii in hotelul Molos nu am avut de obiectat pentru ca am primit camera pe care am vazut-o in prezentarea de la agentie. Asa cum am mentionat si in primul comentariu eu nu am avut nicio problema cu camera de la hotel, nu am gasit niciun gandac si nici igrasie la baie. Curatenie s-a facut fara sa ne deranjeze lucrurile (oricum le lasasem in ordine).

Am citit si eu in comentariul lui Silviu ca a avut aceste probleme. Nu stiu ce sa zic. Daca acela a fost un caz izolat sau noi am avut noroc si am nimerit 2 camere ok.

Celalalt cuplu care a mers cu noi a avut o problema cu toaleta insa s-a rezolvat pana ne-am intors de la plaja.

Referitor la Kostas si sotia sa, vreau sa mentionez ca in cazul nostru nu s-a intamplat sa vorbeasca in greaca de fata cu noi.

Mie mi-a placut mult sejurul petrecut acolo insa daca m-as intoarce in Thassos m-as caza in Skala Potamia pentru peisajul foarte frumos, pentru curatenia de pe strazi, florile din abundenta si multitudinea de pensiuni.

Recomand celor care merg in Thassos sa isi cumpere sejur fara mancare. Astfel puteti opta pentru ce fel de mancare doriti si la orice restaurant primiti desert sau fructe din partea casei si la bani ajungeti tot acolo.

corina.s, lari geo, Veronica_bv
Alte impresii din această RUBRICĂAsterias Hotel: