ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2013

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Asterias, un hotel de 0 stele

Salut,

In primul rand vreau sa mentionez ca am ales acest hotel pe baza comentariilor foarte bune de pe acest site de aceea rog moderatorii sa verifice de 2 ori informatia postata.

Perioada sejurului meu a fost 28 iunie- 5 iulie, daca va uitati la data comment- ului veti vedea ca acesta a fost facut in timpul sejurului.

Acest hotel ne- a creat o impresie foarte proasta inca din prima Zi cand Kostas proprietarul ne- a oferit o camera cu vedere la mare la ultimul etaj, ne-a lasat sa ne caram bagajele pana acolo si dupa cateva minute a venit sa ne spuna ca am fost indrumati gresit si trebuie sa ne mutam la etajul 1 intr-o alta camera in alta cladire mai exact Molos care este lipit de Asterias; ne-am cazat la ora 15.30 (pe cheie scria AAsterias). La inceput camera parea ok spatioasa atat ea cat si balconul pana am descoperit baia plina de egrasie plus bonus: picura apa din tavan fix deasupra toaletei (un fel de tortura chinezeasca). Dusul este foarte mic sub forma unei cadite cu o perdea extrem de lunga care atarna 2 palme pe jos (fotografii si un filmulet demonstrativ voi posta la sfarsitul sejurului). La ora 17.30 a avut loc intalnirea cu ghidul local care ne-a oferit informatii legate de activitatile optionale: turul insulei (25 euro- il recomand, Thassos are niste peisaje superbe, dar totusi a fost cam pe fuga. La finalul sau-ora 16- am ales si pranzul optional-8 euro- pe plaja San Antonio, unde am primit un fel principal- souflaki si file de peste am ales noi, o bautura la alegere, iar din partea casei am primit apa rece si un desert. Totul a fost delicios, dar nici nu ne terminasem bauturile cand a trebuit sa plecam.), croaziera (27 euro, ni s-au promis sezlonguri pentru toti participantii si opriri pentru baie in dreptul unor plaje deosebite unde nu se ajunge decat pe apa. Am fost dezamagiti ca am facut opriri in dreptul plajelor amenajate pline de turisti. Mic dejunul la bord (gem de capsuni cu unt si ceai sau cafea) si pranzul (frigarui cu salata asortata si vin sau cola) au fost bune. De asemenea capitanul Vasilis ne-a oferit si ouzo. De sezlonguri nu am avut parte si am facut plaja 7 ore pe o bancuta de lemn, motiv pentru care ni s-a parut foarte obositor. Am fi preferat o croaziera de o ora sau 2.) Am mai fost informati in legatura cu felurile de mancare care se sercesc pe superba terasa a hotelului amplasata pe malul marii. Ni s-a spus ca felurile de mancare sunt imense si ca nu pot fi dovedite de o persoana in schimb la cina din prima seara am fost complet dezamagiti, frigaruile 4 la numar au fost minuscule (pot sa spun ca batul era mai mare decat carnea) si nu au venit insotite decat de o salata asortata si 3 cartofi prajiti dar nici urma de tzaziki. La meniu nu se ofera nici macar o Carafa de apa plata desi in tot Thassosul se ofera apa chiar si la o cafea. Bauturi pt 2 persoane (bere si suc) costa intre 5 si 6 euro.

In a doua zi am avut o surpriza neplacuta inca de la micul dejun (ora 9): o felie de sunca, o felie de cascaval, un unt un gem o jumatate de ou prajit si o jumatate de felie de rosie decupata de langa cotor. Avand de ales intre ceai suc si cafea noiam ales cafea dar primit o cana de ness foarte apos.

La cina am avut surpriza sa fim intrebati daca nu cumva am mai mancat o data in acea zi la pranz, desi nu era cazul. Intrucat Costas, proprietarul ne- a informat ca putem alege ce fel de mancare dorim, iar ghidul a spus ca putem alege ce vrem de pe panoul cu felurile de mancare, am vrut sa incerc caracatita la gratar, dar ni s-a spus ca va trebui sa platim in plus 3 euro pentru ca la dp felurile sunt limitate (caracatita era 9 euro, iar ce puteam noi alege am observat ca nu depasea 8). Am ales pork chops ai ardei umpluti mai mult cu orez dar mari. Am cerut si md pentru ziua urmatoare (tur de insula), dupa cum am fost sfatuiti de ghid. Pentru 2 persoane am primit o bagheta si jumatate, nu 2, cu sunca, cascaval si rosii. Seara am optat pentru musaka si tocana de vitel, care au avut alaturi salata asortata si tzatziki, care au fost f bune, portii mari si decorate cu salata verde si rosii. Am fost placut impresionati de aceasta data. Seara cand ne-am intors in camera am gandac negru de cca 3 cm

in mijlocul camerei pe care a trebuit sa il omoram. A doua zi nu am servit mic de jun pt ca am plecat in croaziera iar seara am optat pt 2 feluri de peste care au venit insotite de o salata greceasca cu branza feta si tzatziki si pasta usutoroi, la fel portii mari mancare buna. Am comandat o bere si un suc iar la final am primit nota care includea si mancarea desi noi nu servisem nici o masa in acea zi, ulterior problema fiind remediata de chelnerii care si pana acum s-au dovedit a fi extrem de aiuriti. La intoarcera in camera am avut din nou aceeasi surpriza ca in seara precedenta: un alt gandac poate chiar mai mare decat celanterior pe peretele cu chicineta, unde credem ca au cuib pt ca usile de termopan au fost inchise iar in statiune nu o sa vedeti asa ceva (de aceasta data l- am fotografiat si vom atasa pozele impreuna cu comenatrii referitoare la ultimele zile)

Consideram ca, concediul nostru a fost salvat de peisajele superbe ale insulei si de amabilitatea oamenilor de la alta terasa, lucruri care ne fac sa revenim in Thassos dar cu SIGURANTA la alt hotel.

Sper ca acest review va fi de folos persoanelor care se gandesc sa opteze pt un concediu relaxant la hotel Asterias.

PS: amabilitatea proprietarilor este de FATADA!!

Trimis de sidvicious86 in 03.07.13 10:45:20
Validat / Publicat: 03.07.13 12:12:13

VIZUALIZĂRI: 4381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sidvicious86); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 in partea de sus vedeti cum arata camera in realitate, iar in partea de jos camera promisa de agentie

[03.07.13 12:12:06]

@sidvicious86: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Veronica_bv
[06.07.13 21:01:29]

@sidvicious86: Buna ziua. Va rog daca puteti pune si niste poze. Noi urmeaza sa plecam Luni la acest hotel si am vrea sa vedem ce ne asteapta. Multumesc.

sidvicious86AUTOR REVIEW
[10.07.13 01:08:43]

Pana la finalul sejurului am mai avut parte de cateva surprize:

in seara postarii am primit la cina o carafa de apa. A fost singura data de altfel.

Cand am intrat in camera am constatat ca au fost schimbate asternuturile si prosoapele. Am fi preferat sa fim anuntati in prealabil pentru a ne strange lucrurile, pentru ca ne-am gasit trolerul inchis si lucrurile mutate.

In ziua plecarii camerista a intrat peste noi la 9.30, ora la care oricum faceam ultimele verificari. Bineinteles ca nu am gasit pe nimeni care sa ne a jute cu depozitatul bagajelor. In chelner care pazea terasa ne-a spus as lasam bagajele in hol, fara a se sinchisi macar sa vina sa constate macar. CE bagaje lasam si sa ne arate exact unde. Am avut noroc cu alti turisti care ne-au spus sa le lasam in spatele unei lazi frigorifice, unde erau toate bagajele.

Am plecat la ora 3. Pe drum am oprit 1 h 20 min in Kavala-superb oras, la duty free unde preturile erau mari-ex. Parfumuri intre 50-80euro, converse 80 euro, apoi la market Panorama in Bulgaria, preturi OK la ulei de masline-8 euro 3l so cutii mari de bomboane 5 euro si produse cosmetice cu trandafiri bulgaresti seturi de 5 si 10 euro.

In Limenaria va recomand plaja MEtalia. De ajunge pe in drum de munte asfaltat-accesibil si cu masina- care urca de langa port pana la PAlataki, de unde se vede minunat orasul, apoi coboara spre plaja. Din plaja MEtalia se ajunge pe o plaja mica, neamenajata, printr-un tunel in stanca din partea dreapta.

Daca va luati croaziera, asigurati-va ca via duce la Giola, ochiul de APA in stanca, un loc spectaculos, care apare in panourile de prezentare, dar unde noi nu am ajuns.

In incheiere tin sa subliniez faptul ca pozele cu hotelul postate pe site-ul agentiei si camerele reale sunt total diferite.

In speranta ca pe viitor mai multi turisti isi vor impartasi parerile obiective pentru a evita astfel de neplaceri si a ocoli locatiile in care clientii nu sunt respectati, va urez sa aveti parte de un concediu placut, relaxant, si amintiri frumoase!!

PS: Am adaugat pe youtube filmuletele: youtu.be/9aRU_t2F5Z4sihtt ... .be/p1VyyhSmqY8 cu baia si de altfel am facut si un colaj cu poza camerei in realitate si cu cea

postata pe situl agentiei si nu in ultimul rand poze cu Gandacul.

april12
[17.01.14 16:52:22]

Noi vrem sa mergem la Molos si nu-mi este foarte clar daca ati fost cazati chiar la hotelul acesta sau la Asterias. Ce puteti sa-mi spuneti despre Molos? Cum sunt camerele, curatenia, etc. Multumesc.

sidvicious86AUTOR REVIEW
[18.01.14 14:23:48]

@april12: Buna noi am optat pt hotel asteria dar am fost cazati la molos. Molos si asteria fac parte din aceeasi clădire, dc totusi alegeti hotelul molos aveti grija la camera la toaleta în special . Nu luati cu demipensiune pt ca nu merita banii (felurile de mâncare pt care puteti opta la cina costa 7-8 eur maxim), diferenta de pret pt DP echivalează cu pretul pe care l-ati achita la fata locului (doar ca probabil veti fi tratati cu mai multa atentie). Daca nu aveti probleme la hotel va garantez ca sejurul va fi minunat!

P. S. NU RATATI PLAJA METALIA!

april12, sidvicious86, Veronica_bv
Alte impresii din această RUBRICĂAsterias Hotel: