ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2013
DIN: Botoşani
ÎNSCRIS: 11.05.12
APR-2013

O săptămână în Basarabia: pregătirea, drumul, impresii generale (I)

Pentru mica noastră vacanţă de primăvară, ne-am hotărât să facem o excursie de aproximativ o săptămână în cealaltă Românie, de dincolo de Prut, adică în Basarabia. În ultimii ani, făcuserăm mai multe drumuri plăcute în Basarabia, prilejuite de diferite nunţi şi cumetrii, însă mâncărurile multe şi băuturile repede alunecătoare pe gât ne împiedicaseră să vedem prea multe obiective turistice. În plus, trecuserăm doar prin zona fostului judeţ Bălţi, unde locuiesc cumetrii noştri, însă nu avuseserăm ocazia de a vedea şi oraşul Chişinău, capitala Republicii Moldova. Aşa că, profitând de faptul că şi cumetrii noştri au alţi cumetri, care locuiesc în Chişinău, am făcut rost şi de cazare, conform dictonului „Cumătrul cumătrului meu este şi cumătrul meu. ” Am făcut, deci, planul să stăm vreo trei-patru zile la Chişinău, pentru a vizita oraşul şi obiectivele mai importante din împrejurimi, apoi să urcăm înspre Bălţi pentru a ne vedea neamurile şi pentru a vizita şi locurile mai interesante din nordul Republicii Moldova. Trebuie spus că, în această săptămână, ne-am bucurat din plin de adevărata ospitalitate moldovenească, întrucât, deşi Republica Moldova este socotită cea mai săracă ţară a Europei, locuitorii săi sunt oamenii cei mai primitori, tratându-şi musafirii cu generozitatea unor mici regi.

Am plecat din Botoşani dis-de-dimineaţă către Iaşi, de unde, din autogara Codreanu, aflată vizavi de gară, am luat un autobuz care venea de la Piatra Neamţ şi mergea spre Chişinău şi Orhei. Drumul de la Iaşi la Chişinău a durat aproximativ trei ore, cu o trecere rapidă prin vama Sculeni, costând 35 de lei româneşti sau 100 de lei moldoveneşti. Mai convenabil ar fi să plăteşti în lei moldoveneşti, întrucât 100 de lei moldoveneşti însemnau cam 27 de lei româneşti, nu 35. Oricum, în România e mai greu să cumperi lei moldoveneşti. În schimb, în Republica Moldova, leii româneşti pot fi schimbaţi la fel de uşor ca euro sau dolarii, casele de schimb valutar fiind foarte numeroase, mai ales la Chişinău.

Ajunşi în capitala Republicii Moldova pe o vreme ploioasă, am fost îndrumaţi de un băiat foarte de treabă spre troleibuzul 22, care mergea spre Bulevardul Dacia, unde urma să stăm. Trebuie spus că transportul în comun este bine organizat în Chişinău şi costă mult mai puţin ca în România. Astfel, o călătorie cu troleibuzul costa doar doi lei moldoveneşti, adică vreo 50-60 de bani româneşti, iar una cu microbuzul, numit în Basarabia „rutieră”, trei lei moldoveneşti. Tot ieftine sunt şi ţigările, la mai puţin de jumătate de preţ faţă de România. În schimb, preţurile la alte produse, cum ar fi cele alimentare, sunt apropiate de cele din România, iar la produsele de provenienţă occidentală sunt chiar mai mari. Oricum, merită încercate gustoasele mâncăruri moldoveneşti, dulciurile Bucuria, îngheţata, vinurile, deosebit de bune, precum şi cvasul, o băutură răcoritoare cu specific rusesc.

Trimis de Ovidiu istorie in 22.05.13 21:49:17
Validat / Publicat: 23.05.13 06:54:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în REP. MOLDOVA.

VIZUALIZĂRI: 6927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ovidiu istorie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vreme ploioasă, pe Bulevardul Dacia

Ovidiu istorieAUTOR REVIEW
[22.05.13 22:16:23]

@Ovidiu istorie: Vă rog să puneţi melodia http://www.youtube.com/watch?v=uvT0Z6ZOpAI

Ovidiu istorie
Alte impresii din această RUBRICĂHai-hui prin Republica Moldova: