ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2013
ÎNSCRIS: 05.01.08
APR-2013

Hotelul este ok, raport calitate-pret as putea spune extraordinar!!!

Am stat in Hotelul H Top Amaika in Calella intre 26 aprilie si 6 mai. Cazarea am rezervat-o de pe centraldereservas.com, un site pe care am inceput sa il folosesc in ultima vreme, chiar si pt. cazari prin alte locuri, nu numai din Spania. Au preturi imbatabile, nu am avut nici o problema niciodata cu rezervarile, diferenta fata de alte site-uri este ca iti iau banii de pe card cu aproximativ 14 zile inainte de a ajunge, dar exista posibilitatea de free cancelation. Asadar pt. 10 nopti am achizitionat o camera standard (2 adulti si 1 copil) cu all inclusive la fabuloasa suma de 565 euro: D: D: D: D Nu aveam mari asteptari la pretul asta, insa hotelul avea note bune pe tripadvisor si pe booking... Mentionez ca rezervarea a fost facuta cu vreo 7luni inainte.

Din aeroport am luat trenul pana la statia Sants, acolo am schimbat si am ajuns in Calella (sunt mai multe trenuri, unele au capatul in Calella, altele merg pana la Blanes). Pretul unei calatorii este 4,55euro, copilul peste 4 ani plateste si el tot atat. Din gara am venit pe jos la hotel, il veti vedea din tren... este ceva de mers... cam 1km sa zic. Nu am stiut (am aflat dupa) exista un trenulet (genul acela de mini car) care merge prin statiune si are statie in gara si capatul este chiar la hotelul Amaika.

Acum sa va spun cateva cuvinte despre hotel. Am ajuns la receptie pe la 12:30, am fost cazati imediat. Daca aveti all inclusive primiti niste carduri fiecare si vi se face poza care le apare lor in sistem. Cel mic a primit un card verde, doar pt. bauturi racoritoare mergea. Cu cardul respectiv poti lua cate 2 bauturi 1 data, daca ai 2 carduri iei 4 bauturi si tot asa...

Camera este ok, nu chiar de 4 stele, dar pe aproape, ne-a placut pt. ca este suficient de mare, curatenia impecabila, totul functional. Am primit pat gratuit si pt. copil (un pat normal, practic camera cu 3 paturi), seiful nu este gratuit, este cam 20 si ceva de euro/sapt si se lasa si o garantie (nu mai retin exact pt. ca noi nu am mai inchiriat seif). Pt. telecomanda de la tv la fel se depune o garantie la receptie, nu am luat nici d'asta pt. ca nu suntem pasionati de tv in vacanta. Ii mai puneam seara ceva desene celui mic si cam atat.

Am stat la etajul 7, priveliste ok catre piscina si un pic de mare, eram pe o laterala, vederea nefiind frontala catre mare, dar oricum mai exista in fata 2 hoteluri Las Palmeras si Garbi. In baie exista si cada si cabina de dus, bideu, foehn si cosmetice care se readuceau zilnic, la venire am avut inclusiv pasta de dinti si periute... Repet, curatenia era facuta cum nu am vazut in multe hoteluri... nu exista fir de praf, stergeau inclusiv geamurile si usile zilnic.

Mancarea foarte buna, multe feluri si desi am stat 10 nopti... doar spre final am inceput sa ne plictisim, dar zilnic faceau altceva si extrem de multe feluri. Eu cred ca si cel mai pretentios nu va avea nici o problema! copilul meu este extrem de mofturos si am gasit la fiecare masa ceva care sa ii placa! Nu mai descriu... daca aveti intrebari ceva raspund, dar existau de toate (inclusiv gratare si inghetata iar bauturile erau din sticle servite la masa, vinul ti se aducea toata sticla, apa la fel... berea sau sucurile)

Internetul nu este gratuit: 5 euro/24h, 9 euro/3zile si 18 euro/7 zile. Asta stiu ca d'asta am luat. Este wireless si merge peste tot in hotel mai putin in barul de la parter, dar ti se spune asta de la inceput. Daca aveti all inclusive jacuzzi este gratuit, daca nu costa 6euro/pers. Se face rezervare cu 1 zi inainte si este numai al tau in ora respectiva. Exista si sauna tot acolo. L-am folosit aproape zilnic, mai putin in zilele cat am fost in Barcelona.

Barul este deschis intre 9 si 24, bauturi de toate felurile dar locale (whisky, rom, tequila, gin, brandy, crema de whisky, lichior de cafea, vodka, vin, bere... etc), mie mi-au placut vinul rosu si sangria evident: D: D Exista multe feluri... tot ce va trece prin cap, inclusiv sampania la pahar era gratuita, dar nu mi-a placut in mod deosebit.

Piscina este mica si cu putine sezlonguri, vara ar fi o problema, acum nu a fost. Dar hotelul este la 100m de plaja (se trece printr-un pasaj... este calea ferata de-a lungul falezei) si pe plaja exista un bar al lantului H Top unde ai bauturile la jumatate de pret, la fel si sezlongurile si umbrela tot la jumatate (dar astea trebuie rezervate de la receptie direct... costa 2 euro/pers, pretul intreg fiind 4 euro). Este un pic aiurea asta ca pe plaja nu ai gratuit... dar totusi sa nu uitam cat am platit... nu am saracit dintr-un euro sau doi pe bauturi... si oricum puteai sa vii si cu alte tale, dar nu mi s-a parut deloc scump 1 euro/bere sau un suc.

Hotelul are echipa de animatie care organiza tot felul de jocuri pe timpul zilei, acum erau in bar pt. ca nu era sezon, nu stiu cum e vara... probabil la piscina sau pe plaja, seara erau tot felul de spectacole: flamenco, magie, muzica live, etc... in fiecare seara altceva pe la ora 22 incepeau. Flamenco chiar mi-a placut, am prins de 2ori si au fost altii, ambele spectacole ok. Iar ziua la bingo am castigat de 2 ori: D (o sticla de sampanie) am prins in prima zi cand am ajuns, am si castigat din prima... si gata era distractie maxima pt. cel mic... nu mai scapam de el, sa nu ratam bingo...

Exista shuttle bus gratuit intre hotelurile din acelasi lant si daca ai all inclusive poti bea in oricare hotel si poti folosi toate facilitatile hotelului respectiv.

Mai exista all inclusive gold unde acolo poti si manca in orice hotel si ai si bauturile de import incluse, dar nu cred ca se merita. Nu am folosit shuttle bus-ul pt. ca in mai deabia ii dadeau drumul, noi pe 6 mai am plecat, inca nu era disponibil. In hotelul Amaika nu pot veni altii din alte hoteluri nu stiu de ce... are vreun motz in frunte... este singurul care face exceptie...

Statiunea mi-a placut, desi nu era sezon, se simtea atmosfera de vacanta, magazinele deschise pana seara tarziu... nu era pustiu cum am mai patit prin alte locuri.

Inca ceva si inchei: hotelul este bagat in programul pt. seniori si sunt multi in hotel, eu nu am avut vreo problema, chiar mi-a convenit! Au venit spre final o gashka de pustani nemti care au facut un circ intr-o seara... de se auzea cu tot cu geamurile inchise si erau din termopan gros, dormeam lemn in fiecare seara. Sunt multi spanioli, francezi, englezi, nemti... cam in ordinea asta... Daca aveti intrebari, va raspund cu drag! Ma apuc sa caut poze.

Vacante frumoase tuturor!

Trimis de Angelinne in 21.05.13 14:44:55
Validat / Publicat: 21.05.13 17:21:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa del Sol (Estepona), Tenerife, Madrid

VIZUALIZĂRI: 5120 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Angelinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 exterior hotel... al 3-lea de la plaja
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.50 EUR pe cameră

olteanul2010
    [08.03.14 15:48:08]

Ne intrebam ce sa alegem all inclusive sau pensiune completa?

In hotelurile HTop ce include all inclusive pe langa cele trei mese in sistem bufet?

Am inteles o reducere la sezlonguri si bauturi pe plajea hotelului.

Pe langa bauturi alcolice locale si sucuri mai sunt incluse inghetata, prajituri, fructe si mai ales cafea intre mese?

Este inclus accesul gratuit la jacuzi si sauna?

Am dedus ca sunteti o persoana cu spirit de observatie dezvoltat, va intreb daca cei cu pensiune completa primeau apa si vin la pranz si cina?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

AngelinneAUTOR REVIEW
    [11.03.14 11:30:33]

@olteanul2010:

Pe langa cele 3 mese si bauturi in restaurant si bar, pe plaja este totul la 50%, adica sezlongurile si bauturile de bar in baza cardului de all inclusive.

Intre mese exista doar barul de la parter. Nu erau inghetata, prajituri sau fructe... dar cafea da, este un expressor cu toate felurile de cafele (nu extrem de grozave, dar ok) pe toata durata zilei.

Eu am fost si intr-o perioada in care nu era sezon... poate ca in sezon baga mai multe.

Pe langa toate asta, cu cardul de all inclusive poti folosi un bus care circula intre hotelurile HTop si este gratuit, deasemeni bauturile sunt gratuite in orice hotel din lantul lor, precum si accesul la piscine.

Accesul la sauna si jacuzi era gratuit pt. cei cu all inclusive, trebuie facuta doar rezervare de pe o zi pe alta si ca timp este 1h. Iti dau cheia si prosoape.

Nu stiu daca cei cu pensiune completa primeau vin si apa la mese, am vazut in schimb ca incasau bani pt. bauturi celor care nu aveau carduri de all inclusive.

Daca diferenta intre pensiune completa si all inclusive nu e mare, va sfatuiesc sa alegeti all inclusive, cu siguranta veti comanda ceva la masa de baut sau pe la bar...

Seara organizeaza spectacole, era plin la bar. poate ajungeti macar la seara cu flamenco. deasemeni veti comanda ceva de la bar. Sunt incluse multe feluri de bauturi, locale dar bune. si sangria evident!

Daca mai aveti intrebari va raspund cu placere

syntiabontea
    [25.06.14 17:17:58]

Buna, eu urmeaza sa ma duc in septembrie si as dori niste informatii despre internet si wireles, am inteles ca trebuie sa platesti daca vrei sa ai net in camera dar si pentru Wifi trebuie platit??

AngelinneAUTOR REVIEW
    [01.07.14 13:36:19]

@syntiabontea:

da! pt. accesul la wifi trebuie platit defapt...

syntiabontea
    [02.07.14 15:10:38]