ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2011
OCT-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 [ani]

Către satisfăcător

Acceptabil

Incerc sa fiu cat mai obiectiv, in legatura cu acest hotel la care am fost cazat impreuna cu sotia si copilul, la sfarsitul lunii octombrie, deci foarte recent. Mentionez ca sejurul achizitionat a facut parte din programul statului spaniol pentru sustinerea turismului, "Costa Brava pentru toate varstele-turism social", deci pretul a fost mai mult decat acceptabil. Transportul s-a facut cu Blue Air, si a fost in regula, atata doar ca pe aceste curse low cost, totul este contra cost, iar Aeroportul Baneasa seamana mai degraba cu o autogara. Pacat ca nu se pot face referiri la agentiile de turism, pentru ca as avea cateva exemple despre cum stiu acestea sa ciupeasca de fiecare data si cu orice ocazie. Poate daca si-ar vedea numele alaturat unor pareri negative ar fi mai atenti si nu ar mai incerca micile magarii pe care le fac! De exemplu in pret era inclus si un tur al orasului Barcelona. Ghiciti cand l-au facut? Va spun eu: la plecare, in timpul transferului la aeroport care este de fapt alta mancare de peste. Pana la urma ne-am ales deci cu un transfer la aeroport mai lung putin si nu cu un tur de oras.

In fine, sa revin la hotel. Cazarea s-a facut repede, camera care ni s-a oferit a fost chiar pentru 3 persoane, adica doua paturi alaturate plus al treilea pat extensibil. Mai aveam si un fotoliu extensibil dar nu am avut nevoie de el, fiind trei persoane. Dimensiunile camerei au fost rezonabile chiar suficiente. Baia deasemenea maricica, atata doar ca avea si facilitati pentru persoanele cu handicap, cada cu dus fiind inlocuita de dus aflat deasupra unei zone speciale cu scurgere in mijloc si la acelasi nivel cu gresia din restul baii. Initial am vrut sa schimbam camera cerand una in care baia sa aiba cada si sa fie fara acele facilitati pentru persoanele cu handicap, dar celelate camere care ni s-au prezentat erau de dimensiuni mai mici asa ca al treilea pat de-abia mai intra, iar baile erau si ele mai mici, desi aveau cada. Ne-am hotarat sa pastram camera initiala si nu am regretat deloc pentru ca fost curata si aerisita. Incalzirea se facea de la sistemul centralizat care vara livreaza aerul conditionat, iar balconul chiar daca nu era foarte mare era suficient, oricum nu prea era vremea de stat pe balcon. Balcoane mari sunt la etajul 1. Curatenia in camera se facea zilnic, se schimbau prosoapele tot zilnic, iar lenjeria ni s-a schimbat de doua ori.

Vin si cateva minusuri: televizorul care desi era in camera (si era cam jigarit), nu avea telecomanda! Telecomanda se dadea doar cu garantie de 20 euro! Safe-ul costa 25 euro plus 10 euro ce credeti: tot garantie! Ceva cam ciudat la 4 stele dar astea sunt regulile lor.

Conditiile de masa au fost bune dar mancarea... Mancarea destul de putina, foarte repetitiva, uneori fara gust. Ni s-au oferit fripturi de vita tari ca talpa, jeleuri colorate la desert si fara gust etc. La capitolul mancare deci stau foarte prost fata de ce ar putea oferi bucataria spaniola! Dimineata nici macar odata nu au avut oua fierte. Ospatarii destul de lipsiti de serviabilitate, fara chef si chiar impertinenti. In sala de mese care era cocheta mirosea permanent a prajeala de peste si alte carnuri! Ieseai afara cu mirosul impregnat in haine

Dar toate lucrurile negative s-au estompat datorita vizitelor la Barcelona care este un oras extraordinar si surprinzator!

In concluzie, binisor dar mai este mult pana la perfect!

Trimis de if in 01.11.11 20:53:10
Validat / Publicat: 01.11.11 22:08:01

VIZUALIZĂRI: 6069 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (if); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.50 EUR pe cameră

[01.11.11 20:57:57]

@if

Doar referirile pozitive sunt interzise. Cele negative sunt permise. Daca vrei, poti edita review-ul pana la validare.

ifAUTOR REVIEW
    [01.11.11 21:06:48]

@webmaster15: Multumesc, dar las review-ul asa si eventual, daca are cineva nevoie de amanunte legate de agentie le voi da!

Alb
    [07.02.13 00:28:24]

deci hotelul nu este cine stie ce.

probabil la programul asta sunt hoteluri modeste.

macar a compensat barcelona!

ifAUTOR REVIEW
    [07.02.13 16:06:10]

@Alb: Este un hotel acceptabil, oricum mult mai bun decat altele din program. Trebuie sa stiti ca nu se compara, mai ales la conditiile de masa cu hotelurile din Turcia de exemplu. Programul fiind de tip social, probabil si spaniolii cauta sa coreleze pretul ofertei cu propriile cheltuieli, asa ca nu ofera chiar atat de multe la aceste preturi.

Totusi eu va recomand acest hotel cu incredere, camerele fiind curate, iar mancarea chiar daca nu foarte variata, ajunge.

Cand am scris review-ul, eram mai suparat pe agentia touroperatoare decat pe hotel, pentru ca stiam cam ce ofera spaniolii la preturile acelea mai mici.

In fond trebuie sa va ganditi ca la un pret rezonabil, puteti vizita Costa Brava si Barcelona si asta conteaza cel mai mult.

Daca puteti, mergeti, perioada este buna pentru plimbari, eu zic ca nu veti regreta.

Toate cele bune!

Alb, if, nicole33