ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2011
JUN-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un hotel renumit ca brand ce trebuie evitat!

In Barcelona uiti de toate neplacerile cauzate de slaba calitate a hotelului de 4 stele din acest lant de hoteluri H-Top renumit!

Dar sa incep cu povestea mea de vacanta...

Destinatia Calella am ales-o pe considerentul ca este in Costa Brava, este foarte aproape de Barcelona, ceea ce faciliteaza deplasarea in acest oras si este o statiune estivala.

Hotelul l-am ales pentru ca am considerat ca face parte dintr-un lant hotelier renumit, plus de asta am gasit oferta de early booking foarte atragatoare. Pozele aratau promitatoare, hotelul mare si camere spatioase.Am citit si review-uri care in mare parte erau pozitive, ceea ce ne-a dat ghes in a alege aceasta varianta, desi ne cam dadea tarcoale si ideea de Best Western-Les Palmeras (care la fata locului era vis-a-vis de Amaika). Si mai bine mergeam pe Best Western, dar alegerea a fost cea care a fost!

Ce nu ne-a placut aici? Trebuie sa spun ca intr-adevar camera era foarte mare, baia arata binisor cu cada si cabina de dus, nu am vazut rostul budoarului, dar sunt persoane care il folosesc...

Initial am sesizat mirosul pregnant de mobila veche, am deschis usa balconului, ca mai apoi, invartindu-ne in jurul patului sa sesizam si un al doilea miros foarte urat, care ulterior l-am comparat cu mirosul de picioare urat mirositoare. Pe loc nu am dat importanta, spunandu-ne ca poate e din cauza aerului inchis.In fine, ne-am luat cu masa, vizitarea sporadica de seara a zonei Calella si am uitat.

Insa mirosul nu ne-a uitat el pe noi; era deja prea tarziu ca sa mai cerem ceva de la receptie, si am zis ca vom rezista cu niste parfum si prosoapele noastre pe care le-am asternut pe pat si perna si tinute toata seara in dreptul nasului.

Dimineata primul lucru a fost sa miros "duhoarea" ,sa detectez sursa si nu mica mi-a fost mirarea sa concluzionez ca saltele putzeau ingrozitor,implicit si lenjeria de pat capata acelasi miros. Am mers la receptie si am sesizat problema, o tipa mi-a spus ca se rezolva si linistiti am mers la masa, plaja si vizitarea statiunii.

Ne-am intors in camera si am vazut ca se facuse miscare pe acolo, lenjeria nu mai mirosea si ne-am declarat multumiti. Curatenie in camera se facea zilnic, nu pot spune ca lenjeria se schimba zilnic, insa prosoapele puse pe jos insemnau ca vrei sa fie schimbate. Se puneau si sapunuri daca se constata lipsa lor. In camera de langa noi era liniste, asta timp de 3 zile si jumatate dupa sosirea noastra acolo.

Am vizitat Barcelona, care este minunata, iar seara am mers sa ne odihnim. Surprize-surprize... camera de alaturi se ocupase de catre niste tinere poloneze care ofereau probabil consultatii celor din gasca cu care se infatisasera acolo, vreo 20 de putzoi si pitzi, care urlau, tipau, radeau, fumau, ieseau si intrau din camera, tranteau usa ca la ei acasa fara sa mai tina cont de cei din apropiere, ieseau pe balcon, fumau, strigau pe "x" din alta camera, etc. Am rezistat eroic pana la 12 noaptea cand am rugat receptionerul sa ia atitudine.Plus, ca incepuse si emanatia de picioare nespalate din saltele. Iar am aplicat procedura cu prosoapele. Situatia a fost remediata temporal, ptr ca la 4 dimineata sa se intoarca de prin cluburi si din nou, aceeasi procedura ca mai devreme.

La prima ora m-am prezentat la receptie, unde mi-am exprimat dorinta de a fi mutata in alta camera si deranjanta problema mirositoare.Mai aveam 2 zile de sejur si doream sa ma relaxez,nu sa ma streseze niste lucruri ptr care am platit.

Am fost mutati, in aceasta camera mobila nu mai mirosea si parca nu se simtea nici mirosul de picioare. SI era linisteeeeeeeee, calm. Noroc ca au mai fost doar 2 zile, caci problema asta cu saltelele exista inca si va mai exista. E clar ca hotelul necesita niste renovari, schimbari de mobila si selectarea turistilor. Erau numai pustani, polonezi, rusi, si romani cat cuprinde.Ca sa definim ca "romanul" nu se multumea cu ce manca si bea la masa, trebuia sa mai ia si ceva in geanta-geamantan purtata trendy de sotie pe umar, ca poate i se facea foame sau sete pe timpul noptii! Mi-a fost rusine, din nou, ca sunt romanca,asa cum m-am simtit anul trecut in Italia,dar asta e o alta tara.

Concluzionand, daca nu aveti asteptari si va multumiti cu orice va ofera hotelul puteti sta linistiti cazati la acest hotel de "4*".Insa cei care tin la curatenie si pretul pe care l-au platit, ar face bine sa fuga si nici sa nu se gandeasca la acest hotel.

Serviciile de masa- vesela/tacamurile erau cam tocite, parca erau distribuite la cantinele militaresti. Se cerea o mai mare diversitate de produse alimentare, plus ca acel zis cascaval pe care il ofereau (era de fapt, un cascaval vegetal care se mananca in post) incepuse sa prinda mazga, mucegai, in rest te puteai descurca sa gasesti ceva pe gustul tau. Am avut demi-pensiune, cu bauturi incluse.Foarte bine, iar bautura era locala, plus sucuri cu nume.

Personalul amabil in proportie de 80%, la receptie erau de ajutor daca aveai o problema,asa cum am avut noi.

Plaja curata, la fel si apa,dar cam adanca la numai cativa metri de mal. Putin cam rece, dar te acomodai in primele 5 minute.Nu mergeai mai mult de 3 minute de la hotel.

La vreo 10-15 minute de mers pe jos era si gara unde circulau Renfe-urile fara probleme si des. Un bilet spre Barcelona era 3,50 eur de persoana. La destinatie,se puteau lua cartele de metrou- 1 bucata pe toate ziua/persoana/toate mijloacele de transport (metro,bus, funicular,tren local) era 5 eur sau de o familie puteai lua o cartela cu 10 calatorii=7,50 eur. Depinde de cate drumuri intentionezi sa faci.

Ptr. cei interesati am sa dau si preturile ptr obiectivele turistice actuale si la care am fost.

Sagrada Familia-12,50/pers plus 2 eur ptr fiecare turn (sunt 4) pe care vrei sa il vizitezi

Casa Batllo-18,50/pers

Camp Nou-19 eur/pers

Muzeul de Ciocolata (Bari Gotic)- 4 eur (care de fapt consta intr-o ciocolata 73% cacao,bunaaaaaaaa rau)

Vedere panoramica cu telecabina de la plaja Barceloneta pana in Parcul Montjuic-10 eur/un sens/pers sau 15 eur/ambele sensuri/pers- noi am luat un sens, ptr ca oricum de acolo ai la dispozitie toate mijloacele de transport si aveam si cartela de metrou pe toata ziua, care este valabila.

Acvariul Barcelona-17 eur/pers

In rest, sunt fara plata Catedrala La Seu din Barcelona, Parc Guell, Parcul Juan Miro, Castelul Montjuic, Fantana Magica, iar La Rambla, Bari Gotic, Monumentul lui Columb, Arcul de Triumf sunt fara restrictitie, la orice ora.

Recomand utilizarea metrolului care este facil, rapid si are conexiuni cu toate mijloacele de transport.

Ptr. cumparaturi alimentare exista supermarketurile Dia, ieftine si cu marci proprii. F bune produsele lor.

Exista bazaruri sau magazine tip 38 unde se gasesc chinezarii, suveniruri, etc.

In hotel exista brosuri cu excursii suplimentare, va pot spune de una care ne-ar fi interesat,dar cand am vazut pretul am zis pass: o excursie pe mare, cu opriri de baie, barbeque si bauturi incluse, timp de 4 ore, 40 eur/pers. (scump comparativ cu Turcia anul trecut cand am facut o astfel de excursie de 8 ore, cu barbeque si bauturi si opriri/imbaieri in golfulete de 15 eur/pers). Mai exista un parc acvatic(unul din multele), parca ceva cu Magic sau Fantastic Aqualand- 24 eur/pers (mai putin ptr copii) cu transport inclus. Exista un grafic de la ce ora si pana la cat.

Momentan, cam astea ar fi in linii mari impresiile mele despre Spania. Daca aveam o idee f frumoasa despre Spania, acum mi-am schimbat-o). Barcelona insa merita toata admiratia, si asta ne-a facut si pe noi sa uitam de neplacerea cu hotelul. Nu suntem pretentiosi, insa chiar a fost o problema cu zgomotul si mirosul din camera. Daca imi mai amintesc ceva pe parcurs, voi reveni cu o noua postare. Iar poze voi adauga ulterior.Sunt f multe.

Concediu placut!

Trimis de andrutza80 in 24.06.11 10:24:28
Validat / Publicat: 24.06.11 12:05:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 6562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrutza80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.50 EUR pe cameră

nicoletass
    [24.06.11 12:48:28]

Asteptam un review proaspat despre Barcelona si iata ca a aparut.

Imi pare rau pentru problemele legate de cazare. Si eu am fost tentata la un moment dat de sejururile de pe Costa Brava. Preturile sunt ispititoare si apropierea de Barcelona este si mai tentanta. Dar, am rezistat, am citit prea multe pareri negative despre hotelurile din zona... hotelurile din Barcelona nu sunt chiar asa ieftine... si atunci am renuntat, era clar ca ceva nu este in regula pe acolo.

Dar inteleg ca orasul a recompensat celelalte neajunsuri, iar eu ma bucur pentru informatiile proaspete.

Felicitari si astept pozele.

nicoletass
    Alte impresii din această RUBRICĂH-TOP Amaika: